Prawo.pl
Wielu właścicieli wynajmuje mieszkania obywatelom Ukrainy, albo je użycza. Jaka forma umowy jest najlepsza?  Prostej odpowiedzi nie ma. Każdy prawnik powie, że "to zależy". Przede wszystkim istotne jest to, czy wynajmuje się lokal w celach zarobkowych, czy też, by pomóc. W pierwszym przypadku właściwszy będzie najem, w drugim - użyczenie lub prekarium. 
Renata Krupa-Dąbrowska Aleksandra Partyk
15.03.2022
Prawo cywilne Nieruchomości Ukraina
„Łączy nas praworządność” – to hasło tegorocznego Dnia Edukacji Prawnej, który jak co roku, obchodzony jest 15 marca. Jak podkreślają organizatorzy, to hasło nabiera szczególnego znaczenia w sytuacji toczącej się poza naszymi granicami wojny oraz sporów o praworządność dotyczących naszego kraju. Z uwagi na ciągle trwającą pandemię, działania edukacyjne przeprowadzone są przede wszystkim online.
Krzysztof Sobczak
15.03.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik Finansowy chce poznać szczegóły i okoliczności związane z emisją reklamy pożyczek krótkoterminowych „Kapusta.24” w języku ukraińskim na Dworcu Zachodnim w Warszawie. Chce też wiedzieć, czy Polski Związek Instytucji Pożyczkowych zna sprawę, czy obserwował ją, a także czy akceptuje take warunki, jakie oferowała ta firma.
Krzysztof Sobczak
14.03.2022
Rynek i konsument
System opłat abonamentowych powinien uwzględniać zasady i wartości konstytucyjne, czyli szczególności powinien uwzględnić zasadę sprawiedliwego, powszechnego i równego rozkładania ciężarów publicznych - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I dodaje, że zasadnym przeprowadzenie kompleksowej rekonstrukcji całego systemu opłat abonamentowych tak, aby uwzględniał te zasady.
Krzysztof Sobczak
14.03.2022
Administracja publiczna
Faktyczna likwidacja niezależności prokuratorów, fasadowa zmiana ustroju prokuratury, ręczne sterowanie śledztwami, karne delegacje prokuratorów, nagrody i awanse dla wybranych – takie najkrótsze podsumowanie dorobku prokuratury w ostatnich sześciu latach wyłania się z raportu przygotowanego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Prezentacja raportu odbyła sie w poniedziałek.
Krzysztof Sobczak
14.03.2022
Prawo karne Prokuratura

Piotrowska-Albin: Szkoły coraz bardziej zainteresowane edukacją prawną

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń
Wojna na Ukrainie pokazuje, jak ważne dla naszego bezpieczeństwa są traktaty międzynarodowe – przynależność Polski do NATO i Unii Europejskiej. Na webinariach 15 marca porozmawiamy o tym, po co nam NATO oraz UE. Powiemy też, dlaczego system sądownictwa europejskiego jest tak dla nas Polaków i dla każdego demokratycznego społeczeństwa taki ważny - mówi mówi Elżbieta Piotrowska-Albin, wiceprezes Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia.
Monika Sewastianowicz
14.03.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Dubois i Stępiński: Prawo uchwalane na rympał

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
O tym, że Ukrainie i Ukraińcom trzeba pomagać, nie należy nikogo uczciwego i rozsądnego przekonywać. Zatem uchwalenie ustawy mającej pomóc już ponad milionowi uchodźców, to oczywista konieczność. I dobrze się stało, że taka ustawa w kilka dni została uchwalona. Nie ma jednak nic paskudniejszego niż dbałość o własne interesy przy okazji udzielania pomocy ofiarom - piszą adwokaci Jacek Dubois i Krzysztof Stępiński.
Jacek Dubois Krzysztof Stępiński
14.03.2022
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, stwierdzający, że przepis Konwencji o ochronie praw człowieka w zakresie, w którym umożliwia Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka kontrolę statusu sędziów krajowych, jest niezgodny z polską konstytucją, jest kolejnym gorszącym przykładem orzecznictwa naruszającego Konstytucję - oceniają sędziowie TK w stanie spoczynku.
Krzysztof Sobczak
14.03.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pomaganie uchodźcom wojennym z kosztów sądowych nie zwolni

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Zryw serca wielu Polaków nadal trwa. Chętnie wspieramy obywateli Ukrainy, którzy przed wojną chronią się w Polsce, dość chętnie wspomagamy ich również miejscem w swoim domu. Prawnicy podkreślają jednak, że to działalność charytatywna i nie ma co się na nią powoływać np. w swoich sprawach sądowych, choćby ubiegając się o zwolnienie z kosztów.
Aleksandra Partyk
14.03.2022
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Samorządy już pomagają przyjmującym uciekinierów wojennych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina
Bezpłatna komunikacja miejska, zerowe stawki opłat za postój samochodów w strefie płatnego parkowania, ulgi i zwolnienia do miejskich basenów, pomoc w zatrudnieniu - to inicjatywy miast, które mają pomóc uchodźcom z Ukrainy. Niektóre samorządy nie czekając na rządowe przepisy decydują się same wesprzeć obywateli, którzy przyjęli uciekinierów pod swój dach.
Robert Horbaczewski
14.03.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina
Uchodźcy z Ukrainy będą uprawnieni do opieki medycznej obejmującej świadczenia opieki zdrowotnej na zasadach i w zakresie, w jakim przysługuje on osobom objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Nie będą mieli prawa do leczenia i rehabilitacji uzdrowiskowej. Przewiduje to uchwalona ostatecznie w sobotę przez Sejm ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Jolanta Ojczyk Beata Dązbłaż
12.03.2022
Opieka zdrowotna Ukraina
Od środy 16 marca Polacy, którzy przyjęli pod swój dach obywateli Ukrainy uciekających przed wojną, będa mogli występować o refinansowanie kosztów ich utrzymania. Chodzi o 40 zł dziennie i na osobę. Takie wsparcie jest przewidziane na dwa miesiące, wzór wniosku ma być znany najpóźniej w poniedziałek.
Robert Horbaczewski Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
12.03.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina
Branży turystycznej Podlasia grozi zapaść wobec przedłużania zakazu pobytu w strefie przygranicznej w związku z sytuacją migracyjną - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I podkreśla, że wizerunek regionu, w tym Puszczy Białowieskiej, jako zielonych płuc Polski był budowany latami, a teraz trzeba będzie go odbudowywać.
Krzysztof Sobczak
12.03.2022
Administracja publiczna Małe i średnie firmy
Dla jednych tragedia, dla innych szansa na zarobek, zwłaszcza po chudych latach pandemii. Choć - jak podkreślają rządzący - Polacy otworzyli dla Ukraińców swoje serca i domy, to nie wszyscy bezinteresownie. Tak duża liczba uchodźców i brak systemowych rozwiązań to eldorado dla pseudoprzedsiębiorców oferujących uchodźcom lichwiarskie pożyczki, bardzo drogie noclegi czy przejazdy.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha Robert Horbaczewski
12.03.2022
Rynek i konsument Ukraina
Niejasne procedury sprawiają, że transporty wywożące zwierzęta z ogarniętej wojną Ukrainy, są zawracane z polskiej granicy. Główny Lekarz Weterynarii wydał wytyczne upraszczające zasady wjazdu do Polski osób ze zwierzętami towarzyszącymi, ale nie jest jasne, czy zezwalają one na wwożenie przez jedną osobę pięciu zwierząt, czy większej liczby.
Regina Skibińska
12.03.2022
Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Paulina Biskup: Refundacja pracownikom kosztów pracy zdalnej bez PIT

PIT Rachunkowość Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Wypłacane przez pracodawcę kwoty ekwiwalentu pracownikom wykonującym pracę zdalną w formie ryczałtu za zwiększone koszty prądu i wody oraz koszty dostępu do internetu, zakupu sprzętu elektronicznego, biurka i fotela, nie stanowią przychodu ze stosunku pracy. Na pracodawcy nie ciążą więc obowiązki płatnika z tego tytułu – mówi radca prawny Paulina Biskup.
Wiesława Moczydłowska
12.03.2022
PIT Rachunkowość Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Wyrobienie cudzoziemcowi karty pobytu, po uzyskaniu przez niego decyzji o udzielenie zezwolenia na pobyt w charakterze rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, jest czynnością materialno-techniczną. A więc ze swojej istoty powinno nastąpić niezwłocznie. W tym przypadku wojewoda pomorski nie dotrzymał miesięcznego terminu, ale kary nie zapłaci - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.03.2022
Administracja publiczna
Zakup klimatyzacji z funkcją grzania można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Trzeba jednak wykazać związek poniesionego wydatku z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, którego celem jest każdorazowo modernizacja istniejącego budynku, Chodzi o docieplenie i modernizację systemu grzewczego. Tak wynika z najnowszej interpretacji skarbówki.
Wiesława Moczydłowska
12.03.2022
Domowe finanse PIT
Minister Finansów podpisał rozporządzenie, które przedłuża na 2022 rok zaniechanie poboru podatku od niektórych dochodów związanych z kredytem hipotecznym. Pozwoli to na zaniechanie poboru PIT z tytułu wierzytelności umorzonych osobie fizycznej w związku z kredytem mieszkaniowym, jak również świadczeń otrzymanych przez osobę fizyczną z tytułu kredytu mieszkaniowego w związku z ujemnym oprocentowaniem.
Krzysztof Koślicki
11.03.2022
Domowe finanse PIT
Ataki ze strony rosyjskich najeźdźców mają znamiona ludobójstwa. Musimy zrobić wszystko, żeby odpowiedzieli za to przed międzynarodowymi trybunałami - powiedział w piątek w Sejmie prezydent Andrzej Duda. Czy istotne, strzelanie do cywilnej ludności jest ludobójstwem? Eksperci prawa międzynarodowego uważają, że głównym problemem przy ustalaniu zbrodni ludobójstwa jest udowodnienie zamiaru sprawcy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.03.2022
Prawo karne
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa nie reguluje sytuacji osób, które przyjechały do Polski np. 22 lutego w odwiedziny do rodziny i miały wrócić na Ukrainę po 24 lutego. Ich wykluczenie, podobnie jak i osób, które wjechały na terytorium RP nie bezpośrednio z terytorium Ukrainy, skutkować będzie pozbawieniem tych obywateli wielu świadczeń.
Anna Wierzchowska
11.03.2022
Ubezpieczenia społeczne Ukraina
W styczniu 2022 roku ZUS wypłacił 53,2 tys. zasiłków pogrzebowych na łączną kwotę 212 461,3 tys. zł. Ich przeciętna wysokość wynosiła 3 996,71 zł. To więcej niż w styczniu 2021 roku, gdy Zakład wypłacił 48,7 tys. zasiłków pogrzebowych w łącznej wysokości 194 406,1 tys. zł i więcej niż w grudniu 2021 r., gdy wypłaconych zostało 36,4 tys. zasiłków na kwotę 145 360,3 tys. zł.
Grażyna J. Leśniak
11.03.2022
Ubezpieczenia społeczne

Najem lokali tematem konferencji w Krakowie

Prawo cywilne Prawnicy Budownictwo
Ciągle zmieniający się stan prawny dotyczący umów najmu spleciony z nowymi zjawiskami społeczno-gospodarczymi zachęca do dyskusji nad kształtem obowiązujących konstrukcji prawnych. Do tego dochodzi konflikt interesów podmiotów splecionych ze sobą tym rodzajem umowy, który to stanowi przedmiot licznych sporów doktrynalnych i sądowych. Problematyce tej ma być poświęcona zaplanowana w maju konferencja.
Krzysztof Sobczak
11.03.2022
Prawo cywilne Prawnicy Budownictwo
Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa niewiele pomaga właścicielom, którzy wynajmują lokale uchodźcom z Ukrainy. Na większe wsparcie mogą liczyć ci, którzy użyczają swoje lokale. W ich przypadku nie będą obowiązywały m.in. przepisy ograniczające eksmisję. Nie oznacza to jednak pełnej dowolności w pozbyciu się lokatora.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.03.2022
Nieruchomości Ukraina
W Polsce przebywa już blisko półtora miliona uciekinierów z ogarniętej wojną Ukrainy, w tym wielu chorych i rannych. Tymczasem wciąż nie ma zorganizowanego systemu opieki medycznej nad tymi przebywającymi na dworcach w Warszawie czy w centrach pobytu. Na przebadanie czekają i dzieci, i dorośli. Specustawa, nad którą prace kończy parlament, zapewni uchodźcom w dalszej perspektywie prawo do bezpłatnej opieki, ale wyrobienie PESEL-u, który jest do tego konieczny, nie będzie łatwe.
Jolanta Ojczyk
11.03.2022
Ukraina
Skarga na przewlekłe prowadzenie postępowania administracyjnego wniesiona po jego ostatecznym zakończeniu, poprzedzona ponagleniem złożonym w jego toku, podlega odrzuceniu na podstawie Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - taką uchwałę w składzie siedmiorga sędziów podjął Naczelny Sąd Administracyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.03.2022
Administracja publiczna Budownictwo
Jeńcy wojenni biorący udział w rosyjskiej inwazji na Ukrainę muszą mieć zapewnione poszanowanie swoich praw zgodnie z III Konwencją Genewską - stwierdziła Amnesty International. Nie mogą być wystawiani na publiczny widok, a ich prywatność musi być chroniona zgodnie z Konwencją, która wymaga ochrony m.in. przed zastraszeniem, zniewagami i ciekawością publiczną.
Krzysztof Sobczak
10.03.2022
Prawo karne
Parlament Europejski powołał komisję śledczą, która zajmie się używaniem "oprogramowania szpiegowskiego Pegasus i podobnego" przez rządy państw członkowskich Unii Europejskiej. Jak poinformowano w czwartek, zbada ona, czy było ono wykorzystywane, m.in. w Polsce do celów politycznych, np. przeciwko dziennikarzom, politykom i prawnikom.
Krzysztof Sobczak
10.03.2022
Prokuratura Policja Prawo AI
Zamalowanie napisami PZPR i "czas na sąd ostateczny" biur poselskich PiS - to był usprawiedliwiony protest przeciwko zmianom w wymiarze sprawiedliwości - orzekł Sad Najwyższy w Izbie Karnej i uchylił dwa wyroki zapadłe w sprawie o niszczenie mienia przez aktywistkę. Stopień społecznej szkodliwości czynu był minimalny, a szkody materialne znikome - dodał sąd umarzając postępowanie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.03.2022
Prawo karne

Ukraińcy jednak bez zwolnienia z podatku od spadków i darowizn

CIT PIT Podatek od spadków i darowizn Ukraina
Sejm przyjął w środę ustawę dotyczącą pomocy uchodźcom z Ukrainy. Z projektu wynikało, że możliwe będzie zwolnienie Ukraińców z podatku od spadków i darowizn do końca 2022 roku. Przyjęta wersja nie zawiera jednak tego przepisu. Firmy dostały jednak możliwość rozliczania w kosztach podatkowych wydatków związanych z pomocą.
Krzysztof Koślicki
10.03.2022
CIT PIT Podatek od spadków i darowizn Ukraina