Pracom Zespołu przewodzi prof. Ede Szilágyi, a w jego skład wchodzą: dr Zsofia Hornyák, dr Martin Csirszki, dr Artur Lis, dr Marek Strzała, prof. Rafał Adamus. Zespół zajmie się m.in koncepcją stworzenia nowego zabezpieczenia dla rolników w postaci tzw. depozytu rolniczego.
Nowy typ zabezpieczenia dla rolników
- Deponentem depozytu rolniczego mógłby być producent rolny prowadzący gospodarstwo rolne, a depozytariuszem depozytu rolniczego mógłby być podmiot finansujący. Przechowawcą depozytu rolniczego mógłby być deponent albo osoba trzecia na którą wyrazi zgodę depozytariusz . W celu uzyskania od podmiotu finansującego finansowania działalności gospodarstwa rolnego producent rolny mógłby utworzyć depozyt rolniczy - wyjaśnia prof. Rafał Adamus, wykładowca Uniwersytetu Opolskiego.
Czytaj w LEX: Relacje zachodzące między podstawowymi pojęciami ubezpieczenia społecznego rolników >>
Jak tłumaczy depozytem rolniczym może być odpowiednio wydzielone mienie, będące własnością producenta rolnego, stanowiące faktycznie zebrane produkty rolne, oznaczone przynajmniej co do ich rodzaju, daty i miejsca zebrania, ilości i jakości (oznaczenie przedmiotu depozytu rolniczego), przechowywane w odpowiednich do tego warunkach, celem ich późniejszej sprzedaży.
Depozyt rolniczy tworzony mógłby być w oparciu o oświadczenie producenta rolnego, które stawałoby się skuteczne z chwilą zawarcia, na jego podstawie, umowy o finansowanie pomiędzy deponentem a depozytariuszem. Niedopuszczalne byłoby utworzenie depozytu rolniczego przez producenta rolnego: po ogłoszeniu jego upadłości; jeżeli czyniłoby to niemożliwym zadośćuczynienie wcześniejszemu roszczeniu osoby trzeciej, a w szczególności wynikającego z umowy kontraktacji.
- Oświadczenie o utworzeniu depozytu rolniczego określałoby przynajmniej: przedmiot depozytu rolniczego, sposób i miejsca przechowywania, maksymalny czas przechowywania nie dłuższy niż dziewięć miesięcy, wskazanie najpóźniejszej daty z nadejściem której depozyt rolniczy ulega rozwiązaniu z mocy prawa (data końcowa depozytu rolniczego) i jeżeli to dotyczy osobę trzecią, która byłaby przechowawcą. Producent rolny składałby oświadczenie o braku przeszkód do ustanowienia depozytu rolniczego. Producent rolny składałby oświadczenie na formularzu udostępnionym mu przez podmiot finansujący. Oświadczenie producenta rolnego o utworzeniu depozytu rolniczego wymagałoby formy pisemnej z datą pewną pod rygorem nieważności - mówi prof. Rafał Adamus.
Czytaj w LEX: Ograniczenia egzekucji sądowej w przypadku dłużnika będącego rolnikiem >>
Według niego po utworzeniu depozytu rolniczego, niezwłocznie po zawarciu umowy o finansowanie, podmiot finansujący dokonywałby wypłaty, na rachunek bankowy producenta rolnego, prowadzony albo utworzony u depozytariusza, określonej w umowie kwoty nie niższej niż 75 proc. ceny średniej ceny rynkowej skupu płodu rolnego, stanowiącego przedmiot depozytu rolniczego, z określonego przez strony w umowie dnia utworzenia depozytu rolniczego lub z dnia zawarcia umowy o finansowanie lub z innej daty, lub dat przypadających na 14 dni przed zawarciem umowy o finansowanie.
Depozyt wyjęty spod egzekucji
Przedmiot depozytu rolniczego, będący własnością producenta rolnego, od chwili zawarcia na jego podstawie umowy o finansowanie, aż do daty końcowej depozytu rolniczego:
- nie podlegałby zajęciu, egzekucji, przymusowemu obciążeniu;
- nie wchodziłby do masy upadłości, do masy sanacyjnej, do masy układowej producenta rolnego.
Wydanie przedmiotu depozytu rolniczego kupującemu i przejście na kupującego prawa własności przedmiotu tego depozytu mogłoby nastąpić tylko na podstawie pisemnego oświadczenia podmiotu finansującego o uznaniu rachunku ustaloną ceną sprzedaży. Na wierzytelności producenta rolnego z tytułu sprzedaży przedmiotu depozytu rolniczego podmiotowi finansującemu przysługiwałoby ustawowe prawo zastawu.
- Podmiot finansujący miałby pierwszeństwo zaspokojenia przed wierzycielami producenta rolnego co do kwot wypłaconych producentowi rolnemu z chwilą utworzenia depozytu jak i co do kwot stanowiących umówione wynagrodzenie depozytariusza, o ile zajęcie wierzytelności z tego rachunku nie nastąpiło przed złożeniem oświadczenia przez producenta rolnego o utworzeniu depozytu rolniczego - dodaje prof. Adamus.
Jeżeli producent rolny do upływu daty końcowej depozytu rolniczego nie sprzedałby całości lub części przedmiotu depozytu rolniczego, wówczas wierzytelności podmiotu finansującego wobec producenta rolnego stawałyby się wymagalne z mocy samego prawa, a podmiot finansujący, według swojego wyboru, mógłby w szczególności:
- złożyć oświadczenie producentowi rolnemu o przejęciu na własność całości lub części przedmiotu depozytu rolniczego z chwilą upływu daty końcowej depozytu rolniczego, i następnie samodzielnie albo przez upoważniony wyspecjalizowany podmiot, dokonać zbycia przedmiotu depozytu rolniczego nawet w miejscu jego przechowywania, a uzyskaną cenę sprzedaży rozliczyć z wierzytelnością wobec producenta rolnego;
- wystąpić do właściwego komornika sądowego o przeprowadzenie sprzedaży licytacyjnej przedmiotu depozytu sądowego rolniczego nawet w miejscu jego przechowywania;
- zobowiązać producenta rolnego do samodzielnej sprzedaży przedmiotu depozytu rolniczego; w takim przypadku podmiotowi finansującemu służy ustawowe prawo zastawu na wierzytelności producenta rolnego z tytułu sprzedaży;
- zażądać od producenta rolnego zwrotu wypłaconych kwot wraz z odsetkami i kosztami;
- podjąć inne działania dopuszczalne prawem.
Czytaj też: Zabudowa na działce rolnej od a do z >>
Czytaj też: Obrót materiałem siewnym - PORADNIK >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.