Państwom "Starej Unii" nie zależy na ograniczeniu fikcyjnych delegowań pracowników

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Unijni urzędnicy kończą prace nad rewizją rozporządzeń dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Eksperci wskazują jednak, że proponowane przepisy nie rozwiązują problemu "firm skrzynek pocztowych", które wykorzystają różnice w kosztach pracy państw Unii Europejskiej.

19.03.2019

Rafalska: Nie będzie testu dostępności do świadczenia "500 plus"

Finanse publiczne Domowe finanse Prawo pracy

Po zmianach wniosek o przyznanie świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" będzie dużo prostszy niż ten obecny. Urzędy nie będą musiały sprawdzać dochodów rodziców, a to było dla nich najbardziej czasochłonne i obciążające - mówi w wywiadzie dla Prawo.pl minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

19.03.2019

Jest szansa na przedłużenie terminu rejestracji "małego ZUS-u"

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Ministerstwo przedsiębiorczości i technologii analizuje możliwość przedłużenia terminu rejestracji w ZUS tzw. małego ZUS-u, pozwalającego opłacać znacznie niższe składki. - Zbieramy informacje, jeśli będzie taka konieczność dokonamy nowelizacji ustawy - podkreśliła w rozmowie z Prawo.pl minister resortu przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

18.03.2019

Bieńkowska: KE przygotowuje się na twardy Brexit

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wyjście Wlk. Brytanii spowoduje, że stracimy jedyny kraj, który absolutnie myślał wolnorynkowo. Być może Polska powinna zająć jej miejsce - stwierdziła unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska, która wzięła udział w VI europejskim kongresie mobilności pracy w Krakowie.

15.03.2019

Bieńkowska: dyrektywa o delegowaniu pracowników działa wbrew zasadzie wolnego rynku

Prawo pracy HR

Dyrektywa o delegowaniu pracowników dzieli Europę, łamie zasady wspólnego rynku, wprowadzając protekcjonistyczne zasady między krajami - podkreśliła podczas unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska. Według niej na kształt dyrektywy miał kryzys gospodarczy, który dotknął Europę. - Spowodował on, że państwa UE zaczęły chronić i zamykać swoje rynki pracy - wyjaśniała.

15.03.2019

Woźny może strajkować, katecheta ryzykuje zwolnieniem

Kadry w oświacie Prawo pracy

Pracownicy niepedagogiczni mogą brać udział w strajku, nawet jeżeli szkołę prowadzi samorząd. Dużo trudniejsza jest pod tym względem sytuacja katechetów, bo choć formalnie zatrudnia ich szkoła, to tak naprawdę decydujący głos ma biskup. A według kurii: "misja katechetów ma zupełnie inny wymiar", więc nauczyciele religii nie powinni zaprzątać sobie głowy sprawami materialnymi.

15.03.2019

Propozycja zmian w Kodeksie pracy - wysokość wynagrodzenia w ofertach pracy

Prawo pracy HR

Posłowie zajmą się w piątek propozycją zmian w Kodeksie pracy. Projekt Nowoczesnej zakłada nałożenie na pracodawców obowiązku publikacji wysokości wynagrodzenia w ofertach pracy. Związkowcom pomysł się podoba, ale zdaniem ekspertów w prywatnym biznesie raczej się nie przyjmie.

15.03.2019

Będzie "Czarna księga" o nieprawidłowościach przy delegowaniu pracowników

Rynek Prawo pracy

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zbiera informacje o przejawach bezprawnych praktyk utrudniających działania pracowników delegowanych jeszcze przed wejściem w życie nowej dyrektywy w lipcu 2020 r. Trafią one do "Czarnej księga", która zostanie przekazana Komisji Europejskiej - zapowiedziała szefowa resortu przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

14.03.2019

PPK bez limitu 30-krotności

Emerytury i renty Prawo pracy

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologi przygotowało projekt ustawy, który przewiduje, że przy składkach na PPK nie obowiązywałby limit 30-krotności. - Propozycja dotyczy zmian w opodatkowaniu, a nie można tego robić w czasie trwania roku podatkowego. Dlatego przepisy mogą trafić do Trybunału Konstytucyjnego - uważa prezes Instytutu Emerytalnego dr Antoni Kolek.

14.03.2019

Związkowcy mogą pozyskiwać dane na potrzeby strajku

Kadry w oświacie Prawo pracy

Związkowcy mogą pozyskać dane pracowników na potrzeby przeprowadzenia referendum strajkowego. RODO im tego nie zabrania - informuje prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pracodawca musi udzielić informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej.

13.03.2019

Będą podwyżki w Inspekcji Pracy, jednak bez dodatkowych etatów

Rynek Prawo pracy

Mimo cięć w budżecie inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy otrzymają podwyżki - poinformował Prawo.pl Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek. Dodał jednak, że obecny budżet Inspekcji nie pozwala zatrudnić dodatkowych osób, a tych brakuje w związku z poszerzonymi ostatnio obowiązkami PIP.

12.03.2019

Kobieta, która zarabia mniej niż mężczyzna, może pozwać pracodawcę

Prawo pracy

Przy okazji niedawno obchodzonego Dnia Kobiet, warto po raz kolejny wrócić do wielowątkowego i dużo bardziej skomplikowanego niż by się mogło wydawać problemu luki płacowej kobiet względem mężczyzn, czyli różnicy w wynagradzaniu pracowników ze względu na płeć - pisze dr Karol Kulig z kancelarii K. Kulig & Współpracownicy.

11.03.2019

Płeć jednym z głównych powodów dyskryminacji na rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Część polskich pracodawców kibicuje zwiększeniu się liczby pań, zarówno w zawodach technicznych, jak i na stanowiskach kierowniczych, ale rzeczywistość wciąż jeszcze jest daleka od ideału. Są jednak i tacy, którzy swoim działaniem udowadniają, że wzrost aktywności kobiet na rynku pracy pozytywnie przekłada się na biznes.

11.03.2019

Rafalska: Nie zabraknie pieniędzy na "Emeryturę plus"

Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

"Emerytura plus" to rozwiązanie o wiele bardziej korzystne niż "500 plus" dla emerytów, o którym przez wiele miesięcy mówiły media - twierdzi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

11.03.2019

Zbudowanie sieci połączeń PKS szansą dla bezrobotnych

Rynek Prawo pracy

Stworzenie sieci połączeń PKS do małych miejscowości poprawiłoby dostęp m.in. do pracy czy lekarza. Niestety, na taką inwestycję zdecydowały się dotychczas tylko nieliczne gminy. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało projekt przepisów, które miałyby zachęcić do tego samorządy.

09.03.2019

Nie będzie już profilowania bezrobotnych

Prawo pracy

Zniesienie obowiązku ustalania przez powiatowy urząd pracy profilu pomocy dla każdego bezrobotnego - zakłada skierowany do konsultacji przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej projekt ustawy. Proponowane przepisy mają zrealizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

08.03.2019

Rząd przeanalizuje, czy utrzymać zakaz handlu w niedziele

Rynek Prawo pracy

Rada Ministrów będzie omawiać skutki społeczne i gospodarcze wprowadzenia ograniczenia handlu w niedzielę - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Według szefa rządu pierwsze analizy pokazują, że niekoniecznie polskie małe sklepy rosną w siłę. Potwierdza to Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

08.03.2019

Filipińczycy poczekają na ułatwienia w dostępie do pracy w Polsce

Rynek Prawo pracy

Rozmowy dotyczące dwustronnego porozumienia z filipińskim rządem w sprawie ułatwień w dostępie obywateli tego państwa do polskiego rynku pracy nie są kontynuowane, co nie znaczny, że w przyszłości rząd do nich nie powróci. Zdaniem organizacji pracodawców jest to konieczne i to nie tylko w odniesieniu do tego kraju.

08.03.2019