Gdzie szukać dokumentów sprzed lat potrzebnych do złożenia wniosku o emeryturę

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Gdy podczas kompletowania dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku emerytalnego brakuje zaświadczeń sprzed lat, emerytura będzie niższa niż wtedy, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma komplet danych – przypomina ZUS. Szczególnie dotyczy to dokumentów potwierdzających, że ktoś pracował przed 1999 rokiem.

26.09.2022

Pracownicy laboratoriów KAS będą mieli 13-dniowy dodatkowy urlop wypoczynkowy jak laboranci Policji i SG

Administracja publiczna Prawo pracy

Rząd chce zwiększyć wymiar corocznego dodatkowego urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikom laboratoriów Krajowej Administracji Skarbowej z obecnych 5 lub 9 dni do 13 dni, czyli wymiaru, jaki przysługuje członkom korpusu służby cywilnej zatrudnionym w laboratorium kryminalistycznym Policji albo laboratorium kryminalistycznym Straży Granicznej. Projekt rozporządzenia w tej sprawie ma przygotować Szef KAS.

26.09.2022

MRiPS: 3 mln zł na aktywizację wykluczonych społecznie w 2023 r.

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo pracy

Rusza nabór wniosków do Programu na rzecz zatrudnienia socjalnego na lata 2022-2025. Edycja 2023. Kluby i centra integracji społecznej będą mogły aplikować o wsparcie od 20 do 120 tys. zł – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Nabór ofert do konkursu na rok 2023 rozpoczyna się 26 września i potrwa do 26 października 2022 r. do godz. 16:00.

26.09.2022

Nadmiar przepisów i obowiązki formalno–prawne hamulcem polskiego biznesu

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy

W dzisiejszych czasach właściciele firm oprócz zarządzania działalnością operacyjną zmuszeni są koncentrować się na ogromnej ilości dodatkowych obowiązków, wynikających z przepisów prawa. Do katalogu ich obowiązków należy m.in. spełnienie wszelkich wymogów prawnych jako pracodawca – pisze Marzena Filipowicz.

26.09.2022

WSA: Nauczyciele zarabiają mało, ale i tak podzielą się tą informacją

Kadry w oświacie Prawo pracy RODO

Dyrektor szkoły ma obowiązek podać wysokość zarobków zatrudnionych w szkole nauczycieli oraz uzyskiwanych przez nich dodatków motywacyjnych. Zastrzeżona jest tylko informacja obejmująca te składniki wynagrodzenia, które wynikają ze statusu rodzinnego lub socjalnego pracownika - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

26.09.2022

Zakaz handlu w niedziele miał pomóc małym sklepom, tymczasem je pogrąża

Rynek i konsument Prawo pracy

Zakaz handlu w niedziele miał wzmocnić małe, osiedlowe sklepy. Tymczasem statystyki i doświadczenie pokazują, że cel ten nie został osiągnięty, a zakaz ten jest dla tego rodzaju placówek dodatkowym obciążeniem. Podstawowym problemem, o którym przedstawiciele osiedlowych sklepów wypowiadali się zarówno publicznie, okazało się to, że sklep nie może być efektywnie obsługiwany tylko przez właściciela.

24.09.2022

Urlop dodatkowy przysługuje części pracowników niepełnosprawnych

Prawo pracy Niepelnosprawność

Część pracowników niepełnosprawnych – osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności po wypełnieniu warunku przepracowania roku po zaliczeniu do któregoś z tych stopni niepełnosprawności - ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Jest on w pełni płatny na takich samych zasadach, jak „zwykły” (kodeksowy) urlop wypoczynkowy, a w razie niewykorzystania go do końca zatrudnienia, przysługuje za niego ekwiwalent pieniężny.

24.09.2022

Sądy będą rozliczać czas pracy swoich pracowników, już proponują zmiany w regulaminach

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Pracownik sądu, teoretycznie już niedługo, wchodząc do pracy i wychodząc z niej będzie np. odbijał kartę przy specjalnym czytniku, by zweryfikować kiedy przyszedł i ile pracował. Mimo że nie wiadomo kiedy zmiany zaczną obowiązywać, sądy już teraz próbują zmienić swoje regulaminy pracy i... napotykają opór ze strony związkowców. Ci mówią wprost - regulamin to prawo, nie można do niego wpisywać czego się chce i kiedy się chce.

24.09.2022

Pracownik nie wszystko może w mediach społecznościowych

Prawo pracy Nowe technologie RODO

Media społecznościowe odgrywają znaczącą rolę w życiu wielu ludzi - służą rozrywce i budowaniu relacji prywatnych (np. Facebook), pomagają też budować sieć komunikacji zawodowej (np. LinkedIn). Pracownicy powinni jednak pamiętać, że ich działania w sieci, jeżeli naruszają przyjęte normy, mogą powodować konsekwencje, również na gruncie prawnopracowniczym.

24.09.2022

Jest porozumienie związkowców ze skarbówki z MF

Prawo pracy

Siedem związków zawodowych podpisało porozumienie z Szefem Krajowej Administracji Skarbowej i Minister Finansów w sprawach płacowych. Ma ono załagodzić trwający od dłuższego czasu spór kierownictwa skarbówki z pracownikami i funkcjonariuszami na tle niskich wynagrodzeń i zaległości w ich wypłatach. Do porozumienia nie przystąpił NSZZ "Solidarność".

23.09.2022

Konferencja: Inwestycje w bhp zwiększają dobrostan pracowników

Prawo pracy BHP

Inspekcja pracy, Pracodawcy RP oraz wszyscy zainteresowani problematyką bezpieczeństwa pracy, w tym inżynierowie i specjaliści bhp, menadżerowie oraz kadra zarządzająca przedsiębiorstw, dyskutowali w piątek we Wrocławiu o biznesowym znaczeniu inwestycji w bezpieczeństwo i zdrowie w pracy. Co roku na wydatki związane z urazami i chorobami zawodowymi przeznacza się bowiem 3,3 proc. europejskiego PKB.

23.09.2022

Cztery dni pracy i 80 proc. pensji zamiast zwolnienia z pracy

Rynek Prawo pracy

Ograniczenie pracy albo zwolnienia – niebawem taka wizja może stanąć przed wieloma firmami. W tym tygodniu media obiegła informacja o dużym zakładzie produkcyjnym, który zaproponował swoim pracownikom rozwiązanie: cztery dni pracy dla wszystkich albo zwolnienia. Pracownicy stwierdzili, że zgadzają się na tymczasowe ograniczenie w pracy.

23.09.2022

Kontrowersyjna zmiana w poradniku ZUS – to prawdziwa zachęta dla pracowników pobierających lewe L4

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

ZUS 30 sierpnia br. opublikował najnowszą wersję poradnika dla osób kontrolujących prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich. Od tego momentu, jeżeli osoby te nie zastaną podwładnego w miejscu jego zamieszkania, a nie ma innych okoliczności wskazujących na nieprawidłowe wykorzystywanie L4, to powinny uznać, że nie zachodzą okoliczności niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia chorobowego.

23.09.2022

Sądy przyznają rację pracodawcom, którzy karali pracowników za brak maseczki

Policja Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna Koronawirus

Kolejne fale zakażeń koronawirusem wiązały się z nowymi, rządowymi obostrzeniami. Pracodawcy nie byli bierni i wprowadzali wewnętrzne regulacje, które nakazywały zakrywanie ust i nosa. Za ich nieprzestrzeganie groziła odpowiedzialność porządkowa lub dyscyplinarna. Sądy uznają, że kary były uzasadnione, ponieważ pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników.

23.09.2022

Rynek pracy przyjazny rodzinie – akcja Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

Rynek Prawo pracy

Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej rozpoczął projekt identyfikacji i upowszechniania najciekawszych rozwiązań stosowanych w polskich firmach, które ułatwiają pracownikom osiąganie szczęścia i satysfakcji w życiu rodzinnym, a jednocześnie rozwijanie kariery zawodowej - poinformowało w czwartkowym komunikacie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

22.09.2022

Pięć kroków fachowca do zmiany pracy - dane Pracuj.pl

Rynek Prawo pracy

Rynek pracy fachowców trzyma się mocno, mimo gospodarczych zawirowań. W sierpniu 2022 roku pracodawcy poszukiwali w serwisie Pracuj.pl o 18 proc. więcej pracowników fizycznych niż w tym samym okresie rok wcześniej. Jednocześnie 38 proc. kandydatów z tej grupy poszukuje aktywnie pracy. Na co zwracają uwagę szukając nowego miejsca zatrudnienia - sprawdził to zespół ekspertów Pracuj.pl.

22.09.2022

Ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy na wniosek pracownika

Prawo pracy

Pracownik może wnioskować o ustalenie dla niego innego rozkładu czasu pracy niż ten, który wynika z ustanowionych przez pracodawcę regulacji wewnętrznych albo o ograniczenie planowania czasu pracy w harmonogramach tylko np. do pewnych pór doby lub dni. Pracodawca może zaakceptować taki wniosek, jeżeli proponowany rozkład jest zgodny z przepisami, jak również mieści się w systemie czasu pracy, którym objęty jest pracownik.

22.09.2022

Jest program do badania równości płci na studiach i w pracy 

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Powstało narzędzie informatyczne, przy pomocy którego każdy może sprawdzić, jak kształtuje się udział kobiet i mężczyzn wśród studentów i absolwentów studiów z różnych dziedzin w Polsce i w innych krajach europejskich. Narzędzie to pozwala także uzyskać dane na temat kobiet zatrudnionych w sektorze nauki oraz zjawiska szklanego sufitu.

21.09.2022