united kingdom
ukraine
Prawo.pl
Złożenie przez klienta oświadczenia o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego (SKD) rodzi wątpliwość, czy klient ma obowiązek uiszczania rat odsetkowych oraz innych kosztów kredytu. Niedawno zapadło ważne postanowienie. Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał kredytobiorcy zabezpieczenie w postaci zawieszenia płatności odsetek i dodatkowych kosztów wynikających z umowy.
Regina Skibińska
08.01.2025
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Kredyty frankowe
Senacka Komisja Infrastruktury zaproponowała we wtorek wprowadzenie poprawek do nowelizacji ustawy Prawo lotnicze, która reguluje loty dronami w Polsce i dostosowuje przepisy do prawa unijnego. Nowela wprowadza nowe kategorie operacji lotniczych i zakłada obowiązek ubezpieczenia drona o masie startowej od 0,25 kg.
g.l., PAP
07.01.2025
Prawo gospodarcze Ubezpieczenia
Rząd przyjął przepisy, które dostosowują polskie prawo do dyrektywy UE, która dotyczy promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Dzięki temu będzie można ograniczyć negatywny wpływ sektora paliw i transportu na środowisko, co jest kluczowe dla poprawy jakości powietrza w Polsce.
Ret
07.01.2025
Energetyka

Emeryci czerwcowi wreszcie doczekają się sprawiedliwego ustalenia świadczenia

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Osoby, które przeszły na emeryturę w czerwcu w latach 2009-2019 oraz te, którym w tym okresie przyznane zostały renty rodzinne, będą miały sześć miesięcy, licząc od wejścia w życie ustawy, na wystąpienie do ZUS z wnioskiem o ustalenie świadczenia - przewiduje projekt ustawy, który ma wejść w życie 1 lipca 2025 r. Zgodnie z nim ustalenie wysokości emerytury ma nastąpić na dzień jej przyznania w latach 2009-2019.
Grażyna J. Leśniak
07.01.2025
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z pracownikiem, który z własnej winy utracił uprawnienia konieczne do wykonywania pracy, np. w przypadku kierowcy - prawo jazdy. Zdaniem prawników to pracownik ma obowiązek poinformowania pracodawcy o tym fakcie. Firmy z branży transportowej postulują dodanie do Centralnej Ewidencji Kierowców nowej funkcjonalności - informacji o pracodawcy. Dzięki powiadomieniom z systemu wiedziałyby, że ich kierowca stracił uprawnienia.
Grażyna J. Leśniak
07.01.2025
Prawo karne Prawo pracy
W Polsce nigdy nie było długofalowej polityki mieszkaniowej, jedynie programy mieszkaniowe, które z wyjątkiem tych kredytowych nigdy nie kończyły się sukcesem i szybko o nich zapominano. Czy ktoś jeszcze może pamięta program "Mieszkanie Plus", sztandarowy program PiS-u? Dla nowej ekipy rządzącej jest on już passe, pracuje nad własnym, który będzie mogła sprzedać propagandowo. Sukcesu jednak nie wróżę, patrząc na to co stało się z projektem, dotyczącym kredytu zero procent.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.01.2025
Budownictwo

ZUS: Płatnicy poszkodowani w powodzi mogą wnioskować o umorzenie składek

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Powódź
6 stycznia 2025 roku ruszyło przyjmowanie wniosków o umorzenie składek od płatników poszkodowanych w wyniku powodzi z września 2024 r. Dotyczy to osób, które prowadzą działalność gospodarczą, działalność pożytku publicznego albo działalność rolniczą na terenie objętym klęską żywiołową - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
07.01.2025
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Powódź
Na egzaminie maturalnym nadal nie trzeba będzie mieć trzydziestu procent z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego. Wprowadzająca tę modyfikację nowela ustawy o systemie oświaty wejdzie w życie 11 stycznia 2025 r. Zmiany dotyczą również składów komisji egzaminacyjnych, a także układu podręczników.
Monika Sewastianowicz
07.01.2025
Szkoła i uczeń
Mężczyzna przesłał dziecku zdjęcie nagiej kobiety i za to został skazany na rok pozbawienia wolności. Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej orzekł, że oceny wymaga stwierdzenie, czy zdjęcie to ma charakter pornograficzny. Zatem proces karny należy zacząć od początku. A Sąd Najwyższy uznał, że to błąd. Dlatego, że powinnością sądu odwoławczego jest samodzielna ocena dowodów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.01.2025
Prawo karne

Na wpłaty do PPK mają wpływ limity z tzw. ustawy kominowej

Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse PPK
Za uczestników PPK, do których stosuje się przepisy ustawy o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, nie są dokonywane wpłaty do PPK, finansowane przez podmiot zatrudniający, jeżeli ich dokonanie spowodowałoby przekroczenie limitów wynagrodzeń i świadczeń dodatkowych przewidzianych w tej ustawie. Analogiczne ograniczenie obowiązuje w przypadku uczestników PPK, do których stosuje się przepisy ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami.
Anna Puszkarska
07.01.2025
Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse PPK
Opóźnienie wejścia w życie systemu kaucyjnego o trzy kwartały przysporzy problemów samorządom i podmiotom zajmującym się gospodarką odpadami. Konieczne może okazać się renegocjowanie zawartych, nawet kilka miesięcy temu, umów. Zmiany odbiją się zapewne też na cenach odbioru odpadów dla mieszkańców.
Zofia Jóźwiak
07.01.2025
Samorząd terytorialny Środowisko Odpady
Obdarowanym i spadkobiercom łatwiej jest uniknąć podatku od spadków i darowizn niż w latach poprzednich. Wynika to ze znacznego podniesienia kwot wolnych w połowie 2023 roku. Preferencje obejmują przede wszystkim nabycia od bliższej i dalszej rodziny, m.in. od ciotki, wujka czy od teściów. Członkowie najbliższej rodziny nadal będą zwolnieni z daniny, jeśli zgłoszą nabycie do urzędu, a pieniądze otrzymają przelewem.
Monika Pogroszewska Krzysztof Koślicki
06.01.2025
Domowe finanse PIT
Jest wiele przekazów, że Piłat, który skazał Jezusa na ukrzyżowanie, nie był przekonany o jego winie. Jednak, wydając wyrok, nie mógł był niezawisłym sędzią w naszym rozumieniu, bo był uwikłany w lokalną i rzymską imperialną politykę – mówi dr Paulina Święcicka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka książki „Proces Jezusa w świetle prawa rzymskiego”. Jej zdaniem właśnie to mogłoby być podstawą rewizji procesu.
Krzysztof Sobczak
06.01.2025
Prawo karne
Na badania stwierdzające chorobę zawodową trzeba dziś czekać nawet dwa lata. Problem występuje zwłaszcza w procesie diagnostyczno-orzeczniczym w jednostce orzeczniczej II stopnia. Obecnie jedyną taką jednostką rozpoznającą sprawy odwoławcze z całej Polski jest Instytut Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi. Przepisy nie określają terminów, w jakich jednostki orzecznicze są zobligowane do wydawania orzeczeń.
Grażyna J. Leśniak
04.01.2025
Prawo pracy BHP

ISP: W 2025 r. pilnego wdrożenia wymaga m.in. dyrektywa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę

Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie Niepełnosprawność
Wdrożenie unijnej dyrektywy o minimalnych wynagrodzeniach w UE, której termin implementacji upłynął 15 listopada 2024 roku, uregulowanie pracy platformowej oraz wprowadzenie systemowej asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami - to najpilniejsze wyzwania w polityce społecznej w 2025 roku.
g.l., PAP
04.01.2025
Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie Niepełnosprawność

Potrzebne ułatwienia dla pracowników ze Wschodu

Administracja publiczna Prawo pracy
Rodziny imigrantów z Ukrainy i innych państw chcą znoszenia barier administracyjnych utrudniających zdobycie polskich pozwoleń i środków na zagospodarowanie, co blokuje im możliwość podejmowania pracy i znalezienia lokum. Zainteresowani przygotowali specjalną petycję, aby ich wnioski były szybciej rozpatrywane.
Michał Kosiarski Grażyna J. Leśniak
04.01.2025
Administracja publiczna Prawo pracy
Jeszcze przez długie lata sądowy zakaz posiadania zwierząt pozostanie martwy - uważają prawnicy. Dwa projekty nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, które znajdują się w Sejmie, nie rozwiążą problemu. Nie wskazują bowiem, kto ma kontrolować wykonanie zakazu i gdzie maltretowany pies czy kot ma trafić. Natomiast rewolucyjne zmiany przepisów mogą wprowadzić chaos i są mało realne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Monika Sewastianowicz
04.01.2025
Prawo karne
Aby w 2025 roku sprzedać mieszkanie bez podatku, ważne są trzy kwestie. Chodzi o to, kiedy nabyliśmy sprzedawaną nieruchomość, ile zarobimy na sprzedaży i na co wydamy pieniądze z transakcji. Przepisy pozwalają na zastosowanie zwolnienia z opodatkowania. Sprzedający nieruchomość nie zapłaci PIT, gdy upłynęło pięć lat od jej nabycia, albo - jeśli nie może czekać - skorzysta z ulgi na własne cele mieszkaniowe.
Krzysztof Koślicki Monika Pogroszewska
04.01.2025
Domowe finanse PIT
Narciarz odpowiada na zasadzie winy za wypadki na stoku. Im mniej typowy wyjazd na narty, tym bardziej uważnie warto przyjrzeć się ubezpieczeniu, zarówno pod względem sumy ubezpieczenia, jak i zakresu ochrony oraz wyłączeń odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Inna polisa potrzebna jest na wyjazd do Szczyrku, a inna na freeride w Dolimitach.
Regina Skibińska
04.01.2025
Domowe finanse Ubezpieczenia
Rok 2025 to dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie tylko realizacja ustawowych zadań, takich jak np. wypłaty rent i emerytur, zasiłków oraz świadczeń dla rodzin, ale również nowe wdrożenia, a wśród nich renta wdowia, dodatek dopełniający do renty socjalnej i nowe profile rehabilitacji. To także kontynuacja ważnych przedsięwzięć, które ruszyły w IV kwartale 2024 roku, jak np. program Aktywny Rodzic i wakacje składkowe.
Grażyna J. Leśniak
03.01.2025
Ubezpieczenia społeczne Finanse
Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw uruchomiło nowe zakładki o charakterze edukacyjnych na swojej stronie internetowej. Ma to na celu dostarczenie mikro, małym i średnim firmom niezbędnych narzędzi oraz wiedzy, które pomogą im efektywniej prowadzić działalność.
Ret
03.01.2025
Małe i średnie firmy
Dodatek za pracę w porze nocnej ustalany jest w oparciu o wymiar czasu pracy w miesiącu, w którym praca w porze nocnej miała miejsce oraz wynagrodzenie minimalne. Te zaś w 2025 roku wynosić będzie – przez cały rok – 4666 zł. Przy ustalaniu dodatku nie ma znaczenia wymiar czasu pracy zaplanowany w harmonogramie czas pracy.
Marek Rotkiewicz
03.01.2025
Prawo pracy
Wraca kwestia wysyłania przez banki do kredytobiorców aneksów do umów, związanych ze zmianą wskaźnika referencyjnego. Banki tłumaczą, że ich klienci nie mają się czego obawiać, natomiast pełnomocnicy kredytobiorców zalecają swoim klientom ostrożność i uważanie na zapisy, które mogą utrudnić im dochodzenie roszczeń.
Regina Skibińska
03.01.2025
Banki Kredyty
Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafiła w czwartek zapowiedź nowych przepisów dotyczących ewakuacji ludności i zabezpieczenia mienia. Chodzi o przypadki zarządzenia ewakuacji osób zamieszkujących wskazany obszar, w szczególności z rejonów zagrożonych niebezpieczeństwami wynikającymi z działań zbrojnych lub klęsk żywiołowych.
Krzysztof Koślicki
02.01.2025
Administracja publiczna
Wieś nie jest miastem, pole uprawne nie jest parkiem z alejkami i pachnącymi kwiatkami, a w lesie nie trzeba montować oświetlenia ani układać chodników. Argumenty mieszczuchów, którym przeszkadzają wiejskie odgłosy i zapachy, są absurdalne. Proponowałbym zatem, by zamiast przerabiać lasy na miasta, po prostu zostać w tych ostatnich. Obowiązek dbania o zachowanie kultury leśnej powinien wrócić do aktów notarialnych.
Krzysztof Koślicki
02.01.2025
Środowisko
Kradzież energii elektrycznej wymaga naprawienia szkody zakładowi energetycznemu. Jednak rekompensata jest zawsze związana z wielkością istniejącej szkody, a więc musi odzwierciedlać jej wymiar. Nie jest zatem dopuszczalne, aby kwota zasądzona na rzecz pokrzywdzonego tytułem rekompensaty przewyższała wysokość ustalonej szkody, a tak orzekł sąd I instancji – stwierdził Sąd Najwyższy i uchylił wyrok.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.01.2025
Prawo karne

Im bogatsza firma, tym więcej zyska na zmianach w składce zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład
Przedsiębiorcy, którzy jednego dnia zaliczą do środków trwałych posiadane ruchomości i nieruchomości, np. dealerzy samochodowi – auta, którymi handlują, a mali deweloperzy - mieszkania na sprzedaż czy domy pokazowe, a następnego dnia je sprzedadzą, nie będą musieli płacić składki zdrowotnej od uzyskanego ze sprzedaży przychodu. Bo rząd nie wprowadził żadnego mechanizmu zabezpieczającego przed nadużyciami. W efekcie im bogatszy przedsiębiorca, tym więcej zyska, a ubytek we wpływach ze składki zdrowotnej, który zasila NFZ, może być wyższy niż zakładał rząd.
Grażyna J. Leśniak
02.01.2025
PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

Skuteczność egzekucji spada - potrzebne zmiany w przepisach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Prawo pracy Poprawmy prawo
Wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia ogranicza możliwość egzekucji długu od coraz większej liczby dłużników. Komornicy, ale też prawnicy reprezentujący wierzycieli apelują o zmiany w przepisach, bo jak podkreślają, nadal część pracowników wykorzystuje przepisy, zatrudnia się na umowę o pracę z minimalnym wynagrodzeniem, by uniknąć egzekucji. Dodatkowo - jak wskazują - emeryci nie są tak chronieni - w ich przypadku kwota wolna od zajęcia wynosi do 75 proc. minimalnej emerytury.
Patrycja Rojek-Socha
02.01.2025
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Prawo pracy Poprawmy prawo
Od nowego roku wchodzi w życie nowa wersja listy leków refundowanych. Znalazło się na niej 31 nowych cząsteczko–wskazań stosowanych m.in. w onkologii, kardiologii i chorobach rzadkich. To m.in. lek dla dzieci chorych na achonodroplazję, nowe terapie onkologiczne oraz leki zawierające nowe substancje kardiologiczne, wpływające na skuteczność leczenia.
Inga Stawicka
01.01.2025
Pacjent Farmacja
Od ponad czterech miesięcy w Dzienniku Ustaw nie został ogłoszony korzystny dla tzw. wcześniejszych emerytów wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. Dzięki niemu świadczenia od 150 do 200 tys. seniorów mogą wzrosnąć nawet o 1200 zł, każdy może też otrzymać 64 tys. zł wyrównania. RPO ponownie wystąpił do szefa kancelarii premiera, przypominając, że w opinii z 7 grudnia 2024 r. Komisja Wenecka skrytykowała zwłokę w publikowaniu orzeczeń TK.
Grażyna J. Leśniak
31.12.2024
Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne