Psycholog biznesu: Aby się rozwijać, trzeba też rezygnować

HR

Gdy manager chce odnosić sukcesy w życiu czy w biznesie, myśli najczęściej o tym, aby czegoś nowego się nauczyć, rozwinąć swoje dotychczasowe kompetencje czy wzmocnić swoje mocne strony. I czasami ma jakieś efekty, ale nie zawsze tak duże, jakich oczekiwał na początku. Może zdarzyć się też tak, że miło podjętych działań, efektów nie ma wcale.

01.12.2019

Przy przejęciu zakładu pracy trzeba pamiętać o PPK

Prawo pracy PPK

Z PPK trzeba się będzie zmierzyć we wszystkich normalnych sytuacjach związanych z zatrudnieniem - przy zatrudnianiu pracowników, rozstawaniu się z nimi, a także przy znanej z kodeksu pracy instytucji tzw. przejścia zakładu pracy, czyli popularnego dosyć art. 23(1) kodeksu pracy. Warto już teraz wiedzieć, jakie konsekwencje dla uczestnictwa w PPK niesie takie zdarzenie

30.11.2019

Czy po śmierci uczestnika PPK jego spadkobiercy stracą część środków?

PPK

Ustawa o PPK przewiduje trzy możliwości wycofania środków zgromadzonych w PPK. W dwóch ustawodawca nie pozostawia wątpliwości dotyczącej obowiązku dokonywania potrąceń przed przekazaniem środków na rachunek uprawnionej osoby. Problematyczny jest trzeci przypadek - pisze Oskar Sobolewski.

16.11.2019

Zniesienie 30-krotności kolejny raz realnie powraca

Ubezpieczenia społeczne

Kolejny raz z dnia na dzień powraca możliwości zniesienia tzw. 30-krotności składek ZUS. W ostatnich tygodniach wydawało się, iż temat ten został przesądzony i nie ma się czego obawiać. Jednakże ku zaskoczeniu pracodawców i pracowników, w dniu 13 listopada 2019 roku, został złożony w Sejmie projekt dotyczący zmian w przepisach o ubezpieczeniach społecznych - pisze Elżbieta Smirnow, radca prawny w Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy.

15.11.2019

Rzecznik rządu: Nie wycofujemy się ze zniesienia limitu 30-krotności

Ubezpieczenia społeczne

Projekt zniesienia 30-krotności składki na ZUS będzie procedowany, nie wycofujemy się z niego - zapewnił w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Ta sprawa nie zagrozi spójności rządu Zjednoczonej Prawicy - dodał, odnosząc się do wypowiedzi wicepremiera Jarosława Gowina.

15.11.2019

Emerytalny początek IX kadencji Sejmu

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Sejm nowej kadencji rozpoczął już prace. Zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych oznacza, że obecny rząd powinien wdrożyć projekty zapowiadane od kilku tygodni, a niektóre na uchwalenie czekają już ponad 3 lata. OFE, 30(40)-krotność, 13 i 14 emerytura. Czy i kiedy zobaczymy projekty zapowiadanych zmian w systemie emerytalnym, na to pytanie odpowiedź pojawi się najprawdopodobniej za kilka tygodni - pisze Oskar Sobolewski.

13.11.2019

(Wy)kształcić pracownika dla branży IT

HR

Powszechny dostęp do sieci internetowej sprawił, że zdobycie wiedzy na większość tematów stało się dostępne na wyciągnięcie ręki. Pytanie o przyszłość kształcenia w branży IT pozostaje jednak otwarte. Czy zbliża się, a może już nastała, era samouków, którzy będą kształcić się samodzielnie lub tylko za pomocą specjalistycznych kursów, omijając ścieżkę akademicką? Czy doprowadzi to do „rewolucji”, a może tylko „ewolucji” w programach kształcenia szkół i uczelni wyższych?

05.11.2019

Jak rozpoznać braki w inteligencji emocjonalnej managera?

HR

Managerowie, którzy są nastawieni na wynik i szukają nowych wyzwań, są często podstawą funkcjonowania firmy. Ale to z tymi, którzy mają wysokie umiejętności w obszarach inteligencji emocjonalnej lepiej pracuje się ludziom i są lepszą podstawą rozwoju ludzi i firmy.

25.10.2019

Pracodawca nie może dowolnie wysyłać pracownika na urlop

Prawo pracy

Pracownik w ramach zawartej umowy ma prawo do pracy. Pracodawca nie może zatem bezpodstawnie odmawiać pracownikowi możliwości jej świadczenia. Takie działanie potencjalnie może być kwalifikowane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy i uprawniać do dyscyplinarnego rozwiązania umowy ze swoim pracodawcą

22.10.2019

Sobolewski: Powyborcza gra w OFE z 30(40) - krotnością w tle

Ubezpieczenia społeczne

Przygotowywanie projektu ustawy o OFE w momencie kiedy rząd wprowadza swój główny projekt związany z dobrowolnym oszczędzaniem na okres po 60 roku życia, czyli PPK, jest delikatnie mówiąc nietrafiony - uważa Oskar Sobolewski, prawnik w kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, ekspert Instytutu Emerytalnego.

16.10.2019

Komuda: Rekordowe podwyżki minimalnej jak nie teraz, to kiedy?

Prawo pracy Małe i średnie firmy

W ostatnich miesiącach biliśmy już rekordy najniższej stopy bezrobocia rejestrowanego. Nieźle jest z ogólną liczbą pracujących, poprawiają się także wskaźniki zatrudnienia osób w wieku 50+. Jeśli więc kiedyś jest dobry moment na przyśpieszenie wzrostu wynagrodzenia minimalnego – to właśnie teraz - uważa Łukasz Komuda

09.10.2019

Szwed: Konkurowanie niskimi płacami to droga donikąd

Prawo pracy

Należy skończyć z zasadą, że Polska konkuruje z innymi krajami tylko niskimi płacami. Podwyżka płacy minimalnej jest ważna nie tylko w kontekście naszych rodaków, którzy wyjeżdżają za granicę, ale także w kontekście zasilających naszą gospodarkę pracowników ze wschodu – podkreśla wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

08.10.2019

Stan cywilny też może być niedozwolonym kryterium dyskryminacyjnym

Prawo pracy

Kodeks pracy zawiera otwarty katalog kryteriów, które nie mogą stanowić podstawy dyskryminacji wskazując w szczególności na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową. Niedozwolonym kryterium dyskryminacyjnym może być również m.in. stan cywilny czy bezdzietność - wskazuje Magdalena Sudoł

04.10.2019

Sobolewski: Likwidacja - a może zwiększenie limitu 30-krotności?

Rząd kolejny raz wraca z tematem likwidacji tzw. limitu 30 krotności w ubezpieczeniach społecznych. Projektu ustawy wciąż jednak nie ma. Na 3 miesiące przed planowaną zmianą, pracodawcy nadal nie wiedzą czy koszty pracy znacząco wzrosną - wskazuje Oskar Sobolewski Oskar Sobolewski prawnik w Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, ekspert Instytutu Emerytalnego.

30.09.2019

Sekret dobrego rozmówcy: odpowiednie pytania i słuchanie

HR

Skuteczna komunikacja ma ogromne znaczenie w biznesie. Dlatego managerowie próbują różnych sztuczek, aby przekonać do siebie rozmówcę. Stosują żarty, czasami sarkazm, opowiadają historie, które mają wywołać uśmiech i zainteresowanie nimi czy ich pomysłami. A tymczasem sekret dobrego rozmówcy jest bardzo prosty.

28.09.2019

Przy braku porozumienia ze związkowcami zatrudniający sam wybiera instytucję zarządzającą PPK

Prawo pracy PPK

Zawarcie porozumienia z zakładową organizacją związkową lub reprezentacją osób zatrudnionych nie jest niezbędne do podpisania umowy o zarządzanie PPK. Jeżeli na miesiąc przed upływem terminu na zawarcie umowy, czyli do 25 września 2019 r. partnerzy społeczni nie osiągną porozumienia, podmiot zatrudniający będzie uprawniony do samodzielnego wyboru instytucji finansowej

25.09.2019

Dobre zmiany w kpc, kontrowersyjny obowiązek przywrócenia do pracy po nieprawomocnym wyroku

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Zmiany w k.p.c.

Uchwalony niedawno pakiet zmian w procedurze cywilnej wprowadza też szereg pozytywnych zmian w odniesieniu do spraw z zakresu prawa pracy. Jednak zastrzeżenia, m.in. z punktu widzenia pracodawców, budzą rozwiązania dotyczące przywrócenia pracownika do pracy w przypadku nieprawomocnego orzeczenia sądu pierwszej instancji - pisze radca prawny Justyna Gunia.

13.09.2019