W trakcie forum sprawozdawczo-wyborczego delegatów 91 instytutów naukowych, które miało miejsce 6 czerwca br. w Warszawie, wybrano nowego przewodniczącego XI kadencji Rady Głównej Instytutów Badawczych (RGIB) – został nim prof. dr hab. n. med. dr h.c. multi. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie. Jestem zaszczycony, że mogę reprezentować całe środowisko badawcze zgromadzone w tak licznej grupie jednostek naukowych i działać na jego rzecz, a przez to mieć wpływ na rozwój polskiej nauki na świecie – powiedział nowo wybrany przewodniczący.

Za kandydaturą prof. Skarżyńskiego w głosowaniu tajnym jednogłośnie, zagłosowali wszyscy obecni na forum delegaci. Do tej pory prof. Skarzyński pełnił funkcję wiceprzewodniczącego RGIB. Obowiązki przewodniczącego Rady Głównej przejmie w dniu 27 czerwca br. po pełnym ukonstytuowaniu i powołaniu Prezydium Rady.

 

Światowej sławy specjalista

Prof. Henryk Skarżyński to światowej sławy otochirurg i wybitny specjalista otorynolaryngologii, otolaryngologii dziecięcej, audiologii i foniatrii. Jako pierwszy w Polsce, przed 30 laty wykonał operacje wszczepienia implantów ślimakowych w leczeniu głuchoty u dzieci i dorosłych; jako pierwszy w świecie przed 25 laty uruchomił program zachowania tzw. resztek słuchu i budowy ucha wewnętrznego; 20 lat temu przeprowadził pierwsze w świecie operacje częściowej głuchoty, rozszerzając wskazania i dając szanse dziesiątkom milionów potencjalnych pacjentów na całym świecie. Wprowadził ponad 150 nowych rozwiązań klinicznych do codziennej praktyki lekarskiej, co przyczyniło się do rozwoju dziedziny implantów słuchowych, otochirurgii i audiologii w Polsce i na świecie, w tym upowszechniło „Polską Szkołę Otologii” w nauce i medycynie światowej. Profesor prowadzi rozległą działalność edukacyjną dla studentów i lekarzy z całego świata.

Plany nowego przewodniczącego RGIB

Jak wskazuje prof. Henryk Skarżyński, w trakcie kadencji chciałby skoncentrować się na maksymalnym wykorzystaniu potencjału, który posiadają polskie instytuty badawcze, a także na owocnej współpracy z organami rządowymi, uniwersytetami i szkołami wyższymi, towarzystwami naukowymi oraz organizacjami pozarządowymi tak, aby jak najlepiej realizować politykę naukową oraz innowacyjną Polski.

Rada Główna Instytutów Badawczych

RGIB reprezentuje 91 Instytutów Badawczych w Polsce, które prowadzą badania naukowe na rzecz gospodarki, infrastruktury, środowiska, rolnictwa, medycyny oraz szeroko rozumianego bezpieczeństwa i nauk humanistycznych. Część instytutów wypełnia ważne zadania oraz obowiązki służb publicznych, a liczne rozwiązania tworzone w laboratoriach badawczych służą polskiej nauce, bezpieczeństwu i obronności kraju. Rada reprezentuje interesy środowiska badawczego w kraju, jak i za granicą. Ponadto uczestniczy w polityce gospodarczej i społecznej, a w szczególności naukowej i innowacyjnej. Za zadanie ma przedstawiać organom administracji państwowej swoje opinie i postulaty, których celem jest rozwiązywanie problemów wspólnych dla środowiska instytutów, jak również̇ dla rozwoju nauki, poprawy innowacyjności i efektywności gospodarki, rozwoju kadr badawczych, a w szczególności młodych naukowców.