Nowa ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, a także znowelizowana ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oznacza dla podmiotów leczniczych nowe wyzwania prawno-zarządcze. Przyjrzą się im uczestnicy wydarzenia organizowanego przez Wolters Kluwer Polska i Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.
Tematy przewodnie Konferencji Zmiany w Ochronie Zdrowia 2023 r.:
- Mapa drogowa dla systemu opieki zdrowotnej zorientowanej na jakość.
- Koordynacja i kompleksowość – przegląd doświadczeń.
- Kompetencje kadr sektora ochrony zdrowia jako fundament jakości – kierunki rozwoju.
- AI i innowacyjne technologie medyczne na rzecz poprawy wartości zdrowotnej, w co warto inwestować i dlaczego? – perspektywa pacjenta i świadczeniodawcy systemu.
- ECO system dla zdrowia. Przestrzeń przyjazna pacjentowi, zielone szpitale, ESG.
Na wydarzenie można się rejestrować. TU LINK DO REJESTRACJI W przypadku udziału stacjonarnego liczba miejsc jest ograniczona. Konferencja odbędzie się w formule hybrydowej, a udział w niej jest bezpłatny. TU PROGRAM KONFERENCJI
Panele i dyskusje wokół zarządzania jakością
Planowane są sesje plenarne oraz kilkanaście dyskusji panelowych i wystąpień, do których zaproszonych zostało kilkudziesięciu ekspertów – przedstawicieli instytucji rządowych, jak również przedstawicieli świadczeniodawców, samorządów zawodowych, organizacji pozarządowych oraz biznesu. Zaprezentowany zostanie raport "Future Health Index 2023 dla Polski".
Zaplanowano m.in. wystąpienie Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca "Bezpieczeństwo i jakość: kluczowe zmiany w ochronie zdrowia".
Uczestnicy pierwszej dyskusji panelowej ("Mapa drogowa...") odpowiedzą między innymi na pytanie, jakie strategie zarządzania wartością zdrowotną okazują się najbardziej efektywne w systemie opieki zdrowotnej i dlaczego? Weźmie w niej udział wiceminister zdrowia Piotr Bromber, Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku Jakub Kraszewski, prezes NFZ Filip Nowak, dyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia Agnieszka Pietraszewska-Macheta.
Opieka koordynowana, kompetencje kadr, SI, ekologia
Kolejna dyskusja będzie dotyczyła koordynacji i kompleksowości w ochronie zdrowia. Jej uczestnicy wymienią się doświadczeniami we wprowadzeniu opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). Odpowiedzą też na pytania o przyszłość opieki koordynowanej, jakie dziedziny medycyny powinny zostać nią objęte.
Uczestnicy panelu dotyczącym kompetencji kadr sektora ochrony zdrowia odpowiedzą między innymi na pytanie o aktualne trendy i kierunki rozwoju kompetencji w sektorze ochrony zdrowia i jak rozwijać umiejętności związane z technologiami medycznymi, zarządzaniem zmianą, analizą danych czy komunikacją z pacjentem.
Jakie technologie w ochronie zdrowia są warte inwestycji i dlaczego? Jakie korzyści wynikają z wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych? Jak można skutecznie wdrożyć i zintegrować te rozwiązania w placówkach medycznych? O tym będą mówić paneliści w ramach dyskusji o sztucznej inteligencji z uwzględnieniem perspektywy pacjenta i świadczeniodawcy systemu.
W ramach kolejnej debaty ("ECO system dla zdrowia...") padnie pytanie, czy możliwe jest, aby szpitale stały się całkowicie neutralne klimatycznie. Uczestnicy panelu odpowiedzą też na pytanie, jak świadczeniodawcy mogą poprawić zgodność z ESG w sektorze medycznym.
Oto niektórzy z uczestników dyskusji: prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii, dr hab. n. med. prof. UMW Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska, koordynator Ministerialnego Pilotażu Przeglądów Lekowych.
Raport i liczne wystąpienia
Odbędą się też wystąpienia o nowym podejściu do danych medycznych, zwiększeniu jakości opieki zdrowotnej i wyników leczenia pacjentów w Polsce, wewnętrznego systemu zarządzania jakością w placówce medycznej, zarządzania jakością w rozproszonej strukturze organizacyjnej, praktycznego stosowanie zasad Healing Environment w projektowaniu obiektów medycznych.
"Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia - Leaders of VBHC"
Podczas finałowej gali ogłoszeni zostaną laureaci konkursu "Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia - Leaders of VBHC"
Laureaci zostaną ogłoszeni w sześciu kategoriach.
- Zarządzanie jakością
- Zarządzanie kapitałem ludzkim
- Organizacja przyjazna pacjentowi
- Lider opieki otwartej
- Skuteczna profilaktyka i edukacja
- Przestrzeń zorientowana na wartość zdrowotną
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.