SN: Adwokat nie zostanie usunięta z zawodu, ale Izba musi cofnąć zawieszenie

Prawnicy

W przypadku wydalenia z Adwokatury i wymierzeniu kary pieniężnej sąd stosuje te dwie kary jednocześnie, a nie tak jak w wypadku postępowania karnego - tylko karę najsurowszą - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Jednak w sytuacji przedawnienia wobec adwokatki z Łodzi zastosował tylko karę pieniężną za rażący brak lojalności wobec klienta.

28.10.2020

NSA: Z powodu pandemii nie wolno przekazywać kancelarii

Prawnicy Koronawirus

Następstwa związane z przekazaniem zastępcy całego stanu prowadzonej kancelarii komorniczej stanowią realną groźbę wyrządzenia znacznej szkody, trudnych do odwrócenia skutków, a także narażenia zdrowia i życia w czasie transportu akt podczas pandemii koronawirusa SARS-Covid - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

21.10.2020

Izba Dyscyplinarna uniemożliwia rozpoznanie apelacji przez Izbę Karną SN

Prawo karne Prawnicy

Apelacja wniesiona do Izby Karnej Sądu Najwyższego przez obwinionego prokuratora nie może być rozpoznana, gdyż Izba Dyscyplinarna odmawia udostępnienia akt sprawy. Wobec tego, ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości i prawo obwinionego do rozpoznania apelacji w rozsądnym terminie, sędzia Izby Karnej zdecydował o przekazaniu akt sprawy do rozpoznania Izbie Dyscyplinarnej.

20.10.2020

Izba Dyscyplinarna utajnia ważną część uzasadnienia w sprawie sędzi Morawiec

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Uchylenie immunitetu sędzi Beacie Morawiec oraz zawieszenie jej w czynnościach orzeczniczych przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego miało podstawy w zeznaniach świadków, którzy obecnie znajdują się w areszcie śledczym. Ale część uzasadnienia w tej kwestii - utajniono. A dowodów nie przeprowadzono, gdyż należy to do postępowania karnego.

16.10.2020

Uchwała SN: Skarga nadzwyczajna nie blokuje skargi na bezprawność

Prawo cywilne

Strona wnosząca skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku nie ma obowiązku wykazania, że wzruszenie zaskarżonego wyroku w drodze skargi nadzwyczajnej nie było i nie jest możliwe. Tym samym skarga nie podlega odrzuceniu - taką uchwałę w składzie siedmiu sędziów podjęła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

16.10.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Immunitet sędzi Morawiec uchylony

Prawo karne Prawnicy

Sędzia Adam Tomczyński z Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego podjął uchwałę o uchyleniu immunitetu sędzi Beaty Morawiec, prezesa Stowarzyszenia Sędziów "Themis", obwinionej o przyjęcie korzyści materialnej w zamian za korzystne orzeczenie. Uchwała nie jest prawomocna i obwiniona może się od niej odwołać do innego wydziału Izby Dyscyplinarnej. Zdaniem obrońców postępowanie odbyło się z naruszeniem kodeksu postępowania karnego.

12.10.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Prokurator bez kary za stłuczkę i nieprzyjęcie mandatu

Prawo karne

Zwykła stłuczka drogowa w zatłoczonym mieście i nieprzyjęcie mandatu przez prokuratora nie uchybia godności sprawowanego urzędu - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. - Sąd I instancji dokonał dowolnej oceny sytuacji, jakoby był to czyn szkodliwy społecznie w znacznym stopniu.

09.10.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Adwokat usunięty z Palestry za nieuczciwość

Prawo karne Prawnicy

Pobieranie wynagrodzenia od klientów, a następnie porzucanie ich spraw, wykonywanie zawodu mimo zawieszenia i nie respektowanie orzeczeń sądów oraz nie płacenie składek adwokackich - to główne zarzuty wobec adwokata, którego wydalono z zawodu. Orzeczenia sądów dyscyplinarnych zaakceptował Sąd Najwyższy.

07.10.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Zero punktów szkoleniowych - radca musi ponieść karę

Prawnicy

Coraz częściej radcowie prawni są karani za brak udziału w szkoleniach, które są ich obowiązkiem. Od szkoleń chcą się "wymigać" doświadczeni radcowie, ludzie starsi, którzy uważają, że ich wiedza jest kompletna. Sąd Najwyższy stoi po stronie korporacji prawniczej uznając, że doskonalenie zawodowe to podstawa zaufania

07.10.2020

SA: Sąd cywilny może samodzielnie ustalić, kto popełnił przestępstwo

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ojciec powoda zmarł na skutek obrażeń doznanych w wypadku samochodowym. Prokuratura umorzyła postępowanie karne. Ustalono bowiem, że to ojciec powoda odpowiada za spowodowanie zderzenia pojazdów. Brak prawomocnego wyroku skazującego nie oznacza, że sąd cywilny nie mógł ustalić tego, kto odpowiada za wypadek

05.10.2020

SN rzuca koło ratunkowe stronom procesu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli skarżący wniósł pismo do sądu, co do którego są wątpliwości, czy jest to wniosek o uzasadnienie wyroku czy apelacja, to sąd ma obowiązek spytać stronę o cel pisma i jej zamiar - taki jest sens uchwały podjętej przez Izbę Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W ten sposób Izba złagodziła rygory nowej procedury cywilnej i rzuciła "koło ratunkowe" stronom.

30.09.2020

Izba Dyscyplinarna oskarża Izbę Pracy i TSUE o brak bezstronności i złą wiarę

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada 2019 r. nie może być uznany za obowiązujący na gruncie polskiego porządku prawnego, gdyż we wszystkich toczących się przed Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego postępowaniach, których dotyczą pytania prejudycjalne, przeprowadzono czynności w składach sprzecznych z przepisami prawa

29.09.2020

SN: Notariusz zamiast wniosku złożył protokół on-line do księgi wieczystej

Prawo cywilne Prawnicy

Protokół z dokonania czynności notarialnej - poświadczenia europejskiego dziedziczenia - nie jest wnioskiem o wpis do księgi wieczystej - orzekł Sąd Najwyższy i dodał, że notariusz przekroczył swoje uprawnienia. Wnioski złożone poprzez system teleinformatyczny powinny być składane na formularzu urzędowym.

28.09.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Radca prawny ukarany za błędne wypełnienie weksla

Prawnicy

Minister sprawiedliwości miał rację wnosząc kasację od orzeczenia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, który ukarał radcę prawnego po wcześniejszym uniewinnieniu. Sąd w drugiej instancji wytykając delikt obwinionemu, sam popełnił rażący błąd. Sąd mógł wyłącznie uchylić orzeczenie i przekazać do ponownego rozpoznania - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

26.09.2020

SN: Kara dla notariusza, który porzucił dane osobowe klientów

Prawnicy

Obwiniony notariusz wynosząc poza kancelarię zbędne dokumenty, objęte tajemnicą notarialną, pozostawił je bez dozoru, czym naruszył tajemnicę i w ten sposób istotę swego zawodu - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i uznała za trafny wyrok sądu samorządowego. Kara 10 tys. zł została uznana za adekwatną do wagi czynu.

24.09.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Nie wolno straszyć mailami kolegi adwokata

Prawo karne Prawnicy

W prowadzonej korespondencji radca prawny powinien zachować umiar. Nie można sugerować w mailu, że brakiem honoru jest dalsze prowadzenie sprawy przez kolegę adwokata, a już zupełnie niedopuszczalna jest próba szantażu i groźby - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i podtrzymała orzeczenie o karze upomnienia.

23.09.2020

SO: Cofnięcie uznania powództwa możliwe, ale nie zawsze skuteczne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Cofnięcie oświadczenia o uznaniu powództwa, aż do zakończenia postępowania odwoławczego jest dopuszczalne. Nie wystarczy jednak tylko przejawić zmianę stanowiska. Okoliczności, które do tego doprowadziły należy bowiem przynajmniej uprawdopodobnić orzekł Sąd Okręgowy w Słupsku.

23.09.2020

Izba Dyscyplinarna SN uniewinnia prokurator - czyn nie naruszał zasad etyki

Prawnicy Prokuratura

Nie jest deliktem zachowanie prokuratora, które mieści się w ramach kontroli instancyjnej - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i podtrzymała orzeczenie sądu pierwszej instancji. Wadliwe rozpoznanie pisma procesowego podlega swobodnej ocenie dowodów, a prokurator jest niezależny w swoich decyzjach

23.09.2020

Izba Dyscyplinarna uniewinnia radcę prawnego, bo była ofiarą dwóch interpretacji

Prawnicy

Na radcy prawnym odbiło się wprowadzenie do obrotu prawnego skargi nadzwyczajnej. Od kwietnia 2018 r., gdy zaczęła obowiązywać, ukształtowały się dwie linie orzecznicze w Sądzie Najwyższym. W spór interpretacyjny dostała się radca prawny i zapłaciła za to karą upomnienia. Izba Dyscyplinarna SN jednak dostrzegła niespójność i uniewinniła pełnomocniczkę

22.09.2020

Izba Dyscyplinarna 14 miesięcy rozpatruje prokuratorską dyscyplinarkę - nie ma przyspieszenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego to sąd faktów, a nie prawa. Rozprawa w pierwszej instancji zaczyna się od ustalania stanu faktycznego, powołuje się dowody pisemne, przyjmuje zeznania świadków. Procesy dyscyplinarne prawników zamiast przyspieszać, spowolniły. Cel nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym z grudnia 2016 r. nie w pełni został osiągnięty.

18.09.2020