Pełnoletni uczeń ma prawo sam zwolnić się z lekcji

Zarządzanie oświatą

Uczeń pełnoletni, poza wyjątkowymi sytuacjami, ma pełną zdolność do czynności prawnych i nie można wymagać, by w stosunkach ze szkołą reprezentowali go rodzice. Wprowadzanie do statutów szkół tego rodzaju zapisów jest niezgodne z prawem. Pełnoletni uczeń powinien mieć możliwość złożenia oświadczenia o tym, dlaczego nie był na lekcji.

15.03.2022

Służba nie drużba - ale nieobecność żołnierza w szkole musi być usprawiedliwiona

Szkoła i uczeń Prawo pracy

Każdy, kto skończył 18 lat, może wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), czyli terytorialnej służby wojskowej - część z tych osób jeszcze się uczy i o ile w spokojnych czasach niespecjalnie koliduje to z codziennymi obowiązkami, to w sytuacji, gdy "terytorialsów" postawiono w stan gotowości, może spowodować problemy z egzaminami lub klasyfikacją.

14.03.2022

Specustawa przyjęta - ułatwienia w zatrudnianiu nauczycieli dla ukraińskich uczniów

Zarządzanie oświatą

Sejm przyjął specustawę dotyczącą Ukraińców uciekających przed wojną. Zmiany dotyczą też pracy nauczycieli - chodzi oczywiście o tych pedagogów, którzy będą pracować z ukraińskimi uczniami. Receptą na braki kadrowe w szkołach ma być m.in. pozwolenie na pracę pedagogów korzystających ze świadczeń kompensacyjnych. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

12.03.2022

Nie będzie ułatwień w tworzeniu ukraińskich oddziałów - MEiN stawia na polską podstawę

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Ukraina

Sejm nie uchwalił w specustawie "ukraińskiej" rekomendowanej przez komisje poprawki uelastyczniającej przepisy dotyczące tworzenia w szkołach oddziałów międzynarodowych. Chodziło o to, by w szczególnych przypadkach jeszcze w tym roku szkolnym, uczniowie z Ukrainy mogli uczyć się według swojej podstawy programowej.

11.03.2022

Rozporządzenie pozwala na tworzenie liczniejszych klas

Zarządzanie oświatą

W związku z dużą liczbą dzieci z Ukrainy, Ministerstwo Edukacji i Nauki pozwala na powiększenie oddziałów szkolnych i przedszkolnych - rozporządzenie w tej sprawie już ukazało się w Dzienniku Ustaw. O zwiększenie limitów apelowali samorządowcy - liczba dzieci w oddziale przedszkola może być zwiększona o nie więcej niż 3 dzieci, będących obywatelami Ukrainy.

10.03.2022

MEiN: Wystarczy oświadczenie rodziców, aby zgłosić do szkoły dziecko z Ukrainy

Zarządzanie oświatą Ukraina

Przybywający do Polski obywatele Ukrainy, którzy mają dzieci w wieku szkolnym mogą skorzystać z polskiego systemu edukacji. Gdy przybędą do Polski, powinni zgłosić się do szkoły w rejonie, w którym zamieszkują. Jeśli chodzi o szkołę podstawową – do urzędu gminy, jeśli chodzi o szkołę średnią – do starostwa powiatowego - poinformował wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

09.03.2022

Zapisanie ukraińskiego ucznia łatwe, gorzej ze znalezieniem nauczyciela

Zarządzanie oświatą Ukraina

Dziś w Polsce w wieku szkolnym jest ponad 500 tys. dzieci ukraińskich uchodźców, na ten moment do szkół w Polsce zapisało się 11, 5 tys. - poinformował w środę w Warszawie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W tym tygodniu parlament zakończyć ma prace nad specustawą, która ma zapewnić systemową pomoc Ukraińcom, nie wiadomo jednak, czy będzie ona wystarczająca.

09.03.2022

Matura 2023 - CKE udostępnia arkusze pokazowe

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Matury w 2023 i 2024 dla szkół ponadpodstawowych zostaną przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępniła pokazowe arkusze stworzone na podstawie tych wymagań.

08.03.2022

Szkoła dla ukraińskich uczniów bez zbędnych formalności

Zarządzanie oświatą Ukraina

Maksymalnie uproszczone procedury, zatrudnianie asystentów międzykulturowych i nacisk na dobrostan psychiczny dzieci z Ukrainy zamiast na realizację podstawy programowej – to według ekspertów powinny być priorytety MEiN. Potrzebne będą też zmiany w budżecie. Projekt specustawy w tej sprawie jest gotowy i trafi do prac w Sejmie.

03.03.2022

MEiN przygotowuje zasady nauki ukraińskich dzieci w polskich szkołach

Zarządzanie oświatą Ukraina

Dla ukraińskich dzieci uchodźców tworzone będą oddziały przygotowawcze, gdzie uczyć się będą języka polskiego. Do pomocy chcemy zaangażować m.in studentów z Ukrainy, którzy studiują w polskich uczelniach i emerytowanych nauczycieli – zapowiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. A ZNP przygotował poradnik mający pomóc w organizacji pracy w szkole z uczniami z Ukrainy

01.03.2022

Ruszył kolejny nabór do programu "Poznaj Polskę” 

Finansowanie oświaty

Rozpoczął się nabór wniosków w nowej edycji programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Na dofinansowanie wycieczek szkolnych w 2022 r. przeznaczona bęrdzie rekordowa kwota 100 mln zł. W tej edycji środki finansowe zostaną podzielone na województwa proporcjonalnie do liczby uczniów. Ministerstwo zachęca organy prowadzące szkoły do składania wniosków.

01.03.2022

MEiN: Wzrost nakładów na oświatę z przełożeniem na pensje w szkołach niesamorządowych

Zarządzanie oświatą

Posłowie pytają o podwyżki dla nauczycieli w szkołach niesamorządowych - czyli w placówkach, w których nie stosuje się Karty Nauczyciela. Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że wraz ze wzrostem subwencji oświatowej wzrastają dotacje dla szkół, co powinno mieć przełożenie na podwyżki dla nauczycieli zatrudnianych w tych szkołach.

28.02.2022

Uczniom trzeba tłumaczyć, co dzieje się na Ukrainie

Z uczniami trzeba rozmawiać na temat wojny na Ukrainie. Inaczej rośnie w nich lęk, mogą pojawić się regresy rozwojowe. Szkoły, w których uczy się sporo ukraińskich dzieci będą zmagać się z dodatkowymi kłopotami. Dlatego warto brać udział webinarach na temat, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie. Zespół Centrum Edukacji Obywatelskiej taki webinar przygotował już w jej pierwszym dniu.

26.02.2022

MEiN: Będzie dofinansowanie na uczniów z Ukrainy, jeżeli będzie potrzebne

Zarządzanie oświatą Ukraina

Dziś nikt nie jest w stanie konkretnie powiedzieć, czy to będzie tysiąc, 2 tys., 50 tys., czy znacznie większa liczba uchodźców - mówił w czwartek wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, odnosząc się do sytuacji na Ukrainie. Podkreślił, że nie wiadomo jeszcze, jakie dofinansowanie będzie potrzebne, by zapewnić pomoc ukraińskim uczniom.

24.02.2022

MEiN: Pensje nauczycieli niewystarczająco motywujące

Zarządzanie oświatą

Obecny poziom wynagrodzeń nauczycieli nie jest dostatecznie motywujący - przyznaje resort edukacji w odpowiedzi na poselską interpelację. Podkreśla, że miała to odmienić nowelizacja Karty Nauczyciela, jednak sprzeciwiły się jej związki zawodowe. Dlatego - jak zapowiada - konieczne będą podwyżki bez wprowadzania zmian systemowych.

22.02.2022

Krytyka Lex Czarnek w elektronicznym dzienniku pod lupą prokuratury

Prokuratura Zarządzanie oświatą RODO

Warszawska prokuratura ma sprawdzić, czy wysłanie przez e-dziennik listu na temat negatywnych skutków tzw. Lex Czarnek łamie prawo. List podpisany został przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Według ministra edukacji, to przekroczenie uprawnień i naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych.

22.02.2022

Godzina ponadwymiarowa, czy nie - zajęcia specjalistyczne na nieprecyzyjnych zasadach

Kadry w oświacie

Szkoły mogą dostać dofinansowanie na zajęcia specjalistyczne – termin na zgłoszenia upływa w najbliższy poniedziałek, choć rozporządzenie opublikowano 9 lutego. Tak szybkie zmiany nie sprzyjają jakości i okazuje się, że prawodawcy zabrakło precyzji, jeżeli chodzi o zasady, na jakich nauczyciele mają realizować zajęcia.

19.02.2022

Zaświadczenia kandydatów do szkół zawodowych także w późniejszym terminie

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Resort edukacji i nauki przygotował rozporządzenie zmieniające terminy składania zaświadczeń o badaniach lekarskich lub psychologicznych dla kandydatów do szkół zawodowych. Można to będzie zrobić do 23 września 2022 r., czyli w późniejszym terminie niż określony przez kuratora oświaty.

18.02.2022

Nie ma kwarantanny z kontaktu - reszta zasad w szkołach bez zmian

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Brak tzw. kwarantanny z kontaktu ułatwi życie dyrektorom szkół. Nie będzie już tak, że cała klasa będzie przebywać na kwarantannie, jeżeli u jednego ucznia wystąpi zachorowanie na COVID-19. Dyrektor nadal jednak może podjąć decyzję o przejściu na nauczanie zdalne po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

17.02.2022