Szybko zmieniony kodeks z licznymi wadami

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Już kilkadziesiąt wad znaleźli eksperci w uchwalonej niedawno przez Sejm i czekającej na przyjęcie przez Senat nowelizacji kodeksu karnego. To efekt stanowienia prawa na łeb na szyję, bez analiz i konsultacji, nawet bez solidnej pracy w komisjach sejmowych. Bo było polityczne zapotrzebowanie na szybką reakcję na głośne wydarzenie.

22.05.2019

MS za usunięciem przepisu dodanego do art. 212 Kodeksu karnego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości nie podziela krytycznych uwag związanych z uchwaleniem dodatkowego przepisu do art. 212 Kodeksu karnego, który rozszerza zakres penalizacji pomówienia w mediach, ale zapowiada zaproponowanie w Senacie wykreślenia nowego paragrafu. Senat ma zająć się tą ustawą na posiedzeniu w piątek.

22.05.2019

Związkowcy z prokuratury i sądów proszą prezydenta o mediację w sprawie płac

Wymiar sprawiedliwości

Bez nas nie może być mowy o uszczelnieniu systemu podatkowego i walki z „szarą strefą" - piszą do prezydenta związkowcy pracowników wymiaru sprawiedliwości. Podkreślają, że znalezienie środków na podwyżki dla nich jest kluczowe, bo w przeciwnym razie dojdzie do paraliżu prokuratur i sądów.

22.05.2019

Sądy orzekają koszty, choć pełnomocnik jest zatrudniony na etacie

Prawnicy Ordynacja Wymiar sprawiedliwości

W postępowaniach sądowych skarbówka reprezentowana jest przez profesjonalnych pełnomocników zatrudnionych w organach podatkowych na umowę o pracę. Pisanie skarg powinno być ich obowiązkiem pracowniczym, a tym samym koszty postępowania nie powinny być orzekane i nie powinno się nimi obciążać podatników.

22.05.2019

MS i samorządy za kolejnymi zachętami do mediacji

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa zmiany, które pozwolą na kierowanie do mediacji większej liczby spraw. Także samorządy prawnicze są za zmianami - m.in. szerokim stosowaniem obowiązkowych spotkań informujących o mediacji przed procesami. A adwokatura zamierza w tym roku powołać centra mediacji przy każdej izbie.

22.05.2019

Media zaniepokojone zaostrzeniem art. 212 kk

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W uchwalonej przez Sejm 16 maja br. nowelizacji Kodeksu Karnego znalazł się nowy przepis rozszerzający zakresu art. 212 Kodeksu karnego. Szefowie resortu sprawiedliwości zapewniają, że nie będzie on wykorzystywany przeciwko dziennikarzom. Ci natomiast przypominają im, że obiecywali zniesienie art. 212.

21.05.2019

SA: Ze skargą na przewlekłość postępowania nie należy zwlekać

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Gdy postępowanie sądowe zakończy się prawomocnie, to strona nie może już złożyć skutecznej skargi na przewlekłość postępowania. Badanie tego czy proces jest prowadzony opieszale jest zastrzeżony jedynie dla spraw będących w toku. W orzecznictwie uznaje się, że nie można przywrócić terminu do złożenia skargi - orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu.

21.05.2019

Kolegium SN: Nie trzeba zwiększać liczby sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Gdyby prezydencki projekt powiększenia liczby sędziów Sądu Najwyższego ze 120 do 125 wszedł w życie, polski SN stałby się jednym z największych na świecie - stwierdziło Kolegium Sądu Najwyższego. Jego członkowie nie przyjęli argumentu prezydenta, że to jest konieczne z powodu dużego obciążenia SN sprawami.

21.05.2019

SN: Czy Izba Kontroli Nadzwyczajnej jest sądem europejskim?

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów Izby Cywilnej zwrócił się z pytaniem do Trybunału Sprawiedliwości UE, czy wadliwie powołana Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN jest sądem europejskim. To wyraźny akt oskarżenia skierowany wobec władzy ustawodawczej i wykonawczej - oceniają prawnicy.

21.05.2019

Państwowa komisja ma badać przypadki pedofilii

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Powołana zostanie państwowa komisja do zbadania wszelkich przypadków pedofilii - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że chce zaprosić do niej również przedstawicieli opozycji. Jak podkreślał, celem prac tego organu będzie wyjaśnianie spraw, ale także przypadków ich tuszowania.

21.05.2019

Fundacja Helsińska apeluje do Senatu o zablokowanie zmian w prawie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Rozpatrywane teraz przez Senat zmiany w kodeksie karnym to przykład regulacji nieprzemyślanej, pospiesznej, nacelowanej na uzyskanie bieżącego efektu wizerunkowego, a nie trwałą poprawę prawa pod kątem ścigania osób dopuszczających się przestępstw względem dzieci - stwierdza Helsińska Fundacja Praw Człowieka

21.05.2019

Sędzia Markiewicz: Bronimy niezależności sądów, chcemy prawdziwych zmian

Wymiar sprawiedliwości

Polski wymiar sprawiedliwości wymaga istotnych zmian, nie tylko w zakresie poszczególnych procedur, ale też głębszych ustrojowych. Podczas Kongresu Prawników Polskich chcemy przedstawić prawnikom i społeczeństwu naszą odpowiedź na to co się obecnie dzieje - mówi w rozmowie z Prawo.pl sędzia Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

21.05.2019

SN jutro rozstrzygnie, czy sędzia Stępkowski mógł odrzucić odwołanie sędziego Żurka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie siedmiu sędziów ma we wtorek wydać uchwałę, w sprawie postanowienia o odrzuceniu odwołania od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa, wydane przez sędziego, wobec którego postępowanie przed NSA, dotyczące jego statusu, do chwili doręczenia aktu powołania nie skończyło się.

20.05.2019

Sąd: Nie każdy znak graficzny to podpis

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Każdy wniosek skierowany do sądu należy podpisać. O ile podpisać można się samym nazwiskiem lub jego skróconą formą, to jednak nie można poprzestać na uczynieniu na piśmie znaku, który nawet nie stanowi parafy. Gdy brak jest właściwego podpisu, sprawie nie można nadać biegu - orzekł Sąd Okręgowy w Gliwicach.

20.05.2019

Sędzia Łazarska: Losowanie spraw ma być transparentne i służyć sprawności sądzenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zasady przydziału spraw sędziom to problem nie tylko stricte techniczny, lecz ma on bezpośrednie przełożenie na realizację prawa do sądu - pisze sędzia Aneta Łazarska w komentarzu poświęconym systemowi losowego przydziału spraw. I podkreśla, że podział spraw pomiędzy sędziów powinien być transparentny i realizować postulat efektywności postępowania.

20.05.2019

Ciche ofiary przestępstw - dzieci skazanych nadal zapomniane

Wymiar sprawiedliwości

W Polsce może ich być nawet ponad 100 tys., są w różnym wieku, bardziej narażone na problemy ze zdrowiem psychicznym i zachowania przestępcze niż ich rówieśnicy. Potrzebują kompleksowych programów - także w zakresie edukacji, wsparcia psychologicznego i godnych warunków do spotykania się z rodzicami - więźniami. Eksperci mówią wprost: koszty społeczne braku działań w tym obszarze są ogromne.

18.05.2019

W prawie kościelnym ofiara jest tylko świadkiem

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W karnym procesie kanonicznym ofiara molestowania nie ma statusu strony, nie może więc składać wniosków dowodowych. Ale kuria ma obowiązek powiadomienia organów ścigania o takim przestępstwie - mówi ks. prof. Piotr Majer z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, kanonista, konsultor rady prawnej Konferencji Episkopatu Polski.

18.05.2019

Nowelizacja znosząca prawo do odwołań od decyzji KRS podpisana

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która m.in. wyklucza możliwość wnoszenia odwołań od uchwał KRS z wnioskami o powołanie sędziów Sądu Najwyższego. Nowe przepisy są krytykowane jako kolejny etap łamania konstytucji w procedurze powoływania sędziów.

17.05.2019

Prof. Andrzej Zoll: Poprawianie kodeksu wymaga lat, nie godzin

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kiedyś, także gdy ja pracowałem nad dużą nowelizacją Kodeksu karnego, trwało to kilka lat, a tygodniami i miesiącami dyskutowaliśmy nad pojedynczymi przepisami. Potem jeszcze były żmudne prace w parlamencie. A teraz przygotowany w ministerstwie projekt Sejm uchwala w kilkanaście godzin - mówi prof. Andrzej Zoll. I ocenia, że to nie będzie dobre prawo.

17.05.2019