united kingdom
ukraine

SN: Prokurator niewinna przewlekłości, choć sąd wypłacił odszkodowanie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od września do grudnia 2018 roku podejrzany był na wolności, a mimo to prokurator nie przeprowadziła z nim wymaganych czynności procesowych. Oskarżyciel zarzucił jej rażącą obrazę prawa, ale sąd dyscyplinarny przy prokuraturze generalnym uniewinnił obwinioną. Chociaż Skarb Państwa musiał zapłacić pokrzywdzonemu 3,5 tys. zł odszkodowania z tytułu przewlekłości postępowania.

04.03.2025

SN: Za uporczywe nękanie można orzec zakaz zbliżania do 15 lat

Prawo karne

Dożywotni zakaz zbliżania i kontaktowania sąd mógł orzec tylko w wypadku przestępstw przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego. Ale nie wobec osoby, która złamała zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego i która uporczywie go nękała, a także obrzuciła kamieniami jego samochód. Wyrok Sądu Okręgowego w Częstochowie był rażąco niesprawiedliwy - orzekł Sąd Najwyższy.

01.03.2025

SN: Prezent dla żony był ucieczką od zadłużenia

Prawo cywilne Prawnicy

Darowizna na rzecz żony była pokrzywdzeniem wierzyciela - potwierdził Sąd Najwyższy. I dodał, że możliwość zaspokojenia się wierzyciela nie ma znaczenia dla oceny zasadności skargi pauliańskiej. Wierzyciel nie musi więc dowodzić, że w razie niedokonania zaskarżonej czynności prawnej miałby rzeczywiste szanse na uzyskanie choćby częściowego odzyskania pieniędzy.

01.03.2025

SN: Bank może stosować zatrzymanie wobec frankowicza

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy w składzie siedmiorga sędziów podjął uchwałę, zgodnie z którą umowa o kredyt bankowy jest umową wzajemną w rozumieniu Kodeksu cywilnego, czyli bank może korzystać z prawa zatrzymania. Uchwałę podjęto po pytaniu Rzecznika Finansowego, z braku merytorycznej odpowiedzi TSUE na pytania prejudycjalne skierowane przez Izbę Cywilną SN w październiku 2023 r. Uchwała ta na pewno wpłynie na wiele prowadzonych sporów.

28.02.2025

Sąd: Zmarły mąż odpowiadał za rozpad małżeństwa, więc żona będzie dziedziczyć

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Małoletnia córka zmarłego mężczyzny domagała się wyłączenia od dziedziczenia jego żony. Podstawą miało być to, że przed śmiercią domagał się on orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy kobiety. Sąd Rejonowy w Głubczycach uznał jednak, że nie ma do tego podstaw, bo to mężczyzna odpowiadał za trwały i zupełny rozkład pożycia w małżeństwie. Wyrok jest prawomocny.

28.02.2025

WSA: Obywatel ma prawo pytać, gdzie studiował adwokat, ale nie jaką miał ocenę

Wymiar sprawiedliwości

Skoro adwokaci wykonują zawód zaufania publicznego, to obywatele mogą domagać się informacji odnoszących do ich drogi zawodowej, np. kiedy adwokat ukończył studia, czy wobec niego prowadzono postępowania dyscyplinarne. Inaczej traktuje się jednak to, z jakim wynikiem adwokat ukończył studia prawnicze - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

26.02.2025

Sąd: LEX czy papier – czy taki wybór zapewnia równość w konkursie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Niedoszły referendarz sądowy zaskarżył rozstrzygnięcie konkursu na to stanowisko, wskazując na nieprawidłowość – udostępnienie niektórym kandydatom systemu prawnego LEX, podczas gdy pozostali musieli korzystać z papierowych tekstów ustaw. Jego zdaniem, naruszyło to zasadę równego traktowania uczestników. Istniała też możliwość, że niektórzy uczestnicy skorzystali z innych danych w LEX-ie np. komentarzy.

24.02.2025

Sąd: Zasadna rozdzielność majątkowa z datą wsteczną, skoro małżonkowie są w separacji

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Powódka wniosła o ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, czemu sprzeciwiał się pozwany. Małżonkowie od marca 2023 r. nie współdziałają w zarządzie majątkiem wspólnym, żyją w separacji. Sąd Rejonowy w Kętrzynie uznał jednak, że zaistniały ważne powody do ustanowienia rozdzielności majątkowej małżeńskiej.

22.02.2025

SN: Adwokat ujawnił przed sądem pertraktacje ugodowe

Prawnicy

Zeznając przed sądem jako pełnomocnik, adwokat ujawnił, jak toczyły się rozmowy ugodowe z inną spółką. Jednak został uniewinniony od tego zarzutu przez sąd dyscyplinarny pierwszej instancji, choć złamał zakaz, iż poza procesowe pertraktacje pojednawcze prowadzone z udziałem adwokatów i radców prawnych nie podlegają ujawnieniu. Sąd Najwyższy zgodził się, że sprawa wraca do ponownego rozpoznania.

21.02.2025

Kłamstwo historyczne popełnione w Niemczech rozpozna polski sąd

Prawo cywilne

We wtorek, 18 lutego, Izba Cywilna Sądu Najwyższego uchyliła postanowienie Sądu Apelacyjnego odrzucające pozew byłego więźnia obozów zagłady Auschwitz o ochronę dóbr osobistych przeciwko niemieckiej gazecie lokalnej. Sąd II instancji powinien teraz przeanalizować brak jurysdykcji sądu polskiego, czyli uzupełnienie o tzw. zasadę mozaiki, czyli możliwości dochodzenia krzywdy na terytorium Polski.

18.02.2025

Wadliwa obsada sądu – NSA nie wznowi postępowania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego skoro prezydent RP powołał sędziego Joannę Małgorzatę Salachnę i sędziego Bogdana Witolda Fischera do pełnienia urzędu sędziego tego sądu, to nie mogą być oni osobami nieuprawnionymi. Utrwala się linia orzecznicza w NSA: Nie dochodzi do wznowienia postępowania, gdy w składzie wydawali wyrok sędziowie powołani po 2018 roku.

18.02.2025

SN nie uchyla immunitetu sędziego Iwańca w sprawie pomówienia, ale to nie koniec kłopotów

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Marek Motuk z Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN jednoosobowo odmówił uchylenia immunitetu sędziemu Jakubowi Iwańcowi w sprawie pomówienia publicznego sędziego Waldemara Żurka. To jedna z trzech spraw immunitetowych Iwańca. Posiedzenie kwestii „rozpracowywania” zielonych teczek sędziów i podawania informacji do zaprzyjaźnionych mediów zostało odroczone przez prezesa Kozielewicza do czasu wydania opinii przez biegłego do 15 kwietnia.

17.02.2025

SA: Sprawa pomocy w aborcji będzie rozpatrzona jeszcze raz

Sąd Apelacyjny w Warszawie 13 lutego uchylił wyrok Sądu Okręgowego Warszawa-Praga, który wcześniej skazał aktywistkę Aborcyjnego Dream Teamu Justynę Wydrzyńską na 30 godzin prac społecznych, za udzielenie pomocy kobiecie w przerwaniu ciąży. Teraz Sąd Okręgowy musi rozstrzygnąć problem karygodności czynu w świetle społeczno-politycznym. Władza publiczna musi udzielać wsparcia kobiecie w ciąży. Ale tam gdzie nie działa - uaktywnia się samopomoc obywatelska - dodał sąd II instancji.

14.02.2025

Prawo pierwszeństwa zakupu ziemi przez dzierżawcę to nie obowiązek sprzedaży

Prawo cywilne

Przyznanie dzierżawcy nieruchomości rolnej Skarbu Państwa - uprawnienia do zakupu nieruchomości z zastosowaniem prawa pierwszeństwa przewidzianego w art. 29 ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa nie skutkuje obowiązkiem drugiej strony podjęcia czynności zmierzających do zawarcia umowy sprzedaży tej nieruchomości - taką uchwałę podjęło siedmioro sędziów Sądu Najwyższego 13 lutego br.

13.02.2025

Radcowie prawni przywłaszczyli odszkodowanie klientki

Prawnicy

Klientka kancelarii upoważniała radców prawnych do odbioru pieniędzy uzyskanych w wyniku wygranego procesu, ale też wyraziła wolę przekazania ich w znacznej części na rzecz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Sąd Okręgowy w Lublinie orzekł winę trójki radców prawnych przywłaszczenia ok. 2,9 mln zł w szkodę swoich klientów. Zostali oni wszyscy skazani na grzywnę, karę pozbawienia wolności i zakaz wykonywaniu zawodu.

12.02.2025

Zmarły sędzia uniewinniony przez Sąd Najwyższy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny oskarżył sędziego apelacji łódzkiej, że brał udział w zgromadzeniu sędziów opiniujących kandydatury na stanowiska w sądzie wyższej instancji, gdy wśród ubiegających się o awans była jego żona. Sąd Najwyższy uniewinnił obwinionego sędziego, mimo, że ten w czasie procesu zmarł. Izba Odpowiedzialności Zawodowej uznała, że nie może umorzyć sprawy, bo sąd I instancji popełnił błąd: mając wątpliwości, orzekł na niekorzyść.

12.02.2025

SN: Sędzia bez kary za bezprawne przedłużenie aresztu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przeoczenie sędziego wynikające z nadmiaru pracy w czasie pandemii Covid-19 to przypadek mniejszej wagi, a jego szkodliwość społeczna jest znikoma, mimo że sędzia popełnił błąd. Mężczyzna oskarżony o zabójstwo przez krótki czas przesiedział w areszcie bez podstawy prawnej, potem zwolniony przebywał miesiąc na wolności. W końcu jednak sprawca zbrodni został skazany na dożywotnie więzienie.

10.02.2025

Nieistnienie orzeczenia wydanego przez sędziego Dończyka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Dariusz Dończyk z Izby Cywilnej Sądu Najwyższego został wyłączony od orzekania z mocy ustawy, bo orzekał we własnej sprawie - stwierdził trzyosobowy skład sędziów powołanych po 2018 r. Rozstrzygnięcie dotyczyło żądania wyłączenia, oddalonego prawomocnym postanowieniem Sądu Najwyższego. Za nieważną uznano uchwałę trzech Izb z 2020 r., a także orzeczenia Trybunału Praw Człowieka oraz zasugerowano podjęcie kroków dyscyplinarnych wobec sędziego Dończyka.

07.02.2025

SN: Radca prawny złamał tajemnicę jako świadek

Prawo karne

Nawet jeśli sąd wzywa radcę prawnego jako świadka, to może on odmówić składania zeznań, powołując się na tajemnicę zawodową. Tajemnica ta buduje zaufanie klientów i może być uchylona tylko w wyjątkowych wypadkach. Tym razem radca prawny została ukarana przez sąd dyscyplinarny naganą, gdyż nie znaleziono argumentów usprawiedliwiających.

07.02.2025

SN: Kurator nie może przyjąć ani odrzucić spadku

Prawo cywilne Prawnicy

Kurator ustanowiony w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku dla nieznanego z miejsca pobytu uczestnika nie był uprawniony do złożenia w jego imieniu oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku. Taka regulacja obowiązywała do 15 marca 2018 r. Sąd Okręgowy w Krakowie przedstawił Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego zagadnienie a Izba Cywilna 6 lutego br. podjęła uchwałę.

06.02.2025