Wybrani zostaną też członkowie KRRP, główny rzecznik dyscyplinarny (na to stanowisko kandyduje radca prawny Leszek Korczak), członkowie Wyższej Komisji Rewizyjnej i Wyższego Sądu Dyscyplinarnego.    

 

Był apel o debatę

Kandydaci, startujący w wyborach na prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych XII kadencji, Andrzej Głogowski, Michał Korwek, Marcin Sala-Szczypiński, a także Bartłomiej Tkacz, pod koniec października w otwartym liście do obecnego prezesa Włodzimierza Chróścika napisali, że czekają na potwierdzenie debaty w siedzibie Krajowej Izbie Radców Prawnych. Chcieli dyskusji z prezesem, który będzie ubiegał się o reelekcję. Debata miałaby na celu przybliżenie delegatom na Krajowy Zjazd Radców Prawnych programu każdego z kandydatów, a jednocześnie pokazanie różnicy w wizji kierowania samorządem radcowskim na najbliższe lata.

Ostatecznie jednak Prezydium KRRP zagłosowało przeciw debacie, uzasadniając to brakiem podstaw prawnych do jej przeprowadzenia i finansowania, czasem, a także tym, że może to być odebrane jako wejście w kompetencje Zjazdu Krajowego. 

Czytaj: Prezes KRRP: Jesteśmy w dobrym miejscu, ale nie możemy zwolnić>>

 

W 2022 r. odchudzenie organów samorządu 

Tu warto przypomnieć, że radcowska ordynacja wyborcza budziła już spore emocje m.in. w 2018 r. Wówczas w listopadzie, w trybie art. 58 ustawy o radcach prawnych, został zwołany Nadzwyczajny Krajowy Zjazd. Wystąpiło o to 8 z 19 rad  - z Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Lublina, Kielc, Krakowa, Szczecina i Wałbrzycha. Chciały rozmawiać o zmianach w zasadach przeprowadzania wyborów do organów samorządu radców prawnych, liczbie członków tych organów oraz trybie ich odwoływania, a także podejmowaniu uchwał przez organy samorządu. Proponowali też wprowadzenie zakazu łączenia stanowisk przez osoby zasiadające w prezydium krajowej rady.

Tamten zjazd nie zakończył się żadnymi konkretami, delegaci odrzucili bowiem porządek obrad. Do sprawy wrócono w lipcu 2022 r. Zmniejszona została liczba członków Krajowej Rady Radców Prawnych do 40 (z 49), członków Wyższej Komisji Rewizyjnej do 9 (z 19) i członków Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, ale tu wprowadzono poprawkę i zmniejszono ich liczbę do 33 nie 28 (z 38).

Zmieniono też art. 50, który określa kompetencje zgromadzenia okręgowej izby w zakresie wyborów m.in. dziekana, członków okręgowej izby, rzecznika dyscyplinarnego czy m.in. delegatów na Krajowy Zjazd Radców Prawnych. Chodzi o ten ostatni punkt. I to, że zgromadzenie wybiera delegatów na Krajowy Zjazd Radców Prawnych w liczbie ustalonej przez Krajową Radę Radców Prawnych, z tym że 1 delegat przypadać na od 150 do 250 radców prawnych wpisanych na listę radców prawnych w danej okręgowej izbie radców prawnych w dniu 1 stycznia roku, w którym podjęto uchwałę o zwołaniu Zjazdu. Obecnie ten zakres to od "120 do 250".