Produkty cyfrowe ze znakiem CE. Nowe przepisy przyjęte przez państwa UE

Nowe technologie Prawo europejskie

Państwa członkowskie Unii Europejskiej przyjęły w czwartek nowe unijne przepisy o bezpieczeństwie dla produktów cyfrowych. Dzięki nim przedmioty łączące się z internetem - w tym kamerki, inteligentne lodówki i telewizory oraz zabawki dziecięce - mają być bezpieczne jeszcze przed wprowadzeniem ich do obrotu oraz odpowiednio chronione przez cały cykl użytkowania.

10.10.2024

Sztuczna inteligencja w polskich szpitalach bliżej, niż się wydaje

Nowe technologie Opieka zdrowotna

Sztuczna inteligencja i postępująca cyfryzacja otwierają przed polskimi placówkami medycznymi nowe możliwości diagnostyczne, a to dopiero początek. Postęp technologiczny to jednak również wyzwania, choćby związane z cyberbezpieczeństwem. Obecnie 7 proc. szpitali deklaruje, że wykorzystuje narzędzia oparte na sztucznej inteligencji w procesie diagnostyki - można zakładać, że w najbliższych latach grono będzie się powiększać. Sektor medyczny obejmą też nowe unijne przepisy.

01.10.2024

W powodzi deepfake płynie szeroko - ważne, aby go wyłowić

Nowe technologie Powódź

Tragedia, jaką jest powódź, u większości z nas budzi chęć niesienia pomocy i wsparcia. Ale jest też, na szczęście dla nielicznych, kolejną szansą na prowadzenie przestępczej działalności. Popełnianie czynów zabronionych z wykorzystaniem zaawansowanej technologii (niekoniecznie spełniającej definicję systemów AI w rozumieniu AI ACT) w czasie powodzi jest szczególnie niebezpieczne - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat.

01.10.2024

Nowelizacja prawa autorskiego lekiem na całe zło?

Nowe technologie Prawo europejskie Prawo autorskie

Pomimo rosnącej popularności usług VoD i SVoD, art. 70 ust. 2(1) prawa autorskiego pozostawał bez zmian. Widzowie w domowym zaciszu mogli cieszyć się serialowymi i filmowymi nowościami, a sam model wynagrodzenia tantiemowego nie przystawał do współczesnego rynku audiowizualnego. Środowisko twórców od dawna postulowało potrzebę jego dostosowania do współczesnych realiów. Twórcy czekali na implementowanie dyrektyw... aż się doczekali - pisze Katarzyna Jedynak-Gierada, rzecznik patentowy.

28.09.2024

Gawrońska: Do stosowania sztucznej inteligencji w medycynie niezbędne są precyzyjne przepisy

Nowe technologie Zawody medyczne

Brak wystarczających regulacji prawnych dotyczących sztucznej inteligencji (AI) w Polsce może spowodować naruszenia prywatności obywateli. Ponadto firmy rozwijające i wdrażające technologie AI będą zmuszone hamować innowacje i inwestycje. Natomiast w przypadku błędów AI, brak precyzyjnych przepisów może skutkować długotrwałymi i kosztownymi procesami sądowymi – uważa dr Anna Gawrońska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

28.09.2024

Przepisy miały pomóc lekarzom w używaniu AI, a mogą spowodować chaos

Nowe technologie Zawody medyczne

Nie uciekniemy przed użyciem sztucznej inteligencji również w medycynie - eksperci podkreślają, że nie ma powodów, by się jej obawiać. Algorytmy AI "uczą się" bowiem na ogromnych zbiorach danych, dzięki czemu mogą bardzo precyzyjnie pomagać np. we wczesnym wykrywaniu zmian nowotworowych. Po zmianach w Kodeksie Etyki Lekarskiej lekarz będzie musiał prosić pacjenta o zgodę na użycie AI w diagnostyce - nie wiadomo jednak, co zrobić w razie odmowy.

23.09.2024

Satyra może piętnować, ale nie wymyślone grzechy

Prawo cywilne Nowe technologie

Stołeczny sąd uznał za przestępstwo sugerowanie, że Hanna Gronkiewicz-Waltz przywłaszczyła sobie pieniądze z publicznej zbiórki Jerzego Owsiaka. Sędziowie już nie raz musieli tłumaczyć satyrykom, że ich twórczość - choć niekiedy może być dosadna, też ma pewne granice, nawet gdy obiektami krytyki są politycy bądź celebryci.

21.09.2024

Rejestracja utworów stworzonych z wykorzystaniem AI - zmiany w regulaminie ZAiKS

Nowe technologie Prawo autorskie

W czerwcu 2024 r. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS zaktualizowało dwa regulaminy: repartycji oraz zgłaszania i rejestracji utworów. Znalazły się w nich postanowienia dotyczące utworów, które w całości lub części stworzono z wykorzystaniem narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. Przykładem wytworu Al, który mógłby podlegać ochronie autorskoprawnej, jest mi.n. fragment będący dokończeniem X Symfonii Ludwiga van Beethovena - piszą radcowie prawni: Marta Ostrowska oraz Michał Ryba z WN Legal Wątrobiński Nartowski.

14.09.2024

Branża IT pod lupą skarbówki, umowy mogą być podważane

PIT Doradca podatkowy Nowe technologie Małe i średnie firmy

Zapowiedzi Ministerstwa Finansów, by ograniczyć możliwość stosowania IP Box przez osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą, to nie jedyny problem programistów. Organy podatkowe coraz częściej sprawdzają też w praktyce, czy ulga jest prawidłowo stosowana. W niektórych przypadkach może dojść do zakwestionowania umów łączących programistów z kontrahentami.

11.09.2024

Władza chce wiedzieć, o czym rozmawiamy na WhatsApp, a dane przechowywać w Polsce

Nowe technologie

Pegasus był nadużywany, zatem należy stworzyć narzędzie, które pozwoli na szerszą inwigilację – taki mniej więcej wniosek można wyciągnąć z zapowiedzi ministra spraw wewnętrznych Tomasza Siemoniaka. Oczywiście w słusznej sprawie, bo jak zapowiada szef resortu, do ścigania szpiegów i terrorystów, a nie śledzenia opozycji. Eksperci mają jednak wątpliwości zarówno do kierunku zmian, jak i do tego, czy resort rozumie, jak działa wymiana informacji przez komunikatory.

11.09.2024

Czy sztuczna inteligencja udzieli nam kredytu?

Domowe finanse Nowe technologie Banki Kredyty

Ocena zdolności kredytowej jest procesem przeprowadzanym przed zawarciem umowy kredytu, do którego banki często wykorzystują nowe technologie. Obecnie w tym celu coraz częściej stosuje się także rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Czy rosnąca popularność AI spowoduje, że niedługo o udzieleniu kredytu będzie decydował algorytm - piszą o tym Przemysław Janczak i Hubert Łączkowski z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.

11.09.2024

Pracownicy się boją, że wdrożenie AI może przełożyć się na redukcję zatrudnienia

Prawo pracy Nowe technologie Rynek pracy

Aż 73 proc. pracowników miała styczność ze sztuczną inteligencją, jednak wciąż mniej niż połowa (44 proc.) podnosi swoje kwalifikacje w tym zakresie. Jednocześnie – większość (67 proc.) wskazuje, że złożoność procesu implementacji jest hamulcem dla wdrożenia AI w ich firmach – wynika z badania EY - European AI Barometer. Mimo to aż 68 proc. badanych uważa, że wprowadzenie narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji może wpłynąć na redukcję zatrudnienia.

10.09.2024

TSUE: Grzywna w wysokości 2,4 mld euro nałożona na Google utrzymana

Nowe technologie Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że Sąd UE prawidłowo ustalił, iż ze względu na cechy rynku i szczególne okoliczności sprawy, zachowanie Google było dyskryminujące i nie wchodziło w zakres konkurencji pozacenowej. TSUE utrzymał więc w mocy grzywnę w wysokości 2,4 mld euro nałożoną na Google za nadużycie pozycji dominującej poprzez faworyzowanie przez firmę własnej usługi porównywania produktów.

10.09.2024

Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Prawo karne Administracja publiczna Nowe technologie Prawo europejskie

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

03.09.2024

Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa do poprawki

Nowe technologie RODO

Mija sześć lat od uchwalenia ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, najwyższa więc pora na aktualizację przepisów determinujących bezpieczeństwo naszej cyberprzestrzeni. Obecne warunki geopolityczne, niesłychana skala zagrożeń cyfrowych i stale rosnąca liczba incydentów wymagają niezwłocznej, ale i precyzyjnej, reakcji ustawodawczej. Projekt nowelizacji ustawy o KSC jest ambitny i budzi duże nadzieje na umocnienie cyberprzestrzeni i bezpieczny wzrost gospodarki cyfrowej - uważa Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

31.08.2024

Oszuści podszywają się pod portal Biznes.gov.pl

Nowe technologie Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ostrzega przed wiadomościami wysyłanymi do przedsiębiorców, w których oszuści informują o konieczności weryfikacji danych w serwisie Biznes.gov.pl. Nie ma ono nic wspólnego z wysyłanymi wiadomościami. I ostrzega. Jeśli przedsiębiorca wprowadzi swoje dane na fałszywej stronie, oszuści uzyskają dostęp do jego pieniędzy i danych osobowych.

29.08.2024

Freelancerzy chcą regulacji prawnej AI - wyniki badań

Prawo pracy Nowe technologie Rynek pracy

Elon Musk poparł właśnie na platformie X ustawę SB 1047 o obowiązku testów AI w stanie Kalifornia. Microsoft oraz Open AI poparli projekt ustawy AB 3211 o oznaczaniu treści generowanych przez AI. Większość wolnych strzelców również chce większej regulacji prawnej AI - wynika z badań przeprowadzonych przez międzynarodowy portal dla freelancerów Freelancehunt.

29.08.2024

Prof. Adamus: Czy byty cybernetyczne trzeba uregulować w kodeksie cywilnym?

Prawo cywilne Nowe technologie

DAO jest „dzieckiem” otwartego oprogramowania komputerowego. Zwykle łączona jest z siecią blockchain. Nie wymyślono jej przy zielonym stoliku, jak kiedyś w XIX wieku spółkę z o.o. Narodziny DAO, można powiedzieć, zaskoczyły prawników. Jest to byt cybernetyczny. Ławka tradycyjnych pojęć prawniczych jest więc wyraźnie za krótka dla opisywania nowych zjawisk w sferze nowych technologii. Czy DAO powinno trafić do kodeksu cywilnego - zastanawia się prof. Rafał Adamus.

20.08.2024

Treści wygenerowane przez sztuczną inteligencję mogą być objęte ochroną

Nowe technologie Prawo autorskie

Do każdego wytworu generatywnej sztucznej inteligencji należy podchodzić w sposób indywidualny. Jeżeli został on wygenerowany przez systemy oparte na AI na podstawie kilku stosunkowo prostych promptów, a użytkownik takiego systemu nie miał szczególnego wpływu na efekt pracy sztucznej inteligencji, wówczas nie ma wątpliwości, że nie stanowi on utworu i nie jest chroniony przez prawo autorskie - piszą prawnicy Marta Ostrowska oraz Michał Ryba z WN Legal Wątrobiński Nartowski.

17.08.2024

Paperless w organizacji – digitalizacja akt pracowniczych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Nowe technologie RODO

Wraz z postępem technologicznym przechowywanie dokumentów w formie elektronicznej staje się faktem. Pracodawcy, zwłaszcza duże zakłady pracy, coraz częściej decydują się na odejście od papierowych rozwiązań. Od 1 stycznia 2019 r. możliwe jest prowadzenie akt pracowniczych w postaci elektronicznej, zrównanej z postacią papierową. Taka dokumentacja pracownicza musi spełniać wymogi rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej – piszą Karolina Kalinowska i Marta Dychto z Deloitte.

16.08.2024