Sejm uchwalił, przygotowaną przez posłów PiS, nowelizację w nocy z 25 na 26 maja. Jeszcze tego samego dnia ustawę bez poprawek przyjął Senat. Autorzy projektu konieczność tych zmian uzasadniali wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 25 marca 2019 r. (sygn. K 12/18), w którym stwierdzono niezgodność art. 44 ust. 1a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84 i 609) z art. 184 Konstytucji RP.
Projektodawcy wskazali, że w sytuacji, gdy Trybunał Konstytucyjny zakwestionował możliwość rozpoznawania odwołań od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa przez Naczelny Sąd Administracyjny, stwierdzając niezgodność art. 44 ust. 1a ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa z art. 184 Konstytucji, zasadne jest wyłączenie możliwości wnoszenia odwołań od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawach indywidualnych dotyczących powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego.
Czytaj: Zniesienie odwołań od uchwał KRS wskazujących kandydatów do SN uchwalone już także przez Senat>>
Ustawa zmienia także art. 49 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. – Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2107, z późn. zm.), w którym wskazano, że w ramach odpowiedniego stosowania do Naczelnego Sądu Najwyższego i jego sędziów, w zakresie nieuregulowanym w tej ustawie, przepisów dotyczących Sądu Najwyższego, nie będzie stosowany przepis art. 44 ust. 1 zdanie drugie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, a zatem w postępowaniach nominacyjnych na stanowiska sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa będzie przysługiwało odwołanie do Sądu Najwyższego.
Skutkiem tych zmian jest również przepis przejściowy, przewidujący umorzenie z mocy prawa niezakończonych postępowań toczących się przed Naczelnym Sądem Administracyjnym wskutek zaskarżenia uchwał Krajowej Rady Sądownictwa dotyczących powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego.
Narzędzie politycznego sterowania?
Zmiany zostały skrytykowane przez wiele instytucji i organizacji, w tym m.in. przez Europejskie Stowarzyszenie Sędziów. - Zniesienie prawa do odwołań w sprawach dotyczących powołania sędziów Sądu Najwyższego uzależnieni ten proces od politycznych i innych niestosownych wpływów oraz pozwoli na powoływanie do SN, w miejsce sędziów, którym się to należy z uwagi na własne zasługi, osób pozbawionych kwalifikacji i innych atrybutów - ocenia Stowarzyszenie.