W czwartek szef MEiN był pytany na konferencji prasowej, jak w związku ze zniesieniem kwarantanny z kontaktu wygląda organizacja szkoły w razie wykrycia zakażeń SARS-CoV-2.
- Tu się nic nie zmienia, jeśli chodzi o przepisy dotyczące przechodzenia na tryb zdalny w przypadku ogniska zakaźnego w szkole. O tym współdecyduje dyrektor szkoły i powiatowa stacja sanepidu. Różnica jest tylko taka, że niepotrzebna jest kwarantanna w sytuacji kontaktu z osobą zakażoną, czyli nie ma tej tak zwanej kwarantanny z kontaktu – wyjaśnił.
Czytaj: Łagodniejsze zasady kwarantanny i izolacji już zaczynają obowiązywać>>
Klasa rzadziej trafi na kwarantannę
Ministerstwo Zdrowia zniosło kwarantannę z kontaktu - od 11 lutego obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia z 10 lutego 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego.
- Widzimy wyraźnie kolejny już dzień, patrząc tydzień do tygodnia, że przypadki zakażeń są coraz rzadsze, choć nadal wynoszą ok. 40 tys. dziennie, ale nie 80, 100 czy 300 tys. jak straszono czy przewidywano. Wydaje się, że piąta fala odchodzi od nas i to jest moment, by podjąć decyzję o szybszym powrocie do szkół tych roczników, które są na nauce zdalnej – stwierdził w piątek Przemysław Czarnek. - Mieliśmy sytuacje, w której kwarantanna z kontaktu rzeczywiście była uciążliwa dla dyrektorów szkół, nauczycieli, dzieci i rodziców, bo wystarczył przypadek czy dwa przypadki koronawirusa w klasie i cała była na kwarantannie i zdalnej nauce – wskazał minister.
W wielu przypadkach na kwarantannę trafiały całe oddziały szkolne - chodziło o kontakt z uczniem, u którego stwierdzono podejrzenie wystąpienia COVID-19. W wyniku przeprowadzonego dochodzenia podejmowana była decyzja w zakresie zastosowania odpowiednich działań mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.
Czytaj: Kalendarz zadań dyrektora - Luty 2022 >
Wiele zależy od Sanepidu
Według rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, dyrektor może zdecydować o przejściu szkoły na zdalne lub hybrydowe nauczanie. Musi jednak uzyskać pozytywną opinię właściwego powiatowego inspektora sanitarnego oraz zgodę organu prowadzącego. Po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, może zawiesić zajęcia stacjonarne na czas oznaczony i przejść na nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Opinia wydawana jest, gdy na danym terenie lub w szkole występuje zagrożenie epidemiczne.
Z zaleceń, które przekazano w zeszłym roku kuratoriom wynikało, że pozytywna opinia wydawana jest, gdy na danym terenie lub w szkole występuje zagrożenie epidemiczne. Jednak dyrektorzy często narzekali, że do Sanepidu zwyczajnie nie mogą się dodzwonić, by ustalić czy jest taka właśnie sytuacja, i część z nich apelowała o zniesienie konieczności występowania o opinię inspekcji.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.