Samorządowe Kolegium Odwoławcze w grudniu 2022 r. utrzymało w mocy postanowienie starosty odmawiające Piotrowi W. przywrócenia terminu na zawiadomienie o nabyciu pojazdu.
Organ odwoławczy wyjaśnił, że 23 września 2022 r. zawiadomił skarżącego o uchybieniu 180-dniowego terminu na zawiadomienie o nabyciu pojazdu, wyznaczając jednocześnie skarżącemu termin 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia na złożenie wniosku.
Demontaż auta i przywrócenie terminu
Strona złożyła wniosek o przywrócenie terminu, dopełniając jednocześnie czynności, dla której określony był termin. Piotr W. wyjaśnił, że nie ponosi winy w uchybieniu, którego się dopuścił. Powodem niewywiązania się przez niego z obowiązku, wynikającego z ustawy Prawo o ruchu drogowym, był stan pandemii i związane z nim utrudnienia organizacyjne i formalne.
Był przekonany, że nie jest obowiązany zawiadamiać o nabyciu pojazdu, skoro niezwłocznie po zakupie przystąpił do jego demontażu, a następnie uzyskał decyzję o jego wyrejestrowaniu. Dlatego, że pojazd był uszkodzony.
W ocenie kolegium argumenty wnioskodawcy nie uprawdopodabniają należycie istnienia braku winy w niedochowaniu terminu do zawiadomienia starosty o nabyciu pojazdu. Zawiadomienie o nabyciu samochodu nie wymaga osobistej wizyty w organie. Można to było uczynić za pomocą poczty elektronicznej, placówki pocztowej lub przez pełnomocnika. Ponadto skarżący miał, ze względu na czas epidemii, termin 180 dni na zgłoszenie nabycia pojazdu.
Organ odwoławczy wyjaśnił, że uzyskanie decyzji o wyrejestrowaniu pojazdu nie zawiera w sobie jednocześnie informacji o nabyciu pojazdu. Z art. 79 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym wynika bowiem, że pojazd podlega wyrejestrowaniu przez organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, na wniosek jego właściciela. W sprawie decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu wydał starosta, zaś powiadomienie o nabyciu pojazdu strona miała obowiązek złożyć w Starostwie Powiatowym.
Nie było staranności właściciela auta
Oceniając zarzut zażalenia w zakresie braku możliwości zastosowania zasady ignorantia iuris nocet, organ odwoławczy wskazał, że obowiązek zawiadomienia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu obowiązuje w ustawie Prawo o ruchu drogowym od 1 stycznia 1998 r. A od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje sankcja finansowa związana z niedopełnieniem tego obowiązku. Ponadto, skarżący prowadzi działalność gospodarczą związaną z zakupem i demontażem pojazdów od 1996 r.
Podsumowując, kolegium stwierdziło, że strona nie dołożyła należytej staranności w prowadzeniu własnych spraw, doprowadzając do uchybienia terminu do złożenia zawiadomienia o nabyciu pojazdu. Nie uprawdopodobniła też, że uchybienie tego terminu nastąpiło bez jej winy.
Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach na postanowienie kolegium wniósł Piotr W., domagając się jego uchylenia w całości, a także uchylenia w całości postanowienia starosty.
W uzasadnieniu skarżący wskazał, że był przekonany, że skoro w terminie do zawiadomienia o nabyciu pojazdu, pojazd jest już zniszczony i wszczęte jest postępowanie w sprawie jego wyrejestrowania, to nie ma konieczności zgłaszania nabycia pojazdu. Według skarżącego wniosek o wyrejestrowanie pojazdu "konsumuje" zgłoszenie nabycia pojazdu, a także stanowi zawiadomienie o nabyciu pojazdu.
W skardze do WSA przedsiębiorca wskazał dwie przyczyny uchybienia terminu do dokonania zawiadomienia starosty o nabyciu pojazdu. Powoływał się na istnienie stanu pandemii i związane z tym utrudnienia organizacyjne.
Zobacz w LEX: Organ właściwy w sprawie wyrejestrowania pojazdu > >
WSA: Brak profesjonalizmu
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę.
W ocenie sądu powoływanie się na brak świadomości prawnej, co do nałożonych ustawowo na skarżącego obowiązków nie może usprawiedliwiać braku działania. Skarżący jako przedsiębiorca prowadzący działalność od 1996 r. polegającą na sprzedaży i demontażu pojazdów powinien wiedzieć, jakie z tą działalnością wiążą się obowiązki wynikające z przepisów prawa i konsekwencje prawne związane z ich nieprzestrzeganiem.
W prowadzenie takiej działalności gospodarczej wpisane jest bowiem wymaganie posiadania niezbędnej wiedzy fachowej, obejmującej nie tylko czysto formalne kwalifikacje. Ale także doświadczenie wynikające z praktyki zawodowej oraz ustalone zwyczajowo standardy wymagań.
Przedsiębiorca złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd II instancji oddalił jednak tę skargę.
Wina właściciela
NSA podkreślił, że skarżący wbrew wymogom nie wykazał wpływu zarzucanego naruszenia na wynik sprawy, ograniczając się wyłącznie do zacytowania stanowisk z wyroków sądów administracyjnych, a które zdaniem skarżącego, wspierają jego argumentację o zasadności przywrócenia terminu na dokonanie zgłoszenia nabycia pojazdu. Tym samym zarzut ten nie mógł odnieść zamierzonego skutku.
Zgodnie z art. 58 par. 1 k.p.a. w razie uchybienia terminu należy przywrócić termin na prośbę zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.
Należy przyznać rację sądowi pierwszej instancji, że dla uprawdopodobnienia braku winy, wymagane jest, aby zaistniała przeszkoda nie była możliwa do przezwyciężenia. W realiach sprawy skarżący nie wykazał, że podejmował jakiekolwiek próby dokonania zawiadomienia o nabyciu pojazdu, a ponadto nie wykazał, że jego zaniechanie wynikało z udzielonej mu błędnej informacji przez pracowników właściwej merytorycznie komórki organizacyjnej starostwa powiatowego. Dlatego też zasadne było stanowisko starosty, zaaprobowane przez Sąd pierwszej instancji.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10 października 2024 r., sygn. akt II GSK 1171/23
Sprawdź w LEX: Przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej > >
Cena promocyjna: 23.39 zł
Cena regularna: 39 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 19.5 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.