Zamrożenie cen prądu musi uwzględniać racje nie tylko konsumentów, ale i dostawców

Prawo gospodarcze Finanse

Zamrożenie cen prądu powinno zostać dokonane ustawowo i respektować także interesy dostawców energii - sugerują eksperci, komentując rządowe zapowiedzi interwencji na rynku energii elektrycznej. Zwracają uwagę, że dostawcy prądu mogą być narażeni na zaburzenie płynności finansowej, a nawet bankructwa. Tak zdarzało się przy zamrożeniu cen w 2019 roku.

17.09.2022

Rząd wycofuje się ze zmian w ustawie o biopaliwach

Prawo gospodarcze

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące biopaliw nie będzie procedowany. W mocy pozostaną dotychczas obowiązujące przepisy - poinformował w piątek wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Wyjaśnił, że ta decyzja została podyktowana opinią środowisk rolniczych, które obawiały się skutków obniżenia udziału biokomponentów w paliwach.

16.09.2022

NIK: Niewykorzystana szansa na wzrost produkcji energii z biomasy

Środowisko Prawo gospodarcze

Dostępne dla wytwórców systemy wsparcia nie zapewniały stabilnego rozwoju produkcji energii elektrycznej z biomasy. Miały pomagać świadectwa pochodzenia i w założeniach miał to być mechanizm rynkowy, sprzyjający głównie optymalnemu rozwojowi sektora OZE. Z uwagi jednak na dużą nieprzewidywalność wielkości rynku ŚP, a w konsekwencji cen praw majątkowych w danym okresie, system ten pogłębił nierównowagę na rynku energii z OZE.

16.09.2022

Zakaz sprzedaży smakowych wkładów do podgrzewaczy tytoniu – mentolowa burza i podgrzewanie atmosfery

Rynek i konsument Prawo europejskie

UE planuje znieść zwolnienie na wprowadzanie do obrotu podgrzewanych wyrobów tytoniowych o charakterystycznym aromacie. Orędownicy wprowadzenia zakazu wskazują, że może to być dobry krok w celu ograniczenia korzystania z wyrobów tytoniowych, powołując się na argumenty zdrowotne. Przeciwnicy podnoszą szereg argumentów, wskazując na mniejszą szkodliwość dla zdrowia.

16.09.2022

W przetargu wolno żądać certyfikatu z USA, nie narusza to konkurencji

Zamówienia publiczne

Zamawiający może żądać, żeby urządzenia posiadały certyfikat z USA, chociaż będą działać na terenie UE. Takie orzeczenie zapadło przed Krajową Izbą Odwoławczą. To precedensowe rozstrzygnięcie, ale czy nie otwiera puszki Pandory, bo będzie można stosować masowo certyfikaty np. z Chin? Prawnicy uspokajają, że do tego nie dojdzie, a zamawiającemu łatwiej będzie domagać się certyfikatów spoza UE, które dają gwarancję jakości.

16.09.2022

Stacje diagnostyczne zrobią zdjęcia aut i pobiorą wyższą opłatę od spóźnialskich

Prawo gospodarcze

Za badanie techniczne pojazdu wykonane 30 dni po terminie opłata ma być dwa razy wyższa. Ponadto diagnosta podczas badania auta będzie musiał zrobić dwa zdjęcia: jedno całego auta z numerem rejestracyjnym, i drugie licznika z przebiegiem. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym, który do dalszych prac w komisjach skierował w czwartek Sejm.

15.09.2022

Trudna droga do pieniędzy, gdy kancelaria odszkodowawcza zwleka z wypłatą

Wymiar sprawiedliwości Finanse Ubezpieczenia

Jeśli ubezpieczyciel robi problemy z wypłatą odszkodowania, ubezpieczony lub poszkodowany może skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata, ewentualnie iść po pomoc do kancelarii odszkodowawczej. Gorzej, jeśli taka kancelaria odbierze od ubezpieczyciela odszkodowanie, ale nie wypłaci go swojemu klientowi. A takie przypadki ostatnio się zdarzają.

15.09.2022

Mniej drewna do pieców. Parlament Europejski za ograniczeniem

Środowisko

Trzy największe grupy polityczne Parlamentu Europejskiego porozumiały się 14 września co do wstrzymania wsparcia finansowego dla spalania pierwotnej masy drzewnej. Szkopuł jednak tkwi w szczegółach, a właściwie wyłączeniach dotyczących niektórych lasów, które sprawiają, że nadal w niektórych przypadkach będzie wspierane kierowanie drewna do pieców.

14.09.2022

Franczyza będzie uregulowana - są założenia projektu

Rynek Prawo gospodarcze

Jasna definicja franczyzy, stworzenie aplikacji, która pozwalałby na sprawdzenie, czy dana umowa nie wykracza poza dobre praktyki oraz określenie terminów wypowiedzenia umów - przewidują założenia projektu, nad którymi pracuje obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości. Jest też planowane wprowadzenie znaku dobrej marki lub dobrych praktyk, którym posługiwałby się franczyzodawca spełniający standardy rynkowe.

14.09.2022

Biznes coraz bardziej zaangażowany w filantropię

Małe i średnie firmy Finanse

Fundacja to wciąż najpopularniejszy wśród filantropów model prowadzenia działalności filantropijnej w sposób zorganizowany. Osoby zamożne często jednak pomagają także bez tworzenia swoich fundacji. Coraz więcej przedsiębiorców-filantropów zamierza przekazać cały swój majątek przeznaczony na działalność społeczną za swojego życia – takie m.in. wnioski wynikają z opublikowanego właśnie raportu „Filantropia w Polsce. Jak angażują się polscy przedsiębiorcy i ich rodziny”.

14.09.2022

Check-lista – nowy środek informacji prawnej w przedsiębiorstwach

Spółki Małe i średnie firmy

Coraz więcej firm, głównie dużych, jako środek informacji i przekazu prawnego służący z jednej strony do projektowania i opisywania procesów organizacyjnych opartych na normach prawa, ale z drugiej - do weryfikacji ich zgodności z prawem, traktuje tzw. listy pytań kontrolnych (ang. checklisty). To kolejno po sobie następujące pytania, które użytkownik musi sobie zadać, by upewnić się, że postępuje zgodnie z założoną dla danej sytuacji instrukcją.

14.09.2022

Rząd przygotowuje pakiet pomocowy dla firm energochłonnych

Prawo gospodarcze

Około tysiąc przedsiębiorstw, jak doprecyzowuje premier, na pewno 800-900 firm, które są najbardziej uzależnione od kosztów energii, gazu, ma być objętych pakietem rozwiązań pomocowych dla sektora energochłonnego. Taką decyzję podjęła we wtorek Rada Ministrów. Jako przykład takiej branży premier wymienił producentów nawozów.

13.09.2022

Biznes domaga się odblokowania prac nad ustawą "wiatrakową"

Budownictwo

Konfederacja Lewiatan wzywa Sejm do podjęcia prac nad rządowym projektem ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych przekazanym Izbie w połowie lipca br. Sejm jednak nie podjął nad nim żadnych prac, z informacji rzecznika rządu wynika, że wciąż są spory o kształt tej regulacji. - To długo wyczekiwana, pozytywną zmianę, odzwierciedlająca oczekiwania uczestników rynku i odbiorców energii - czytamy w apelu.

12.09.2022

Branżę windykacyjną czeka regulacja, ale dłużnikom zmiany mogą się nie opłacić

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Ministerstwo Sprawiedliwości chce uregulować zawód windykatora. Zdaniem prawników ustawa wprowadzająca kolejny regulowany zawód jest niepotrzebna - patologie, o których mowa w jej założeniach, można zwalczać za pośrednictwem obowiązujących przepisów. Natomiast to, że resort pracuje nad ustawą, nie jest wyrazem troski o ofiary windykatorów, ale wymogiem przepisów unijnych.

12.09.2022

Drzewa pod blokiem nie można wyciąć "po cichu" - to własność wspólna i chroniona prawem

Samorząd terytorialny Środowisko Nieruchomości

Brak słońca w mieszkaniu to za mało, by wyciąć zdrowe, dorodne drzewo pod blokiem, bez konsultacji z innymi mieszkańcami. Tymczasem tego typu przypadki się zdarzają i skłócają ze sobą sąsiadów. Do tego jest to naruszenie ustawy o ochronie przyrody, która nie pozwala na samowolną wycinkę. Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje właściwy organ gminy.

10.09.2022

Konferencja o patentach europejskich i Jednolitym Sądzie Patentowym już 21 września

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Wielkimi krokami zbliżają się największe zmiany w europejskim prawie patentowym od początku jego istnienia. Zgodnie z zapowiedziami już niebawem zacznie funkcjonować patent europejski o jednolitym skutku, a wraz z nim zostanie uruchomiony Jednolity Sąd Patentowy (JSP). Będzie to temat międzynarodowej konferencji, która odbędzie się 21 września 2022 r. Partnerem wydarzenia jest Wolters Kluwer Polska.

09.09.2022

Firmy zapłacą więcej za polisy, bo łańcuchy dostaw nadal długie

Finanse Ubezpieczenia

Transport towarów z Azji zajmuje teraz o połowę więcej czasu niż przed pandemią. Zaburzenia łańcuchów dostaw to może być istotny element wyceny ryzyka w ubezpieczeniach. Opóźnienia wpływają nie tylko na ubezpieczenie mienia w transporcie, ale i polisy majątkowe, ponieważ mogą wydłużyć likwidację szkód będących skutkiem innych zdarzeń.

09.09.2022

Firma ma szybciej odpowiadać za przestępstwo, nie będzie wymogu prawomocnego skazania

Prawo karne

Wprowadzenie definicji podmiotu zbiorowego i wyłączenie z niej małych przedsiębiorstw, ale też kościołów i związków wyznaniowych, a z samej odpowiedzialności - naruszeń związanych z "przekazywaniem myśli ludzkiej". Doprecyzowanie sytuacji, w jakich spółka może odpowiadać za przestępstwa, w końcu rezygnacja z wymogu uprzedniego wyroku skazującego osobę fizyczną. Takie zmiany mają być wprowadzone nowelą ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.

09.09.2022

Milionowe długi wobec ubezpieczycieli

Finanse Ubezpieczenia

Blisko 377 mln zł są obecnie winni towarzystwom ubezpieczeniowym konsumenci oraz firmy – podaje Krajowy Rejestr Długów. Najwięcej zaległości obciąża przedsiębiorstwa – 206,3 mln zł. Reszta to nieopłacone polisy osób fizycznych. Konsumenci nie regulują zobowiązań za polisy, bo często nie pamiętają, że powinni to zrobić po zawarciu umowy ubezpieczenia.

08.09.2022

Będzie lifting Mieszkania bez wkładu własnego, ale stopy procentowe i tak zabiją rządowy program

Budownictwo Banki Kredyty

Rząd próbuje reanimować rządowy program Mieszkanie bez wkładu własnego, bo choć funkcjonuje od kilku miesięcy, to zainteresowania tego typem wsparcia nie ma. We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w tej sprawie, którego jeszcze nikt nie widział. Eksperci nie wróżą mu jednak sukcesu. Zmiana przepisów nie pomoże, jeżeli oprocentowanie kredytów będzie wciąż tak wysokie.

08.09.2022