Prawo.pl
Stres postrzegany jest jako nieodłączna część życia. Powszechnie wiadomo jednak, że jego nadmiar powoduje negatywne skutki tak w życiu zawodowym, jak i w prywatnym. Często to właśnie życie zawodowe jest źródłem stresu - pojawia się zatem pytanie o rolę i zadania pracodawców w tym zakresie.
Bartosz Wszeborowski Kinga Rozbicka
14.02.2022
Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna
Do Ministerstwa Zdrowia przez rok wpłynęły tylko 432 wnioski od pielęgniarek spoza Unii, które chciałyby w uproszczonym trybie uzyskać zgodę na wykonywanie pracy w Polsce. Od lekarzy jest ich trzy razy więcej. Pielęgniarki ze Wschodu, tak jak nasze, wolą pracę w Niemczech czy gabinetach kosmetycznych, a szpitale coraz bardziej odczuwają ich brak, także przez Polski Ład. Problem pogłębi się, gdy po pandemii zniknie dodatek covidowy.
Jolanta Ojczyk
14.02.2022
Zawody medyczne
Rada powiatu uchwaliła, że tylko apteki z miasta położonego geograficznie w centrum powiatu bedą prowadziły dyżury w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy. Spółka zaskarżyła podjętą w tej sprawie uchwałę. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie stanął po stronie samorządu i wskazał, że dzięki temu zagwarantowano możliwie szybki i krótki dojazd dla wszystkich mieszkańców powiatu.
Dorian Lesner
14.02.2022
Samorząd terytorialny Farmacja
Na stronie Rzecznika Praw Pacjenta już jest dostępny wniosek o przyznanie rekompensaty za powikłania po szczepieniu przeciwko Covid-19. By ją dostać, trzeba udowodnić, że po przyjęciu szczepionki przebywało się na szpitalnym oddziale ratunkowym, izbie przyjęć lub ponad 14 dni w szpitalu. Z danych o niepożądanych odczynach poszczepiennych wynika, że takich osób mogą być ok. 2 tysiące.
Krzysztof Sobczak Agnieszka Matłacz Jolanta Ojczyk
12.02.2022
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Zasadniczym powodem pogorszenia dostępu do specjalistów od prawie dziesięciu lat jest fakt, że liczba umów z NFZ na te świadczenia zmniejsza się co roku o około 10 proc. oraz kryzys kadrowy związany z ubytkiem lekarzy wielu specjalności. Dobrym rozwiązaniem byłoby m.in. wprowadzenie tak zwanych pakietów diagnostycznych dla wybranych jednostek chorobowych.
Józef Kielar
12.02.2022
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta wydał decyzję dotyczącą przychodni Optima z Przemyśla, w której przyjmuje Włodzimierz Bodnar. Rzecznik uznał, że placówka stosując amantadynę narusza zbiorowe prawo pacjentów do leczenia zgodnego aktualną wiedzą medyczną, i zakazał stosowanie tego leku w leczeniu Covid-19. Z kolei resort zdrowia poinformował, że w leczeniu szpitalnym amantadyna jest nieskuteczna.
Jolanta Ojczyk
11.02.2022
Opieka zdrowotna Farmacja Koronawirus a prawo
Federacja Porozumienie Zielonogórskie, skupiająca lekarzy rodzinnych, zrezygnowała z udziału w pracach zespołu do spraw zmian w podstawowej opiece zdrowotnej, bo Ministerstwo Zdrowia nie liczy się z jego opiniami i wprowadza nowe przepisy wbrew jego rekomendacji. Resort wolałoby, żeby przedstawiciele Porozumienia nadal pracowali w zespole, ale jeżeli nie chcą, trudno.
Jolanta Ojczyk
11.02.2022
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe osoby prowadzącej pozarolniczą działalność ustaje w przypadku opłacenia składki w terminie, ale w wysokości niższej niż należna w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2022 roku - taką uchwałę w powiększonym składzie Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych podjął Sąd Najwyższy. Od tego roku przepis ten już nie obowiązuje.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.02.2022
Ubezpieczenia społeczne
Z roku na rok maleje liczba przychodni specjalistycznych, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. To efekt nie tylko braku lekarzy, ale także zbyt niskich wycen oferowanych przez NFZ. Do tego placówki te udzielają z roku na rok coraz mniej porad potrzebującym pacjentom. Eksperci wskazują, że zmiany potrzebne są też w funkcjonowaniu przychodni rodzinnych.
Jolanta Ojczyk
11.02.2022
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Prawie 120 tys. uczniów biorących udział w dodatkowych zajęciach sportowych oraz ponad 31 tys. przeszkolonych nauczycieli. W 2022 r. MEiN zachęca do udziału w kolejnej edycji programu - przeznaczy na to 36 mln zł. Do tej pory w dziewięciu ośrodkach akademii wychowania fizycznego przeprowadzono 350 szkoleń.
Monika Sewastianowicz
10.02.2022
Szkoła i uczeń
Ministerstwo Rodziny pracuje nad wyłączeniem świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji z wliczania do dochodu ubiegających się o świadczenia niepieniężne z pomocy społecznej. Oznacza to, że tzw. 500+ dla osób niesamodzielnych, nie byłoby brane pod uwagę m.in. przy odpłatności za pobyt i usługi w domu pomocy społecznej, usługi opiekuńcze, czy pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym.
Beata Dązbłaż
10.02.2022
Pomoc społeczna Finansowanie zdrowia
Ministerstwo Zdrowia planuje pilotaż nowego systemu opieki zdrowotnej w nocy i święta. W powiatach, gdzie nie ma szpitala, w godzinach od 18 do 24 mają dyżurować centra medycznej pomocy doraźnej, oferujące też opiekę specjalistyczną. Po północy będzie można zadzwonić tylko na Platformę Pierwszego Kontaktu lub pojechać na szpitalny oddział ratunkowy.
Jolanta Ojczyk
10.02.2022
Opieka zdrowotna
Ministerstwo twierdzi, że reformuje psychiatrię dziecięcą i podnosi wyceny świadczeń udzielanych przez psychiatrów i psychologów. Ale związek zawodowy psychologów twierdzi, że środowiskowe ośrodki, a więc położone blisko domu, otrzymają mniej za świadczone usługi. W efekcie psycholodzy wybiorą sektor prywatny, a potrzebujący ich pomocy będą musieli zapłacić za nią z własnej kieszeni.
Beata Dązbłaż
10.02.2022
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
W aplikacji mObywtal dostępny jest już krajowy certyfikat covidowy. O tym, że Ministerstwo Zdrowia planuje go wprowadzić, pisaliśmy w Prawo.pl pod koniec stycznia. Nasz paszport w przeciwieństwie do unijnego przyznaje status ozdrowieńca osobom, które otrzymały pozytywny wyniku testu antygenowego.
Jolanta Ojczyk
09.02.2022
Koronawirus a prawo
Obowiązujące od 8 lutego rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej w sprawie domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży stanowi, że maksymalny okres pobytu w takiej placówce może być przedłużony w uzasadnionych przypadkach nawet do 18 miesięcy. Obowiązują też nowe wymagania wobec terapeutów w takich domach.
Krzysztof Sobczak
09.02.2022
Pomoc społeczna Opieka zdrowotna
Premier Mateusz Morawiecki powołał nową Radę do spraw Covid-19, która liczy blisko 30 osób. Poza lekarzami, m.in. Andrzejem Horbanem, Piotrem Czauderną i Arturem Zaczyńskim, zasiadają w niej socjolodzy, prawnik, statystyk i ekonomista. Zastąpi ona dawną Radę Medyczną, z której w połowie stycznia odeszło 13 z 17 członków na znak protestu.
Jolanta Ojczyk
09.02.2022
Koronawirus a prawo
Naczelna Rada Lekarska przyjęła uchwałę w sprawie lekarzy uczestniczących w szkoleniach w roli wykładowców. Zgodnie z nią medykom nie wolno prowadzić zajęć dla osób niepracujących w zawodach medycznych, np. kosmetyczek wykonujących zabiegi upiększające. Przyczyni się do wyeliminowania nieetycznych zachowań lekarzy podważających zaufanie do zawodu – uważa NRL.
Katarzyna Redmerska
09.02.2022
Prawo gospodarcze Zawody medyczne

Lekarz skorzysta z niskiego ryczałtu, jeśli prowadzi badania kliniczne

PIT Doradca podatkowy Zawody medyczne Polski Ład
Przychody lekarza mogą być opodatkowane różnymi stawkami ryczałtu. Zależą one od rodzaju i symbolu działalności PKWiU. Od początku 2022 roku 14-proc. stawką zostały objęte przychody w zakresie opieki zdrowotnej. Badania kliniczne polegające na testowaniu nowych leków lub metod leczenia opodatkowane są z kolei 8,5-proc. lub 12,5-proc. podatkiem.
Wiesława Moczydłowska
09.02.2022
PIT Doradca podatkowy Zawody medyczne Polski Ład

Bez obowiązkowych szczepień mundurowych i nauczycieli

Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Wbrew zapowiedziom ministra zdrowia, od 1 marca nie będzie obowiązkowych szczepień dla służb mundurowych i nauczycieli. Od tego dnia będzie jedynie obowiązek szczepień dla osób pracujących w ochronie zdrowia, w aptekach oraz dla studentów kierunków związanych z medycyną. Rzecznik MZ nie wyklucza jednak takiego obowiązku dla innych grup zawodowych.
Jolanta Ojczyk
08.02.2022
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Od 1 lipca działa zapowiedziany w Polskim Ładzie program Profilaktyka 40+, który gwarantuje każdemu Polakowi powyżej 40 roku życia możliwość wykonania określonych badań. Obecnie, aby otrzymać skierowanie trzeba wypełnić ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta lub przez infolinię. Wkrótce ankietę będzie można wypełnić w jednym z 1712 punktów pobrań.
Jolanta Ojczyk
08.02.2022
Opieka zdrowotna Polski Ład
Kategoryzacja szpitali oparta na wyniku operacyjnym budzi wątpliwości. Znacznie lepszym wskaźnikiem rentowności byłby wynik ze sprzedaży z działalności podstawowej. Z tym, że wszystkie placówki podlegające kategoryzacji musiałyby faktycznie wdrożyć rachunek kosztów - mówi Paweł Magdziarz, partner zarządzający w FORMEDIS Medical Management & Consulting.
Katarzyna Redmerska
08.02.2022
Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Po zwolnieniu z aresztu Łukasza Sz., podejrzanego o fałszowanie unijnych certyfikatów covidowych, w mediach społecznościowych pojawiły się wpisy, że paszport to nie dokument, a za fałszowanie nie grozi więzienie. Tyle że sąd nie rozstrzygał tych kwestii, a jedynie zwolnił podejrzanego z aresztu. Prawnicy zaś nie mają wątpliwości - paszport to dokument, a za jego fałszowanie można trafić za kraty.
Jolanta Ojczyk
08.02.2022
Prawo karne Koronawirus szczepienia

MZ zapowiada zmniejszenie liczby łóżek covidowych

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia podejmie decyzję o redukowaniu infrastruktury szpitalnej przeznaczonej do walki z COVID-19. Minister Adam Niedzielski wyjaśnia, że powodem takich działań jest fakt, że obłożenie łóżek wzrasta o wiele wolniej niż tempo wzrostu zakażeń w ostatnich tygodniach. Eksperci uważają, że szczyt piątej fali jest przed nami. Ponadto rośnie liczba osób pod respiratorami.
Katarzyna Redmerska
07.02.2022
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Przychodnie są najbardziej dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami spośród badanych instytucji publicznych. Dostępność ogranicza się jednak tylko do podjazdu, windy i dostosowanej toalety. Placówki ochrony zdrowia nie prowadzą stron internetowych, nie umożliwiają zdalnej rejestracji i są zamknięte dla psów przewodników. Tak wynika z najnowszego raportu o stanie zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami przez podmioty publiczne w Polsce.
Beata Dązbłaż
07.02.2022
Opieka zdrowotna
Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz opiekunowie takich osób w rozliczeniu podatkowym za 2021 rok mogą odliczyć znacznie więcej wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej, np. koszty transportu medycznego oraz zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Warto skorzystać, bo w rozliczeniu za 2022 r. wiele osób nie będzie mogło skorzystać z rozszerzonego katalogu. Wszystko przez wyższą kwotę wolną od podatku.
Beata Dązbłaż
05.02.2022
Opieka zdrowotna
W opinii Naczelnej Rady Lekarskiej, powołany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę,...
Katarzyna Redmerska
04.02.2022
Zawody medyczne
Od 28 stycznia 2022 r. bezpłatny test antygenowy w kierunku Covid-19 bez skierowania może być też przeprowadzony przez pracownika laboratorium albo mobilnego punktu pobrań. To oznacza, że darmowe testy będą dostępne nie tylko w aptekach. I wszystko wskazuje na to, że więcej testów wykona tzw. diagnostyka, która dotychczas robiła bezpłatne testy PCR na podstawie skierowania. NFZ podkreśla, że ciągle zgłaszają się nowe podmioty.
Jolanta Ojczyk
04.02.2022
Pacjent Koronawirus a prawo
Ministerstwu Zdrowia tak się spieszyło z wprowadzeniem bezpłatnych testów antygenowych w aptekach, że nie zdążyło dobrze przygotować przepisów w tej sprawie. Prawo do wykonywania testów, ale także badania poziomu glukozy, mają - zgodnie z ustawą - tylko sprawujący opiekę farmaceutyczną, którzy zaliczą szkolenie. Tyle że w sprawie szkolenia, rozporządzenia brak, a to w sprawie badań dozwolonych w aptekach dotyczy wszystkich farmaceutów.
Jolanta Ojczyk
04.02.2022
Zawody medyczne Farmacja Koronawirus a prawo
Trudno nie odnieść wrażenia, że ukryty cel ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa to wymiana kadry kierowniczej szpitali – uważa Naczelna Rada Lekarska. Ministerstwo Zdrowia dąży do stworzenia przekonania, że to błędy w zarządzaniu szpitalami są przyczyną ich narastającego zadłużenia, a nie ich chroniczne niedofinansowanie.
Katarzyna Redmerska
03.02.2022
Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Udział sędziego powołanego na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa w składzie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, który oddalił skargę kasacyjną, naruszył prawo do sądu. Tak Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w sprawie firmy Advance Pharma, pierwszej dotyczącej IC SN. Zdaniem Trybunału Polska naruszyła art. 6 europejskiej konwencji praw człowieka, który gwarantuje prawo do rzetelnego procesu sądowego.
Jolanta Ojczyk
03.02.2022
Wymiar sprawiedliwości