Autorzy opracowania podkreślają, że 90 proc. udokumentowanych egzekucji (wyłączając Chiny) zostało przeprowadzonych przez zaledwie trzy kraje. W Iranie liczba wykonanych wyroków śmierci wzrosła z 314 w 2021 r. do 576 w 2022 r., a w Arabii Saudyjskiej niemal się potroiła – z 65 w 2021 r. do 196 w 2022 r., co stanowi najwyższy wynik od 30 lat. W Egipcie stracono natomiast 24 osoby.
- Kraje Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w 2022 r. znacząco nasiliły egzekucje, czym dobitnie pokazały bezduszność i brak poszanowania dla ludzkiego życia. Stosowanie kary śmierci to poważne naruszenie prawa międzynarodowego, tymczasem liczba wykonanych wyroków gwałtownie wzrosła w całym regionie. W Arabii Saudyjskiej w ciągu jednego dnia stracono aż 81 osób. W Iranie natomiast w celu stłumienia rewolty dokonano egzekucji osób, które korzystały jedynie ze swojego prawa do protestu – powiedziała Agnès Callamard, sekretarzyni generalna Amnesty International.
Czytaj:
Kary śmierci nie ma w Polsce od blisko 35 lat, będzie bezwzględne dożywocie>>
Adwokatura: Zakaz stosowania kary śmierci ma fundamentalne znaczenie>>
Niektóre państwa przywracają karę śmierci
W 2022 roku wznowiono wykonywanie kary śmierci w pięciu państwach – Afganistanie, Kuwejcie, Mjanmie, Palestynie i Singapurze. Wzrost liczby egzekucji odnotowano natomiast w przypadku Iranu (z 314 w 2021 r. do 576 w 2022 r.), Arabii Saudyjskiej (z 65 w 2021 r. do 196 w 2022 r.) i USA (z 11 w 2021 r. do 18 w 2022 r.).
Raport zwraca uwagę, że w kilku krajach dane na temat wykonywania kary śmierci są niejawne. Należą do nich Chiny, Korea Północna i Wietnam. Realna liczba egzekucji wykonanych na świecie jest więc znacznie wyższa. Mimo że nie wiadomo, ile dokładnie osób stracono w Chinach, bezsprzecznym jest, że należą one do krajów, w których kara śmierci wykonywana jest najczęściej. Wyprzedzają Iran, Arabię Saudyjską, Egipt i USA.
Czytaj w LEX: Argumentacja biblijna w rozważaniach ławy przysięgłych o karze śmierci dla oskarżonego w świetle orzecznictwa sądów USA >>
W Polsce też niektórzy za tym tęsknią
- Jestem osobiście zwolennikiem kary śmierci, ale ona została zniesiona w całej Europie. W tych okolicznościach, w których działamy, powinniśmy zdecydowanie wzmocnić te zapisy Kodeksu karnego, które mówią o znęcaniu się nad dziećmi – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Wypowiedź szefa rządu była reakcją na śmierć chłopca zamordowanego w Częstochowie. Premier dodał, że polecił ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze "bardzo pilne" zajęcie się tematem odpowiedzialności karnej za tego typu przestępstwa. Według Morawieckiego, dolne granice kary za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem są "zdecydowanie za niskie".
Czytaj w LEX: Kara śmierci w państwach Azji Centralnej >>
Czytaj: Polski premier chce przywrócić karę śmierci, ale nie może>>
Cena promocyjna: 17.8 zł
Cena regularna: 89 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł