united kingdom
ukraine
Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Grażyna J. Leśniak
20.03.2025
Prawo pracy Rynek pracy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami, które są kierowane do jego klientów. Podczas odebranych połączeń osoby podszywające się pod pracowników Zakładu proszą o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. Konsultanci infolinii zazwyczaj kontaktują się po wcześniejszym telefonie od osoby zainteresowanej i nigdy nie dzwonią w sprawie zmiany numeru telefonu - przypomina Zakład.
Grażyna J. Leśniak
20.03.2025
Ubezpieczenia społeczne
Obowiązkowe potwierdzenie standardu energetycznego przed i po inwestycji, warunki dofinansowania dla najuboższych energetycznie uzależnione są kryterium dochodowego i standardu energetycznego budynku oraz ogólnopolski system operatorów – to nowości w programie „Czyste powietrze”. Nabór ruszy 31 marca 2025 r.
Robert Horbaczewski
20.03.2025
Samorząd terytorialny Środowisko

Są systemy w firmach, nie ma zgłoszeń od sygnalistów

Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
Nie ma wielu zgłoszeń naruszeń prawa od sygnalistów. Są firmy, w których dotąd nie wpłynęło żadne zgłoszenie. Więcej jest ich natomiast w tych, które wdrożyły w ramach procedury wewnętrznej zgłaszanie naruszeń prawa pracy. Tam zgłoszenia dotyczą m.in. naruszeń zasad ubezpieczenia społecznego, wypłaty wynagrodzenia, zachowań, które mogą być traktowane jako mobbingowe i nierównego traktowania. Zdaniem prawników, należy się zastanowić, czy słuszne było usunięcie prawa pracy z naruszeń podlegających zgłoszeniu i czy jest to korzystne dla pracodawców i pracowników.
Grażyna J. Leśniak
20.03.2025
Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżone przez rzecznika praw obywatelskich postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, dotyczące opłaty za brak komunikacyjnego ubezpieczenia OC i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Do tej pory sądy administracyjne odmawiały zajęcia się skargami na wezwania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego do uiszczenia opłat za brak polisy OC.
Regina Skibińska
20.03.2025
Rynek i konsument Ubezpieczenia
W 2010 r. wynagrodzenie skarbnika w samorządzie było około sześciokrotnie wyższe od wynagrodzenia minimalnego, dziś to około trzykrotność płacy minimalnej. Skarbnicy chcą ustalenia minimalnego poziomu wynagrodzenia analogicznie, jak w przypadku pozostałych grup pracowników samorządowych, wprowadzenia obowiązkowego dodatku specjalnego i ustanowienia mechanizmu waloryzacji płac. MSWiA odpowiada, że na razie nie przewiduje zmian.
Robert Horbaczewski
20.03.2025
Samorząd terytorialny Prawo pracy

Posłowie wprowadzają zmiany w składce zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład
Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.
Grażyna J. Leśniak Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.03.2025
PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład
Projekt Prawa łowieckiego został skierowany 19 marca br. do specjalnej podkomisji w Sejmie. Nowelizacja zakłada, że Polski Związek Łowiecki zostanie pozbawiony kontroli Ministerstwa Klimatu i Środowiska, mimo że wykonuje zadania dotyczące gospodarowania mieniem Skarbu Państwa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.03.2025
Administracja publiczna
Sąd ubezpieczeń społecznych - jako sąd powszechny - jest uprawniony, a nawet powinien dostrzegać jedynie takie wady formalne decyzji administracyjnej, które tę decyzję dyskwalifikują w stopniu odbierającym jej cechy aktu administracyjnego, jako przedmiotu odwołania, a zatem zaistnieje wadliwość, której nie da się usunąć przed sądem ubezpieczeń społecznych. Stwierdzenie takiej wady następuje jednak tylko do celów postępowania cywilnego i ze skutkami tylko dla tego postępowania - podkreśla Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
19.03.2025
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Senatorowie chcą, by pracownikowi będącemu tancerzem baletowym, przysługiwała emerytura w wieku 40 lat w przypadku kobiet i 45 - dla mężczyzn. Aby ją otrzymać będą musieli spełnić łącznie kilka warunków. Senacki projekt ustawy wpłynął właśnie do Sejmu. Jeszcze na etapie prac nad projektem w Senacie resort pracy negatywnie ocenił propozycję, bo uznał, że dziś tancerze baletowi mają prawo do emerytury pomostowej. Resort zaproponował wprowadzenie prawa do przekwalifikowania zawodowego twierdząc, że propozycja uzyskała wstępną akceptację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Grażyna J. Leśniak
19.03.2025
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Przedsiębiorstwo założone w trakcie trwania małżeństwa, o ile małżonkowie nie zawarli intercyzy, wchodzi do ich majątku wspólnego. Dlatego po rozwodzie należy je podzielić. Najczęściej spotykane rozwiązania to fizyczny podział firmy „na pół”, przejęcie jej pełnej własności przez jednego z byłych małżonków z obowiązkiem spłaty drugiego, sprzedaż przedsiębiorstwa osobie trzeciej i podział między byłych małżonków sumy uzyskanej z tej transakcji.
Konrad Dyda
19.03.2025

Bon senioralny będzie można łączyć z usługami opiekuńczymi

Samorząd terytorialny Domowe finanse Emerytury i renty
W II kwartale tego roku rząd ma przyjąć projekt ustawy o bonie senioralnym do realizacji. Bon ma obowiązywać od nowego roku i będzie go można łączyć z usługami opiekuńczymi. Pierwotne założenia projektu nie dawały takiej możliwości, ale już wiadomo, że w wyniku licznych konsultacji projektu to się zmieni. Na razie uwagi do projektu opublikowanego w październiku ubiegłego roku nie zostały jeszcze upublicznione.
Beata Dązbłaż
19.03.2025
Samorząd terytorialny Domowe finanse Emerytury i renty
W ostatnim dniu września 2024 r. pracę na podstawie umów zlecenia i pokrewnych wykonywało w Polsce ponad 2,4 mln osób. Spośród nich 1004,1 tys. osób równolegle wykonywało pracę kwalifikującą je do pracujących w gospodarce narodowej - podał GUS. 9 na 10 osób wykonujących umowy zlecenia i pokrewne było związanych z sektorem prywatnym.
Grażyna J. Leśniak
19.03.2025
Prawo cywilne Prawo pracy Rynek pracy

Wadliwe decyzje ZUS obciążają sądy i generują koszty

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje tysiące decyzji na nieistniejące podmioty. Sprawy trafiają do sądów powszechnych, a te mogą jedynie zmienić zaskarżoną decyzję i orzec co do istoty sprawy. Nie mogą natomiast jej uchylić i przekazać do ponownego rozpoznania, jeśli decyzja dotyczy płatnika składek. Zdaniem prawników konieczna jest zmiana prawa, by uniemożliwić ZUS ignorowanie procedur administracyjnych.
Grażyna J. Leśniak
19.03.2025
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Gminy są zalewane wnioskami o wydanie warunków zabudowy na starych zasadach. Samorządowcy uważają, że inwestorzy grubo przesadzają. Ubiegają się bowiem o wydanie tej decyzji praktycznie na wszystko, nawet na grunt pod przysłowiową piaskownicą. Zaczęto więc szukać różnego typu "bezpieczników". Część samorządów zawiesza nawet lub ogranicza wydawanie warunków zabudowy. Pionierem jest Wrocław. Zdaniem prawników to bezprawne działanie i łatwo będzie wygrać w sądzie.
Renata Krupa-Dąbrowska
19.03.2025
Budownictwo Nieruchomości
Zwiększenie finansowania programów, które wspierają rozwój społeczeństwa obywatelskiego zakłada przyjęty przez rząd projekt noweli ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Określa on limity wydatków budżetowych na realizację programów w latach 2025-2026.
Tomasz Ciechoński
18.03.2025
Finanse
Rząd potwierdził we wtorek deklarację polityczną o wypowiedzeniu w ciągu najbliższych tygodni konwencji ottawskiej, zakazującej produkcji i użycia min przeciwpiechotnych. Formalnie projekt ustawy rząd ma przyjąć w ciągu najbliższych tygodni. Podobny krok rozważają Estonia, Łotwa, Litwa, a także Finlandia.
Robert Horbaczewski
18.03.2025
Prawo europejskie Wojsko
W środę, 19 marca 2025 r., wejdą w życie przepisy wprowadzające zasiłek macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci urodzonych o czasie, ale wymagających hospitalizacji po narodzinach, którzy skorzystają z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Miesięczny zasiłek dla ubezpieczonych, rodziców korzystających z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, będzie wynosił 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego.
Grażyna J. Leśniak
18.03.2025
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Z końcem kwietnia wygasa "Profilaktyka 40 Plus", która od maja zostanie zastąpiona przez program "Moje zdrowie". Nowy bilans zdrowia będzie wykonywany u każdej osoby dorosłej po ukończeniu 20. roku życia. Ocena obejmie m.in. choroby uwarunkowane genetycznie, sercowo-naczyniowe, nowotwory, zdrowie psychiczne, uzależnienia i realizację szczepień. Ukazał się projekt rozporządzenia w tej sprawie.
Monika Stelmach Inga Stawicka
18.03.2025
Pacjent Opieka zdrowotna
Posłowie Polska 2050 – Trzecia Droga chcą, by deweloperzy obowiązkowo publikowali ceny swoich mieszkań i przygotowali projekt nowelizacji ustawy deweloperskiej w tej sprawie. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich poselska propozycja zawiera furtkę, dzięki której będzie można omijać obowiązek publikacji cen. Proponują uszczelnienie przepisów.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.03.2025
Budownictwo
Przepisy nie ograniczają okresu, na który może zostać złożony wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy - dopuścić można zgodę na zmianę wnioskowaną także na tylko jeden dzień. Jeżeli pracownik objęty jest stałym rozkładem godzinowym i dziennym, to zmiana taka skutkować będzie ponownym rozpoczynaniem pracy w niezakończonej dobie i wniosek powinien jasno wskazywać na to, że pracownik wnioskuje o umożliwienie podjęcia pracy w niezakończonej dobie. Często jednak wygodniejszym będzie złożenie wniosku o wyjście prywatne i ustalenie jego odpracowania i w taki też sposób rozliczenie tej sytuacji.
Marek Rotkiewicz
18.03.2025
Prawo pracy
Ulga na bezpieczeństwo, nowe rozwiązanie proponowane przez samorząd zawodowy doradców podatkowych, mogłaby objąć wydatki na m.in. zabezpieczenia przeciwpożarowe, szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy oraz zakup plecaków ratunkowych, także przez pracodawców dla pracowników. Rozważane jest też odliczenie kosztów budowy schronu przez osoby fizyczne. Propozycje zmian ustawowych czekają na akceptację rządu.
Monika Pogroszewska
18.03.2025
CIT PIT
Trzeba wstrzymać ustawę o kaucjach i wprowadzić je łącznie z przepisami o ROP - postulują samorządowcy i eksperci. Batalia o rozszerzoną odpowiedzialność producentów będzie miała miejsce dziś podczas sejmowej podkomisji. Zapewne ostra, bo rządowe założenia budzą potężny rozdźwięk między wprowadzającymi opakowania a samorządami. Te ostatnie wskazują, że ciężar finansowania systemu spocznie na konsumencie.
Zofia Jóźwiak
18.03.2025
Samorząd terytorialny Środowisko Odpady
Przedsiębiorcy poszkodowani przez ubiegłoroczną powódź będą mogli ubiegać się o wsparcie interwencyjne do końca czerwca 2025 r. Rząd planuje przedłużyć termin składania wniosków o kilka miesięcy. Pojawi się też nowa forma pomocy: świadczenie lokalowe. Dzięki niemu będzie można wyremontować lokal zniszczony przez wodę.
Renata Krupa-Dąbrowska
17.03.2025
Budownictwo Prawo gospodarcze Powódź
Rodzice adopcyjni dziecka mają trudności z uzyskaniem jego karty szczepień w celu kontynuacji obowiązkowych szczepień w nowej placówce medycznej. Ma to związek z koniecznością utrzymania całej procedury w tajemnicy. Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się w tej sprawie do resortu zdrowia i prosi o wyjaśnienia.
Inga Stawicka
17.03.2025
Pacjent
Pracodawcy będą musieli w pomieszczeniach pracy zapewnić temperaturę nie wyższą niż 35°C (308 K), chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. Przy pracach ciężkich, związanych z wysiłkiem fizycznym powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, wykonywanych na otwartej przestrzeni, temperatura nie będzie mogła być wyższa niż 32°C, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają - przewiduje druga wersja projektu rozporządzenia MRPiPS.
Grażyna J. Leśniak
17.03.2025
Prawo pracy BHP
Prezes UOKiK kolejny raz postawił zarzuty spółce Vectra za jednostronne zmiany umów i bezprawne podwyższanie opłat abonamentowych oraz wprowadzenie do już zawartych umów tzw. klauzuli inflacyjnej. Spółce grozi kara sięgająca 10 proc. obrotów oraz obowiązek zwrotu bezpłatnie pobranych opłat.
Ret
17.03.2025
Rynek i konsument
Monika Piątkowska, bezpartyjna, popierana przez KO, PSL i Lewicę wygrała wybory uzupełniające do Senatu w okręgu nr 33 w Krakowie. Zdobyła 50,14 proc. głosów. Pokonała troje innych kandydatów. Obejmie mandat po Bogdanie Klichu (KO). Frekwencja w wyborach wyniosła 16,52 proc.
Grażyna J. Leśniak Robert Horbaczewski
17.03.2025
Wybory

Wątpliwe jednoosobowe komisje orzecznicze w ZUS

Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Jednoosobowe orzekanie o niezdolności do pracy w ZUS w instancji odwoławczej budzi wątpliwości Ministerstwa Sprawiedliwości. Nie jest do niego przekonana także strona społeczna. A tak zakłada projekt ustawy, która ma zmienić organizację procesu orzeczniczego w ZUS. Orzeczenie ma być wydawane w ciągu 30 dni, ale sam Zakład zaznacza, że w rzeczywistości może to trwać dłużej i precyzuje zapisy w projekcie.
Beata Dązbłaż
17.03.2025
Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Czas rozpatrywania spraw frankowych to loteria

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe
Nawet na 2028 r. są wyznaczane rozprawy w sprawach dotyczących unieważnienia kredytów we frankach szwajcarskich, a rekordziści czekali dwa lata na wydanie zarządzenia o doręczeniu pozwu. Trudno jest z tym walczyć, więc kredytobiorcy muszą uzbroić się w cierpliwość i liczyć na to, że odsetki po wygranej sprawie osłodzą im długie oczekiwanie na wyrok.
Regina Skibińska
17.03.2025
Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe