Ten wątek sprawy ma związek z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa "wielokrotnego pomówienia i publicznego znieważania za pomocą środków masowego przekazu sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie Waldemara Żurka".
Prokuratura badała sprawę wpisu w mediach społecznościowych, zasięgając opinii z zakresu informatyki śledczej, opinii z zakresu lingwistyki kryminalistycznej, zabezpieczonych w postaci zrzutów z ekranu.
Prokurator ustalił, że istnieje "dostatecznie uzasadnione podejrzenie", że sędzia Iwaniec swoim zachowaniem wypełnił znamiona czynu zabronionego. Z tym twierdzeniem nie zgodził się Sąd Najwyższy.
Czytaj: Udział sędziego w grupie przestępczej w ministerstwie? SN znów odroczył uchwałę>>
Linia orzecznicza w LEX: Dostatecznie uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa jako przesłanka uchylenia immunitetu sędziego lub prokuratora >
Na razie sędzia nie odpowie karnie
Problemem zasadniczym była odpowiedź na pytanie, czy sędzia Iwaniec mógł się kryć za nickiem „FigoFago".
W uzasadnieniu poniedziałkowego orzeczenia sędzia SN Marek Motuk ocenił, że zebrany przez prokuraturę w tej sprawie materiał dowodowy "to za mało", aby powiązać użytkownika kryjącego się za nickiem "FigoFago" z Iwańcem.
Tymczasem Izba Odpowiedzialności Zawodowej pod przewodnictwem sędziego Wiesława Kozielewicza odroczyła do 15 kwietnia br. podjęcie uchwały w sprawie uchylenia immunitetu sędziemu Jakubowi Iwańcowi, który jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Miał on zdyskredytować sędziów, krytykujących reformy wymiaru sprawiedliwości. Według prokuratury naruszono w ten sposób ustawę o ochronie danych osobowych.
Orzeczenie to nie jest prawomocne - podlega zaskarżeniu do drugiego wydziału Izby (sygnatura akt I ZI 29/24 )
Czytaj też: Uchylenie immunitetu sędziemu od afery hejterskiej...
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.