Partnerstwo publiczno-prywatne w kosmosie? Czemu nie, są już pierwsze przykłady

Samorząd terytorialny Rynek Prawo gospodarcze

Od wielu lat rząd popularyzuje model partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w Polsce. Statystycznie największą liczbą zawartych umów w formule PPP mogą pochwalić się takie sektory jak sport i turystyka, infrastruktura transportowa, efektywność energetyczna oraz gospodarka wodno-kanalizacyjna. A co z pozostałymi sektorami gospodarki? W tym kontekście nasuwa się pytanie o przemysł kosmiczny - pisze Adriana Gostępska, adwokat w RKKW Kwaśnicki, Wróbel i Partnerzy.

05.09.2023

Rezygnacja ze stanowiska nie uchroni członka rady nadzorczej banku przed karą

Banki

Obecnie Komisji Nadzoru Finansowego nie wolno nałożyć kary na byłego członka zarządu lub rady nadzorczej w banku. To się jednak zmieni. Już wkrótce KNF będzie mogła karać osoby odpowiedzialne za naruszenie prawa również po zaprzestaniu wykonywania funkcji lub zajmowania stanowiska. O zmianach w prawie bankowym piszą Magdalena Jaczewska-Żurek i Łukasz Szymański z kancelarii Taylor Wessing w Warszawie.

04.09.2023

Róż to nie tylko kolor Barbie. Jego monopolizacja budzi sprzeciw

Rynek i konsument Własność intelektualna

Popularność filmu „Barbie” w reżyserii Grety Gerwig sprawiła, że na nowo rozgrzało wiele pytań, w tym również tych natury prawnej. Jedno z nich nieodzownie łączy się z czymś, co jest charakterystyczne dla kultowej lalki Barbie firmy Mattel, czyli kolorem różowym. Kolejny raz odżyła dyskusja, czy dopuszczalna jest monopolizacja koloru jako zarejestrowanego znaku towarowego - pisze Agata Witkowska, radca prawny w Patpol Legal Piróg i Wspólnicy.

02.09.2023

Projekt ustawy o franczyzie choć niedoskonały, ale jest

Rynek i konsument

Rząd rozpoczął prace nad projektem ustawy, która ma wprowadzić franczyzę do kodeksu cywilnego jako umowę nazwaną. Uwzględnia on część uwag zgłoszonych w prekonsultacjach zorganizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, jednak nadal zawiera rozwiązania, które budzą wątpliwości branży. Nie można wykluczyć, że dokument będzie jeszcze przedmiotem prac legislacyjnych prowadzonych przed końcem kadencji - pisze dr Anna Hlebicka-Józefowicz.

01.09.2023

Nowe zasady dochodzenia roszczeń w sprawach własności intelektualnej w praktyce

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Własność intelektualna

Wprowadzane zmiany rodzą wiele wątpliwości w zakresie ich stosowania w praktyce. Niewątpliwie jednak zwiększają pewność prawa – skodyfikowane zostały bowiem reguły wynikające dotychczas jedynie z orzecznictwa. Jednocześnie wydaje się, że zmierzają do zapewnienia większej równości stron, oraz umożliwienia sądom pozyskania szerzej wiedzy o okolicznościach faktycznych sprawy - pisze Alicja Rytel, adwokat w PATPOL Legal i Wspólnicy.

31.08.2023

Realizacja obowiązku informacyjnego nie musi być skomplikowana

RODO

RODO i związane z nim obowiązki niestety często kojarzą się bardziej ze złem koniecznym i progiem zwalniającym dla biznesu, niż ze sposobem na podniesienie poziomu bezpieczeństwa oraz zaufania do organizacji wśród klientów i kontrahentów. Ale czy faktycznie musi tak być - pisze Oskar Zacharski, prawnik, inspektor ochrony danych, audytor ISO 27001, autor publikacji branżowych.

30.08.2023

Plan miejscowy wydawany przez wojewodę. Tego jeszcze nie było

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nieruchomości

W nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym pojawiła się wrzutka. W trakcie prac legislacyjnych dodano nowy rodzaj aktu planowania przestrzennego, który budzi olbrzymie obawy i zastrzeżenia. Chodzi mianowicie o możliwość wydania przez wojewodę planu miejscowego dla inwestycji o szczególnym znaczeniu dla ochrony podstawowych interesów bezpieczeństwa państwa lub gospodarki narodowej - piszą Konrad Młynkiewicz oraz Agnieszka Jędrzejewska z Kancelarii MJW Legal.

29.08.2023

Dane frankowiczów w Krajowym Rejestrze Zadłużonych widzą wszyscy, trzeba to zmienić

Banki Kredyty frankowe

Dane kredytobiorców, którzy zgłosili swoją wierzytelność względem Getin Noble Bank do Krajowego Rejestru Zadłużonych są widoczne, bo takie są przepisy. Na pewno więc warto zastanowić się nad ewentualnymi ich zmianami, ale tu nie wystarczą zmiany techniczne (czyli odcięcie dostępu do akt), lecz potrzebna jest interwencja ustawodawcy. Zadanie nie jest proste – trzeba bowiem pogodzić zasadę prawa do sądu i jawności postępowania z zasadą ochrony danych osobowych - pisze dr Bartosz Sierakowski.

28.08.2023

Prezes PIRP: Rzecznik patentowy musi mieć szeroką wiedzę, nie tylko prawną

Własność intelektualna

Zawód rzecznika jest interdyscyplinarny, skupiający w sobie zarówno elementy prawne, biznesowe, jak i techniczne. Ten ostatni aspekt jest szczególnie ważny, ponieważ ochrona wynalazku wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej. Pomocy w tym zakresie muszą udzielać osoby z przygotowaniem i znajomością dziedziny, której dotyczy dane rozwiązanie - mówi Dorota Rzążewska, prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

28.08.2023

Dylematy frankowiczów po ogłoszeniu upadłości Getin Noble Bank

Banki Kredyty frankowe

Od ogłoszenia upadłości Getin Noble Bank zmieniły się zasady dochodzenia roszczeń. Obecnie możliwe jest to wyłącznie poprzez formalne zgłoszenie wierzytelności w trybie przepisów prawa upadłościowego. Co prawda minął już termin 30 dni na skorzystanie z uprawnienia do nieodpłatnego zgłoszenia wierzytelności, jednak nic straconego. Zgłaszać wierzytelności można nadal, choć wiąże się to z koniecznością uiszczenia tzw. zryczałtowanych kosztów postępowania - piszą Jakub Antkowiak i Lidia Szofińska, adwokaci.

26.08.2023

Przed firmami kosmetycznymi kolejne wyzwania prawne - tym razem dotyczące oznaczeń

Rynek i konsument Prawo europejskie

Dużą zmianą był także zakaz dotyczący stosowania lilialu. Rynek kosmetyczny stoi zatem obecnie przed wieloma wyzwaniami i koniecznością dynamicznego dostosowywania się, stąd także istotne jest śledzenie procesu legislacyjnego w celu dobrego przygotowania oferty i działalności zgodnej z przepisami - pisze dr Joanna Uchańska, radczyni prawna i partnerka w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

25.08.2023

Pozwy złotówkowiczów o usunięcie WIBOR-u mają realną szansę

Banki Kredyty

Kredytobiorcy złotówkowi coraz częściej zastanawiają się nad kwestionowaniem skuteczności postanowień dotyczących oprocentowania swoich kredytów. Kluczową kwestią dla oceny szans powodzenia ich zarzutów jest analiza tego, w jaki sposób banki wprowadziły do umów stawkę WIBOR. Moim zdaniem WIBOR-owicze mają realne szanse wykazania, że postanowienia ich umów odnoszące się do oprocentowania stanowią klauzule abuzywne - pisze Piotr Pląska, radca prawny.

25.08.2023

Prof. Adamus: Jest sposób na usprawnienie zasad upadłości konsumenckiej

Restrukturyzacja

Spraw w zakresie upadłości konsumenckiej jest tak dużo, że młyny sprawiedliwości mielą je z wyraźnym trudem. Powstaje pytanie w jaki sposób można uprościć obecną procedurę upadłościowo - oddłużeniową? Szczególnie widoczne marnotrawstwo proceduralne ma miejsce wówczas, gdy dłużnik jest po fazie egzekucji. Wiadomo wtedy, jakie są wierzytelności wobec niego (dzięki tytułom wykonawczym) i to, że dłużnik nie ma majątku - pisze prof. Rafał Adamus.

22.08.2023

Decyzja KE w sprawie zapewnienia odpowiedzialności poziomu ochrony danych między UE a USA - co oznacza dla biznesu?

RODO

W przypadku transferu danych na podstawie decyzji o adekwatności nie jest konieczna ocena ryzyka, praktyk organów w zakresie dostępu do danych i ryzyka danych. Taki transfer dokonany przez przedsiębiorstwo nie może być zakwestionowany przez organ nadzorczy. Decyzja o adekwatności może także legalizować korzystanie z narzędzi takich jak Google Analytics w zakresie transferu danych - pisze Krzysztof Kaźmierczak, Data Protection Specialist RK RODO.

21.08.2023

Czy znak towarowy BRBY jest zbyt podobny do BARBIE? Zbada to urząd patentowy USA

Własność intelektualna Prawo autorskie

Analizując przepisy krajowe dotyczące sprzeciwu wobec rejestracji znaków towarowych, warto wskazać, że konieczną przesłanką do pozytywnego rozpatrzenia sprzeciwu jest również zaistnienie ryzyka wprowadzenia odbiorców w błąd, które obejmuje w szczególności ryzyko skojarzenia znaku zgłoszonego ze znakiem wcześniejszym - pisze Dominika Fallach, prawnik, kancelaria Patpol Legal Piróg i Wspólnicy.

19.08.2023

Taksonomia UE i Zielony Ład – nowe wyzwania dla rynku nieruchomości komercyjnych 

Rynek i konsument Prawo europejskie Nieruchomości

W nadchodzących latach, sektor nieruchomości komercyjnych zostanie objęty systemem obowiązkowego raportowania w zakresie ESG i zrównoważonego rozwoju. Informacje mają być dostępne zarówno na stronach internetowych przedsiębiorców, jak i w komunikatach przy zawieraniu umów czy w prospektach emisyjnych oraz rocznych i okresowych raportach - pisze Bartosz Clemenz, partner w Departamencie Nieruchomości Kancelarii DWF Poland Jamka sp.k.

17.08.2023

Zintegrowany plan inwestycyjny może być korzystny zarówno dla inwestorów, jak i gmin

Samorząd terytorialny Budownictwo

Choć o reformie planowania ostatnio mówi się bardzo dużo, to często pomija się fakt, że większość jej przepisów zacznie obowiązywać już jesienią. Będą to także regulacje dotyczące zintegrowanych planów inwestycyjnych. Już niebawem inwestorzy będą uprawnieni do składania wniosków o uchwalenie ZPI, a gminy zobowiązane do określonego działania - pisze Maciej Górski, adwokat, partner w GPLF Górski & Partners Law Firm.

16.08.2023

Specjalistyczne zamówienia publiczne dla prawnika to jak praca Syzyfa

Zamówienia publiczne

Idąc do lekarza, nie oczekujemy, że stomatolog wyleczy nasz problem kardiologiczny, tym samym niezrozumiała jest niemalże powszechna tendencja wśród kierowników zamawiających, by oczekiwać w pełni profesjonalnego doradztwa w robotach budowlanych od wysokiej klasy specjalisty od podatków i opłat lokalnych lub ogólnej obsługi jednostek samorządu terytorialnego - tłumaczy Krzysztof Granat, radca prawny.

10.08.2023

Prof. Adamus: Blaski i cienie fundacji rodzinnej

Domowe finanse Fundacja Rodzinna

Pojawiły się pierwsze fundacje rodzinne. Ustawa o fundacji rodzinnej została uchwalona ponad podziałami politycznymi. To konstrukcja, jakiej wyraźnie brakowało w polskim systemie prawnym. Jest jeszcze jednak druga strona medalu. Niestety pojawiają się obawy dotyczące m.in. stabilności konstrukcji prawnej tej instytucji - pisze prof.dr hab. Rafał Adamus, radca prawny z Uniwersytetu Opolskiego.

05.08.2023