Od poniedziałku obowiązują nowe zasady kierowania pracowników na kwarantannę

Prawo pracy BHP Koronawirus

Od poniedziałku, 4 maja, z kwarantanny zwolnieni są pracownicy przekraczający granicę krajów sąsiednich w celach zawodowych i służbowych. Nie powinno mieć przy tym żadnego znaczenia to, jak często przekraczana jest granica, bo zwolnienie nie dotyczy wyłącznie pracowników, którzy przekraczają ją codziennie. Zwolnienie dotyczy również kierowców wykonujących czynności zawodowe w państwach sąsiadujących.

06.05.2020

Subwencja z tarczy antykryzysowej z PFR do opodatkowania

PIT Koronawirus Tarcza finansowa

Kwoty z PFR otrzymane w ramach subwencji na mocy przepisów tarczy antykryzysowej stanowią opodatkowane przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, za wyjątkiem kwoty wykorzystanej na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

06.05.2020

Szpitale mają więcej czasu na przygotowanie lądowisk i segregacji pacjentów

Finansowanie zdrowia Koronawirus

Do końca 2021 roku placówki medyczne zyskują czas aby wybudować lądowiska dla helikopterów czy zorganizować miejsca izolacji na oddziałach ratunkowych. Tak zmiana zostanie wprowadzona, ponieważ trwająca obecnie epidemia kooronawirusa uniemożliwia im konieczne prace.

06.05.2020

Tarcza finansowa w kolizji z ustawą o rachunkowości

Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Koronawirus Tarcza finansowa

Regulamin korzystania z tarczy finansowej jest nieprecyzyjny. Są w nim pojęcia związane z rachunkowością, które w prawie bilansowym w ogóle nie występują lub znaczą zupełnie coś innego. Eksperci krytykują też konieczność wykazywania straty na sprzedaży netto z wyłączeniem w szczególności sprzedaży aktywów. Wątpliwości dotyczą również rozliczeń podatkowych.

06.05.2020

Starostowie obarczeni odpowiedzialnością za brak koronerów, a zasad brak

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Koronawirus

Mnożą się problemy ze stwierdzaniem zgonów w pandemii. Lekarze odmawiają, uznając, że nie zostali powołani przez starostę na koronerów. Niektórzy chcą podpisać umowę na wydawanie kart zgonu - w zamian za... umorzenie czynszu za lokal wynajmowany od starostwa. Zmiany w prawie są niezbędne - również ustalenie stawek przez ministra zdrowia, bo lekarze za stwierdzenie zgonu liczą sobie nawet po 700 złotych.

06.05.2020

Medycy będą walczyć o rekompensaty za zarażenie koronawirusem

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus

Prawnicy szykują się do pozwania szpitali do sądów cywilnych o odszkodowania dla lekarzy zarażonych koronawirusem lub dla rodzin zmarłych medyków. Można też starać się o pieniądze z ZUS. Problem w tym, że COVID-19 nie został wyraźnie wpisany na listę chorób zawodowych, a to kluczowe dla dochodzonych roszczeń.

06.05.2020

Rząd stworzył ramy prawne do działań, a nie redukuje zatrudnienia i płac w urzędach

Administracja publiczna Prawo pracy Koronawirus

Rozwiązania przewidziane przez rząd są związane z wyjątkową sytuacją wywołaną przez epidemię C0V1D-19. Spowolnienie gospodarcze może pociągnąć za sobą konieczność poszukiwania oszczędności, także w zakresie funkcjonowania administracji rządowej. Wejście w życie przepisów nie pociąga za sobą automatycznego przeprowadzenia redukcji zatrudnienia oraz obniżki pensji w urzędach - odpowiada szef KRPM na pytanie RPO.

05.05.2020

RPO: Nieuzasadnione i nadmierne represje w czasie epidemii

Prawo karne Policja Koronawirus

Kary za naruszanie ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa sa nakładane na podstawie specustaw obowiązujących od 1 kwietnia, które są niejasne i bardzo rygorystyczne, a do tego zawierają rozwiązania sprzeczne z Konstytucją, która przewiduje kary tylko za czyny wskazane w ustawie - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

05.05.2020

Tarcza antykryzysowa zmienia też zasady gospodarowania odpadami

Samorząd terytorialny Środowisko Koronawirus

Wśród przepisów mających za zadanie niwelować skutki epidemii COVID-19 wprowadzanych na przestrzeni ostatnich tygodni znalazły się liczne regulacje zmieniające zasady gospodarowania odpadami w czasie stanu epidemii. Kluczowe dotyczą szerokich uprawnień wojewody do zarządzania gospodarką odpadami na terenie województwa - piszą Daniel Chojnacki i Ranja Łuszczek

05.05.2020

Pierwsze wypłaty pokażą wartość wsparcia z tarczy antykryzysowej

Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

Programy przeciwdziałania skutkom COVID-19 to z jednej strony przepisy określane potocznie jako „tarcza antykryzysowa”, a z drugiej instrumenty, w jakie został wyposażony Polski Fundusz Rozwoju. O tym, na ile te rozwiązania spełnią pokładane w nich nadzieje okaże się po wypłacie pierwszych instrumentów - pisze radca prawny Robert Gniezdzia.

05.05.2020

Epidemia będzie wyrwą w cyklu życia projektów dofinansowanych z UE

Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie Koronawirus

Rozwiązaniem może być tu zastosowanie konstrukcji tzw. siły wyższej, ale niedoprecyzowana jest jej kwalifikacja oraz przypadki, w których można ją zastosować. Musimy mieć jasne wyznaczniki, które pozwolą na wytłumaczenie beneficjentów, że z powodu niezależnych od nich czynników nie uda się osiągnąć efektów ani utrzymać w okresie trwałości projektu - mówi Wojciech Magnowski, dyrektor Departamentu Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.

05.05.2020

Metoda kasowa rozliczeń podatków może pomóc firmom

CIT PIT Doradca podatkowy Koronawirus

Epidemia koronawirusa powoduje, że problem zatorów płatniczych będzie coraz bardziej uderzał w przedsiębiorców. Choć rząd wprowadza kolejne rozwiązania antykryzysowe, to nic nie zmienia się w kwestii obowiązku rozliczania i zapłaty podatków. Firmy nadal będą musiały regulować daniny, nawet jeśli nie otrzymały należnych środków od swoich kontrahentów.

05.05.2020

ZUS: Zwolnienia ze składek na ubezpieczenie społeczne sięgnęły prawie 1,5 mld zł

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń Jednorazowe postojowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zatwierdził zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne za marzec 2020 roku dla kolejnych płatników składek. Pomoc objęła już łącznie blisko 800 tysięcy płatników składek na łączną kwotę około 1,5 mld złotych - poinformował we wtorek ZUS.

05.05.2020

SN do 29 maja nie wyznacza rozpraw i jawnych posiedzeń

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Do 29 maja w Sądzie Najwyższym nie będą przeprowadzane rozprawy oraz posiedzenia jawne, z wyjątkiem spraw pilnych, a wpływająca korespondencja będzie poddawana kwarantannie. Zarządzenie w tej sprawie wydane przez wykonującego obowiązki I prezesa SN Kamila Zaradkiewicza opublikowano w poniedziałek wieczorem na stronie sądu.

05.05.2020

Podatnicy wnioskują o ulgi w rozliczeniach ze skarbówką

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Od początku roku ogółem złożono około 43 tysięcy wniosków o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych. 29 tysięcy razy podatnicy powołali się w nich na negatywne skutki epidemii koronawirusa. Takie dane podał serwisowi Prawo.pl resort finansów. Wnioski najlepiej składać online - dokumenty papierowe trafią bowiem najpierw na kwarantannę.

05.05.2020

W szpitalu etatowiec w trudniejszej sytuacji niż kontraktowiec

BHP Zawody medyczne Koronawirus

W czasie pandemii koronawirusa lekarze i pielęgniarki pracujący na kontraktach są teoretycznie w lepszej sytuacji niż zatrudnieni na etatach, gdyż ci drudzy nie mogą odstąpić od wykonywania pracy ze względu na brak środków ochrony osobistej - pisze Justyna Michalak-Królicka, specjalista od prawa pracy

05.05.2020

Pocztą wybory, ale nie wypowiedzenie dla nauczyciela

Kadry w oświacie Prawo pracy Koronawirus

Nieodbieranie niektórych poleconych w czasie epidemii może okazać się całkiem dobrą decyzją zwłaszcza, gdy ktoś spodziewa się, że zostanie zwolniony z pracy. Dyrektorzy muszą do końca maja wręczyć wypowiedzenia nauczycielom, z którymi chcą się rozstać do końca roku szkolnego. Lepiej jednak nie iść na łatwiznę i nie wysyłać wypowiedzenia pocztą.

05.05.2020

Szpitale zaczynają wracać do normalności

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Placówki medyczne dostały zielone światło od samorządów i NFZ na uruchamianie planowych przyjęć na badania i zabiegi chirurgiczne, ginekologiczne czy okulistyczne. To ważne nie tylko z perspektywy pacjentów, którzy czekają na zabiegi, ale także płynności finansowej szpitali. Pacjenci przed przybyciem do placówki będą musieli poddawać się obowiązkowym testom w kierunku COVID-19.

05.05.2020