PSL chce godziny dla rodziny

Prawo pracy

PSL proponuje, żeby pracownicy, którzy opiekują się dziećmi do 15. roku życia, pracowali każdego dnia o godzinę krócej. Podobny projekt PSL już raz trafił do Sejmu w maju 2017 roku. Został wtedy odrzucony w pierwszym czytaniu na wniosek PiS.

23.11.2018

Kto zapłaci za chorobowe w ciąży? Projekt trafił do komisji

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Sejmowa komisja zajmie się projektem zmian w sposobie wypłacania wynagrodzenia kobietom w ciąży, które przebywają na zwolnieniu chorobowym. Obecnie za 33 dni choroby pracownika płaci pracodawca. Posłowie Kukiz'15 chcą, żeby koszt ten przejął Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

23.11.2018

Strasburg: Maszynista i kolejarz mogą strajkować

Prawo pracy

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 20 listopada uznał, iż dyscyplinarne zwolnienie z pracy maszynisty za udział w strajku naruszyło wolność stowarzyszania się.

23.11.2018

Projekt PSL: 7-godzinny dzień pracy dla rodziców

Prawo pracy

PSL proponuje wprowadzenie skróconego czasu pracy dla rodziców lub opiekunów dzieci do 15. roku życia. To już druga próba. Poprzedni projekt zmian Sejm odrzucił. Pomysł został skrytykowany przez rząd i ekspertów. Podkreślają, że taka zmiana wcale nie pomoże rodzicom.

22.11.2018

Śmierć pracodawcy nie wygasi już natychmiast umów pracowników

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

25 listopada wejdą w życie przepisy, które pozwolą firmom na dalsze działanie, mimo śmierci właściciela. To zmiana bardzo istotna także z punktu widzenia pracowników, bo daje szansę na bezpieczną kontynuację zatrudnienia.

22.11.2018

Profilaktyka obowiązkowa w medycynie pracy

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Teraz Polki umierają, bo nowotwór jest często za późno wykryty. Zdaniem ekspertów ważną rolę we wczesnym wykrywaniu raka piersi i szyjki macicy mogłyby odegrać obowiązkowe badania przesiewowe wykonywane w ramach medycyny pracy.

22.11.2018

SN: Główny księgowy zapłaci odszkodowanie za wadliwe księgowanie

Rachunkowość Prawo pracy

Główny księgowy ponosi odpowiedzialność za wadliwy system księgowania i powstanie karnych odsetek za nieopłacony podatek dochodowy - orzekł Sąd Najwyższy. Nie ma znaczenia, że na co dzień księgowością zajmowali się inni pracownicy, a nieprawidłowości przyniosły spółce zysk.

22.11.2018

Umowy terminowe już przekształcają się w bezterminowe

Prawo pracy Prawo gospodarcze

W czwartek pierwsze umowy terminowe automatycznie przekształciły się w umowy na czas nieokreślony. Dzień wcześniej, 21 listopada 2018 roku upłynęły bowiem pierwsze 33-miesięczne limity zatrudnienia dla umów na czas określony, trwających w dniu 22 lutego 2016 roku.

22.11.2018

Będą zmiany w zakazie handlu. Projekt już w Sejmie

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji, która doprecyzuje katalog wyłączeń spod zakazu handlu. Chodzi głównie o te sklepy, które otwierają się w dni objęte zakazem jako placówki pocztowe.

21.11.2018

WSA: Tylko dyskryminacja chroni zatrudnienie radnego

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Przepisy ustawy o samorządzie gminnym chronią radnego przed dyskryminacją z uwagi na jego działalność publiczną i nie pozwalają na jego zwolnienie z tego powodu. Natomiast długotrwała choroba nie jest przyczyną odmowy wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy.

20.11.2018

Ustawa o PPK podpisana

Prawo pracy

Prezydent podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, która wprowadza powszechny system oszczędzania z myślą o emeryturze. Kosztem nieco mniejszego wynagrodzenia zatrudnieni mają systematycznie oszczędzać na starość. Do składki pracownika swoją część dołoży też pracodawca i państwo. Pierwsze firmy zostaną objęte obowiązkiem utworzenia PPK już w 2019 roku.

19.11.2018

PPK – jak będzie można wykorzystać zgromadzone środki?

Emerytury i renty Prawo pracy

Podejmując decyzję o tym, czy oszczędzać w ramach PPK, warto wziąć pod uwagę nie tylko wysokość potencjalnego uszczuplenia otrzymywanego wynagrodzenia (wskutek potrącania wpłat do PPK) czy też perspektywy wypracowania ewentualnego zysku z zainwestowanych pieniędzy, ale także możliwości korzystania ze swoich oszczędności.

19.11.2018

Nowy pakiet alimentacyjny batem na nieuczciwych pracodawców

Prawo pracy

W przyszłym tygodniu Sejm rozpocznie prace nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych, czyli tzw. pakietem alimentacyjnym. W jego ramach proponowane jest m.in. zaostrzenie odpowiedzialności pracodawców - pisze Agata Kicińska, radca prawny w kancelarii Sienkiewicz i Zamroch.

16.11.2018

"Solidarność" skarży do MOP przepisy o podwyżkach dla pielęgniarek

Prawo pracy Zawody medyczne

Rząd ustawowo wyłącza z konsultacji podwyżki wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych. Tym samym łamie Konwencję Międzynarodowej Organizacji Pracy - uważa Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, która postanowiła skierować w tej sprawie skargę do MOP.

15.11.2018

Niskie bezrobocie zmienia rolę urzędów pracy

Prawo pracy

Pracodawcy mają ogromne problemy ze znalezieniem pracowników, a w rejestrach urzędów pracy wciąż jest ok. 950 tys. osób, niektórzy od wielu lat. O tym, jak zwiększyć efektywność współpracy firm z urzędami pracy oraz jak rozwiązać problemy rynku pracy rozmawiali w środę przedstawiciele urzędów pracy i pracodawców, na spotkaniu zorganizowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

15.11.2018