Od przyszłego roku edukacja zdrowotna w szkołach

Edukacja zdrowotna od 1 września 2025 roku ma w szkołach zastąpić wychowanie do życia w rodzinie. Na środowe wysłuchanie zaproszono przedstawicieli organizacji i instytucji, które zadeklarowały chęć współpracy po ogłoszeniu w kwietniu br., że do szkół wprowadzony zostanie nowych przedmiot.

03.07.2024

W czwartek uroczyste obchody 35-lecia odrodzonego Senatu

Samorząd terytorialny

W czwartek, 4 lipca 2024 roku, odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zwołane z okazji 35-lecia odrodzonej Izby wyższej polskiego parlamentu. Wezmą w nim udział m.in. prezydent Andrzej Duda oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Senat, wybrany 4 czerwca 1989 r. jeszcze jako Senat Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, był pierwszą instytucją państwową pochodzącą z całkowicie wolnych wyborów.

03.07.2024

SN wznawia postępowanie w sprawie wygaśnięcia mandatu Kamińskiego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy wznowił postępowanie zakończone postanowieniem z 10 stycznia 2024 r. wydanym przez Izbę Pracy tego sądu, w którym oddalono odwołanie od postanowienia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie wygaśnięcia mandatu posła Mariusza Kamińskiego. W wyniku wznowienia postępowania SN uchylił wskazane postanowienie i umorzył postępowanie.

03.07.2024

Ruszyła XIII edycja Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2024

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Już po raz XIII Wolters Kluwer Polska organizuje konkurs Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra - tym razem 2024 r. Jury wyłoni młodych prawników wyróżniających się nie tylko wiedzą, ale też pracą na rzecz społeczeństwa i państwa prawa, a także kreatywnością i wykorzystywaniem nowych technologii. Kandydaci nie mogę mieć więcej niż 35 lat. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 września.

03.07.2024

Jerzy Szafranowicz nowym wiceministrem zdrowia

Minister zdrowia Izabela Leszczyna wręczyła Jerzemu Szafranowiczowi powołanie na podsekretarza stanu. Jest on lekarzem, specjalistą II stopnia z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, menedżerem zdrowia, oraz doktorem nauk ekonomicznych. Od 2019 r. był dyrektorem Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie, oraz wiceprezesem Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego.

03.07.2024

Będą zwolnienia grupowe w PKP Cargo. Pracę może stracić nawet do 30 proc. załogi

Prawo pracy Rynek pracy

Zarząd PKP CARGO poinformował w środę, 3 lipca, że podjął decyzję o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych przez Zakłady i Centralę PKP CARGO S.A. Uchwała rozpoczyna konsultacje zamiaru przeprowadzenia zwolnień grupowych z zakładowymi organizacjami związkowymi. Zwolnienia grupowe miałyby objąć do 30 proc. zatrudnionych w spółce, czyli do 4142 pracowników, w różnych grupach zawodowych. Do zwolnień ma dojść nie wcześniej niż od dnia następującego po dniu zawiadomienia powiatowych urzędów pracy do 30 września 2024 r.

03.07.2024

Uzyskaj numer EX, a będziesz wolny od VAT

VAT

Już od 1 stycznia 2025r. zakres zwolnienia podmiotowego z VAT zostanie znacznie rozszerzony. Aby podatnik z siedzibą w Unii Europejskiej mógł skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w innym państwie Unii, musi m.in. uzyskać w państwie siedziby indywidualny numeru identyfikacyjnego zawierający kod EX, na potrzeby korzystania ze zwolnienia w państwie członkowskim innym niż Państwo członkowskie siedziby - pisze Gerard Goliasz z KR Group.

03.07.2024

Rząd chce poprawić skuteczność kredytów na społeczne budownictwo mieszkaniowe

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Budownictwo Niepelnosprawność

Usprawnienie procedury udzielania finansowania zwrotnego, tak aby środki dostępne w ramach kończącego się programu społecznego budownictwa mieszkaniowego zostały wykorzystane w najbardziej efektywny sposób. To cel projektowanej nowelizacji rozporządzenia dotyczącego SBC. Projekt zakłada m.in. wydłużenie o rok ostatecznej daty składania wniosków, a jednocześnie skrócenie niektórych terminów dla kredytobiorców.

03.07.2024

Zawodowe role kobiet, czyli jak oswoić feminatywy. Badanie SWPS

Prawo pracy Rynek pracy

Ministra, polityczka, prezeska, naukowczyni, doktorka - z badań ekspertek Uniwersytetu SWPS wynika, że mniej niż połowa pracujących Polek używa żeńskich nazw zawodów dla określenia swojej roli. Po żeńskie formy chętniej sięgają osoby nieaktywne zawodowo - bezrobotne (71 proc.), studentki i uczennice (71,9 proc.) oraz emerytki (72,5 proc). Natomiast spośród badanych kobiet pracujących tylko co trzecia (34,1 proc.) używa feminatywów do opisu swojej roli zawodowej.

03.07.2024

Zmiany w finansowaniu Ośrodków Eksperckich Chorób Rzadkich weszły w życie

Pacjent Opieka zdrowotna

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia określił warunki zawierania i realizacji umów na świadczenia ambulatoryjne chorób rzadkich. W zarządzeniu m.in. zmodyfikowano opis i zakres kompleksowej oceny genetycznej w przypadku występowania rzadkiego zespołu genetycznego oraz wprowadzono dodatkowe finansowanie dla porad konsultacyjnych. Zarządzenie weszło w życie 2 lipca br.

03.07.2024

Z polskiego 61 proc., z matematyki 52 proc. - CKE podało wyniki egzaminu ósmoklasisty

Do egzaminu ósmoklasisty w sesji głównej, tj. w maju 2024 r., przystąpiło ok. 220 900 spośród ok. 230 100 uczniów VIII klasy szkoły podstawowej (ok. 96 proc.), w tym ok. 11 300 uczniów – obywateli Ukrainy. Zdający za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 61 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 52 proc. – podała w środę Centralna Komisja Egzaminacyjna.

03.07.2024

Prawa dziecka ważne także dla biznesu

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Dodatkowe dni wolne od pracy dla ojca i matki z zachowaniem wynagrodzenia, gdy wychowują dziecko do 3 lat lub aż do dorosłości, gdy jest niepełnosprawne, warsztaty dla rodziców czy punkt opieki dla dzieci pracowników - to tylko niektóre dobre praktyki firm w ramach Karty Praw Dziecka w Biznesie. Dotąd przystąpiło do niej 40 sygnatariuszy, którzy chcą szczególnie zadbać o prawa dzieci w swojej biznesowej działalności.

03.07.2024

Od września w szkole podstawowej obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Każdy może uratować komuś życie, nawet kilkulatek. Dlatego od września najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej będą poznawać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Każda szkoła ma otrzymać materiały edukacyjne w postaci kolorowych książeczek oraz fantomów do nauki udzielania takiej pomocy.

03.07.2024

NIK: Co czwarta zbadana złotówka wydatkowana była przez IPN niegospodarnie

Administracja publiczna

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak Instytut Pamięci Narodowej gospodarował swoim budżetem w 2023 r. Przykładów niegospodarnego i niefrasobliwego wydatkowania publicznych środków jest wiele. Np. 10 mln zł wydano na najem pomieszczeń, których przez rok w ogóle nie wykorzystano. NIK przygotowuje zawiadomienia do prokuratury.

03.07.2024

Sądy zaczynają oddalać pozwy banków o zwrot kapitału z powodu przedawnienia

Banki Kredyty frankowe

Banki nie zawsze występują w terminie z żądaniem rozliczenia roszczeń w związku z nieważnością umowy kredytowej. Coraz częściej wykorzystują to frankowicze a sądy orzekają, że doszło do przedawnienia i oddalają powództwa banków. Roszczenia banków związane ze zwrotem kwoty wypłaconego kapitału kredytu, co do zasady, przedawniają się z upływem trzech lat licząc od dnia, w którym kredytobiorca po raz pierwszy wyraził swoją wolę w kwestii unieważnienia umowy.

03.07.2024

Problemów na SOR-ach nie rozwiąże sama ustawa

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Nie uda się poprawić sytuacji związanej z dostępnością zespołów ratownictwa medycznego, jeśli nie będziemy patrzeć na nie systemowo - uważają eksperci, oceniając ostatni projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (SOR). Podobnie kształtuje się problem z przepełnionymi Szpitalnymi Oddziałami Ratunkowymi. Nie wystarczy stworzyć ich więcej, jeśli wciąż będą na nie trafiać pacjenci, których powinni przyjąć specjaliści w poradniach.

03.07.2024

Zbrojna służba Wód Polskich rozpoczęła działalność

Środowisko Administracja publiczna

Przy Wodach Polskich od 1 lipca powstało zbrojne ramię - Inspekcja Wodna. To formacja wyposażona w broń, która ma wykrywać wykroczenia, zdarzenia lub naruszenia mogące wywołać szkody w środowisku wodnym. W jej skład weszło 88 pracowników. Ale niewykluczone, że służba wkrótce zakończy działalność, bo nowe kierownictwo Ministerstwa Infrastruktury rozważa jej likwidację.

03.07.2024

W prokuraturach anonimowa ankieta dotycząca m.in. mobbingu

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratorzy i pracownicy prokuratury mają do wypełnienia specjalną ankietę, dotyczącą ewentualnych przypadków mobbingu, dyskryminacji i molestowania. Dotyczy ona okresu od 1 stycznia 2016 r. do 1 stycznia 2024 r., a została przygotowana przez Zespół do spraw przeciwdziałania praktykom mobbingowym, dyskryminacyjnym oraz molestowania seksualnego, powołany w kwietniu przez Prokuratora Krajowego.

03.07.2024

Globalny podatek wymusi zmiany polskich ulg

CIT Podatki międzynarodowe

Już wkrótce polskie ulgi dla inwestorów przestaną być tak atrakcyjne, jak dotychczas. Powodem będzie wdrożenie globalnego podatku wyrównawczego, który co do zasady, wymusi dopłatę daniny przez firmy, które obniżają ją dzięki ulgom. Mimo iż globalny podatek dotyczy gigantów, to zmiany odczuje cała gospodarka. Przedsiębiorcy alarmują, że efektem będzie odpływ inwestycji i apelują do rządu o wprowadzenie rozwiązań ochronnych.

03.07.2024