Prawo.pl
O ciekawych współzależnościach pomiędzy niektórymi środkami egzekucyjnymi i wpływie wyeliminowania jednego z nich na inne wypowiedział się ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. Okazuje się, że wąż Esculapa może sprawić, że dom uniknie rozbiórki - pisze dr Maciej Kiełbowski, adwokat z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
Maciej Kiełbowski
25.08.2019
Środowisko Budownictwo
Debata wokół firm pożyczkowych nie uwzględnia potrzeb osób, które potrzebują chwilówek by przeżyć. Zdolności kredytowej nie posiada, szacunkowo, między 2,5 a 3 mln ludzi w Polsce. To osoby, które są wykluczone finansowo. Firmy pożyczkowe i SKOK-i to dla nich jedyne źródła legalnych pożyczek - ocenia prof. dr hab. Iwona Jakubowska-Branicka
Iwona Jakubowska-Branicka
24.08.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse

Negatywny wynik egzaminu na prawo jazdy można unieważnić

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Zdarzają się sytuacje, gdy zdający, którzy otrzymali negatywną ocenę z egzaminu na prawo jazdy, wnoszą o jego unieważnienie. Najczęściej sądy przyznają im rację, gdy błąd popełnił egzaminator. Ponowny egzamin przeprowadza się na koszt wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.08.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Przesłanie "nagiej fotki" koledze może się dla nastolatka źle skończyć. Nie tylko popełni przestępstwo, ale jego dane mogą trafić do rejestru pedofilów - takie przypadki już się zdarzają. A to zaważy na całej jego przyszłości. Tymczasem sexting, czyli wysyłanie przez internet niezbyt przyzwoitych zdjęć, jest dość popularną rozrywką wśród młodych ludzi.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
24.08.2019
Wprowadzenie generalnego nakazu wyprowadzania zwierząt w kagańcu, niezależnie od cech osobniczych i uwarunkowań indywidualnych, było nie tylko niezgodne z przepisami, ale też niehumanitarne. Samorząd mógł jedynie nałożyć obowiązek spacerowania z psami na smyczy. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Dorian Lesner
24.08.2019
Samorząd terytorialny
Resort infrastruktury pracuje nad nowelizacją Kodeksu drogowego, która ureguluje m.in. zasady tworzenia korytarzy życia na drogach. Badania pokazują, że stworzenie dodatkowego pasa ruchu dla karetek pogotowia zwiększa szanse przeżycia pacjenta aż o 40 proc. Przepisy mają być gotowe po wakacjach, a wejść w życie na przełomie roku.
Monika Stelmach
24.08.2019
Opieka zdrowotna
Wyremontowanie łazienki daje prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej bez żadnego limitu. Wydatki na ten cel nie muszą mieć indywidualnego charakteru. Powinny być jednak podyktowane potrzebami osoby niepełnosprawnej. Potwierdza to niedawne stanowisko skarbówki. Ulgę odlicza się w rocznym PIT.
Krzysztof Koślicki
24.08.2019
Domowe finanse PIT
Posłowie PO-KO w piątek weszli do siedziby Ministerstwa Sprawiedliwości w ramach kontroli poselskiej. Chcą wiedzieć, czy Łukasz Piebiak bywał w ministerstwie po dymisji, czy korzystał ze służbowego telefonu. Dokumenty o które prosili mają dostać w przyszłym tygodniu.
Jolanta Ojczyk
23.08.2019
Wymiar sprawiedliwości

MZ promuje i edukuje o e-recepcie

Opieka zdrowotna Farmacja
Rozpoczęła się kampania informacyjno-edukacyjna o korzyściach związanych z e-receptą i zaletach Internetowego Konta Pacjenta – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Akcja prowadzona jest w internecie i w pociągach PKP Intercity.
Krzysztof Sobczak
23.08.2019
Opieka zdrowotna Farmacja

UOKiK na tropie zmowy cenowej na rynku kosmetyków

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeszukał biura spółki Nesperta, producenta i sprzedawcy lakierów do paznokci marki SEMILAC. Powodem akcji jest podejrzenie dotyczące udziału tej firmy w zmowie cenowej. Nie ujawniono na razie, jaki ma charakter i z kim jest to zmowa.
Krzysztof Sobczak
23.08.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Rzecznik praw obywatelskich ma wątpliwości, czy grecki organ o nazwie Prokuratura Sądu Apelacyjnego jest prokuraturą czy sądem. Dlatego pyta Sąd Najwyższy, czy ścigana przez greckie władze Polka z podwójnym obywatelstwem powinna być wydana do tego kraju.
Krzysztof Sobczak
23.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Rejestracji podlegają piece, w których spalany jest olej opałowy. Celem jest uszczelnienie systemu poboru podatku akcyzowego. Rejestracja obejmuje również osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W czwartek w Dzienniku Ustaw został ogłoszony wzór zgłoszenia rejestracyjnego.
Krzysztof Koślicki
23.08.2019
Domowe finanse Akcyza
Naczelna Rada Adwokacka zaapelowała o podjęcie przez premiera zdecydowanych działań mających na celu wyjaśnienie okoliczności udziału funkcjonariuszy publicznych Ministerstwa Sprawiedliwości i sędziów w - jak zaznaczono - zorganizowanej kampanii oszczerstw kierowanych wobec sędziów, którzy sprzeciwiają się wprowadzanym obecnie zmianom w wymiarze sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
23.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego działa już w 27 ośrodkach i obejmuje opieką blisko 3 mln Polaków - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zdaniem pełnomocnika ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii Marka Balickiego, ta forma pomocy się sprawdza.
Krzysztof Sobczak
23.08.2019
Opieka zdrowotna
Skoro sąd nie ujawnia publicznie akt sprawy, nie odczytuje ich, to nie ma zagrożenia ujawnienia tajemnicy przedsiębiorstwa – tak uznał warszawski Sąd Okręgowy, mimo że zabiegał o to pełnomocnik firmy ubezpieczeniowej. Dodał też, że nie potrzebuje Trybunału Sprawiedliwości UE, ani opinii biegłego od rynków finansowych, by ponieść trud oceny sprawy.
Jolanta Ojczyk
23.08.2019
Prawo cywilne Finanse
Sprawca przemocy, który zagraża życiu lub zdrowiu domowników ma dostać od policjantów bezzwłoczny nakaz opuszczenia domu i zakaz zbliżania się do niego. Nawet wtedy kiedy przed policją ucieknie - proponuje resort sprawiedliwości. Rzecznik Praw Obywatelskich propozycje chwali, ale zgłasza też uwagi - jego zdaniem w takiej sytuacji powinien być też stosowany zakaz kontaktów z osobami pokrzywdzonymi.
Patrycja Rojek-Socha
23.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
KRS nie może nikogo zablokować w kandydowaniu do Sądu Najwyższego. Nie możemy też zmusić sędziów - członków Rady do wycofania się z konkursu, ani do zrzeczenia się członkostwa w Radzie - mówi przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur. Ale zaznacza, że członkowie Rady mogą wyłączać się z opiniowania takich kandydatur lub - na przykład - zaopiniować je negatywnie.
Patrycja Rojek-Socha
23.08.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Dochodzenie dyscyplinarne - które ma prowadzić rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, ma związek z wypowiedziami adwokata Marka Małeckiego, że Marek Falenta został wywieziony z Aresztu Śledczego w Warszawie-Białołęce "w nieznane miejsce" a jego pełnomocnicy nie mieli z nim kontaktu.
Patrycja Rojek-Socha
22.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa jest zaniepokojone i protestuje przeciwko opisywanym przez media praktykom dyskredytowania sędziów, a także żąda wyjaśnień od niektórych swoich członków - poinformował rzecznik Rady sędzia Maciej Mitera. Dodał, że przypadki te powinny być zbadane przez organy ścigania.
Patrycja Rojek-Socha
22.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Wiceprzewodniczący KRS sędzia Dariusz Drajewicz i sędzia Rafał Puchalski kandydują do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W tej sprawie zebrało się prezydium Rady i negatywnie oceniło te zgłoszenia. KRS - jak poinformował jej rzecznik Maciej Mitera - oczekuje od obu sędziów wycofania się z kandydowania lub zrzeczenia się mandatów w Radzie.
Patrycja Rojek-Socha
22.08.2019
Wymiar sprawiedliwości

MSWiA: E-dowód już poprawiony

Administracja publiczna Nowe technologie
Wdrożona została poprawka usuwająca nieścisłość formalno-techniczną przy personalizacji dowodów osobistych z warstwą elektroniczną, która polegała na tym, że w warstwie elektronicznej nowych dokumentów nie zapisano wymaganych przez ustawę danych, a mianowicie imion rodziców i nazwiska rodowego.
Krzysztof Sobczak
22.08.2019
Administracja publiczna Nowe technologie
Można uzyskać dodatkowe odszkodowanie za opóźniony lot. Eksperci zwracają uwagę na najnowszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który formalizuje drogę dochodzenia dodatkowego odszkodowania od linii lotniczych przez poszkodowanych pasażerów i ułatwia egzekwowanie należnych im praw.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.08.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Z oświadczenia świadczeniobiorcy wynikało, że jego stałe miejsce zamieszkania nie uległo zmianie, choć tymczasowo zamieszkuje on na terenie innej gminy. Aby ustalić, gdzie znajduje się centrum życiowe strony należy przede wszystkim brać pod uwagę jej oświadczenia i podejmowane przez nią czynności - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Aleksandra Partyk
22.08.2019
Opieka zdrowotna

Po zmianie procedury będzie rzeź spraw cywilnych w sądach

Wymiar sprawiedliwości Małe i średnie firmy Zmiany w k.p.c.
Do środy zawieszane postępowania były umarzane po roku. Teraz, jeśli przerwa była spowodowana brakiem adresu pozwanego czy innymi formalnymi błędami, zostaną umorzone już po trzech miesiącach, a po sześciu - te zawieszone na zgodny wniosek stron lub spadkobiercy. To efekt reformy postępowania cywilnego. Prawnicy nie mają wątpliwości, że takie odciążenie sądów uderzy w obywateli.
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
22.08.2019
Wymiar sprawiedliwości Małe i średnie firmy Zmiany w k.p.c.

WSA: Zalanie domu gnojówką to nie rażące naruszenie prawa

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Budownictwo
Sądy administracyjne nie chcą unieważnić decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zbiornika na gnojowicę, która zalewa piwnice sąsiadującego domu. Sąd cywilny odesłał sprawę do sądu administracyjnego, który z kolei stwierdził, że nie doszło do rażącego naruszenia prawa. Właścicielka nie może domu sprzedać, a mieszkać się w nim nie sposób.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.08.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Budownictwo
Prezes UODO wszczął z urzędu postępowanie wobec Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Krajowej Rady Sądownictwa w związku z podejrzeniem zaistnienia nieprawidłowości przy przetwarzaniu danych osobowych. To pokłosie informacji medialnych, że sędziowie z MS i były wiceminister Łukasz Piebiak mieli uczestniczyć w dyskredytowaniu niektórych sędziów, w tym szefa Iustitii Krystiana Markiewicza.
Patrycja Rojek-Socha
21.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Czynności wyjaśniające mają dotyczyć korzystania przez sędziów z mediów społecznościowych. Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych Piotr Schab będzie sprawdzał, czy sędziowie nie dopuszczają się przy tym przewinienia dyscyplinarnego.
Patrycja Rojek-Socha
21.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik praw pacjenta prosi kierowników i pracowników szpitali psychiatrycznych m.in. o przegląd procedur wewnątrzszpitalnych, ocenę stopnia ich realizacji, sprawdzenie stanu infrastruktury oddziałów i zabezpieczeń mechanicznych uniemożliwiających wyrządzenie sobie krzywdy przez pacjentów.
Krzysztof Sobczak
21.08.2019
Opieka zdrowotna
Już 3,5 mln wniosków o świadczenie 500 plus złożono na nowych zasadach – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Minęło półtora miesiąca od rozszerzenia programu na wszystkie dzieci. Resort apeluje o szybkie wnioskowanie, co gwarantuje wcześniejszą wypłatę.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.08.2019
Pomoc społeczna
Tylko 14 proc. obywateli Unii Europejskiej jest przekonanych, że ma pełną kontrolę nad swoimi danymi udostępnianymi w sieci. Pozostali nie są już tego tacy pewni albo uważają, że po udostępnieniu informacji o sobie w internecie nie mają już na nie żadnego wpływu – wynika z unijnego raportu „Special Eurobarometer 487a”*.
Krzysztof Sobczak
21.08.2019
RODO