Przepisy ordynacji podatkowej wprowadzające obowiązek raportowania schematów podatkowych są niezgodne z Konstytucją. 

- Kwestionowane przepisy nie spełniają sformułowanej w art. 2 Konstytucji zasady określoności prawa i uniemożliwiają doradcom podatkowych działanie na podstawie art. 17 Konstytucji, czyli w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony – uzasadniał sędzia sprawozdawca Rafał Wojciechowski.

-Wyrok oznacza, że jeśli ustawodawca zdecyduje się na modyfikację zakresu tajemnicy zawodowej, szczególnie istotne jest by przepisy zawierające takie regulacje spełniały najwyższe standardy wynikające z zasady poprawnej legislacji. Przepisy modyfikujące instytucję tajemnicy zawodowej muszą być analizowane pod względem proporcjonalności naruszenia przez nie praw i wartości konstytucyjnie chronionych. W stanie prawnym, który zaistnieje po niniejszym wyroku, jedyną drogę do pozyskania przez państwo informacji o schematach podatkowych, sporządzonych przez doradców podatkowych, będzie przekazanie przez doradców podatkowych informacji o schemacie podatkowym korzystającym, którzy są obciążeni obowiązkiem zgłoszenia – zaznaczył sędzia Wojciechowski.

Jak argumentował podczas wtorkowej rozprawy przed Trybunałem, reprezentujący KRDP dr Bartosz Kubista, adwokat i doradca podatkowy, ochrona tajemnicy zawodowej stanowi fundament zawodu zaufania publicznego, który funkcjonuje w interesie publicznym. Ingerencja w fundamentalną dla doradców zasadę ochronę tajemnicy zawodowej może mieć miejsce tylko w szczególnie uzasadnianych przypadkach. Cel wprowadzenia tych przepisów, czyli walka z unikaniem opodatkowania, może być realizowana na inne sposoby. 

W opinii KRDP przepisy dotyczące raportowania MDR naruszają zaufana do państwa i prawa wynikającą z art. 2 Konstytucji RP. Przepisy są tak nieprecyzyjne, że wielu podatników nie wie, czy spełnia kryteria podlegające raportowaniu. W praktyce prowadzi to do tak absurdalnych zachowań, jak np. raportowanie korzystanie z przewidzianych w przepisach ulg podatkowych czy zawarcie umowy leasingu.

Obowiązek raportowania schematów podatkowych (MDR) został wprowadzony do polskiego porządku prawnego 1 stycznia 2019 r., a więc najwcześniej spośród wszystkich krajów obowiązanych do implementacji tzw. Dyrektywy DAC6. Przepisy od początku były szeroko krytykowane za brak precyzji, a jednocześnie zbyt daleko idącą represyjność. 

 

Stefan Babiarz, Bogusław Dauter

Sprawdź