Prawo.pl

Rodzice tracą uprawnienia, bo nie wiedzą, o co mogą wnioskować

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie
Dziś mija ostatni dzień na złożenie wniosku o wypłatę zasiłku macierzyńskiego na nowych zasadach. Pracownicy - rodzice, którzy tego nie zrobią, będą otrzymywali niższe świadczenie i to przez cały okres zasiłkowy. Zdaniem prawników, nie dość, że przepisy przejściowe, które to regulują, zostały napisane pod ZUS, to jeszcze termin na złożenie wniosku był bardzo krótki, a resort rodziny nie zadbał o poinformowanie ubezpieczonych.
Grażyna J. Leśniak
17.05.2023
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie
Z obowiązku uzyskania świadectwa energetycznego zwolnione są budynki wpisane do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków. Według ministerstwa rozwoju nie dotyczy to nowych budynków położonych w strefie ochrony konserwatorskiej lub objętych ochroną jako układ urbanistyczny lub ruralistyczny. Jednak żaden przepis nie rozstrzyga, co należy rozumieć pod pojęciem "nowego budynku", a zabytkiem mogą być też... nowe budynki.
Renata Krupa-Dąbrowska
17.05.2023
Nieruchomości Energetyka

Dr Lasocki: Polski system emerytalny wymaga ujednolicenia

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
System emerytalny powinniśmy przynajmniej ujednolicić poprzez włączenie do rozwiązań powszechnych wszystkich grup - nawet jeśli nie będzie odwagi politycznej do usunięcia nieuzasadnionych przywilejów i zostaną one przepisane w obecnej postaci - mówi dr Tomasz Lasocki. I dodaje, że dzięki temu stanie się on transparentny i jednolity, ułatwi też przenoszenie uprawnień przy zmianach aktywności zawodowej.
Grażyna J. Leśniak
17.05.2023
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Przyjęty we wtorek przez rząd projekt przewiduje rozwiązania, które mają ułatwić dostęp do narzędzi kontroli rodzicielskiej, dla rodziców małoletnich użytkowników w internecie. Funkcjonować będzie bezpłatny, skuteczny i prosty w obsłudze mechanizm dobrowolnego blokowania dostępu do treści pornograficznych.
Krzysztof Sobczak
16.05.2023
Prawo rodzinne Nowe technologie
Liczba wykonanych wyroków śmierci była w 2022 r. najwyższa od 2017 r. – wynika z tegorocznego raportu Amnesty International o stosowaniu kary śmierci na świecie. Jako przykład jest podawane to, że 81 osób zostało straconych jednego dnia w Arabii Saudyjskiej. Autorzy raportu piszą, że powszechnie wiadomo o 20 krajach, które wykonywały wyroki kary śmierci, natomiast 6 krajów zniosło karę śmierci całkowicie lub częściowo.
Krzysztof Sobczak
16.05.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od lipca nowe limity zwolnień z podatku od spadków i darowizn

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Otrzymując darowiznę nie możemy tracić z pola widzenia faktu, że świadczenie to może być opodatkowane. Chodzi tutaj o opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn. Oczywiście, jak każda ustawa podatkowa, tak i ta przewiduje zwolnienie z opodatkowania, jak i preferencje podatkowe. Od lipca 2023 r. limity uprawniające do zwolnienia z podatku zostaną zmienione.
Krzysztof Koślicki Krzysztof Kaźmierski
16.05.2023
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

NIK: Usuwanie odpadów niebezpiecznych przekracza możliwości budżetów gmin

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
Gminy nie mają pieniędzy na usuwanie odpadów niebezpiecznych – to główny wniosek z kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Izba zwróciła się do Ministra Klimatu i Środowiska o wypracowanie rozwiązań finansowych, prawnych i organizacyjnych, aby zapewnić gminom narzędzia do niezwłocznego i skutecznego eliminowania takich zagrożeń dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska.
Maria Dec-Kiełb
16.05.2023
Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
Nie było innego sposobu sprawdzenia informacji przez dziennikarza niż przez zadanie pytań burmistrzowi. Można mieć zastrzeżenia co do rzetelności, staranności przy zbieraniu materiałów, ale sam fakt niedochowania staranności ma wpływ na ocenę umyślności zachowania. Naruszenie reguł ostrożności przemawia za nieumyślnością – orzekł Sad Najwyższy i uniewinnił dziennikarza od zarzutu zniesławienia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.05.2023
Prawo cywilne
Opłata serwisowa, za małe zamówienie czy za opakowanie - takie elementy dodaje do ceny produktu firma Glovo, a zamawiający w nie wiedzą, ile wyniesie koszt całości zamówienia. Sprawą zainteresował się UOKiK uznając, że niektóre elementy interfejsu dotyczące kosztów zamówienia mogą być mało widoczne dla konsumenta. Prezes UOKiK postawił platformie Glovo zarzuty wprowadzania konsumentów w błąd, za które grozi kara do 10 proc. obrotu.
Krzysztof Sobczak
16.05.2023
Rynek i konsument
Niezapewnienie podejrzanemu adwokata przy pierwszym przesłuchaniu przez policję, przesłuchanie podejrzanego znajdującego się pod wpływem alkoholu, a następnie wykorzystanie tak zgromadzonych dowodów w procesie karnym - stanowiło naruszenie prawa do rzetelnego procesu - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku dotyczącym Polski.
Katarzyna Warecka
16.05.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Zmiany zaproponowane w nowelizacji prawa geologicznego i górniczego, która w maju trafiła do Sejmu, mogą okazać się niebezpieczne dla właścicieli nieruchomości i inwestorów, na terenach, które obejmują – alarmują organizacje pozarządowe. Pozwolą ministrowi klimatu i środowiska arbitralnie decydować o tym, które złoża w Polsce zostaną uznane za strategiczne i gdzie w związku z tym wprowadzić np. zakaz zabudowy.
Zofia Jóźwiak
16.05.2023
Prawo gospodarcze Nieruchomości
W postępowaniach dotyczących kredytów frankowych problemem jest przewlekłość postępowań. Nie zawsze wynika ona bezpośrednio z natłoku spraw. Jak mówią prawnicy, są sędziowie, którzy podejmują różne działania, dopuszczają dowody, nic nie wnoszące i nie posuwające postępowania do przodu. Kolejna kwestia to odległe terminy. Skarga na przewlekłość dla frankowicza kończy się zazwyczaj przyznaniem 2 tys. zł ale też często wyznaczeniem rozprawy.
Regina Skibińska
16.05.2023
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Zakładanie spółek, w których akcjonariuszami lub udziałowcami są cudzoziemcy wykonujący na rzecz tej spółki powtarzające się świadczenie niepieniężne, to najnowszy pomysł na rozwiązanie problemów z zalegalizowaniem pracy obcokrajowców w Polsce. Nie ma mowy o pracy i w konsekwencji – nie ma składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. A jeśli cudzoziemiec nie jest w naszym kraju rezydentem, to nie zapłaci też PIT.
Grażyna J. Leśniak
16.05.2023
Prawo pracy
Przedsiębiorcy wprowadzający na rynek jednorazowe kubki lub opakowania muszą się liczyć z dodatkowymi obowiązkami. Nie dość, że będą doliczać określone kwoty do każdego wydanego naczynia, to jeszcze obowiązkowo będą prowadzić odpowiednią ewidencję. Właśnie pojawiły się nowe projekty rozporządzeń w tej sprawie.
Zofia Jóźwiak
16.05.2023
Środowisko Rynek i konsument
W kwestiach pracowniczych polskie firmy pozostają jeszcze obojętne na wpływ sztucznej inteligencji. Aż 59 proc. nie planuje żadnych zmian w zatrudnieniu na przestrzeni najbliższych dwóch lat, a jedynie 13 proc. pozostaje na etapie analizy – wynika z badania EY Polska. Wzrost znaczenia AI chwilowo nie wpływa też na działania w obszarze modeli operacyjnych, gdzie żadnych zmian nie planuje 43 proc. firm.
Grażyna J. Leśniak
15.05.2023
Rynek Prawo pracy Nowe technologie
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego analizuje możliwość połączenia kwestii wprowadzenia reguł wydawania prasy przez władze lokalne z ewentualnymi zmianami Prawa prasowego w przypadku wejścia w życie nowych regulacji unijnych. Zgadza się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, że obecny stan prawny wymaga regulacji.
Robert Horbaczewski
15.05.2023
Samorząd terytorialny
W ramach Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości został powołany polsko-węgierski zespół ekspertów, który ma przygotować uregulowania dotyczące ochrony prawej rolników. Eksperci planują m.in. przygotować przepisy o nowym rodzaju zabezpieczenia dla rolników, o tzw. depozycie rolniczym. 
Renata Krupa-Dąbrowska
15.05.2023
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Prawo Unii sprzeciwia się uregulowaniu krajowemu, które zezwalając na przeniesienie odpowiedzialności za przestrzeganie czasu prowadzenia pojazdu i odpoczynku kierowców, z przedsiębiorstwa transportu drogowego na osobę trzecią, stoi na przeszkodzie zakwestionowaniu dobrej reputacji przedsiębiorstwa i nałożeniu na nie sankcji – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
Grażyna J. Leśniak
15.05.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Powrót fikcji doręczenia pism wysłanych pocztą tradycyjną za potwierdzeniem odbioru, przywrócenie obowiązku wykonywania badań okresowych i szkoleń obowiązkowych w zakresie bhp, czy zniesienie ograniczeń wysokości odszkodowań lub innych świadczeń pieniężnych przewidzianych do wypłaty na wypadek ustania stosunku pracy - to tylko niektóre zmiany, które spowoduje odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego.
Grażyna J. Leśniak
15.05.2023
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo
Kompleksowe uregulowanie kwestii prowadzenia przez małoletniego działalności gospodarczej i zapewnienie sądowej kontroli w celu wyeliminowania przypadków omijania prawa - takie są główne cele procedowanych obecnie zmian w przepisach. Resort rozwoju zaznacza, że to odpowiedź na rosnące zainteresowanie młodych własną działalnością biznesową. Jednak otwarte pozostaje pytanie, jak sądy podejdą do tego w praktyce.
Inga Stawicka
15.05.2023
Prawo cywilne Rynek Prawo gospodarcze
Umowa kredytu ma niewiele wspólnego z umową sprzedaży nieruchomości nabywanej za ten kredyt i prawem własności nieruchomości. Można bowiem nie być właścicielem kredytowanej nieruchomości, a spłacać kredyt zaciągnięty na jej zakup. Nie ma więc podstaw do łączenia przez niektóre sądy tych dwóch faktów - pisze Karolina Pilawska, adwokat w Pilawska Zorski Adwokaci.
Karolina Pilawska
15.05.2023
Prawo cywilne Banki Kredyty frankowe

Dzięki zgłoszeniom na aplikacje zlikwidowano blisko 350 nielegalnych składowisk

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
Przy pomocy aplikacji "Zgłoś interwencję" oraz mObywatel, w ciągu dwóch lat przesłano informacje, które pozwoliły zlikwidować ok. 350 nielegalnych składowisk odpadów - poinformował Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski. Inspektor otrzymał ponad 7,6 tys. zgłoszeń. Dotyczyły głównie składowisk i problemu porzucenia odpadów, zarówno przez osoby prywatne jak i przedsiębiorstwa.  
Robert Horbaczewski PAP
13.05.2023
Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
Komunie zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi powracają pytania o pieniądze, które dzieci dostają od krewnych w ramach prezentu. Rodzice i opiekunowie zastanawiają się, na co mogą je wydać, a 10-latkowie, czy kiedyś jeszcze zobaczą swój “hajs z komunii”. - Choć temat stał się memem, prawo dokładnie go reguluje - mówi adwokat Michał Gajda.
Monika Sewastianowicz
13.05.2023
Prawo cywilne Domowe finanse
Oskarżeni, a nawet skazani, nie mogąc udowodnić swojej niewinności, sięgają czasem po ekstremalne środki. Zdarza się coraz częściej, że wnoszą o uchylenie immunitetu sędziemu, aby postawić go przed sądem karnym za znieważenie i zniesławienie. A także, obok wniosku o wyłączenie sędziego, walczą za pomocą środków cywilnych, na przykład pozwu o naruszenie dóbr osobistych w trakcie wydawania wyroku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.05.2023
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Izba Karna Sądu Najwyższego uniewinniła skazanego, gdyż sprawca złamania sądowego zakazu prowadzenia pojazdów miał prawo do kłamstwa we własnej obronie. Zwłaszcza gdy obciąża zeznaniami osobę posiadającą prawo jazdy. Nie jest dobrze, gdy policja i prokuratura skłaniają sprawcę do składania fałszywych zeznań, dlatego że jeśli odmówi on odpowiedzi, to ciężar podejrzeń przesuwa się na niego - dodał sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.05.2023
Prawo karne

Opiekun niepełnosprawnego nie straci świadczenia zaraz po jego śmierci

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Od 2024 r. opiekun, który straci najbliższą osobę z niepełnosprawnością, którą wspierał, nie utraci z dnia na dzień prawa do świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego. Będzie mógł pobierać świadczenia jeszcze przez niespełna dwa miesiące. Wydłużenie czasu pobierania tych świadczeń ułatwi opiekunom wejście w nową rzeczywistość, także zawodową, z jaką muszą się zmierzyć po śmierci osoby wymagającej opieki.
Beata Dązbłaż
13.05.2023
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Przepisy dopuszczają w sytuacjach niecierpiących zwłoki na interwencyjny tryb odbioru dręczonych zwierząt przez organizacje społeczne, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt. Organizacjom nie jest łatwo działać, gdy opiekun zwierzęcia nie chce ich wpuścić na swoją posesję. Aby nie narazić się na zarzut przywłaszczenia zwierząt, organizacja musi dopełnić jednak kilku formalności.
Regina Skibińska
13.05.2023
Samorząd terytorialny
Frankowicz, jak każdy kredytobiorca niespłacający rat, musi się liczyć z utratą mieszkania. Sprawa trochę komplikuje się, gdy umowa kredytu została uznana za nieważną. Banki próbują wtedy sprawdzać, czy za kredytem nie stoi działalność komercyjna, ale prawnicy uspokajają, że lokal z kredytem wolno wynajmować lub zmienić sposób użytkowania. Nie niweczy to konsumenckiego celu umowy kredytu, ale sądy różnie orzekają.
Renata Krupa-Dąbrowska
13.05.2023
Banki Kredyty frankowe
Samotna matka nie traci prawa do preferencyjnego rozliczenia, jeśli mieszka z konkubentem, który nie jest ojcem dziecka. Co więcej, skarbówka zgadza się, że rodzic żyjący w nieformalnym związku może skorygować zeznanie za poprzednie lata i odzyskać podatek nadpłacony, jeśli nie skorzystał wtedy z ulgi. Według ekspertów, przepisy wymagają zmian, gdyż prowadzą do różnego traktowania osób w podobnej sytuacji.
Monika Pogroszewska
13.05.2023
Prawo rodzinne PIT Doradca podatkowy

Ustawa deregulacyjna nowelizująca 16 ustaw już obowiązuje. Oto zmiany

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Podatki i opłaty lokalne PIT Budownictwo Podatek od spadków i darowizn
Wyższe kwoty wolne od podatku w darowiznach i spadkach, wyższy próg dla działalności nieewidencjonowanej, zmiany w sprzedaży lasów, ułatwienia w uzyskiwaniu pozwolenia na broń, zmiany w przygotowaniu inwestycji mieszkaniowych - to niektóre ze zmian, które wprowadza obowiązująca od 12 maja tzw. ustawa deregulacyjna. Zebraliśmy najważniejsze z nich, niektóre są kontrowersyjne.
Robert Horbaczewski
12.05.2023
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Podatki i opłaty lokalne PIT Budownictwo Podatek od spadków i darowizn