Duże wyzwanie dla platform internetowych

Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Już 1 lipca 2024 r. wejdą w życie przepisy wdrażające przepisy dyrektywy DAC7, które nakładają na operatorów platform internetowych obowiązek zbierania danych o sprzedawcach. W praktyce może to oznaczać aktualizację systemów IT do gromadzenia, walidacji, przechowywania i raportowania wymaganych danych. Dla platform z tysiącami użytkowników to nie lada wyzwanie - pisze Magdalena Jaworska, doradczyni podatkowa, partnerka w Quidea.

18.06.2024

Wyjaśnienia prezesa UOKiK o kontroli inwestycji rozjaśniają część wątpliwości

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Treść ustawy o kontroli niektórych inwestycji, a także sama procedura zgłoszeniowa, w praktyce mogą budzić szereg wątpliwości, co może stanowić istotne ryzyko dla inwestorów. Z kolei niezastosowanie się do obowiązku zgłoszenia może prowadzić do surowych sankcji, włączając w to odpowiedzialnością karną - piszą Krzysztof Sikora i Mateusz Mintzberg z Zespołu Prawa Ochrony Konkurencji i Konsumentów Kancelarii CMS.

17.06.2024

Konsument, który był przedsiębiorcą, też może upaść

Domowe finanse Upadłość konsumencka

Osoba fizyczna będąca konsumentem może starać się o ogłoszenie upadłości po zakończeniu postępowania upadłościowego, które toczyło się wobec niej jako przedsiębiorcy. Warunkiem jest uznanie...

15.06.2024

Czy system AI jest systemem wysokiego ryzyka?

Nowe technologie Prawo unijne

Kluczową kwestią dla bezpieczeństwa organizacji jest dokonanie poprawnej oceny, czy mamy do czynienia z systemem wysokiego ryzyka w rozumieniu AI Act. Nie wszystkie bowiem systemy sztucznej inteligencji to systemy wysokiego ryzyka. Wbrew pozorom, AI Act precyzyjnie wskazuje, gdzie szukać odpowiedzi - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat.

15.06.2024

Ustalenie aktualnego adresu jako element procedury doręczenia komorniczego

Wymiar sprawiedliwości

Procedura doręczenia komorniczego wprowadzona 7 listopada 2019 roku zawiera w sobie dwa postępowania. Pierwszym z nich jest postępowanie dotyczące doręczenia korespondencji, drugie natomiast zależne od wyniku tego pierwszego, prowadzone jest w przedmiocie ustalenia aktualnego miejsca zamieszkania adresata (pozwanego) - pisze Kamil Paweł Szmidt, adwokat w RESIST Rezanko Sitek.

14.06.2024

Prof. Zoll: Szybkie sprzątanie po poprzednim ministrze

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego powinna szybko naprawić to, co zostało w prawie karnym zepsute nowelizacją z 2022 roku. Czyli przywrócić wcześniejsze rozwiązania, a nad dalszymi niezbędnymi reformami powinna pracować spokojnie, z namysłem i konsultacjami. Ustawę o KRS trzeba szybko uchwalić z „poprawką Bodnara”, co pozwoli rozwiązać przynajmniej część problemów w wymiarze sprawiedliwości – mówi prof. Andrzej Zoll.

13.06.2024

Dyrektywa w sprawie poprawy równowagi płci we władzach spółek giełdowych

Prawo pracy Spółki Prawo unijne

W listopadzie 2022 roku została przyjęta Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2381 w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych oraz powiązanych środków, której celem jest zapewnienie zrównoważonej reprezentacji kobiet i mężczyzn wśród dyrektorów spółek giełdowych - pisze Zofia Gajewska, adwokat. Państwa członkowskie powinny wdrożyć Dyrektywę do krajowych porządków prawnych do 28 grudnia 2024 roku, natomiast spółki muszą sprostać określonym w niej wymaganiom do 30 czerwca 2026 roku.

12.06.2024

Będzie za mało decyzji WZ - czy grozi nam paraliż inwestycyjny?

Budownictwo

Na niecałych 17 proc. powierzchni Warszawy będzie można wydawać decyzje o warunkach zabudowy. Jedynie bowiem na takim obszarze możliwe będzie wyznaczenie obszarów uzupełnienia zabudowy. Jeżeli jedynie nieco ponad 44 proc. Warszawy jest objęte planami zagospodarowania przestrzennego i do tego dodamy wspomniane 17 proc., to oznacza, że prawie 40 proc. stolicy, po uchwaleniu planu ogólnego, zostanie wyłączone z możliwości zabudowy - ostrzega Maciej Górski, adwokat, partner w kancelarii GPLF oraz członek Komitetu ds. Nieruchomości KIG.

11.06.2024

Minister Mościcka-Dendys: Za czwartym razem uda się wyłonić polskiego sędziego ETPCz

Prawnicy Prawo unijne

Przedstawimy w wymaganym terminie, czyli do 12 sierpnia, Radzie Europy dobrych kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i liczymy, że jedna z tych osób zostanie faktycznie powołana – mówi dr Henryka Mościcka-Dendys, wiceminister spraw zagranicznych. I podkreśla, że procedura ta prowadzona jest zgodnie z wymaganymi standardami i transparentnie.

11.06.2024

O wykładni art. 22(1) kodeksu cywilnego, czyli kto jest konsumentem?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

W sporach dotyczących kredytów powiązanych z walutami obcymi („sprawach frankowych”) istotne znaczenie ma to, w jakim charakterze działał, zawierając umowę, kredytobiorca. Czy jest konsumentem w relacji z bankiem i czy może korzystać z dobrodziejstwa ochrony kreowanej przez dyrektywę Rady 93/13/EWG w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich, czy też działał jako przedsiębiorca i tej ochrony nie powinien otrzymać - pisze Damian Nartowski, partner w kancelarii WN Legal Wątrobiński Nartowski.

10.06.2024

Prof. Tarapata: Nie ma kary za ucieczkę przed tymczasowym aresztowaniem

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zabronione jest unikanie przez podejrzanego udziału w postępowaniu karnym, ale za ukrywanie się lub ucieczkę przed aresztowaniem nie można go ani jego bliskich ukarać - mówi prof. Szymon Tarapata, karnista z Uniwersytetu Jagiellońskiego i adwokat. Jak zaznacza, pomoc w tym ze strony adwokata lub innych osób jest przestępstwem poplecznictwa.

10.06.2024

M. Zając: Lekarz powinien otrzymać zakaz wystawiania L4 po wykryciu ewidentnych nieprawidłowości

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Liczba zwolnień lekarskich ze wskazaniem „1-chory powinien leżeć” w roku 2023 wzrosła w stosunku do 2022 roku o 28,7 proc. Związane jest to z łatwością pozyskiwania zwolnień za sprawą teleporad - pisze Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy. W tym kontekście zastanawia się nad możliwością takiej zmiany przepisów, która miałaby na celu stworzenie skutecznego systemu odbierania prawa do wystawiania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy lekarzom, którzy dopuszczają się ewidentnych nadużyć w zakresie wystawiania L4.

08.06.2024

Używanie znaku towarowego - dla oznaczenia przedsiębiorstwa, czy tylko towarów i usług?

Prawo unijne Własność przemysłowa

Rozwijając swoją działalność i decydując się na ochronę znaku, zazwyczaj zgłaszamy go z ostrożności dla szerszego zakresu towarów i usług. Ma to jednocześnie swoje zalety, ale też wady. Większe jest wówczas ryzyko kwestionowania znaku w ramach sprzeciwów lub wniosków o unieważnienie, ale jednocześnie korzystamy – przynajmniej przez pewien czas – z szerszej ochrony - pisze Ewelina Bosek, radca prawny w kancelarii Markiewicz Sroczyński Mioduszewski.

08.06.2024

Sędziowie odpowiadają za nadużywanie tymczasowego aresztowania

Wymiar sprawiedliwości

Instytucja tymczasowego aresztowania jest w Polsce stosowana zbyt często, a udział w tym mają zarówno prokuratorzy, jak i sędziowie. Jednak „wina” sędziów” jest większa, bo prokuratorzy tylko wnioskują, a oni decydują, czy te wnioski są uzasadnione. Niestety, sędziowie nie są dobrymi strażnikami naszej wolności – mówi Bartosz Pilitowski, prezes Fundacji Court Watch Polska.

08.06.2024

Implementacja dyrektywy CSRD to obowiązki, ale i szansa dla biznesu

Prawo gospodarcze Prawo unijne ESG

Implementacja dyrektywy CSRD otwiera w praktyce nowy sektor, w którym kontrolowany biznes z jednej strony będzie musiał przygotować się do szczegółowego raportowania, ale z drugiej, będzie preferowanym kontrahentem w globalnych łańcuchach dostaw i zyska łatwiejszy dostęp do "zielonych" instrumentów wsparcia. Z kolei dla kontrolujących (audytorów) oznacza to także nowe szanse zawodowe - pisze Aleksandra Pinkas z kancelarii Kochański&Partners.

07.06.2024

Projekt ustanowienia „strefy buforowej” stawia pytania o przestrzeganie Konstytucji

Prawo karne Administracja publiczna

Czy rzeczywiście ustanowienie czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej z Białorusią spowoduje, że służby tego kraju przestaną prowadzić działania hybrydowe? Czy zakaz nie jest skierowany w aktywistów, którzy niosą pomoc migrantom? Projektowane rozporządzenia stawia pytanie o konstytucyjność wprowadzenia takiego zakazu, bo delegacja ustawowa jest wątpliwa - pisze Daria Górniak-Dzioba, radczyni prawna.

07.06.2024

Kwestie pracownicze są elementem strategii ESG

Środowisko Prawo pracy ESG

ESG to jest nowy standard (paradygmat) spojrzenia na prowadzenie biznesu. Ambicje i plany przewidują, aby Europa stała się do 2050 roku kontynentem neutralnym klimatycznie, który będzie przyjazny środowisku naturalnemu. Celem trwających zmian jest budowa społecznej gospodarki, która pozostanie konkurencyjna na rynku globalnym, a wzrost gospodarczy zostanie oddzielony od wykorzystania zasobów naturalnych – piszą Iwona Smolak i Paweł Piotrowski z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.

07.06.2024

Jacek Kudła: Straż Graniczna pada ofiarą przepisów nieadekwatnych do obecnych czasów

Ostatni incydent z wykorzystaniem broni palnej przez Straż Graniczną wobec migrantów, próbujących przedostać się nielegalnie na teren Polski, pokazuje konieczność dookreślenia ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, jak również ustawy o Straży Granicznej. Jest bowiem luka, powodująca wątpliwości interpretacyjne - pisze Jacek Kudła, biegły, ekspert z zakresu m.in. czynności operacyjnych.

07.06.2024

Prof. Hofmański: Prawnicy powinni poszukiwać sposobów reakcji na okrucieństwo

Prawo karne Prawnicy

Międzynarodowe prawo karne musi podążać za realiami, szczególnie wobec obecnie trwających konfliktów zbrojnych. Problematyczne w praktyce okazują się zwłaszcza kwestie proceduralne, co rzutuje na możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców zbrodni międzynarodowych - wskazuje prof. Piotr Hofmański z Uniwersytetu Jagiellońskiego, były prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

06.06.2024

Użycie broni palnej na granicy wymaga zmiany przepisów

Prawo karne Administracja publiczna

Sytuacja, z jaką mamy do czynienia od przeszło dwóch lat na granicy polsko-białoruskiej w ostatnich dniach uległa zaostrzeniu, a migranci naruszający granicę, radykalizują swoje metody. Wydaje się, że polski prawodawca nadal nie odnajduje się w sytuacji, która wymyka się prostemu schematowi "czas pokoju" - "czas wojny", czując się nieco zagubionym w stanie "pośrednim", w dobie wojny hybrydowej - pisze dr Paweł Bała, adwokat.

05.06.2024