Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, poprosił premiera Mateusza Morawieckiego o przedłużenie terminu rejestracji w ZUS tzw. małego ZUS, pozwalającego opłacać znacznie niższe składki. Jego zdaniem siedmiodniowy termin jest za krótki.

Rzecznik MŚP w piśmie do Mateusza Morawieckiego wnioskował o wydłużenie do końca stycznia możliwości skutecznego zawiadomienia urzędu o skorzystaniu z prawa do obniżenia składki i zastosowania przepisów o tzw. małym ZUS.

Sprawdź w LEX: Mały ZUS dla przedsiębiorców od 2019 r. >

Według szacunków MPiT z przepisów skorzystało 117 tys. przedsiębiorców.

MPiT: zbieramy informacje

Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zwróciła uwagę w rozmowie z Prawo.pl, że jej zdaniem, także za sprawą rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw, udało się zmobilizować osoby, które faktycznie mogą i chcą skorzystać z "małego ZUSu". - Dzisiaj jesteśmy otwarci na zmianę tego rozwiązania, pytanie jest tylko, czy to jest konieczne. Znamy polski behawioryzm, który mówi, że nawet jak rozciągniemy ten termin do miesiąca, do 31 stycznia, to najwięcej wniosków wpłynie właśnie 31 stycznia między godz. 22 a 24. Wydaje się, że być może nie jest konieczna korekta całej ustawy po to, by te powszechne zasady zmieniać - powiedziała.

- Wydaje się, że ci, którzy mogą z tego skorzystać są na tyle poinformowani, że siedmiodniowy termin im wystarcza. Jednak zbieramy informacje i jeśli będzie taka konieczność dokonamy nowelizacji - dodała minister.

Sprawdź procedurę w LEX: Kontrola zawyżania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne >

 


Zdaniem Adama Abramowicza utrzymanie terminów zmiany kodów w ZUS pozbawi tysiące potencjalnych beneficjentów małego ZUS możliwości skorzystania z szansy, jaką dała przedsiębiorcom Konstytucja Biznesu. - Niestety wielu przedsiębiorców, zwłaszcza, tych którzy ledwo wiązali koniec z końcem, właśnie z powodu obciążeń ZUS wciąż nie wie o małym ZUS" - tłumaczy.

 

Mały ZUS

Z Małego ZUS, który obowiązuje od 1 stycznia, mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Czytaj też: Będzie "Czarna księga" o nieprawidłowościach przy delegowaniu pracowników >>>

Dzięki temu najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne adekwatne do swoich przychodów, a nie – jak dotychczas – w wysokości ponad 1,2 tys. zł miesięcznie.

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:

Jak rozumieć pojęcie jednoosobowej działalności gospodarczej indywidualnej w związku z wejściem nowych przepisów odnośnie małego ZUS uzależnionego od przychodu? >

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym i niezarejestrowana do VAT może skorzystać z tzw. małego ZUS? >

Czy otrzymana dotacja, która nie podlega opodatkowaniu, wypływa na prawo do „małego ZUSu”? >