Prawo.pl
Pracodawca zaskarżył nakaz wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, podnosząc, że otworzono postępowanie układowe. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wskazał, że układ nie obejmuje wierzytelności ze stosunku pracy, chyba że pracownik wyraził na to zgodę. Natomiast przyczyny braku terminowej realizacji bezspornych należności są nieistotne dla wydania nakazu.
Dorian Lesner
31.07.2024
Prawo pracy HR
Pracujemy nad zmianą przepisów regulujących pracę w czasie upałów – poinformowała we wtorek na konferencji prasowej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Wśród proponowanych rozwiązań są m.in. zainstalowanie klimatyzacji, skrócenie czasu pracy lub przerwy na schłodzenie się.
Grażyna J. Leśniak
30.07.2024
Prawo pracy BHP

Rusza lawina wyroków w sprawie wcześniejszych emerytur

Domowe finanse Emerytury i renty Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Do dziś ani w Dzienniku Ustaw na stronie Rządowego Centrum Legislacji, ani w publikacjach Trybunału Konstytucyjnego, nie został ogłoszony wyrok z 4 czerwca 2024 r. w sprawie wcześniejszych emerytur. Pojawiają się za to pierwsze, nieprawomocne wyroki sądów, które zmieniają zaskarżone decyzje ZUS i nakazują ponowne przeliczenie emerytury, z pominięciem niekonstytucyjnego przepisu ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Zdaniem prawników, bez względu na to, czy wyrok TK zostanie opublikowany czy nie, sądy powinny już jednolicie orzekać w takich sprawach.
Grażyna J. Leśniak
30.07.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest przestrzeganie zasad współżycia społecznego w zakładzie pracy. Naruszenie tego obowiązku może polegać na wulgarnym odnoszeniu się do współpracowników oraz wyzywającym, niegrzecznym i obraźliwym zachowaniu. Z zeznań świadków wynikało, że postępowanie powódki było naganne, więc wypowiedzenie jej umowy o pracę nie mogło zostać uznane za nieuzasadnione - orzekł Sąd Rejonowy w Człuchowie.
Dorian Lesner
30.07.2024
Prawo pracy

Układy zbiorowe pracy po nowemu

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie
Projekt ustawy o układach zbiorowych pracy, chociaż zawiera pewne korzystne zmiany, nie wpłynie znacząco na ożywienie porozumień zbiorowych w naszym kraju. Proponuje też zapisy uderzające w wolność rokowań zbiorowych, jedną z kluczowych wartości – uważa Konfederacja Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
29.07.2024
Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie
Choć rozporządzenie Rady Ministrów nowelizujące rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników...
Robert Horbaczewski
29.07.2024
Samorząd terytorialny Finanse samorządów

TSUE: Dostęp do świadczeń nie zależy od długiego zamieszkiwania w państwie UE

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie
Dostęp obywateli państw trzecich będących rezydentami długoterminowymi do środka z zakresu zabezpieczenia społecznego, pomocy społecznej lub ochrony socjalnej nie może być uzależniony od warunku polegającego na zamieszkiwaniu w państwie członkowskim przez co najmniej dziesięć lat – orzekł w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE.
Grażyna J. Leśniak
29.07.2024
Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie
W 2025 roku przed powiatowe komisje lekarskie, które przeprowadzają kwalifikację wojskową, stawić się będzie musiało około 230 tysięcy osób. To podobna liczba jak w latach poprzednich. Czas trwania kwalifikacji wojskowej ustalony został na okres od 3 lutego do dnia 30 kwietnia 2025 r. – wynika z projektu rozporządzenia MON.
Robert Horbaczewski
29.07.2024
Samorząd terytorialny Wojsko

ZUS: W 2023 roku 52,9 proc. pracujących rencistów stanowiły kobiety

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność Rynek pracy
W grudniu 2023 roku 293,2 tys. osób z ustalonym prawem do renty podlegało ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu innego niż bycie rencistą. Spośród tych osób 251,1 tys. podlegało także ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. W ciągu ostatnich kilku lat liczba pracujących rencistów podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu zmalała – o ponad 19 proc. w 2023 r. w stosunku do 2015 r., a w stosunku do 2022 r. – o 3,1 proc. – wynika z danych ZUS.
Grażyna J. Leśniak
29.07.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność Rynek pracy
Możliwe jest przyjęcie nawet znaczących ograniczeń dotyczących udzielania urlopów wypoczynkowych w pewnych okresach. Nie można jednak z góry, bez odniesienia do konkretnie istniejącej sytuacji, wyłączyć możliwości korzystania w regularnych okresach zwiększonego zapotrzebowania na pracę z urlopów na żądanie.
Marek Rotkiewicz
29.07.2024
Prawo pracy
Wychowawca i kierownik wypoczynku muszą dysponować umiejętnościami organizacyjnymi i umiejętnością radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Wychowawca - co do zasady - musi skończyć odpowiedni kurs, choć przewidziano wyjątki od tej reguły. Z kursu zwolniony jest m.in. nauczyciel. Informacje o kadrze oraz spełnianiu wymagań dla pełnionych przez nią funkcji trzeba umieścić w zgłoszeniu do kuratorium.
Monika Sewastianowicz
27.07.2024
Zarządzanie oświatą

Nowe świadczenie pielęgnacyjne, stare problemy z różnicowaniem opiekunów

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Błędna urzędowa interpretacja przepisów o świadczeniu wspierającym i świadczeniach rodzinnych powoduje, że rodzic, który w tym roku przeszedł na świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach na dwoje dzieci, a w zeszłym pobierał je na starych zasadach na jedno dziecko, jest traktowany inaczej niż rodzic, który od początku tego roku pobiera to świadczenie na nowych zasadach. Ten pierwszy będzie stratny o kilka tysięcy złotych.
Beata Dązbłaż
27.07.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
W karcie informacyjnej lekarz błędnie zinterpretował notatkę o zasłabnięciu pracownicy i zapisał, że do poparzenia wrzątkiem doszło na skutek omdlenia. Skutkowało to wydaniem decyzji, w której organ odmówił przyznania prawa do zasiłku chorobowego z tytułu wypadku przy pracy. Sąd uznał, że twierdzenia z karty informacyjnej pozostawały w sprzeczności z pozostałymi dowodami, które wskazywały, że przyczyną wypadku nie było omdlenie, tylko pęknięcie dzbanka.
Dorian Lesner
27.07.2024
Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie...
Beata Dązbłaż Grażyna J. Leśniak
26.07.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Nie będzie jednego systemu orzecznictwa o niepełnosprawności

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Niepełnosprawność
Planowany nowy model systemu orzecznictwa o niepełnosprawności nie będzie scalał obecnie funkcjonujących kilku systemów orzekania. Będzie natomiast wyraźnie oddzielał orzecznictwo rentowe m.in. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i pozarentowe w powiatowych zespołach orzeczniczych – przekazał wiceminister rodziny Łukasz Krasoń.
Beata Dązbłaż
26.07.2024
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Niepełnosprawność

Od nowego roku będzie dodatek dopełniający do renty socjalnej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Z początkiem przyszłego roku mają wejść w życie przepisy, na podstawie których osoby całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, pobierające rentę socjalną otrzymają do niej dodatek dopełniający. Będzie on co roku waloryzowany. Renta socjalna nie będzie jednak, jak pierwotnie zakładał projekt obywatelski, równa kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Beata Dązbłaż
26.07.2024
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Nowy sposób ustalania płacy minimalnej powinien opierać się na zapisach unijnej dyrektywy, ale także wykorzystać nasze dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie – uważa prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. Przedstawione przez MRPiPS założenia do projektu ustawy przewidują m.in. doprecyzowanie obliczania wskaźnika weryfikacyjnego.
Grażyna J. Leśniak
26.07.2024
Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy
Funkcjonariuszowi Służby Więziennej należy się odprawa po ustaniu stosunku pracy pod rządami ustawy obecnie obowiązującej, jak i ustawy wcześniejszej. Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych uznał, że literalna wykładnia ówczesnych przepisów prowadzi do mało racjonalnych wniosków. Doszło tu więc do zaniechania legislacyjnego, naprawionego nowelizacją z 2022 roku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.07.2024
Prawo pracy
W najnowszym projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej MSWiA doprecyzowało przepisy dotyczące Ewidencji Obrony Cywilnej, w której znajdą się dane osobowe emerytowanych funkcjonariuszy specsłużb. Dostęp do bazy będzie tajny - lub przynajmniej zastrzeżony (sprawa nie jest jeszcze przesądzona). Z projektu wykreślono przepisy, że w obronie cywilnej mają służyć także żołnierze sił zbrojnych RP, co budziło spory. Doprecyzowano też zapisy dotyczące samej obrony.
Robert Horbaczewski
26.07.2024
Samorząd terytorialny
Główny Inspektorat Pracy chce zmienić definicję stosunku pracy, rozszerzając do sześciu-siedmiu przesłanek kryteria pozwalające ustalić stosunek pracy. Do dotychczasowego podporządkowania, czyli możliwości wydawania poleceń i decydowania o miejscu i czasie pracy, doszłoby decydowanie przez pracodawcę m.in. o ubraniu. W ten sposób za pracowników uznani zostaliby m.in. lekarze i pielęgniarki, ochroniarze i portierzy, sprzątaczki, aktorzy a nawet adwokaci, którzy nie mogą pracować na etacie.
Grażyna J. Leśniak
26.07.2024
Prawo pracy
Andrzej Domański, minister finansów, zapowiedział w czwartek, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 roku. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt. Takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Według marszałka Sejmu Szymona Hołowni składkę zdrowotną można obniżyć bez ryzyka zapaści systemu ochrony zdrowia.
Grażyna J. Leśniak
25.07.2024
PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynęłoby na wypadkowość w miejscu pracy i stan zdrowia pracownika. Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy, uważa, że to zmiana, która niewątpliwie nas czeka.
Agnieszka Matłacz
25.07.2024
Prawo pracy
Wyższe progi, od których jednostka samorządu terytorialnego (JST) musi zatrudnić audytora wewnętrznego lub do których może zlecić audyt na zewnątrz; nowe obowiązki sprawozdawcze dla szefów JST, np. o stanie kontroli zarządczej czy lepsza ochrona praw pracowniczych audytorów wewnętrznych - resort finansów pracuje nad zmianą przepisów dotyczących audytu wewnętrznego i kontroli zarządczej w jednostkach samorządu terytorialnego.
Hanna Hendrysiak
25.07.2024
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
W oświadczeniu pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca. Niemniej brak precyzji w tym zakresie nie narusza prawa, jeżeli w okolicznościach danej sprawy, uwzględniając informacje podane pracownikowi przez pracodawcę w inny sposób, doszło do dostatecznego sprecyzowania tej przyczyny.
Dorian Lesner
25.07.2024
Prawo pracy

Rośnie liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS

Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy
Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. - wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najwięcej obcokrajowców zgłoszonych zostało do ubezpieczeń w I Oddziale w Warszawie – 145 030. W dalszej kolejności w Oddziale we Wrocławiu – 86 059, w III Oddziale w Warszawie – 79 075, w Oddziale w Krakowie – 73 481 i w Oddziale w Gdańsku – 69 992.
Grażyna J. Leśniak
24.07.2024
Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy
56 proc. kobiet uważa, że ze względu na swoją płeć nie mają równych szans na awans - wynika z najnowszego raportu Hays Poland. Choć dążenia równościowe przynoszą kolejne sukcesy, dysproporcje wciąż pozostają widoczne. Mimo tego Polska jest europejskim wiceliderem w udziale kobiet na stanowiskach kierowniczych.
Grażyna J. Leśniak
24.07.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Teoretycznie przepisy wskazują, że lekarze mają obowiązek regularnego poszerzania swojej wiedzy po zakończeniu formalnej edukacji. W praktyce obowiązek nie jest jednak do końca respektowany. - Są dziesiątki, setki lekarzy, nie tylko chirurgów, którzy nigdy albo od kilkudziesięciu lat nie wzięli udziału w żadnym kongresie - wskazuje prof. dr hab. n. med. Adam Dziki. Lekarze również uważają, że potrzebne są zmiany, choć niekoniecznie nastawione na surowe sankcje.
Inga Stawicka
24.07.2024
Zawody medyczne
Mija prawie 20 lat od implementacji do polskiego prawa Dyrektywy 2002/14/WE ustanawiającej ogólne ramowe warunki informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami we Wspólnocie Europejskiej. Pomimo zacnego stażu ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, z zaskoczeniem stwierdzić można, że rozwiązania nią wprowadzone nie tylko nie są często stosowane, ale właściwie – że brak jest powszechnej wiedzy o ich obowiązywaniu – pisze adwokat Mirosława Żytkowska.
Mirosława Żytkowska
24.07.2024
Prawo pracy
Pracodawcy zastanawiają się, czy pracownik-sygnalista będzie osobą szczególnie chronioną w rozumieniu k.p.c., w stosunku do którego sąd będzie mógł orzec zabezpieczenie, a pracodawca nie będzie mógł z nim rozwiązać umowy o pracę do czasu ostatecznego orzeczenia w sprawie. Zdaniem prawników nie będzie, choć – jak twierdzą - sygnaliści tak pewnie będą uważali. Dla pracodawców będzie to wiązało się z obowiązkiem wykazania, że rozwiązanie umowy o pracę nie miało związku ze zgłoszeniem.
Grażyna J. Leśniak
24.07.2024
Prawo pracy Sygnaliści
Zrównanie uprawnień asystentów rodziny i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej z uprawieniami pracowników socjalnych. A także zmiany w systemie ich awansu zawodowego, aby zbliżyć je do kierunku awansu pracowników socjalnych. Postulaty komisji Unii Metropolii Polskich popiera środowisko, ale nie do końca przekonują one innych samorządowców.
Robert Horbaczewski
24.07.2024
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna