- Mieliśmy około 10 podejrzeń małpiej ospy, próbki są badane. 10 czerwca to dzień, gdy mamy pierwszy przypadek - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Z pacjentem zakażonym małpią ospą przeprowadzono wywiad epidemiologiczny. Przebywa w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ul. Wolskiej w Warszawie - poinformowała PAP dyrektor tego szpitala Agnieszka Kujawska-Misiąg.
Obowiązkowa hospitalizacja
31 maja weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 27 maja w sprawie ospy małpiej oraz zakażeń wirusem ospy małpiej.
Ma ono umożliwić wdrożenia procedur podjętych w razie wystąpienia niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby. Jednocześnie minister zdrowia znowelizował rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, które dodaje małpią ospę jako chorobę powodującą obowiązkową hospitalizację (poz. 1141) , a także wymienia ją w rozporządzeniu w sprawie zgłaszania podejrzeń i rozpoznań zakażeń, chorób zakaźnych oraz zgonów z ich powodu (poz. 1142).
Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa. Zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała. Przypadki zakażenia wirusem małpiej ospy zarejestrowano ostatnio m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Włoszech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Austrii i w Szwecji.
Czytaj więcej w Prawo.pl: Małpia ospa jest już w Polsce oficjalnie chorobą zakaźną>>