SN: We własnej obronie świadek może kłamać bezkarnie

Prawo karne Prawnicy

Nie popełnia przestępstwa świadek składający fałszywe zeznanie z obawy przed grożącą mu odpowiedzialnością karną, jeśli — realizując prawo do obrony — zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę. Jednak będzie ukarany, jeśli kłamie broniąc współuczestnika przestępstwa - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego.

15.11.2021

SN odpowie czy kolegialność w sądzie nie ma już znaczenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Cztery lata po wprowadzeniu do polskiego procesu cywilnego zasady niezmienności składu sądu i ponad rok od przyjęcia pierwszych rozwiązań antycovidowych nastąpiło nagłe odejście od zasady kolegialności - wskazuje sędzia Krystian Markiewicz. I dodaje, że ustawodawca zwija wysoko zawieszone sztandary z hasłem: „zasada niezmienności składu”. Teraz Sąd Najwyższy oceni, czy apelację może rozpoznać jeden sędzia.

11.11.2021

SN: Wynagrodzenie kuratora po nowelizacji z 2019 r. z VAT

Prawnicy VAT Zmiany w k.p.c.

Zażalenie na postanowienie sądu pierwszej instancji, wniesione po wejściu w życie kpc, tj. po 6 listopada 2019 r., którego przedmiotem jest wynagrodzenie kuratora, rozpoznaje inny skład sądu pierwszej instancji. Także w sprawach, w których wydano nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Do wynagrodzenia kuratora wlicza się VAT - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

09.11.2021

ETPCz: Polska musi szybko rozwiązać problem braku niezależności KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w ogłoszonym w poniedziałek wyroku stwierdził, że Polska musi podjąć szybkie działania w celu rozwiązania problemu braku niezależności Krajowej Rady Sądownictwa. Przyjęte przez sędziów Trybunału jednogłośnie Orzeczenie stwierdza też, że na procedurę powoływania sędziów nadmierny wpływ mają władza ustawodawcza i wykonawcza.

08.11.2021

Izba Karna SN: Sędzia Motuk nie może orzekać w swojej sprawie

Prawo cywilne

Kolejny sędzia Sądu Najwyższego z Izby Karnej Marek Motuk został wyłączony z rozpoznawania kasacji. Obrońcy wskazali, że zarzut wadliwego powołania na urząd sędziego dotyczy w takiej samej mierze sędziego sądu II instancji, jak i sędziego Sądu Najwyższego. I z tym argumentem zgodził się sąd. Gdy w składzie sądu znajdzie się osoba nieuprawniona do orzekania, wydane przez taki skład rozstrzygnięcia są obarczone wadą prawną - przypomina sędzia Wiesław Kozielewicz.

05.11.2021

Sąd Najwyższy odpowie, czy wznowić postępowanie po wyroku TSUE

Prawo cywilne

Czy podstawą wznowienia postępowania może być orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wydane w trybie pytania prejudycjalnego, dotyczące takiego samego stosunku prawnego? - zapytał Sąd Okręgowy w Gliwicach. Zasugerował, że mimo braku wyraźnego przepisu można posłużyć się analogią, jak w przypadku Trybunału Konstytucyjnego, co zapewni jednolitą wykładnię prawa unijnego.

05.11.2021

SN: Doręczenie zwróconego pozwu do rąk pełnomocnika

Prawo cywilne

Zarządzenie o zwrocie pozwu wniesionego przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną RP, z powodu braków formalnych doręcza się tym podmiotom - stanowi uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. - Termin do wniesienia zażalenia na to zarządzenie biegnie od dnia jego doręczenia z uzasadnieniem sporządzonym na żądanie - dodają sędziowie.

04.11.2021

Pytanie do TSUE, czy KRS może decydować o użytecznosci sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wyrażanie zgody przez KRS na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego stwarza możliwość selekcji na zdatnych i niezdatnych do służby z uwagi na bliżej niezdefiniowany „interes wymiaru sprawiedliwości" - stwierdza Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. I dodaje, że może to kolidować z ich niezależnością i wpływać na takie kształtowanie orzecznictwa, by odpowiadało ono oczekiwaniom organu dokonującego tej kontroli.

03.11.2021

SN: Zgoda właściciela nieruchomości na zbycie wierzytelności bankowej nie zawsze potrzebna

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ujawnienie w księdze wieczystej przeniesienia hipoteki w związku ze zbyciem wierzytelności bankowej dokonanym przed nowelizacją ustawy z 2019 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, wymagało zgody właściciela nieruchomości. Ale tylko wtedy, gdy przewidziano ją w oświadczeniu o ustanowieniu hipoteki - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie trzech sędziów.

02.11.2021

Izba Karna SN: Antoni Bojańczyk źle powołany, nie powinien orzekać

Prawo karne Prawnicy

Skazany nie miał gwarancji procesowych i nie został osądzony przez niezawisły i bezstronny sąd, gdyż osoba powołana na urząd sędziego nie powinna orzekać - stwierdziła 28 października br. Izba Karna Sądu Najwyższego i powołała się na prawo do sądu, które wynika z art. 6 ust. 1 Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Tym nieprawidłowo powołanym sędzią był Antoni Bojańczyk. Jego postanowienie Sąd Najwyższy uchylił i przekazał innemu składowi.

29.10.2021

WSA: Częste składanie wniosków nie jest nadużyciem prawa

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wnioskodawca aktywnie wykorzystywał czas w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności. Zaczął bowiem intensywnie składać wnioski o udostępnienie informacji publicznej. Organ uznał takie działanie za nadużycie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku orzekł jednak, że duża ilość wniosków nie jest jeszcze sama w sobie wystarczająca do przyjęcia, że mamy do czynienia z nadużyciem prawa do informacji.

29.10.2021

Izba Dyscyplinarna podtrzymuje karę dla radcy, który specyficznie żartuje

Prawo karne Prawnicy

Wykonywanie zawodu radcy prawnego wymaga taktu i powściągliwości w okazywaniu osobistego stosunku do stron i uczestników postępowania oraz sądu. W pismach procesowych nie wolno używać słów wulgarnych ani żartować, gdyż narusza do zasady etyczne - orzekła w postanowieniu Izba Dyscyplinarna SN i utrzymała karę finansową w mocy.

28.10.2021

Izba Dyscyplinarna SN uchyliła immunitet prokuratorowi stanu wojennego

Prawnicy Prokuratura

Istnieją dostatecznie uzasadnione podstawy do tego by przypuszczać, że prokurator w stanie spoczynku w 1982 r. popełnił zbrodnię przeciwko ludzkości. Dlatego zaskarżoną uchwałę Sądu przy Prokuratorze Generalnym należało zmienić i zezwolić na pociągnięcie prokuratora do odpowiedzialności karnej - orzekła we wtorek 26 października Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

27.10.2021

SN: Przedawnienie biegnie na nowo z upływem odroczonego terminu, gdy dojdzie do porozumienia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zakaz zmiany terminu przedawnienia roszczenia przez czynność prawną nie stoi na przeszkodzie odroczeniu przez strony terminu spełnienia świadczenia, choćby roszczenie stało się już wymagalne. W takim przypadku przedawnienie biegnie na nowo z upływem odroczonego terminu - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie siedmiorga sędziów.

26.10.2021

NSA: Minister ma informować o nieobsadzonych etatach sędziowskich

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W wydanym 20 października br. wyroku Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził niemal trzyletnią bezczynność Ministra Sprawiedliwości, zobowiązując go do rozpatrzenia wniosku o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej aktualnej obsady urzędów sędziowskich w Polsce. NSA uznał, że mogą być wątpliwości co do opóźniania przez ministra obsady wolnych urzędów sędziowskich.

22.10.2021

Izba Dyscyplinarna: Doniesienia medialne nie mogą być podstawą zawieszenia sędziego

Prawo karne Prawnicy

Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej uznał, że nie mogą stanowić podstawy do odsunięcia sędziego od orzekania niepotwierdzone dowodowo doniesienia medialne, wywołane lub potwierdzone informacją udzieloną przez organy prokuratury. Ani też doniesienia służb wykonujących czynności na polecenie prokuratury w sprawie nieujawnionego majątku.

22.10.2021

SN: Tarcza 4.0 bez sensu połączona z kodeksem karnym, ale kary mogą być łagodniejsze

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Do przepisów Tarczy 4.0 o dopłatach do kredytów bankowych włączono bez związku zmiany w stosowaniu kary łącznej. To spowodowało choas, bo nowe regulacje nie wskazują, według jakich reguł łączyć kary, które stały się prawomocne do 23 czerwca 2020 r. z karami, które stały się prawomocnie po tej dacie, czyli po wejściu w życie Tarczy. Nie wyklucza to jednak stosowania kar łagodniejszych - orzekł Sąd Najwyższy.

21.10.2021

SN: Gdy nie ma oskarżonych, niedopuszczalne przelanie pieniędzy na konto prokuratury

Prawo karne Prokuratura

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu musi być interpretowana ściśle. Zatem blokada rachunków bankowych przez prokuratora w fazie postępowania, gdy nikomu nie postawiono zarzutów nie jest zasadna. Ponadto uznanie za dowód rzeczowy środków na rachunku nie jest możliwe, gdyż nie jest to rzecz - taką uchwałę podjęła Izba Karna Sądu Najwyższego.

21.10.2021

SN: Pełnomocnik z urzędu w sposób dorozumiany żąda zwrotu kosztów, gdy wygra

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Wniosek pełnomocnika z urzędu o zasądzenie na jego rzecz od Skarbu Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej nie musi zawierać wprost żądania zasądzenia kosztów procesu na rzecz reprezentowanej przez niego strony - jako wygrywającej - od strony przeciwnej - taki jest sens uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

20.10.2021