Zgodnie z art. 207 par. 1 ustawy Kodeks pracy, pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Natomiast art. 237(3) kp stanowi, że nie wolno dopuścić do pracy pracownika, który nie posiada wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Tym samym na pracodawca spoczywa obowiązek zapewnienia przeszkolenia pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenia okresowych szkoleń w tym zakresie. Ponadto także pracodawca musi odbywać szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nim obowiązków.

Szczegółowe zasady określa rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (dalej: rozporządzenie).

Czytaj też: Szkolenie okresowe w dziedzinie bhp pracowników służby bhp i osób wykonujących zadania tej służby >>>

 

Pracodawca musi zorganizować szkolenie

Na podstawie par. 2 ust. 1 rozporządzenia, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikowi odbycie, odpowiedniego do rodzaju wykonywanej pracy, szkolenia, w tym przekazanie mu informacji i instrukcji dotyczących zajmowanego stanowiska pracy lub wykonywanej pracy.

Czytaj też: Szkolenia BHP – klasyfikacja PKD i forma opodatkowania >>>

Czytaj też: Zatrudnianie pracowników służby bhp - krok po kroku >>>

 

 

Szkolenie zapewnia uczestnikom:

  • zaznajomienie się z czynnikami środowiska pracy mogącymi powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników podczas pracy oraz z odpowiednimi środkami i działaniami zapobiegawczymi;
  • poznanie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania pracy w zakładzie pracy i na określonym stanowisku pracy, a także związanych z pracą obowiązków i odpowiedzialności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy;
  • nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób, postępowania w sytuacjach awaryjnych oraz udzielenia pomocy osobie, która uległa wypadkowi.

Czytaj także: Instrukcje bhp powinny być nie tylko szczegółowe, ale też jasne dla pracowników >>>

Kto może prowadzić szkolenie

Szkolenie może być organizowane i prowadzone przez pracodawców lub na ich zlecenie, przez jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Natomiast szkolenie osób będących pracodawcami, pracowników służby bhp oraz instruktorów i wykładowców tematyki bezpieczeństwa i higieny pracy prowadzą jedynie wyżej wskazane jednostki organizacyjne.

Czytaj też: Formy i metody prowadzenia szkoleń bhp >>>

Czytaj też: Częstotliwość prowadzenia szkoleń bhp >>>

Zgodnie z par. 1a pkt 2 rozporządzenia, przez jednostkę organizacyjną prowadzącą działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy rozumie się:

  1. placówkę kształcenia ustawicznego i centrum kształcenia zawodowego,
  2. szkołę ponadpodstawową,
  3. podmiot wchodzący w skład systemu szkolnictwa wyższego i nauki, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
  4. stowarzyszenie, którego celem statutowym jest działalność związana z bezpieczeństwem i higieną pracy,
  5. przedsiębiorcę prowadzącego działalność oświatową na zasadach określonych w ustawie z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców,

- jeżeli prowadzą działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Cena promocyjna: 259 zł

|

Cena regularna: 259 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Niejasne przepisy o kwalifikacjach wykładowców

Na podstawie przepisów rozporządzenia, pracodawca organizujący i prowadzący szkolenie oraz jednostka organizacyjna prowadząca działalność szkoleniową w dziedzinie bhp są zobowiązani do zapewnienia:

  1. programów poszczególnych rodzajów szkolenia opracowanych dla określonych grup stanowisk;
  2. programów szkolenia instruktorów w zakresie metod prowadzenia instruktażu - w przypadku prowadzenia takiego szkolenia;
  3. wykładowców i instruktorów posiadających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia;
  4. odpowiednich warunków lokalowych do prowadzenia działalności szkoleniowej;
  5. wyposażenia dydaktycznego niezbędnego do właściwej realizacji programów szkolenia;
  6. właściwego przebiegu szkolenia oraz prowadzenia dokumentacji w postaci programów szkolenia, dzienników zajęć, protokołów przebiegu egzaminów i rejestru wydanych zaświadczeń.

 

Czytaj też: Kontrola realizacji szkoleń BHP >>>

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że przepisy nie wskazują wprost, jakie wymagania w zakresie wykształcenia mają spełniać wykładowcy i instruktorzy. Rozporządzenie zastrzega jedynie, że powinni oni posiadać zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia. Oznacza to, że to na organizatorze szkolenia spoczywa obowiązek ocenienia, czy dana osoba posiada odpowiednie kwalifikacje.