- Zasadniczym celem regulacji jest usprawnienie procesu rekrutacji do służby wojskowej, a także stworzenie finansowej motywacji do podejmowania przez żołnierzy zawodowych nauki poza granicami państwa oraz funkcjonowania Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Ponadto, w projekcie zamieszczono szereg regulacji, w wyniku których nastąpi poprawa procesów zarządzania zasobami osobowymi Sił Zbrojnych, w zakresie działań kadrowych, finansowych oraz dyscyplinarnych - zaznaczono w wykazie.

Dodano, że w projekcie znajduje się szereg propozycji będących wynikiem oceny dotychczasowych rozwiązań, które mają na celu usprawnienie działań organów Sił Zbrojnych. Ma to dotyczyć m.in procesu rekrutacji do służby wojskowej, kierowania żołnierzy na naukę poza granicami państwa oraz ewentualnego zwrotu kosztów za tę naukę w razie jej nie ukończenia.

Nowe świadczenia, nowe organy dyscyplinarne 

W projekcie ustanowiono też nowe organy dyscyplinarne wraz z dookreśleniem ich kompetencji w zakresie reagowania dyscyplinarnego, zmieniono regulację w zakresie obligatoryjnych i fakultatywnych przesłanek zwolnienia z zawodowej służby wojskowej i niezawodowych form służby wojskowej. Przewidziano też zmniejszenie obciążeń regulacyjnych w związku ze zniesieniem obowiązku wydawania niektórych decyzji w zakresie przyznawania dodatków do uposażenia żołnierzy oraz wprowadzeniem świadczenia motywacyjnego dla żołnierzy niezawodowych oraz dla żołnierzy zawodowych w czasie kształcenia w uczelni wojskowej, szkole podoficerskiej, ośrodku lub centrum szkolenia. Określono też zadania dla Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych z zakresu zarządzania kryzysowego NATO i UE, a także zapewniono wsparcie finansowe dla organizacji proobronnych.

W projekcie znalazła się także propozycja zmiany w ustawie – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Regulacja ta wskazuje, że dotacja przekazywana uczelniom wojskowym na kształcenie studentów cywilnych nie będzie stanowić wydatków obronnych.

W wykazie wskazano, że planowanym terminem przyjęcia projektu przez rząd jest czwarty kwartał br.

Ustawa o obronie Ojczyzny obowiązuje od kwietnia 2022 roku. Zastąpiła kilkanaście ustaw dotyczących obronności państwa, w tym m.in. ustawę 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. (is/PAP)