Prawo.pl
Obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli naszą granicę po 24 lutego, nie mogą złożyć deklaracji wyboru lekarza rodzinnego. Wszystko przez brak ujęcia ich jako świadczeniobiorców w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. To oznacza, że wbrew deklaracjom resortu zdrowia, nie zostaną objęci kompleksową opieką, w tym badaniami profilaktycznymi i programem szczepień.
Jolanta Ojczyk
21.03.2022
Opieka zdrowotna Ukraina
Przepisy polskiego prawa umożliwiają ukraińskim lekarzom pracującym w Polsce na umowę o pracę, odbywającym staż podyplomowy lub robiącym specjalizację, skorzystanie z urlopów, także bezpłatnych w celu wyjazdu do swojego kraju. Konieczne jest jednak m.in. uzyskanie zgody pracodawcy i złożenie odpowiedniego wniosku. Lekarze ci mogą ubiegać się także o pomoc ze strony samorządu lekarskiego.
Józef Kielar
19.03.2022
Zawody medyczne Ukraina
Stosowanie niewłaściwych środków do dezynfekcji zagraża bezpieczeństwu pacjentów i personelu medycznego, ale może spowodować uszkodzenia aparatury medycznej, komputerów, urządzeń pomiarowych i diagnostycznych, a także np. mebli. Zwłaszcza placówki medyczne muszą używać urządzeń zgodnych z normami. Tymczasem pandemia spowodowała, że szpitale zostały zalane nieprofesjonalnym sprzętem.
Marcin Malinowski
18.03.2022
Opieka zdrowotna Zarządzanie
Żaden doradca podatkowy i księgowy nie dysponuje w chwili obecnej wolnymi mocami przerobowymi, przy swoich dotychczasowych obowiązkach i nowych, wynikających z Polskiego Ładu oraz szeregu poprawek mających nadejść w kolejnych miesiącach. Czy taki miał być upragniony cel zaleceń – utrata księgowych i doradców podatkowych przez szpitale i przychodnie, a w konsekwencji brak jakichkolwiek ksiąg?
Agnieszka Czernik
18.03.2022
Rachunkowość Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Po nadaniu numeru PESEL osoby z ukraińskim obywatelstwem mogą korzystać z cyfrowego dokumentu tożsamości Diia.pl (Дія пл) w aplikacji mObywatel. Pozwala ona na identyfikację na potrzeby refundowanych usług medycznych czy podczas zawierania umowy o pracę - informuje Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.
Robert Horbaczewski
17.03.2022
Samorząd terytorialny Ukraina
Krajowe firmy farmaceutyczne zrzeszone w Polskim Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego przekazały dla Ukrainy prawie milion opakowań leków o wartości około 15 mln zł. Są to produkty lecznicze, na które ukraiński resort zdrowia zgłaszał zapotrzebowanie. Leki na Ukrainę dostarczy Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.
Katarzyna Redmerska
17.03.2022
Farmacja Ukraina
Polscy studenci kontynuują naukę w Polsce na tych samych zasadach jak w Ukrainie – uczelnie otrzymają refundację - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Minister zdrowia Adam Niedzielski przypomniał w czwartek na Twitterze, że ustawa o pomocy obywatelom ukraińskim umożliwia kontynuowanie nauki studentom m.in. kierunków medycznych w Polsce.
Monika Sewastianowicz
17.03.2022
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne Ukraina
Samorządy nie wzbraniają się przed realizacją zadań z obszaru ochrony zdrowia, ale niekoniecznie w formie programów polityki zdrowotnej. Mają bowiem problem z określeniem celu programu i oceną jego efektywności. Z drugiej strony nie ma dokładnych danych o realizacji programów. Tak naprawdę więc nie wiadomo, ile i jakie programy realizują samorządy, i co o nich wiedzą pacjenci.
Beata Dązbłaż
17.03.2022
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

MZ konsultuje nowe przepisy o żywieniu w szpitalach

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Odpowiednie żywienie pacjentów w szpitalu stanowi integralną część całego procesu leczenia, a właściwa ocena stanu odżywienia i wdrażanie odpowiedniego sposobu żywienia jest istotnym elementem zwiększenia szans chorych na wyzdrowienie, poprawę skuteczności leczenia oraz zmniejszenie ryzyka powikłań - taka idea przyświeca resortowi zdrowia w pracach nad nowymi zasadami w tej dziedzinie.
Krzysztof Sobczak
16.03.2022
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia, które wprowadzić ma zmiany do świadczeń gwarantowanych udzielanych w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Zaproponowano m.in. więcej badań w ramach bilansów zdrowotnych, a także poszerzenie kompetencji pielęgniarek.
Katarzyna Redmerska
16.03.2022
Opieka zdrowotna
Ostatnie dni pokazały, że umiemy się zmobilizować w trudnych chwilach i potrafimy realizować założenia logistyki humanitarnej, która polega na organizowaniu, planowaniu, kierowaniu i sprawdzaniu efektywnych przepływów materiałowych, finansowych i informacyjnych od momentu ich wytworzenia aż do ich zużycia w celu zaspokojenia potrzeb odbiorców w ramach akcji humanitarnych.
Józef Kielar
16.03.2022
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Ukraina
Narodowość lub obywatelstwo nie mogą być przesłankami do przyjmowania pacjentów poza kolejnością, każdy pacjent ma prawo, aby o kolejności jego dostępu do świadczeń medycznych w placówkach medycznych decydowały kryteria medyczne, stan zdrowia oraz miejsce na liście oczekujących. Takie stanowisko Narodowy Fundusz Zdrowia i Rzecznik Praw Pacjenta ogłosili w sprawie świadczenia usług dla uchodźców z Ukrainy.
Krzysztof Sobczak
15.03.2022
Opieka zdrowotna Ukraina
Płacić składkę na ubezpieczenie zdrowotne do ZUS czy wykupić prywatny pakiet? Takie pytanie zadaje sobie coraz więcej osób i wybiera drugą opcję. Taki wybór oznacza jednak, że w nagłej sytuacji, np. hospitalizacji z powodu wypadku, czy Covid-19, będzie trzeba zapłacić szpitalowi wysoki rachunek.
Jolanta Ojczyk
15.03.2022
Opieka zdrowotna
Dzięki e-recepcie i e-skierowaniu łatwiej jest wykupić leki i zrobić niektóre badania. Warto jednak wiedzieć, jak długo są ważne te cyfrowe dokumenty. Przykładowo, aby recepta była ważna rok, lekarz musi to zaznaczyć. Z kolei rejestracja e-skierowania w jednej placówce, utrudnia zapisanie się do innej. Nawet, gdy oferuje szybszy termin realizacji.
Jolanta Ojczyk
15.03.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Katarzyna Drążek-Laskowska, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Zdrowia została powołana na pełnomocnika do spraw ukraińskich pacjentów, którzy trafili do Polski w związku z konfliktem zbrojnym toczącym się na terenie ich kraju, a którzy będą kontynuowali leczenie w innych państwach. 
Jolanta Ojczyk
14.03.2022
Organizacje pracodawców branży farmaceutyczno-aptekarskiej zaapelowały o przygotowanie rozwiązań, które ułatwiłyby zatrudnienie obywateli Ukrainy w sektorze aptecznym w tzw. systemie uproszczonym. To niebezpieczny precedens – uważa spora grupa polskich farmaceutów. Jednak taki system obowiązuje wobec lekarzy.
Katarzyna Redmerska
14.03.2022
Zawody medyczne

Przez wojnę zabraknie nam pediatrów, ginekologów i chirurgów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Ukraina
Do Polski z Ukrainy trafiają głównie matki z dziećmi. Wiele z nich wymaga hospitalizacji lub ma choroby przewlekłe. Polska powinna też się spodziewać wielu zranionych przez działania wojenne. Nasz system ochrony zdrowia nie jest jednak przygotowany na tysiące nowych pacjentów. Brakuje lekarzy, ale i łóżek, zwłaszcza pediatrycznych. Potrzebujemy wsparcia z Unii i USA.
Jolanta Ojczyk
14.03.2022
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Ukraina

Specustawa o wsparciu dla obywateli Ukrainy już obowiązuje

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna Ukraina
W ciągu kilku godzin ustawa o pomocy dla obywateli Ukrainy została podpisana przez prezydenta i ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Regulacja wprowadza uproszczoną legalizację pobytu, rejestracje przez gminy, numer PESEL, ułatwienia w zatrudnieniu, 500 plus i pakiet świadczeń socjalnych, ale - co ważne - dla obywateli Ukrainy, którzy przedostali się do Polski bezpośrednio ze swojej ojczyzny.
Robert Horbaczewski Patrycja Rojek-Socha
12.03.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna Ukraina
Uchodźcy z Ukrainy będą uprawnieni do opieki medycznej obejmującej świadczenia opieki zdrowotnej na zasadach i w zakresie, w jakim przysługuje on osobom objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Nie będą mieli prawa do leczenia i rehabilitacji uzdrowiskowej. Przewiduje to uchwalona ostatecznie w sobotę przez Sejm ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Jolanta Ojczyk Beata Dązbłaż
12.03.2022
Opieka zdrowotna Ukraina
Sejm uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Przewiduje on też uproszczone przepisy dla lekarzy i pielęgniarek spoza Unii. Zgodnie z nimi każdy, kto uzyskał prawo do wykonywania zawodu w trybie uproszczonym, może podjąć pracę w każdym podmiocie wykonującym świadczenia dla obywateli Ukrainy, a zatem mającym umowę z NFZ.
Jolanta Ojczyk
11.03.2022
Zawody medyczne Ukraina
Pracodawcy RP i Instytut Medycyny Pracy im. prof. dra med. Jerzego Nofera podpisali porozumienie o współpracy w zakresie działalności edukacyjnej, promocyjnej i upowszechniającej wiedzę w celu wspierania zdrowia pracowników. Działania mają koncentrować się na wyzwaniach demograficznych, m.in. edukacji w zakresie zarządzania zdrowiem starzejących się pracowników.
Grażyna J. Leśniak
11.03.2022
Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna
Adam Niedzielski, minister zdrowia, powołał zespół do spraw pomocy medycznej dla Ukrainy. Do jego zadań ma należeć m.in. monitorowanie przedsięwzięć dotyczących zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych na rzecz osób dotkniętych skutkami konfliktu i wymiana informacjami z podmiotami ochrony zdrowia. Pracami zespołu pokieruje wiceminister Waldemar Kraska (na zdjęciu).
Jolanta Ojczyk
11.03.2022
Opieka zdrowotna Zarządzanie Ukraina
W Polsce przebywa już blisko półtora miliona uciekinierów z ogarniętej wojną Ukrainy, w tym wielu chorych i rannych. Tymczasem wciąż nie ma zorganizowanego systemu opieki medycznej nad tymi przebywającymi na dworcach w Warszawie czy w centrach pobytu. Na przebadanie czekają i dzieci, i dorośli. Specustawa, nad którą prace kończy parlament, zapewni uchodźcom w dalszej perspektywie prawo do bezpłatnej opieki, ale wyrobienie PESEL-u, który jest do tego konieczny, nie będzie łatwe.
Jolanta Ojczyk
11.03.2022
Ukraina
Stowarzyszenie humanitarne Polska Misja Medyczna chce zorganizować szpital polowy dla tych, którzy zdecydowali się pozostać w objętej wojną Ukrainie. Z PMM współpracę w tej sprawie rozpoczęła Fundacja Ziko dla Zdrowia. Zarząd fundacji przeznaczył na ten cel 200 tysięcy złotych. Inni mogą wpłacać na konto.
Katarzyna Redmerska
10.03.2022
Ukraina
Narodowy Fundusz Zdrowia powołał zespół, który zajmie się sprawdzaniem udzielania świadczeń zdrowotnych dla uchodźców z Ukrainy. Co ciekawe, nowo powołany organ wcześniej miał zajmować się prawidłowością działań przy osobach podejrzanych o zakażenie lub zakażonych SARS-CoV-2. Od teraz ma nową nazwę i nowe zadania.
Katarzyna Redmerska
09.03.2022
Zarządzanie
W aptekach brakuje płynu Lugola. W internecie, np. na Allegro osiąga coraz wyższe ceny. Po rosyjskiej inwazji Rosji na Ukrainę i doniesieniach o zajęciu przez Rosjan elektrowni w Czarnobylu, płyn zaczął znikać z polskich aptek. Jednak jego stosowanie nie ma żadnych podstaw medycznych, a wręcz przeciwnie, może szkodzić – ostrzegają eksperci, w tym Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne.
Beata Dązbłaż
09.03.2022
Farmacja
Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu jest jednym z ośrodków wyznaczonych przez rząd do zaopatrzenia medycznego ofiar wojny. Do placówki trafili już pierwsi pacjenci - to dzieci walczące z nowotworami. Na razie więc nie są to ranni, ale widząc bestialskie ataki rosyjskiego wojska na zwykłych ludzi, trzeba się liczyć z tym, że to tylko kwestia czasu - mówi rektor prof. Piotr Ponikowski.
Katarzyna Redmerska
09.03.2022
Opieka zdrowotna Ukraina
Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania ryczałtu w 2022 roku dla 583 szpitali z sieci. Za jego sprawą zniknie współczynnik korygujący w związku z osiągnięciem określonego poziomu realizacji świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Jolanta Ojczyk
09.03.2022
Finansowanie zdrowia
Ministerstwo Zdrowia ma w planach zmianę wzoru prawa wykonywania zawodu farmaceuty. Został opublikowany projekt noweli rozporządzenia w tej sprawie. Obowiązek posiadania nowego dokumentu „prawo wykonywania zawodu” obejmie około 36 tys. farmaceutów.
Katarzyna Redmerska
09.03.2022
Zawody medyczne
W Polsce już pracuje 600 lekarzy z Ukrainy, ale będzie mogło więcej. Ich pomoc jest bardzo potrzebna, bo nasz system ochrony zdrowia już od lat boryka się z niedoborem medyków, a pacjentów przybędzie. Ale specustawa dotycząca legalizacji w Polsce obywateli z Ukrainy nie rozwiązuje dobrze wszystkich problemów. Z jednej strony zwalnia ich z obowiązku znajomości języka polskiego, z drugiej nie zobowiązuje do jego nauki.
Jolanta Ojczyk
09.03.2022
Zawody medyczne Ukraina