Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego bardzo szczegółowo opisują infrastrukturę i wyposażenie miejsc, z których korzystają kuracjusze i pacjenci. W przepisach wymieniono na przykład wyposażenie sali kinezyterapii. Powinny się w niej znajdować zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia m.in. piłki lekarskie, taśmy do ćwiczeń, materace gimnastyczne i skakanki. Jednak większość zaleceń dotyczy standardów związanych z wykonywaniem świadczeń zdrowotnych, warunków zakwaterowania i wypoczynku pacjentów i kuracjuszy.
- Środowisko uzdrowiskowe od lat domagało się zmiany tego rozporządzenia – mówi lek. med. Sławomir Szczepaniak, naczelny lekarz uzdrowisk dla województwa podkarpackiego. - Wiele jego zapisów jest niejednoznacznych, można je interpretować bardzo szeroko, a znowuż sprawy mało istotne są zbyt mocno dookreślone. Jednocześnie brakuje systemowych rozwiązań – podkreśla.
Czytaj też: Nadzór i kontrola w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego >>>
Niektóre zakłady lecznictwa uzdrowiskowego inwestowały, inne, czekały
- Generalnie branża uzdrowiskowa dostosowuje się do wymogów rozporządzenia adekwatnie do możliwości finansowych, bo każda z blisko 290 spółek, które działają w obszarze lecznictwa uzdrowiskowego, ma inną charakterystykę. To zależy więc od możliwości finansowych danej placówki – mówi Marcin Zajączkowski, prezes Zarządu Uzdrowiska Ciechocinek S.A.
Marcin Zajączkowski zaznacza, że uzdrowiska podejmowały wysiłek, choć wiele przepisów rozporządzenia jest dyskusyjnych, jak np. konieczność przygotowania sali do wypoczynku po zabiegach, bo pacjenci najchętniej wypoczywają w swoich pokojach. - Podobnie wymóg wypłycenia basenu, generuje bardzo wysokie koszty, a często są to rzeczy niemożliwe do wdrożenia ze względów organizacyjnych – dodaje.
Czytaj także na Prawo.pl: Pacjent sam wybierze uzdrowisko, ale jeszcze nie teraz>>
Zwraca uwagę, że uzdrowiskom w wymaganych inwestycjach nie pomaga szalejąca inflacja i rosnące koszty utrzymania. – Praktycznie wszystkie elementy z obszarów koniecznych do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego podrożały: żywność, lekarstwa, środki czystości, materiały podstawowe, usługi dodatkowe. Oprócz tego bardzo mocno zachwiała nami od 1 lipca br. ustawa podwyżkowa, bez zabezpieczenia środków przez MZ – mówi Marcin Zajączkowski.
Sprawdź w LEX:
- Jak często należy wymieniać ręczniki i pościel kuracjuszom w sanatorium? >
- Jaka temperatura powinna być w pokojach kuracjuszy w sanatorium? >
Do Ministerstwa Zdrowia na przełomie maja i czerwca tego roku wpłynęły dane o dostosowaniu zakładów i urządzeń do wymagań rozporządzenia. Z analizy wynika, że na 29 uzdrowisk (z 47 które funkcjonują) szacunkowo około 15 proc. nie spełni wymagań do 31 grudnia 2022 r. Dlatego Ministerstwo Zdrowia chce dać na dostosowanie się do przepisów kolejny rok. Termin 31 grudnia 2023 r. uznaje za „najbardziej optymalny do umożliwienia podmiotom kontynuację działań podjętych w zakresie dostosowania zakładów i urządzeń do wymogów rozporządzenia”.
Cena promocyjna: 152.09 zł
Cena regularna: 169 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 118.29 zł
Rekomendacje dla przepisów o uzdrowiskach gotowe
- Każde przedłużenie terminu dostosowania do wymogów rozporządzenia, będzie działało tyko na korzyść, bo podmioty nie będą w stanie finansować tych zmian – uważa Marcin Zajączkowski.
Pytanie jednak po co placówki lecznictwa uzdrowiskowego mają dążyć do spełnienia wymogów rozporządzenia, które jak zaznacza samo MZ, ma się zmienić. – Termin wyznaczony w rozporządzeniu był zmieniany już wielokrotnie. Motywem tego przedłużania, jest to, że w tej chwili dajemy sobie czas do końca 2023 r., aby je zmienić. Ten czas tak naprawdę jest dany ustawodawcy, aby wprowadzić zmiany, które w formie rekomendacji są już od dawna gotowe. Czemu tak długo to trwa, nie wiem – mówi Sławomir Szczepaniak.
Czytaj też: Gmina uzdrowiskowa jako przykład gminy o specjalnym statusie >>>
Rzeczywiście pod koniec 2017 r. powstał raport Zespołu ds. opracowania koncepcji zmian w zakresie systemu lecznictwa uzdrowiskowego, do którego należał także Sławomir Szczepaniak. Zespół został powołany zarządzeniem MZ w 2016 r. Strony raportu od 86-120 poświęcone są rekomendacjom Zespołu co do konkretnych zmian, które należy wprowadzić w rozporządzeniu w sprawie określenia wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego. To długa lista. Zatem konkretne rozwiązania czekają tylko na wdrożenie przepisami.
Resort zdrowia w uzasadnieniu zaznacza, że przedłużenie terminu wiąże się także z planowanymi pracami nad kompleksową nowelizacją rozporządzenia. - Co stanowi wyjście naprzeciw oczekiwaniom środowiska branży uzdrowiskowej i jednocześnie pozwoli na wdrożenie rozwiązań wypracowanych podczas prac Parlamentarnego Zespołu ds. Lecznictwa Uzdrowiskowego – podkreśla Ministerstwo Zdrowia.
Problem finansowania pozostanie
Budżet państwa nie zapewnia żadnych dodatkowych środków na spełnienie wymagań określonych w rozporządzeniu. Każda placówka musi robić to z własnych zasobów.
Co roku na dostosowanie Sanatorium Rehabilitacyjne im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie na Roztoczu rezerwuje pulę pieniędzy. W zeszłym roku było to 200 tys. zł, w tym roku to 130 tys. – Dzięki naszemu podmiotowi tworzącemu, czyli Powiatowi Zamojskiemu, możemy te środki przeznaczać np. na dostosowanie obiektów. Większość wymogów spełniamy, ale niektórych nie możemy w tej chwili spełnić, bo nie mamy po prostu na to warunków lokalowych. W przyszłym roku mamy nadzieję uruchomić powstający obiekt, który te wymogi będzie spełniał – mówi Barbara Kowal, dyrektor sanatorium w Krasnobrodzie.
Przepisy dotyczące uzdrowisk
Zgodnie z art. 5 ust. 1 „ustawy uzdrowiskowej“, czyli ustawy z 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych, urządzeniami lecznictwa uzdrowiskowego są:
- pijalnie uzdrowiskowe,
- tężnie, parki,
- ścieżki ruchowe,
- urządzone odcinki wybrzeża morskiego,
- lecznicze i rehabilitacyjne baseny uzdrowiskowe,
- urządzone podziemne wyrobiska górnicze.
Natomiast art. 6 „ustawy uzdrowiskowej“ określa, że zakładami lecznictwa uzdrowiskowego są:
- szpitale uzdrowiskowe,
- sanatoria uzdrowiskowe,
- szpitale uzdrowiskowe dla dzieci i sanatoria dla dzieci,
- przychodnie uzdrowiskowe,
- zakłady przyrodolecznicze,
- szpitale i sanatoria w urządzonych podziemnych wyrobiskach górniczych.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.