Samorząd lekarski: Tracimy kontrolę nad kształceniem lekarzy

Zawody medyczne

Kijowski Uniwersytet Medyczny otworzył kampus w Bytomiu, by umożliwić uchodźcom z Ukrainy ukończenie studiów. Prowadzi jednak nabory nowych kandydatów na kierunki medyczne. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej sprzeciwia się kształceniu lekarzy według programu nauczania obowiązującego w innych państwach. Przypomina też, że absolwenci tych studiów uzyskują dyplomy, które w Polsce nie uprawniają do wykonywania zawodu.

29.10.2024

Koniec ulgi termomodernizacyjnej na piece gazowe i olejowe

PIT Nieruchomości

Właściciele domów skorzystają z ulgi termomodernizacyjnej na pompy ciepła, jeśli będą one częścią instalacji do ogrzewania pomieszczeń. Odliczą też wydatki na mikroinstalacje wiatrowe oraz montaż magazynów energii i magazynów ciepła. Ulga obejmie też "dachy" oraz drzwi zewnętrzne. Ale nie będzie już można skorzystać z ulgi na kotły gazowe, kotły olejowe, zbiorniki na gaz lub olej i przyłącza do sieci gazowej.

29.10.2024

Pozwolenie na sprzedaż alkoholu można stracić

Rynek i konsument

Ustawodawca sprecyzował okoliczności, w których przedsiębiorca może utracić możliwość sprzedaży alkoholu. Powinny być one interpretowane ściśle, co z kolei nierzadko staje się podstawą konstruowania linii obrony. Najlepiej jak przedsiębiorca wskaże na okoliczności – prawne i faktyczne – świadczące na jego rzecz. W końcu w postępowaniu odwoławczym zawsze kluczowe znaczenie ma zakres postawionych zarzutów oraz jakość ich uzasadnienia.

29.10.2024

Pożar z leczeniem stwardnienia rozsianego ugaszony, ale problemy są systemowe

Pacjent Opieka zdrowotna

Obecnie wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia podpisują z ośrodkami, które prowadzą program lekowy dla chorych na stwardnienie rozsiane aneksy, aby zapłacić im za nadwykonania. Ma także nie być już problemu z włączaniem do leczenia osób z nowo postawioną diagnozą choroby. Eksperci mają jednak wątpliwości, czy ugaszony obecnie pożar nie spowoduje podobnych problemów w przyszłości, bo system nie zawsze nadąża za aktualnymi potrzebami.

29.10.2024

Powódź - obniżenie wymiaru czasu pracy na wniosek pracownika

Prawo pracy Powódź

Pracownik zamieszkały na obszarze wskazanym w rządowym rozporządzeniu z 16 września 2024 r., może do końca 2024 roku wnioskować o obniżenie wymiaru czasu pracy, który to wniosek, co do zasady, pracodawca powinien zaakceptować. Odmowa jest dopuszczalna, jeżeli zmiana wymiaru czasu pracy jest niemożliwa ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

29.10.2024

Miało być "i", a jest "lub" - przez błąd wolno budować bliżej sąsiada

Budownictwo

Nie musi być ślepej ściany, żeby dom stanął 3 metry od granicy działki sąsiada. W przepisach o patodeweloperce popełniono bowiem pozornie mały błąd, a jednak bardzo istotny. W jednym z uregulowań pojawiło się "lub" zamiast "i". Dzięki temu budynek bez okien lub drzwi można wybudować w tak małej odległości. Eksperci apelują, żeby jak najszybciej "i" wróciło na swoje miejsce, bo domy będą powstawały bliżej sąsiada, a przecież nie o to chodziło w tych regulacjach.

29.10.2024

Sędziowskie dyscyplinarki w przyszłości bez udziału ministra

Wymiar sprawiedliwości

Nowy model sądownictwa dyscyplinarnego dla sędziów, który ma powstać w ramach przygotowywanych obecnie projektów naprawy wymiaru sprawiedliwości, nie będzie przewidywał specjalnych sądów dyscyplinarnych, ani rzeczników dyscyplinarnych ministra. Sędziowie dyscyplinarni byliby wyznaczani spośród sędziów sądów apelacyjnych, a rzecznicy dyscyplinarni wskazywani przez samorząd sędziowski.

29.10.2024

W miasteczkach coraz więcej paczkomatów - gminy chcą coś z tego mieć

Finanse samorządów Budownictwo

Liczba automatów paczkowych rośnie z kwartału na kwartał. Samorządowcy upominają się o uchwalenie przepisów, które uporządkują lokalizację tych urządzeń. Przekonują, że o ile przynoszą one dochód ich właścicielom i dzierżawcom gruntów, to dla gmin są źródłem problemów, również tych związanych z odpadami. Chcą, aby te urządzenia zostały opodatkowane.

29.10.2024

Uzasadnienie na formularzu nie będzie obowiązkiem - sędzia zdecyduje

Wymiar sprawiedliwości

Formularze uzasadnień od samego początku budzą wiele kontrowersji wśród sędziów i stron. Projekt tzw. ustawy naprawczej zakłada, że to sędzia zdecyduje czy zastosuje formularz, pisząc uzasadnienie, czy też nie. Sam projektodawca przyznaje, że taka forma nie zawsze była jasna, a mogła utrudniać np. złożenie apelacji.

29.10.2024

Osoby wentylowane mechanicznie w domu mogą już wnioskować o dodatek do energii

Pacjent Finansowanie zdrowia

Od 28 października br. osoby z niepełnosprawnością, korzystające z respiratora lub koncentratora tlenu, mogą wnioskować o dopłatę w wysokości 100 zł miesięcznie do rachunku za energię elektryczną. Wnioski na ten rok można składać do końca listopada. W przyszłym roku także ma być dodatek do energii elektrycznej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

28.10.2024

Nowe świadczenie motywacyjne dla żołnierzy niezawodowych - jest projekt

Wojsko

Usprawnienie procesu rekrutacji do służby wojskowej oraz stworzenie finansowej motywacji do podejmowania przez żołnierzy zawodowych nauki poza granicami - to główne cele projektu noweli ustawy o obronie Ojczyzny i Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, który ukazał się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Rząd ma go przyjąć jeszcze przed końcem roku.

28.10.2024

KSeF jednak będzie wprowadzany stopniowo - są założenia projektu

Podatki i opłaty lokalne Prawo gospodarcze

Wprowadzenie rozwiązań, które uproszczą wdrożenie KSeF i jego stosowanie przez podatników zwłaszcza w pierwszym okresie stosowania systemu - to główny cel projektu nowelizacji ustawy dotyczącej Krajowego Systemu e-Faktur, którego założenia zostały przedstawione przez resort finansów. Jedną z ważniejszych zmian ma być podzielenie wdrażania systemu na kilka etapów, w zależności m.in. od tego, jakiego rodzaju przedsiębiorcę ma on objąć.

28.10.2024

Bez bezwzględnego dożywocia, z nową definicją podejrzanego - projekt w opiniowaniu

Prawo karne

Uchylone zostaną przepisy dotyczące bezwzględnego dożywocia, które ograniczają swobodę sędziowską oraz sprzeciwy prokuratorskie. Z kodeksu karnego zniknie też nieumyślny "błąd" przy sporządzaniu opinii przez biegłego, a przy dyrektywie kary - katalog okoliczności łagodzących i obciążających. Zmieni się również definicja podejrzanego i wprowadzony zostanie zakaz dowodowy na wyjaśnienia uzyskane z naruszeniem prawa do obrony - tzw. ustawa naprawcza jest już w wykazie prac legislacyjnych rządu.

28.10.2024

Sztuczna inteligencja wspomoże biznes i medycynę. Resort prezentuje projekt strategii

Administracja publiczna Prawo AI

Strategia Cyfryzacji Polski do 2035 roku ma być planem transformacji cyfrowej na najbliższe 10 lat. Skierowany właśnie do konsultacji projekt dokumentu zakłada, że wszystkie sprawy prowadzone przez podmioty publiczne będzie można załatwić elektronicznie, a wybrane jednostki chorobowe będą diagnozowanych wspomagająco z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

28.10.2024

Orzeczenie lekarskie z ZUS dostaniemy szybciej

Ubezpieczenia społeczne

Obecnie na orzeczenie lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w sprawie ustalenia niezdolności do pracy trzeba czekać średnio 28 dni. W praktyce, w jednym miejscu to może być 10 dni, a w innym nawet 98 dni. Resort rodziny chce, żeby orzeczenie było wydawane w ciągu 30 dni. Będzie także możliwość wniesienia ponaglenia. Od nowego roku zmieni się organizacja procesu orzeczniczego w ZUS, ale nie wpłynie to na obowiązujące uprawnienia do świadczeń wypłacanych przez ZUS.

28.10.2024

Krajowa Sieć Kardiologiczna ma zapewnić pacjentom kompleksową opiekę

Pacjent Opieka zdrowotna

Wprowadzenie do porządku prawnego regulacji zapewniających stabilny system koordynowanej i kompleksowej opieki zdrowotnej w obszarze kardiologii - to główny cel projektu ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej, który właśnie został przekazany do konsultacji. Jak wskazano w uzasadnieniu, choroby układu krążenia są jednym z najczęściej występujących, a system ochrony zdrowia nie radzi sobie ze skutecznym leczeniem pacjentów.

28.10.2024

Procedury dotyczące sygnalistów ruszą u RPO 25 grudnia 2024 r.

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Sygnaliści

Rzecznik Praw Obywatelskich zacznie realizować swoje kompetencje w zakresie przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych od sygnalistów 25 grudnia 2024 r. Od tego dnia RPO będzie przyjmował zgłoszenia o naruszeniach prawa, wstępnie je weryfikował i przekazywał organom publicznym właściwym do podjęcia działań następczych. Będzie też samodzielnie rozpoznawał zgłoszenia dotyczące konstytucyjnych praw i wolności, jeżeli żaden inny organ nie będzie właściwy w danej sprawie.

28.10.2024

Prezydent we własnej sprawie - chciałby być sędzią TK?

Prawnicy

Andrzej Duda odesłał do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy o Trybunale Konstytucyjnym jedynie w stosunku do własnej osoby. Chodzi o sprawującego urząd prezydenta RP. Nowe przepisy wyłączają mu w przyszłości możliwość kandydowania na stanowisko sędziego tego Trybunału - jeszcze przez cztery lata od zakończenia sprawowania urzędu. - To naturalne przedłużenie jego „koncepcji prerogatyw” zakładającej, że prezydenta nie wiążą żadne reguły – uważają prawnicy.

28.10.2024

Do końca roku wytyczne dla lekarzy orzeczników w sprawie chorób rzadkich

Zawody medyczne Niepelnosprawność

W biurze pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych trwają prace nad wytycznymi dla lekarzy orzeczników, które mają pomóc im rozstrzygać w przypadku chorób rzadkich, kiedy dziecko może otrzymać jedno orzeczenie o niepełnosprawności do 16 roku życia. Wytyczne mają zastąpić listę chorób rzadkich, które uprawniałyby do otrzymania jednego orzeczenia, bez konieczności stawania co kilka lat na komisji orzeczniczej. Mają być gotowe do końca roku. Biuro pełnomocnika zapowiada też inne zmiany.

28.10.2024

Rząd forsuje pełnomocnika premiera podczas „bezkrólewia” w gminie

Samorząd terytorialny Wybory

Po pół roku obowiązywania przepisów rząd zaproponował powrót do tego, co już grano. Chce, aby w gminach, w których wygasł mandat wójta, burmistrza czy prezydenta, do czasu nowych wyborów znowu rządził komisarz powołany przez premiera. Po krytyce samorządów zmodyfikował pomysł i proponuje, aby na początku rządził zastępca wójta lub sekretarz, a dopiero potem komisarz. I tu samorządowcy mówią: nie.

28.10.2024