Poprawa przez psucie, czyli nowe standardy kształcenia lekarzy

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Zgodnie z nowym rozporządzeniem zajęcia kliniczne na studiach lekarskich będą mogły odbywać się w wieloosobowych grupach. Na szóstym roku studiów będą to grupy nawet ośmioosobowe. Tymczasem obecnie na ostatnim roku studiów, standardem są zajęcia kliniczne, z udziałem zaledwie dwóch studentów, a na wcześniejszych latach - grupy są maksymalnie sześcioosobowe. Według resortu zdrowia nowy standard kształcenia lekarzy podniesie jego jakość. Zdaniem lekarzy, to dostosowanie przepisów do degradacji kształcenia.

03.10.2023

Są programy trzech kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów

Zawody medyczne

Szczepienie i badanie kwalifikacyjne do szczepienia przeciw COVID-19 i grypie, wykonywanie wybranych badań diagnostycznych oraz interpretacja wyników w kontekście zaleconej farmakoterapii - na stronie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego zostały opublikowane programy trzech kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów zatwierdzone przez ministra zdrowia.

02.10.2023

Sprostowanie

Zgodnie z treścią art. 31a ustawy Prawo prasowe, na prośbę zainteresowanego, publikujemy sprostowanie.

30.09.2023

NFZ będzie lepiej wyceniać świadczenia o wysokiej jakości

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia opracuje modele lepszego wynagradzania świadczeń o wysokiej jakości. Kluczowe dla oceny będą wskaźniki jakości. Powinny one wynikać ze standardów procesów diagnostyczno-terapeutycznych. Problemem w tym, że standardów postępowania ustalonych przez Ministerstwo Zdrowia dla większości obszarów w ochronie zdrowia nie ma.

30.09.2023

Poznaliśmy Liderów Zmian w Ochronie Zdrowia 2023 r.

Zarządzanie Compliance

Tytuł "Lidera Zmian w Ochronie Zdrowia" w V edycji tego konkursu kapituła przyznała za: model zarządzania szpitalem, który pozwolił na trzykrotne zwiększenie liczby pacjentów, terapię genową mózgu dzieci, skoordynowaną opiekę psychiatryczną i okołoporodową, kompleksową profilaktykę raka piersi oraz przebudowę szpitala, która pozytywnie wpływa na proces leczenia. Laureatów ogłoszono podczas finałowej gali Konferencji "Zmiany w Ochronie Zdrowia 2023".

29.09.2023

Future Health Index: Liderzy inwestują w cyfrowe technologie medyczne

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Prawie dwie trzecie polskich liderów ochrony zdrowia (64 proc.) korzysta lub planuje wykorzystywać cyfrowe technologie medyczne, aby zmniejszyć obciążenia pracą i negatywne następstwa niedoboru personelu. 46 proc. zadeklarowało inwestycje w sztuczną inteligencję, a odsetek ten wzrósł w porównaniu do poprzedniego roku - wynika z badania Future Health Index zaprezentowanego w piątek w Warszawie na Konferencji "Zmiany w Ochronie Zdrowia w 2023 r."

29.09.2023

Chmielowiec: Potrzebujemy strategii nakierowanej na jakość

Pacjent Opieka zdrowotna

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta to "gamechanger", jeśli chodzi o fundamenty w ochronie zdrowia. Do zarządzania potrzebujemy zbierać dane i je analizować, a ustawa o jakości porządkuje tę kwestię. To krok w kierunku tego, by system ochrony zdrowia budować na wartości – mówił Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, w piątek na Konferencji „Zmiany w Ochronie Zdrowia 2023 r”.

29.09.2023

Zakrzewski: NFZ jest skłonny zapłacić więcej za wyższą jakość świadczeń - trzeba to docenić

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Reforma psychiatrii i postawienie na model psychiatrii środowiskowej zrobiły dużo dobrego w kwestii koordynacji opieki nad pacjentem. My idziemy dalej – dążymy do włączenia w system w ramach jednego podmiotu wielu profesjonalistów, którymi dysponujemy: lekarzy POZ, lekarzy specjalistów, pielęgniarek medycyny szkolnej, specjalistów terapii uzależnień, rehabilitantów - mówi Krzysztof Marcin Zakrzewski prawnik, administratywista, wieloletni dyrektor SZPZLO Warszawa-Ochota.

29.09.2023

Prezes NIK przekazał CBA wyniki kontroli funduszu covidowego

Koronawirus

Marian Banaś, prezes NIK, podkreślił, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podczas Covid-19 nie wywiązała się należycie ze swoich obowiązków. - Nie zadbano o efektywne zarządzanie funduszem - mówił w czwartek na konferencji prasowej. - Z kolei Ministerstwo Zdrowia nieprawidłowo oszacowało zapotrzebowanie na szczepionki - wskazał prezes NIK. Dodał, że przekazał wyniki kontroli Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

28.09.2023

Kamasa: Spojrzeliśmy na szpital jako na całość i szukaliśmy rozwiązań kompleksowych

Opieka zdrowotna Zarządzanie Compliance

- Wyszliśmy z założenia, że remonty muszą być połączone z reorganizacją działalności szpitala. Przeanalizowaliśmy drogi, które musi pokonać pacjent od szpitalnego oddziału ratunkowego do poszczególnych oddziałów czy stref diagnostyki. Analizowaliśmy także funkcje medyczne i ich rozproszenie w szpitalu. Postanowiliśmy ograniczyć koszty energii, co przyniosło oszczędności w rachunkach za prąd elektryczny około miliona złotych rocznie - mówi Prawo.pl Andrzej Kamasa, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie.

28.09.2023

Opiekę koordynowaną realizują w większości małe przychodnie

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Dotychczas 27 proc. POZ przystąpiło do realizacji opieki koordynowanej. To dużo więcej niż prognozowane 10 proc., które miały wejść do programu - zauważa Federacja Porozumienie Zielonogórskie. Zdecydowana większość z nich, bo aż dwie trzecie, to małe przychodnie w niewielkich miejscowościach. Ci, którzy zaczęli wdrażać opiekę koordynowaną, są przekonani, że skorzystają przede wszystkim pacjenci właśnie z małych miejscowości, gdzie dostęp do specjalistów jest trudniejszy.

27.09.2023

Zwolnienie lekarskie z lekcji? Szkoła nie może tego wymagać

Pacjent Zawody medyczne

Rodzice ubiegający się o zwolnienie lekarskie dla uczącego się dziecka, niepotrzebnie wydłużają kolejki w przychodniach. Szkoły nie mają bowiem podstawy prawnej do tego, aby wymagać od ucznia potwierdzenia, że nieobecność w szkole wynika z choroby. Lekarze zwolnienia wystawiają jedynie uczniom szkół zawodowych i techników, którzy pracują np. w ramach praktyk. W pozostałych wypadkach lekarz nie ma nawet systemowej możliwości wystawienia "zwolnienia" uczniowi.

27.09.2023

Standardy opieki geriatrycznej - teoria rozmija się z praktyką

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Geriatra w poradni jest sam. Tymczasem powinien mieć wsparcie zespołu, chociażby psychologa, który pomoże w diagnozie seniora. Wynika to ze specyfiki starszych pacjentów, którzy przyjmują leki na wiele chorób jednocześnie. Bez kompleksowego podejścia, pacjent-senior jest leczony fragmentarycznie. Standardy są, ale na papierze - brakuje odpowiedniego finansowania i zachęt. W efekcie blisko połowa geriatrów pracuje poza specjalizacją.

26.09.2023

Prezes UOKiK wydał dwie decyzje warunkowe w sprawie przejęcia aptek

Farmacja

Gemini Polska może przejąć spółki Apteka Wrzeszcz i Apteka Trójmiasto pod warunkiem sprzedaży trzech aptek. Dzięki temu nie zostanie naruszona konkurencja na lokalnych rynkach w Gdańsku, Starogardzie Gdańskim i Suwałkach. Jak podkreśla UOKiK, jedyną przesłanką, w oparciu o którą prezes UOKiK wydaje decyzje w sprawach  koncentracji, jest wpływ transakcji na konkurencję. Nie może przy tym stosować innych aktów prawnych, np. prawa farmaceutycznego.

25.09.2023

Leki najwyżej na 120 dni - przepis dotyczy też "starych" recept

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Farmacja

Recepta roczna nie została zlikwidowana. Lekarz wciąż może przepisać lek na 365 dni. Nowe przepisy przewidują jednak, że jednorazowo pacjent może wykupić lek tylko na 120 dni, czyli w przybliżeniu na cztery miesiące. Oznacza to, że aby zrealizować receptę roczną, od 1 listopada pacjent będzie musiał w ciągu roku co najmniej trzy razy odwiedzić aptekę. Dzięki temu mniej leków ma lądować w koszu. Przepisy dotyczą także starszych recept rocznych, czyli wystawionych nawet kilka miesięcy temu.

25.09.2023

Konferencja "Zmiany w Ochronie Zdrowia" już 29 września

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie Compliance

Już w piątek, 29 września, w Warszawie, w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się Konferencja "Zmiany w Ochronie Zdrowia 2023". Tym razem pod hasłem: "Jakość przede wszystkim". Uczestnicy paneli będą dyskutować o zarządzaniu jakością, ale także o trendach w rozwoju kadr, korzyściach z integracji nowoczesnych technologii czy ESG w sektorze medycznym. Podczas finałowej gali poznamy laureatów V edycji konkursu "Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia - Leaders of VBHC"

25.09.2023

Nie tak łatwo o bezpłatny lek - resort ograniczył uprawnienia lekarzy

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Lekarz z centrum zdrowia psychicznego, szpitala psychiatrycznego, zatrudniony w hospicjum i ten z prywatnego gabinetu - nie wystawi pacjentowi recepty z uprawnieniem „DZ” i „S”, czyli na bezpłatny lek. Decyzja jest niezrozumiała, bo refundacja jest uprawnieniem pacjenta, a nie przychodni czy danego lekarza - mówi rzecznik Naczelnej Rady Lekarskiej. Lekarze zauważają, że jest to sprzeczne z wysiłkami podejmowanymi na rzecz reformy psychiatrii.

25.09.2023

Dostęp do znieczulenia podczas porodu - według MZ anestezjologów ma być więcej

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W 2022 r. tylko 14 proc. porodów odbyło się ze znieczuleniem zewnątrzoponowym, które jest refundowane przez NFZ – wynika z raportu NFZ. W niektórych województwach takie znieczulenie jest praktycznie niedostępne, w innych można z niego skorzystać tylko w największych miastach. Brak faktycznej możliwości podania znieczulenia, gdy jest ono prawnie gwarantowane, może świadczyć o naruszeniu praw pacjenta do poszanowania godności i intymności oraz leczenia bólu i prawa do świadczeń zdrowotnych – uważa RPO.

23.09.2023

Uczelnia może kształtować sumienia przyszłych lekarzy

Zawody medyczne

Program kształcenia na kierunkach lekarskich nie jest sztywny i dopuszcza profilowanie treści dotyczących kwestii światopoglądowych i systemów wartości. Dużą swobodę mają w tym zakresie zwłaszcza uczelnie niepubliczne. Jednak także w odniesieniu do uczelni publicznych przepisy pozwalają na sporą elastyczność dotyczącą programu kształcenia oraz osób, które te zajęcia prowadzą.  

22.09.2023

Lekarze rozważają odejście z publicznych szpitali - ankieta

Zawody medyczne

Blisko 72 proc. lekarzy rozważa odejście z systemu szpitalnictwa - wynika z ankiety "Diagnoza szpitalna 2023" przeprowadzonej na zlecenie Naczelnej Rady Lekarskiej. Uwzględniono w niej 480 odpowiedzi respondentów. Prawie 80 proc. lekarzy rozważa przejście do sektora prywatnego. Badanie ankietowe oznacza jednak istotne ograniczenie w kontekście reprezentatywności i wiarygodności wyników.

21.09.2023