Uczestnicy spotkania w Warszawie dyskutują między innymi o mierzeniu i zarządzaniu jakością. W sesjach plenarnych i dyskusjach biorą udział przedstawiciele instytucji rządowych, świadczeniodawców, samorządów zawodowych, organizacji pozarządowych oraz biznesu.
Czytaj więcej na Prawo.pl: Wieczorem poznamy Liderów Zmian w Ochronie Zdrowia
Bartłomiej Chmielowiec, wymieniając szereg ustaw uchwalonych w 2023 r. z obszaru ochrony zdrowia (m.in. o jakości, o opiece geriatrycznej, niektórych zawodach medycznych), zauważył, że wprowadziły one zmiany na każdym poziomie organizacji systemu. - Powinniśmy ewaluować w kierunku systemu opartego na wartościach, ocenie wartości danej usługi i jego efektu zdrowotnego – dodał.
Zauważył, że zbyt często zdarzały się sytuacje, gdy wejście w życie przepisów było przesuwane. Dlatego priorytetem jest obecnie to, aby nowe regulacje zaczęły obowiązywać. - Potrzebujemy systemowego zarządzania wiedzą, pokazywania dobrych praktyk. Te dobre praktyki trzeba upowszechniać, dzielić się nimi. Potrzebujemy konsekwentnego rozwoju narzędzi cyfrowych m.in. elektronicznej rejestracji – mówił.
- To, czego potrzebujemy to planowanie strategiczne, nakierowanie go na jakość w ochronie zdrowia – kontynuował. Jakie to są zmiany? - Te, które wymagają konsensusu dotyczą bezpieczeństwa pacjenta, prowadzenia systemu monitorowania zdarzeń niepożądanych. Jednak strategia bezpieczeństwa pacjenta ma dużo szerszy wymiar, powinniśmy działać w obszarze edukacji, standardów kształcenia na uczelniach wyższych, rozwoju kadr – zauważył.
Podsumowując, zaznaczył, że najważniejszym wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia jest dostosowanie struktury do obecnych potrzeb zdrowotnych, odejście od modelu w którym połowa zasobów jest kierowana do lecznictwa szpitalnego; to kwestia wykorzystania zasobów kadrowych.
Wydarzenie organizują Wolters Kluwer Polska i Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.
Podczas finałowej gali zostaną ogłoszeni laureaci V edycji konkursu "Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia - Leaders of VBHC".
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.