Takie stanowisko RPO przedstawił w związku z trwającymi w Senacie pracami na nowelizacją ustawy o opłatach abonamentowych, która przewiduje zwolnienie osób fizycznych z obowiązku opłacania abonamentu RTV (druk senacki nr 637). Jet to realizacja petycji obywateli, które wpłynęły do Senatu.

Senat proponuje zniesienie abonamentu dla osób fizycznych

Według obecnych przepisów każdy odbiornik telewizyjny i radiowy powinien być zarejestrowany w urzędzie pocztowym. Ich posiadacze są zobowiązani do opłacania co miesiąc abonamentu. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych i innych podmiotów. Senacki projekt zakłada zniesienie tego obowiązku w odniesieniu do osób fizycznych. Do zapłacenia abonamentu nadal zobowiązane byłyby osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz przedsiębiorcy - w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Czytaj: Samochód na parkingu, pokój w hotelu pusty, a abonament płacić trzeba>>
 

RPO prof. Marcin Wiącek nie zgłasza uwag do tego projektu. W odpowiedzi do przewodniczącego komisji ustawodawczej Krzysztofa Kwiatkowskiego zauważa, że ustawodawca ma względną swobodę w tym, jak może określić kształt systemu opłat abonamentowych. Jest to element polityki państwa.

Podkreśla jednak, że w pracach nad tym systemem ustawodawca powinien pamiętać o zasadach i wartościach konstytucyjnych. W szczególności powinien uwzględnić zasadę sprawiedliwego, powszechnego i równego rozkładania ciężarów publicznych. I sugeruje, by system opłat abonamentowych od nowa i tak, aby uwzględniał te zasady.