Główny Urząd Statystyczny opublikował we wtorek Informację o liczbie bezrobotnych  zarejestrowanych oraz stopie bezrobocia według statystycznego podziału kraju (rewizja NUTS 2016) oraz administracyjnego podziału terytorialnego kraju (TERYT), według stanu w końcu września 2022 r.

Z danych GUS wynika, że we wrześniu 2022 r. stopa bezrobocia wyniosła 5,1 proc. a liczba bezrobotnych zarejestrowanych wyniosła 801,7 tys. osób. Najniższe bezrobocie było w Wielkopolsce i wyniosło 2,8 proc. (bez pracy było tam 44,7 tys. osób). Najmniej bezrobotnych było w województwie opolskim – 20,3 tys. osób, ale stopa bezrobocia wyniosła tam 6 proc. Z kolei najwięcej - w skali kraju - osób bez pracy było na Mazowszu – 118,3 tys. osób, a stopa bezrobocia należała do jednych z najniższych (4,2 proc.). Najwyższa stopa bezrobocia odnotowana została natomiast w województwie podkarpackim i wyniosła 8,7 proc. Tam bezrobotnych było 67,8 tys. osób.

Czytaj również: MRiPS: W sierpniu 2022 r. bezrobocie wyniosło 4,9 proc.>>
 

Rewizja stopy bezrobocia

Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan podkreśla, że  stopa bezrobocia jednak nie była rekordowo niska. - Główny Urząd Statystyczny w oparciu o wyniki spisu powszechnego rolników oraz coroczną zmianę liczby pracujących poza rolnictwem indywidualnym dokonał średnio podwyższenia stopy bezrobocia o 0,3 pkt. proc. w każdym miesiącu. Tym samym w żadnym miesiącu stopa bezrobocia nie spadła poniżej granicy 5 proc. Już wyniki badania BAEL pokazywały poważny odpływ pracujących do rolnictwa, co jednocześnie przełożyło się obecnie na zmniejszenie mianownika we wzorze na stopę bezrobocia, co ją sztucznie podwyższyło - mówi Mariusz Zielonka. I dodaje: - Nie zmienia to jednak faktu, że nawet po rewizji stopa bezrobocia we wrześniu spadła do 5,1 proc. z 5,2 proc. odnotowanych w sierpniu. Liczba bezrobotnych zbliża się do granicy 800 tys. osób.  Nadal w statystykach przeważają kobiety.

Zdaniem eksperta Konfederacji Lewiatan, rynek pracy jest wciąż ostatnim w kolejce do utraty impetu. Inne twarde dane makroekonomiczne nie wskazują, żeby sytuacja na rynku pracy miała się pogorszyć do końca roku. Nadal zagadką jednak pozostaje, czy GUS w liczbie osób aktywnych zawodowo uwzględnia pracujących na rynku obywateli Ukrainy.

Dodajmy, że w projekcie budżetu na rok 2023 rząd założył, że stopa bezrobocia wzrośnie do poziomu 5 proc. na koniec 2022 roku. NA koniec 2023 r. stopa bezrobocia, według rządowych założeń, ma wzrosnąć do 5,4 proc.