Samorządowcy: Rok 2020 będzie dla nas rokiem katastrofy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Samorządowcy apelują o spotkanie z premierem i ministrem finansów. Ostrzegają, że rosnąca luka w oświacie nie tylko rujnuje ich budżety, ale zagraża rozwojowi kraju, realizacji inwestycji unijnych i PKB. Jak podkreślają, informacja rządowa o dochodzie samorządów z udziału w PIT dotyczy stanu na koniec 2018 r., czyli nie uwzględnia skutków reform podatkowych wprowadzonych w tym roku.

07.11.2019

NIK: Trzeba wzmocnić kontrolę udzielania upoważnień do decyzji administracyjnych

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

W 14 skontrolowanych przez NIK urzędach samorządu terytorialnego niemal 24 tys. decyzji administracyjnych podjęli urzędnicy, którzy nie mieli do tego upoważnienia albo zostało ono wystawione przez osobę do tego nieuprawnioną. Na podstawie tych decyzji pobrano podatki i opłaty oraz dokonano wypłat.

06.11.2019

Ustawa zakazująca sprowadzania nieekologicznych kotłów podpisana przez prezydenta

Samorząd terytorialny Środowisko

Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska, którą podpisał prezydent Andrzej Duda, zakazuje wprowadzania na polski rynek kotłów niespełniających krajowych wymogów emisyjności. Przewiduje też administracyjne kary pieniężne za jego naruszenie, które wyniosą od 10 tysięcy złotych.

05.11.2019

Odbiurokratyzowanie procedur przyspieszy szacowanie szkód w rolnictwie

Samorząd terytorialny

Opóźnień w sporządzaniu protokołów szkód po suszy można uniknąć. Samorządowcy i Podlaska Izba Rolnicza apelują do resortu rolnictwa o uproszczenie procedury i powołanie stałych komisji. Podkreślają, że obecnie członkowie komisji szacujących pracują społecznie. Problemem jest też zbyt mała liczba stacji pomiarowych, co powoduje, że dane są niepełne.

05.11.2019

Gminy wdrażają nowe prawo z ogromnym opóźnieniem

Samorząd terytorialny

Zmiany w wielu ustawach wymagają często zmian w prawie lokalnym. Potrzebne są więc nowe uchwały gmin, z którymi te opóźniają się nawet po... kilkaset dni. To skutek zbyt wielu przepisów - często nieprzemyślanych i źle skonstruowanych. Wiele samorządów nie wie, co ma robić. W efekcie - tracą na tym obywatele, którzy muszą np. więcej płacić za wywóz śmieci.

05.11.2019

Płonka: Państwo dokłada samorządom zadań i zapomina o dochodach

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne

Samorządowców szczególnie irytują zmiany, które dodają im obowiązków bez zapewnienia finansowania. A jeszcze bardziej gdy np. rząd obniża podatki, nie martwiąc się o dochody samorządów. A sprawy nie załatwia wyjaśnienie, że wpływy podatkowe rosną, bo wydatki samorządów jeszcze bardziej – mówi szef Związku Powiatów Polskich.

04.11.2019

Zmarłych chowa się na cmentarzach, ale są wyjątki

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Przepisy przewidują „furtkę”, dzięki której można dokonać pochówku poza cmentarzem. Muszą jednak być spełnione szczególne warunki, bo za naruszenie prawa o chowaniu zmarłych grozi areszt lub grzywna. Zdaniem ekspertów kary nie zapobiegają łamaniu norm.

31.10.2019

W przyszłym roku więcej zapłacimy za parkowanie w Warszawie

Samorząd terytorialny

Stołeczny ratusz zamierza podwyższyć stawki za postój w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Od lata 2020 roku opłata za pierwszą godzinę zamiast 3 złotych wyniesie prawie 4 złote. Są też plany rozszerzenia strefy oraz stworzenia nowej Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania.

30.10.2019

Będzie propozycja regulacji w sprawie najmu krótkoterminowego

Samorząd terytorialny

Została już wypracowana propozycja zmian ustawowych, które pozwolą uregulować tak zwany najem krótkotrwały. Samorządy podnoszą, że brak podstaw prawnych uniemożliwia im kontrolę wynajmowanych turystom obiektów. Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowało projekt „Białej Księgi Regulacji Systemu Promocji Turystycznej w Polsce”

30.10.2019

Więcej pieniędzy dla samorządów na wsparcie osób niepełnosprawnych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Wzrosną kwoty dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla placówek wspierających osoby niepełnosprawne. Samorządy już od przyszłego roku dostaną większe środki na funkcjonowanie warsztatów terapii zajęciowej i zakładów aktywności zawodowej.

29.10.2019

Brak transmisji z obrad rady narusza prawo, nawet gdy gmina jest biedna

Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Nieudostępnianie mieszkańcom transmisji z sesji rady narusza prawo i nie ma znaczenia argument, że gminy nie stać na sprzęt. Już prawie dwa lata samorządy mają obowiązek zapewnienia dostępu do obrad online. Okazuje się jednak, że jest gmina, gdzie takiego przekazu nie ma.

29.10.2019

NIK: Brakuje środowiskowych domów samopomocy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Mimo że od kilku lat rośnie liczba ośrodków dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz nakłady finansowe państwa na ten rodzaj wsparcia, wciąż są „białe plamy”. Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że na koniec 2018 roku w prawie 8,5 proc. powiatów nie było żadnej takiej placówki, a niemal 20 proc. wszystkich ośrodków nie spełniało standardów.

28.10.2019

Brak prostej definicji budowli podziemnej to problem dla gmin górniczych

Samorząd terytorialny

Przez wiele lat gminy górnicze pobierały podatek od nieruchomości, od 2014 roku borykają się ze zwrotem tych podatków. Spór jest o to, w jakim zakresie może on obejmować podziemne budowle. W przypadku Jastrzębia Zdroju było to ponad 100 milionów złotych zwrotu dla przedsiębiorstwa górniczego. Wiele gmin wciąż się rozlicza, a wpływa to też na wskaźniki w budżecie miasta – mówi prezydent miasta Anna Hetman.

28.10.2019

Wójt startujący do parlamentu powinien zapobiec paraliżowi gminy

Samorząd terytorialny Wybory

Odpowiedzialność wobec gminy i mieszkańców powinna skłonić wójta, burmistrza lub prezydenta miasta kandydującego do Sejmu czy Senatu do zabezpieczenia pełnomocnictw w urzędzie. Bo po wyborze do parlamentu, kiedy mandat samorządowy wygasa, przez nieokreślony prawem czas gmina czeka na powołanie przez premiera osoby pełniącej funkcję wójta.

25.10.2019