Miliony złotych na szkolenia diagnostów laboratoryjnych

Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia po raz pierwszy przekaże pieniądze na szkolenia diagnostów laboratoryjnych. Blisko 25 milionów złotych ma być wydanych na podniesienie kompetencji zawodowych około 17 tysięcy diagnostów. Szkolenia dotyczące Covid-19, a także innych chorób zakaźnych, mają się odbywać w latach 2022-2023.

04.05.2022

Porażka e-dokumentacji medycznej

Nowe technologie Opieka zdrowotna

Od 10 stycznia 2022 roku Narodowy Fundusz Zdrowia rozliczenia ze świadczeniodawcami miał prowadzić na podstawie danych o zdarzeniach medycznych. Z ponad 180 tysięcy podmiotów dane zaraportowało tylko 23 tys. placówek medycznych. Jeszcze mniej wymieniło się e-dokumentacją. Minister zdecydował więc o przesunięciu terminu obowiązkowego stosowania tego mechanizmu.  

04.05.2022

Narodowy Instytut Kardiologii przeprowadził transplantację serca u pacjentki z Ukrainy

Opieka zdrowotna

Pacjentka od wielu lat chorowała na postępującą, zaawansowaną niewydolność serca, która spowodowana była rzadką postacią kardiomiopatii. Była wielokrotnie hospitalizowana. Przez wybuch wojny w Ukrainie, proces leczenia został przerwany aż do momentu, gdy pacjentka trafiła do Polski i mogła za sprawą specustawy skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej.

03.05.2022

DPS kupi leki w hurtowni, ale nowe przepisy niewiele jednak zmienią

Opieka zdrowotna Farmacja

Od 21 maja 2022 r. domy pomocy społecznej będą mogły kupić leki bezpośrednio w hurtowni farmaceutycznej, ale nie wszystkie. Według Ministerstwa Zdrowia dzięki temu będą kupować taniej niż dotąd, ale przedstawiciele DPS uważają, że nowe przepisy nie mają dla nich większego znaczenia i niewiele zmienią. Aptekarze zaś obawiają się obniżenia rentowności aptek i uszczuplenia ich budżetów o miliony złotych.

03.05.2022

Zmienia się ChUK, czyli profilaktyka chorób krążenia

Opieka zdrowotna

Od ponad pięciu lat w przychodniach rodzinnych działa ChuK, czyli program profilaktyki chorób układu krążenia. Co do zasady to jeden z lepszych programów, choć ma jeden minus. Mogą skorzystać z niego tylko pacjenci, którzy w w danym roku kalendarzowym tylko mają 35, 40, 45, 50, 55 lat. Wkrótce to się zmieni. Program ma być dostępny dla wszystkich z grupy ryzyka w wieku od 35 aż do 65 lat, i to co pięć lat.

02.05.2022

Dwie rady organizacji pacjentów. Nową powołał minister zdrowia

Pacjent Opieka zdrowotna

Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał Radę Organizacji Pacjentów. Nowo powołany organ zajmie się konsultowaniem projektów legislacyjnych. ROP jest pierwszym w historii gremium w Ministerstwie Zdrowia, które tworzą reprezentanci organizacji pacjentów. Druga ROP, liczniejsza, działa od dwóch lat przy Rzeczniku Praw Pacjenta.

30.04.2022

Szczepienia Ukraińców idą opornie, grozi nam epidemia odry

Opieka zdrowotna Ukraina

Eksperci alarmują, że Polska utraciła odporność zbiorową przeciwko odrze. Bardziej optymistyczne w tym zakresie jest Ministerstwo Zdrowia, bo jeszcze nie notuje istotnie zwiększonej zapadalności na choroby zakaźne. Wobec obecnego kryzysu humanitarnego związanego z wojną w Ukrainie, to jednak kwestia tygodni. Na blisko 500 tys. dzieci z Ukrainy zaszczepiliśmy dopiero około 3600.

30.04.2022

W zatrudnianiu personelu pomocniczego bez zmian, choć pacjenta obsłuży starsza salowa

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Nie wiadomo, jak Ministerstwo Zdrowia zamierza uregulować problemy związane z zatrudnieniem personelu niemedycznego, ani czy zamierza podjąć jakiekolwiek działania w zakresie outsourcingu w służbie zdrowia. Wiceminister Piotr Bromber choć miał o tym dyskutować z posłami, zadeklarował jedynie, że sanitariusz i salowa z 3-letnim doświadczeniem będą mogli być zatrudnieni na stanowisku starszy sanitariusz i starsza salowa.

29.04.2022

Kwitnie nielegalny handel lekami, a służby nie reagują

Prawo karne Farmacja

W czasie pandemii w internecie nastąpił wysyp stron oferujących wystawienie w pięć minut recepty na dowolny lek, także psychotrop. Takie działania, co do zasady, nie są zabronione czy ograniczone, ale farmaceuci mówią wprost: to legalny dostęp do narkotyków. Co więcej, są też e-sklepy oferujące bez recepty leki na receptę. Choć taka działalność jest nielegalna i karalna, brakuje szybkiej i skutecznej interwencji odpowiednich służb.

28.04.2022

Nowy pomysł ministra - teraz medycyna pracy ma odpowiadać za profilaktykę

BHP Opieka zdrowotna

Pomysł ogłoszony przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, by profilaktykę zdrowotną połączyć z medycyną pracy, nie jest ani nowy, ani zły. Problem w tym, że ważne jest, aby badaniami pozwalającymi na wczesne wykrywanie np. nowotworów objąć wszystkich, a nie tylko pracowników. Za takie badania nie może też płacić pracodawca.

27.04.2022

Podwyżki w ochronie zdrowia uderzą w prywatne przychodnie i ich pacjentów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Skutki finansowe planowanych od 1 lipca 2022 roku podwyżek dla pracowników dotkną sektor usług medycznych realizujący świadczenia na zasadach rynkowych. To oznacza, że one będą musiały zapłacić więcej pracownikom, ale nie dostaną z tego tytułu dodatkowych środków z Narodowego Funduszu Zdrowia. Dlatego rynek komercyjny apeluje o wyłączenie podmiotów prywatnych z obowiązkowych podwyżek.

26.04.2022

Bez zmian we władzach w związku producentów leków

Farmacja

W tym roku wygasła kadencja zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków. Rada Nadzorcza Związku przedłużyła ją na kolejne dwa lata. Prezesem pozostaje Krzysztof Kopeć, a funkcje wiceprezesów sprawować nadal będą Katarzyna Dubno, Barbara Misiewicz-Jagielak i Grzegorz Rychwalski.

25.04.2022

Nowy pełnomocnik do spraw informatyzacji w Ministerstwie Zdrowia

Minister zdrowia Adama Niedzielski zarządzeniem powołał pełnomocnika do spraw informatyzacji. Został nim Piotr Węcławik, dyrektor Departamentu Innowacji w MZ. Do zadań pełnomocnika należeć będzie inicjowanie działań zmierzających do wdrożenia i optymalizacji procesu zarządzania programami i projektami informatycznymi w systemie ochrony zdrowia.

25.04.2022

NFZ nie zapłaci szpitalom za leczenie wszystkich Ukraińców

Opieka zdrowotna Ukraina

Ministerstwo Zdrowia i NFZ pracują nad zasadami finansowania świadczeń dla uchodźców z Ukrainy. Mają one nie różnicować pacjentów ze względu na obywatelstwo. Szpitale dostaną wynagrodzenie za nadwykonania, choć normalnie te, które wykonają więcej świadczeń niż przewiduje ryczałt z NFZ, dostają mniej pieniędzy. Wciąż jednak nie wiadomo, kto zapłaci za tych Ukraińców, którzy w Polsce są tylko przejazdem.

25.04.2022

Niepełnosprawni mają przywileje, ale wciąż muszą o nie walczyć

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

Osoby z niepełnosprawnościami nie mają wielu szczególnych uprawnień wynikających z niepełnosprawności w polskim systemie ochrony zdrowia. Jedynie osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą od lipca 2018 roku korzystać z pierwszeństwa w przyjęciu do lekarza, a i tak muszą się upominać o swoje prawo. Pozostałe osoby z orzeczeniem nie mają tylu uprawnień.

23.04.2022

Lekarze spoza Unii nie garną się do pracy w Polsce. Zniechęcają przepisy

Zawody medyczne

Do polskiego systemu przyjętych zostało już 1450 lekarzy z zagranicy, a ponad połowa to osoby z Ukrainy. Tyle że w trybie specustawy jedynie sześciu, reszta dostała pozwolenie w trybie warunkowym z powodu pandemii. I teraz muszą oni jeszcze raz starać się o pozwolenie. Wszystko przez to, że Ministerstwo Zdrowia zmienia komunikatem przepisy ustawy.

22.04.2022

Minister zdrowia w końcu znosi standardy opieki nad pacjentem z Covid-19

Opieka zdrowotna Koronawirus

Choć od 1 kwietnia lekarz rodzinny nie może kierować na test PCR, to wciąż obowiązuje rozporządzenie nakazujące lekarzom wystawianie na nie skierowań osobom podejrzanym o zakażenie Covid-19. Dualizm prawny, o którym pisaliśmy w Prawo.pl pod koniec marca, trwa już prawie miesiąc. Dopiero w czwartek 21 kwietnia minister zdrowia upublicznił projekt rozporządzenia uchylającego martwe już przepisy.

21.04.2022

Nowy podział obowiązków w Ministerstwie Zdrowia

Minister Zdrowia określił nowy zakres czynności kierownictwa resortu. Nowy podział obowiązków uwzględnia obowiązki nowego wiceministra Marcina Martyniaka, który przejmie nadzór nad dwoma departamentami. Przy okazji rozporządzenie przypomina zadania pozostałych członków kierownictwa resortu.

21.04.2022

Podwyżki w ochronie zdrowia – zarzewie konfliktu z lekarzami

Zawody medyczne

Projekt nowej siatki płac nie podoba się ani doświadczonym lekarzom, ani rezydentom, czyli lekarzom w trakcie specjalizacji. Zdaniem jednych i drugich podwyżki są zbyt niskie. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy apeluje zaś o zorganizowane wypowiadanie umów, w celu otrzymania podwyżki w odpowiedniej wysokości. A pracodawcy podkreślają, że lekarze nie zarabiają źle.

21.04.2022