Prawo.pl
Minister zdrowia już drugi raz w czasie pandemii ograniczył sprzedaż amantadyny. Polacy bowiem kupują ją garściami jako lek przeciwko Covid-19, choć takie jej działanie nie jest potwierdzone badaniami naukowymi. Prawnicy wskazują jednak, że nakazane lekarzom w obwieszczeniu przepisywanie konkretnego preparatu z amantadyną tylko w razie dwóch, innych niż covid, schorzeń, jest sprzeczne z Prawem farmaceutycznym.
Jolanta Ojczyk
10.12.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Organ stwierdził wygaśnięcie pozwolenia na import równoległy po upływie roku od dnia wygaśnięcia pozwolenia na dopuszczenie do obrotu referencyjnego produktu leczniczego. Powołał się na przepisy Prawa farmaceutycznego. Sprawa trafiła na wokandę Trybunał Sprawiedliwości UE. Uznał on, że prawo unijne stoi na przeszkodzie regulacji krajowej, która przewiduje wygaśnięcie z mocy prawa.
Dorian Lesner
10.12.2021
Pacjent Farmacja Prawo europejskie
Od 9 grudnia obowiązuje nowela ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który umożliwi korzystanie ze ochrony zdrowia w Wlk. Brytanii i Północnej Irlandii na zasadach jak przed brexitem. Ma m.in. ułatwić bezpłatne szczepienia Polaków. Wprowadza ona też zmiany dotyczące funkcjonowania służby zdrowia w Polsce.
Jolanta Ojczyk
09.12.2021
Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna
Od 15 grudnia mają obowiązywać w Polsce nowe obostrzenia związane z pandemią Covid-19 - min. obniżenie do 30 proc. limitów obłożenia w restauracjach, barach, hotelach, kinach i teatrach, a także w kościołach. Tymczasem rzecznik Episkopatu Polski sygnalizuje, że nie ma żadnych narzędzi prawnych, żeby kogokolwiek weryfikować, czy ma paszport covidowy lub zaświadczenie potwierdzające wykonany test.
Krzysztof Sobczak
09.12.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Covidowe limitowanie w miejskiej komunikacji mało realne

Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Ogłoszone przez ministra zdrowia obostrzenia w komunikacji publicznej w przypadku transportu miejskiego będą fikcją – przekonują komunalni przewoźnicy. Tak jak kontrola przez kierowców czy motorniczych noszenia maseczek przez pasażerów. A PKP Intercity, które ma numerowane miejsca, informuje, że na dużą część pociągów przedświątecznych wyprzedało już większość miejsc.
Robert Horbaczewski
09.12.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo

Dyrektorzy szpitali chcą zaszczepionych pracowników, politycy niekoniecznie

Zawody medyczne Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Dyrektorzy szpitali chcieliby, aby przepisy pozwalające nie dopuścić do pracy pracownika bez szczepienia przeciwko Covid-19 obowiązywały jak najszybciej. Problem w tym, że choć o obowiązku szczepień w ochronie zdrowia mówi się już od miesięcy, to wciąż brakuje konkretów. Sporo oporów jest w tej sprawie zarówno wśród personelu medycznego, jak i w samej ekipie rządowej, która ma o tym zdecydować.
Jolanta Ojczyk
09.12.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć dostępność amantadyny poza wskazaniami medycznymi do jej stosowania. Od 10 grudnia ilość wydawanego na jednego pacjenta w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym produktu leczniczego Viregyt-K (Amantadini hydrochloridum) zostanie ograniczona do nie więcej niż 3 opakowań po 50 kapsułek na 30 dni.
Renata Krupa-Dąbrowska
08.12.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Dzieci urodzone w latach 2010 - 2016 już wkrótce będą uprawnione do szczepień przeciwko COVID-19. Stosowny projekt rozporządzenia jest na etapie Komisji Prawnej. Rząd szacuje, że zmiana dotyczy 2,5 mln dzieci i nastolatków. Szczepić ma - jak wynika z propozycji - personel medyczny uprawniony do podania szczepionki przeciwko koronawirusowi w 2750 punktach.
Agnieszka Matłacz Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
08.12.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia

Albo szczepienie, albo zwolnienie z pracy. Innej drogi może nie być

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Rząd chce, by od 1 marca zaszczepienie się przeciwko COVID-19 było dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych warunkiem dopuszczenia do wykonywania pracy. Prawnicy są zgodni: jeżeli zaszczepienie się będzie takim warunkiem, to pracodawca nie będzie mógł dopuścić do pracy osoby niezaszczepionej. Odmowa zaś zaszczepienia może być wtedy potraktowana jako niewykonanie obowiązku prawnego i w konsekwencji może stanowić podstawę do zwolnienia z pracy.
Grażyna J. Leśniak Jolanta Ojczyk
08.12.2021
Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Reforma psychiatrii dzieci i młodzieży ma charakter ewolucyjny i zmierza w kierunku opieki środowiskowej. W kraju działa już ponad 300 poradni psychologiczno-terapeutycznych, do których dzieci i młodzież nie muszą mieć skierowania – podkreśla prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży.
Józef Kielar
08.12.2021
Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Od 15 grudnia zaczną obowiązywać w Polsce nowe obostrzenia. Zakładają one obniżenie do 30 procent limitów obłożenia między innymi w restauracjach, barach, hotelach, kinach i teatrach. A od 1 marca wymogiem zatrudnienia pracowników ochrony zdrowia, nauczycieli, służb mundurowych będzie zaszczepienie się przeciwko Covid-19. OD 20 grudnia do 9 stycznia uczniowie będą mieć zdalną naukę.
Jolanta Ojczyk
07.12.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia

NSA: Burmistrz nie zwalczy epidemii, odstępując od opłat za parkowanie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Burmistrz wydał przepisy porządkowe, na podstawie których odstąpiono od poboru opłat za parkowanie. W ten sposób chciał zachęcić mieszkańców do korzystania z prywatnych środków transportu i ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wojewoda uznał jednak, że nie było do tego podstaw i stwierdził nieważność wydanego zarządzenia. Sądy administracyjne przyznały mu rację.
Dorian Lesner
07.12.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Od początku grudnia w sklepach i restauracjach może przebywać mniej osób. W galeriach handlowych przed niektórymi placówkami pojawiły się kolejki, zwłaszcza w ostatni weekend, gdy rodzice szukali prezentów na Mikołajki. Muszą w nich stać nie tylko niezaszczepieni, ale też ozdrowieńcy i osoby z negatywnym testem. W Polsce szybszy dostęp do usług daje tylko zaszczepienie.
Jolanta Ojczyk
07.12.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Ministerstwo Zdrowia po konsultacji z ministrem do spraw cyfryzacji zdecydowało o wstrzymaniu wystawiania certyfikatów szczepień po dawce przypominającej dla wcześniej zaszczepionych szczepionką Johnson & Johnson. Nowy certyfikat pojawi się w ciągu dwóch tygodni. Osoby zaszczepione Johnsonem, które nie miały wydrukowanego starego certyfikatu, a przyjęły już dawkę przypominającą, mają już jak udowodnić, że są skutecznie zaszczepione.
Jolanta Ojczyk
06.12.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał zespół ekspercki do opracowania propozycji zmian w standardach kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza. Znaleźli się w nim przedstawiciele resortów zdrowia i nauki, samorządu lekarskiego i uczelni medycznych. Eksperci mają pracować do czasu przedłożenia ministrowi zdrowia propozycji nowelizacji, ale nie później niż do 28 lutego 2022 roku.
Katarzyna Redmerska
06.12.2021
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
Szpitale alarmują, że grozi im finansowa katastrofa. Z jednej strony, będą musiały zwracać pieniądze za niewykonane świadczenia z powodu pandemii, z drugiej - rosną ceny usług, z których muszą korzystać. Dlatego chcą urealnienia wycen albo umorzenia zobowiązań kontraktowych. Minister zdrowia zapowiada jedynie projekt ustawy restrukturyzacyjnej, ale o szczegółach wciąż milczy.
Jolanta Ojczyk
06.12.2021
Finansowanie zdrowia
Myśli samobójcze były jednym z symptomów stanu chorobowego pacjenta. Jednak to nie mogło być okolicznością zwalniającą pozwany szpital od odpowiedzialności i obowiązku objęcia go szczególnym nadzorem. Dlatego dostrzegając związek przyczynowy między śmiercią syna powoda a zaniedbaniami w opiece nad nim, zasądził na rzecz rodziców zadośćuczynienie w wysokości 180 tys. zł.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.12.2021
Prawo cywilne Opieka zdrowotna
Finansowanie opieki perinatalnej przez państwo to, delikatnie rzecz ujmując, raczej dodatek niż podstawa całej opieki – mówi Beata Biały, z Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci. Większość, jeśli nie wszystkie placówki, które się tym zajmują, to instytucje pozarządowe, a jakość opieki zależy od tego, do której placówki dana para się zgłosi. A wiedza o tym, że istnieją takie placówki wciąż jest niewystarczająca.
Katarzyna Redmerska
04.12.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, chce pokazać pacjentom, jak wygląda szpitalna rzeczywistość, gdzie ratowanie życia przeplata się z godzinami spędzonymi nad dokumentacją, walką z zawodnym sprzętem, przyjmowaniem pretensji, agresją osób oczekujących w kolejkach.
Katarzyna Redmerska
04.12.2021
Zawody medyczne
Wskutek wypowiedzeń, jakie złożyli lekarze w szpitalu pediatrycznym w Krakowie-Prokocimiu, najprawdopodobniej od 1 stycznia 2022 roku, zostaną zamknięte oddziały pediatrii, endokrynologii, pulmonologii oraz nefrologii. W związku z tą sytuacją do ministra zdrowia zwrócili się lekarze z prokocimskiej placówki, a także innych pediatrycznych szpitali klinicznych, o podwyższenie świadczeń o połowę.
Katarzyna Redmerska
03.12.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Od 1 grudnia 2021 r. zmieniły się, na korzyść dla pacjentów, limity finansowe w refundacji środków absorpcyjnych, cewników czy worków do zbiórki moczu. Co ważne w nowelizacji ustalono minimalny poziom chłonności, co wyeliminuje nadużycia, jak zgłaszanie do refundacji zwykłych wkładek.
Beata Dązbłaż
03.12.2021
Pacjent Finansowanie zdrowia
Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział w piątek, że jego zdaniem ludzie powinni mieć prawo wyboru co do szczepień, ale pewne grupy, które z jednej strony są najbardziej narażone, a z drugiej odpowiadają w sensie społecznym za zwiększone ryzyko transmisji, powinny podlegać obowiązkowi szczepień.
Agnieszka Matłacz
03.12.2021
Koronawirus szczepienia
Ciebie lubię, tobie dam - tak o kryteriach przyznawania obiecanych im dodatków covidowych mówią pracownicy niemedyczni, czyli salowe, sanitariusze, sekretarki medyczne. Ponadto ich zdaniem Narodowy Fundsuz Zdrowia oszczędza na nich, bo dodatek przysługuje za pracę przez 21 dni do 30 listopada, a wiele oddziałów covidowych powstało w trakcie miesiąca.
Jolanta Ojczyk
03.12.2021
Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
W czwartek 2 grudnia weszło w życie nowelizacja zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące rozliczania świadczeń covidowych. Zgodnie z nim wzrosną wyceny dla szpitali tymczasowych, ale także dla transportu sanitarnego, w niektórych przypadkach nawet o 200 proc.
Jolanta Ojczyk
02.12.2021
Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Dziewięć organizacji pacjentów, w tym reprezentujące diabetyków, z chorobą Alzheimera, białaczką, chce wprowadzenia rozwiązań, które umożliwią zwiększenie produkcji leków w Polsce. W liście wystosowanym do ministra zdrowia, zwracają uwagę na widoczny spadek produkcji w kraju.
Katarzyna Redmerska
02.12.2021
Farmacja
Resort zdrowia nie wie, jak dokładnie doszło do wystawienia "paszportu covidowego" Adolfowi Hitlerowi, wyjaśnia natomiast, że zrobiono to przy pomocy oficjalnego systemu generowania poświadczeń. Receptą na to ma być wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń. Tymczasem przez brak spójnego podejścia rządu ze ściganiem za posługiwanie się podróbką może być problem.
Monika Sewastianowicz
02.12.2021
Koronawirus szczepienia
Osoby zaszczepione nie mają kwarantanny, choć w domu mają chorego na COVID-19 domownika. Mogą wszędzie chodzić swobodnie – także do pracy. I z tej możliwości korzystają. Pracodawcy zaś mają problem, bo żeby móc takiego pracownika wysłać na pracę zdalną, muszą o tym wiedzieć, a pracownicy o tym ich nie informują, bo i nie muszą. Zdaniem prawników, potrzebna jest zmiana prawa.
Grażyna J. Leśniak
02.12.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia
W Szpitalu Powiatowym w Pszczynie, w którym zmarła 30-letnia kobieta, były liczne nieprawidłowości. Udzielanie świadczeń było źle zorganizowane, doszło też do naruszenia praw pacjenta - twierdzą Rzecznik Praw Pacjenta oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Przede wszystkim jednak stwierdzają, że podjęcie decyzji o rozwiązaniu ciąży nastąpiło zbyt późno.
Jolanta Ojczyk
01.12.2021

Szczepienia przeciwko Covid-19 bez rejestracji

Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Od 2 grudnia do wigilii Bożego Narodzenia wszystkie osoby z e-skierowaniem na szczepienie przeciwko Covid-19 będą miały możliwość przyjęcia dawki w powszechnych punktach szczepień bez konieczności wcześniejszej rejestracji. Gdzie są powszechne punktu szczepień, można sprawdzić na specjalnej mapie na stronie www.gov.pl.
Jolanta Ojczyk
01.12.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia

Epidemiczne dylematy dyrektorów - trudno o oddzielne lekcje dla zaszczepionych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia
Ministerstwo Edukacji i Nauki sugeruje, że można dzielić uczniów z jednej klasy z powodu COVID-19. Ci, którzy nie są w izolacji ani w kwarantannie, będą mogli przyjść do szkoły na stacjonarne zajęcia. Nieco wcześniej Ministerstwo Zdrowia zalecało wysyłanie na kwarantannę całych klas, w których wystąpiła u ucznia choroba. Ale dla dyrektorów szkół to też duży problem organizacyjny.
Beata Igielska
01.12.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia