Koordynacja w Podstawowej Opiece Zdrowotnej daje możliwości dostępu do dobrej opieki medycznej małym placówkom. – Od lat walczymy o to, aby pacjenci z obszarów wiejskich mieli dostęp do dobrej opieki medycznej. Pacjenci przekonają się, że poza wyjątkowo trudnymi przypadkami wymagającymi bezpośredniego kontaktu ze specjalistą, jesteśmy w stanie zapewnić im wiele możliwości, a tym samym znacząco zwiększyć ich poczucie bezpieczeństwa – mówi Tomasz Zieliński, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie (FPZ).
Czytaj też w LEX: Opieka koordynowana w POZ - zadania świadczeniodawców >
Cena promocyjna: 119.2 zł
|Cena regularna: 149 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 134.1 zł
Lepsza jakość leczenia w małych ośrodkach
W jego opinii wynik 27-proc. przystąpienia do opieki koordynowanej (OK) wskazuje na to, że małe jedno-dwuosobowe podmioty poradziły sobie z przystąpieniem do programu i zorganizowały go w małych miejscowościach, gdzie dostęp do specjalistów jest dużo trudniejszy. Tam bowiem często lekarz rodzinny jest jedynym kontaktem pacjenta z ochroną zdrowia i pacjent nie ma możliwości dostania się do specjalisty. Opieka koordynowana sprawia, że obecnie dzięki odpowiednim warunkom lekarze spoza dużych aglomeracji miejskich mają możliwość dostarczenia swoim pacjentom zupełnie nowej jakości opieki.
Sprawdź w LEX: Kto decyduje o objęciu pacjenta opieką koordynowaną? >
Federacja Porozumienie Zielonogórskie powołała wewnętrzny zespół ds. wdrożenia opieki koordynowanej, który ma ułatwić placówkom należącym do Federacji podjęcie decyzji o przystąpieniu do OK, a następnie wdrożenie tego procesu. Organizowane są szkolenia dla przedstawicieli placówek, aby przekazać praktyczną wiedzę tych, którzy są inicjatorami i zwolennikami koordynacji w POZ, i którzy taki model w swoich placówkach wdrożyli już kilka lat temu.
Sprawdź w LEX: Czy każdy podmiot realizujący zadania POZ powinien zatrudnić koordynatora procesu udzielania świadczeń zdrowotnych? >
Czytaj także na Prawo.pl: Więcej badań dostępnych u lekarza rodzinnego
Opieka koordynowana – nowy model i nowe doświadczenia
– Opieką koordynowaną obejmuję swoich pacjentów od ponad czterech lat. Założenia programu dobrze się sprawdzają w codziennej praktyce, ale nadal napotykamy problemy organizacyjne, takie jak pozyskanie specjalistów do współpracy – mówi Andrzej Zapaśnik, ekspert zespołu Banku Światowego, który w latach 2016-17 przygotował założenia tego projektu oraz przewodniczący Zespołu ds. wdrożenia OK w FPZ.
Przyznaje, że to cztery lata ciężkiej pracy, budowania nowego modelu opieki nad pacjentem, tworzenia zespołu i zbierania nowych doświadczeń.
Sprawdź w LEX: Czy opiekę koordynowaną w POZ może zapewniać lekarz pracujący pod nadzorem? >
W tym procesie bardzo ważna jest wymiana doświadczeń w ramach FPZ.
- Organizujemy szkolenia dla członków FPZ, przygotowujemy materiały edukacyjne dla pacjentów, aby oni także mieli wiedzę na temat możliwości, które daje koordynacja w POZ – dodaje Andrzej Zapaśnik.
Sprawdź w LEX: Kto wchodzi w skład zespołu koordynacji opieki zdrowotnej? >
Dobre warunki kontraktowania w opiece koordynowanej
Prezes Federacji PZ Jacek Krajewski podkreśla, że istotny wpływ na podejmowanie opieki koordynowanej mają warunki kontraktowania świadczeń w jej ramach, wynegocjowane przez FPZ. - Lekarze rodzinni otrzymali wreszcie narzędzia do realizowania swojej kluczowej funkcji w ochronie zdrowia i dostali również silną motywację. Choć wdrażanie opieki koordynowanej to proces na miesiące, a może i lata, to jesteśmy dobrej myśli i widzimy w tym realną szansę na poprawę opieki nad pacjentami, ale też usprawnienie funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce – mówi Jacek Krajewski.
– Mam nadzieję, że nowe POZ-y nabiorą odwagi do wdrożenia programu. Nawet na podstawie 1-2 specjalistów, np. kardiologa czy endokrynologa, warto by już zaczęły, po to, by stopniowo uczyć się nowego modelu opieki nad pacjentem – dodaje Andrzej Zapaśnik.
Czytaj też w LEX: Rola koordynatora w przychodni POZ >