Rzecznik GIS o małpiej ospie: o izolacji decyduje lekarz

Pacjent

Izolacja trwa przez czas zakaźności chorego, która ustaje wraz z odpadnięciem strupów po wysypce. Izolacja odbywa się w szpitalu i decyduje o niej lekarz. Choroba trwa zazwyczaj 2-4 tygodnie – wyjaśnił rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego Szymon Cienki. Obecnie potwierdzono w Polsce laboratoryjnie jeden przypadek ospy małpiej.

15.06.2022

Zespół w Ministerstwie Zdrowia opracuje kwalifikacje wymagane od podiatry

Zawody medyczne

Minister zdrowia powoła zespół do spraw opracowania kwalifikacji i zadań zawodowych dla zawodu podiatra, czyli specjalisty kompleksowo zajmującego się leczeniem stóp, pod przewodnictwem wiceministra Piotra Brombera. Obecnie nie istnieje specjalista, który według prawa, jak i kierunku medycznego posiadałby taki tytuł. Zespół ma zakończyć pracę do końca sierpnia.

15.06.2022

Brakuje leków w aptekach, a po wydłużeniu rozliczeń będzie gorzej

Pacjent Farmacja

Deficyty w aptekach w czerwcu sięgają szczytów nie notowanych od początku kryzysu lekowego. Z raportu Gdzie Po Lek wynika, że brakuje między innymi leku stosowanego w cukrzycy i antybiotyków dla dzieci. Dodatkowo może się pojawić problem z dostępnością do drogich refundowanych leków, bo od czwartku, zgodnie z decyzją NFZ, zmieniają się zasady rozliczenia refundacji.

15.06.2022

Ustawa o ochronie ludności wzmocni ratownictwo medyczne

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Więcej etatów w Centrach Ratownictwa Medycznego, w każdej gminie karetka, obowiązkowe kursy pierwszej pomocy dla młodzieży ze szkół średnich prowadzone przez licencjonowanych ratowników medycznych. Takie zmiany ma wprowadzić ustawa o ochronie ludności, którą dziś zapowiedzieli wicepremier Jarosław Kaczyński oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

14.06.2022

Uczelnie przyjmą więcej studentów na kierunki lekarskie

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Zawody medyczne

Na kierunku lekarskim w roku 2022/2023 limit wyniesie 9323 miejsca, a na kierunku lekarsko-dentystycznym – 1334. W porównaniu do poprzedniego roku akademickiego ogólny limit przyjęć na obu kierunkach ma się zwiększyć się o 276 miejsc. Tak wynika z opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia projektu rozporządzenia.

13.06.2022

Reforma szpitali ruszy mimo krytyki, by nie zablokować funduszy z KPO

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego negatywnie oceniła projekt ustawy mającej zreformować i zrestrukturyzować szpitale, bo godzi w samodzielność powiatów i miast. Samorządy, ale nie tylko, zwracają uwagę, że projekt dotyczy tylko szpitali, a reformować trzeba cały system. Jeśli jednak nie zostanie uchwalona w tym roku, Polska straci fundusze z KPO. Dlatego szpitale będą kategoryzowane, choć dopiero w 2024 roku. Wcześniej będzie pilotaż.

13.06.2022

Stan zagrożenia epidemicznego wydłuża ważność orzeczeń o niepełnosprawności

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

W związku z obowiązującym w Polsce od 16 maja 2022 r. stanem zagrożenia epidemicznego wciąż ważne są orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu, których termin upłynął po 31 marca 2020 roku, czyli wejściu w życie nowelizacji o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

11.06.2022

Pacjent sam wybierze uzdrowisko, ale jeszcze nie teraz

Opieka zdrowotna

Rehabilitacja lecznicza i lecznictwo uzdrowiskowe łapią oddech po pandemii, na co wskazują także najnowsze dane GUS. Nakłady NFZ na te obszary zwiększają się, ale udział budżecie Funduszu jest mniejszy. MZ przyznaje, że ten wzrost nie przekłada się na udzielanie świadczeń i planuje zmiany, m.in. w ramach Krajowego Planu Transformacji.

11.06.2022

Małpia ospa dotarła do Polski - jest pierwszy przypadek

Pacjent

Pacjent, u którego stwierdzono wirusa małpiej ospy, przebywa w izolacji w szpitalu. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z końca maja, małpia ospa znajduje się w rejestrze chorób zakaźnych. Co więcej, w przypadku tej choroby izolacja i hospitalizacja jest obowiązkowa.

10.06.2022

Agencja zbierze dane o zarobkach lekarzy, ale nie wiadomo, czy wszystkich

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Wrócił spór o obowiązek raportowania o wysokości wynagrodzeń personelu medycznego. Rządowa agencja, zgodnie ze znowelizowaną przez Sejm ustawą, ma zbierać szczegółowe informacje o wynagrodzeniach pracowników ochrony zdrowia. Senat natomiast chce wyłączenia danych o zarobkach osób świadczących usługi na podstawie umowy cywilno-prawnej i podwykonawców.

10.06.2022

Nowy przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych

Prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie, został nowym przewodniczącym Rady Głównej Instytutów Badawczych. Dotychczas profesor był wiceprzewodniczącym Rady. W głosowaniu dostał jednogłośne poparcie.

09.06.2022

Będzie przepis i pieniądze na ratowników medycznych na motorach

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Motocykle nie funkcjonują oficjalnie w systemie ratownictwa medycznego, a co za tym idzie nie ma środków na ich finansowanie. Ministerstwo Zdrowia chce to zmienić z korzyścią dla bezpieczeństwa. W zakorkowanym mieście do rannego często najszybciej ma bowiem szanse dotrzeć właśnie ratownik na motorze.

09.06.2022

Opłaty za wydanie krwi pójdą do góry

Finansowanie zdrowia

Konieczność zwiększenia wynagrodzeń, wzrost cen energii elektrycznej, cieplnej, gazu a także kosztów utylizacji odpadów medycznych i inflacja - to powody, dla których Ministerstwo Zdrowia planuje podnieść opłaty za wydanie podmiotom leczniczym krwi i jej składników. Ze środków pochodzących z tych opłat między innymi finansowana jest działalność Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

08.06.2022

Resort zdrowia przyznał dodatkowe miejsca rezydenckie

Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat dotyczący liczby dodatkowych miejsc rezydenckich przyznanych po postępowaniu kwalifikacyjnym na specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne przeprowadzone wiosną 2022 roku. Są to dodatkowe 373 miejsca, a łącznie w wiosennym postępowaniu kwalifikacyjnym zostało zakwalifikowanych 1028 lekarzy i lekarzy dentystów.

08.06.2022

Dentysta wpisze ciążę do rejestru? Lekarze boją się niejasnych przepisów

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Informacje o ciąży będzie wpisywał do rejestru zdarzeń medycznych lekarz na podstawie przeprowadzonego badania – twierdzi resort zdrowia. I przekonuje, podobnie jak część lekarzy, że nie ma mowy o nowych obowiązkach w tym zakresie dla lekarzy dentystów czy radiologów. Jednak według części środowiska taka interpretacja nowego rozporządzenia nie jest oczywista.

08.06.2022

Ukraińcy z wojenną traumą dostaną psychologiczne wsparcie

Pacjent Opieka zdrowotna Ukraina

W ramach programu pilotażowego powstaną ośrodki, w których Ukraińcy i ich rodziny doświadczający negatywnych dla zdrowia psychicznego skutków wojny, otrzymają pomoc. Będzie to około 200 tys. pacjentów, u których zdiagnozowano reakcję na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne. Pilotaż ma kosztować 18,75 mln zł.

07.06.2022

Medycyna ma być bardziej praktyczna, ale uczyć będą studenci

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia chce połączyć ogień z wodą. Z jednej strony chce, aby studia medyczne stały się bardziej praktyczne, z drugiej planuje, by studenci szóstego roku uczyli swoich młodszych kolegów. Liczba studentów na kierunkach lekarskich rośnie, i brakuje kadry, którą mają uzupełnić młodsi koledzy. Ale brakuje też miejsc w szpitalach, w których studenci mogliby zdobywać wiedzę.

07.06.2022

Współpraca wyspecjalizowanych ośrodków ma być przyszłością onkologii

Opieka zdrowotna

Przyszłością onkologii są wyspecjalizowane ośrodki, zapewniające pacjentom kompleksową opiekę i dostęp do nowoczesnych metod leczenia chorób nowotworowych. Konieczna jest ścisła współpraca wiodących, wielospecjalistycznych jednostek. Ważnym wyzwaniem jest nie tylko dobra organizacja i zarządzanie procesem terapii, ale także profilaktyka, edukacja pacjentów i sprawny system badań przesiewowych - wskazują specjaliści.

06.06.2022

W razie zagrożenia apteka wyda płyn Lugola, ale nie wiadomo, kto jej za to zapłaci

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Każdy obywatel ma mieć szybki dostęp do jodku potasu w sytuacji skażenia promieniotwórczego, a także do innych leków i wyrobów medycznych w sytuacji kryzysowej. Dlatego Ministerstwo Zdrowia przyznało nowe uprawnienia aptekom. System nie zadziała jednak bez opracowanego wcześniej, sprawnego systemu dystrybucji – przestrzegają eksperci.

06.06.2022

Obowiązek szczepienia ukraińskich dzieci tylko na papierze

Opieka zdrowotna Ukraina

Z każdym dniem rośnie liczba uchodźców z Ukrainy, szczególnie dzieci, którzy podlegają w Polsce obowiązkowi szczepień, m.in. na odrę, gruźlicę czy polio. Nie ma jednak narzędzi, by go egzekwować. Nie wchodzą w grę miękkie działania, jak wysyłanie indywidualnych powiadomień o konieczności szczepień, bo przychodnie POZ nie mają w swoich rejestrach danych dzieci z Ukrainy.

03.06.2022