Od 4 maja 2020 r. obowiązku odbycia kwarantanny nie mają osoby przekraczające granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną w rozumieniu art. 2 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (Dz. Urz. UEL 77 z 23.03.2016, str.1, z późn. zm.) w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym przez osoby wykonujące te czynności w tych państwach (czyli granicę wewnętrzną UE). Zwolnienie z kwarantanny dotyczy osób przekraczających granicę RP stanowiącą granicę wewnętrzną, tj. z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz ze Szwecją i Danią.
Zobacz w LEX: Kalkulatory pomocy w ramach tarczy antykryzysowej >
To reakcja rządu na trwającą od początku stanu epidemii krytykę obowiązujących w tym zakresie zasad. W ostatnich dniach doszło wręcz do protestów przy granicy osób pracujących w przygranicznych miejscowościach w Niemczech i Czechach, a także rolników uprawiających ziemię za granicą. Z krytyką pod adresem polskiego rządu wystąpił też premier niemieckiego landu Brandenburgia. Informując o decyzji, premier Mateusz Morawiecki w miniony czwartek podkreślił, że podjęta została po głębokich analizach epidemiologicznych we współpracy z rządami w Berlinie i Pradze oraz po konsultacjach z samorządami.
Pojęcie „granic wewnętrznych” oznacza:
- wspólne granice lądowe państw członkowskich, w tym granice na rzekach i jeziorach,
- porty lotnicze państw członkowskich przeznaczone do lotów wewnętrznych,
- porty morskie, rzeczne i porty na jeziorach państw członkowskich służące do regularnych wewnętrznych połączeń promowych.
Warunkiem zaś zwolnienia z kwarantanny jest to, aby dana osoba przekraczała granicę w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym. Przy czym, w państwie sąsiadującym musi również wykonywać czynności służbowe, zawodowe, czy zarobkowe. To oznacza, że pracownicy powracający z Belgii czy Włoch nie są objęci zwolnieniem z kwarantanny. Natomiast zwolnienie dotyczy np. pracowników delegowanych powracających z Niemiec, jak i obywateli Niemiec, którzy w celach zawodowych czy służbowych muszą wjechać do Polski.
Zwolnienie nie jest limitowane warunkiem pracy przy granicy, czy częstym przekraczaniem granicy. Dotyczy wszystkich osób, które spełniają ww. przesłanki, a zatem również kierowców, pracowników delegowanych, osób będących w podróżach służbowych. Jedyny wyjątek stanowią osoby wykonujące zawód medyczny w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej oraz osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej. Te dwie grupy zawodowe nadal podlegają kwarantannie.
Czytaj w LEX: Poddanie określonej osoby przymusowej kwarantannie podczas epidemii koronawirusa - konsekwencje prawne >
– Aby skorzystać ze zwolnienia należy jednak przy przekraczaniu granicy przedłożyć funkcjonariuszowi Straży Granicznej dokumenty, z których wynika cel wyjazdu i miejsce wykonywania czynności. Może to być umowa o pracę, zaświadczenie od pracodawcy, zlecenie podróży – podkreśla Joanna Torbé, ekspertka BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Czytaj również: Pracujący tuż za granicą przejdą do pracy bez kwarantanny
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.