- Przed nami jeszcze kilka miesięcy dialogu. Szerokie konsultacje społeczne. Czekamy na państwa propozycje, czekamy na konkretne propozycje rozwiązań - wskazał minister Dariusz Wieczorek. - Zadeklarował, że jeszcze przed 15 września zorganizuje spotkanie, na którym przedstawiciele PAN będą mogli jeszcze raz odnieść się do kluczowych zapisów projektu noweli. - Już dzisiaj na to spotkanie zapraszamy i bez dyskusji z państwem nic się w tym zakresie nie stanie - zapewnił.
Projekt noweli krytykowała podczas czwartkowego spotkania była RPO, członkini PAN, prof. Ewa Łętowska. - Nie zaczyna się dyskusji i projektów legislacyjnych, jeżeli się nie ma koncepcji ustawy. To nie chodzi o zapisy i poprawki do tekstu, tylko o koncepcję - wskazała. A były szef Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. Arkadiusz Mężyk dodał: - My walczymy o przetrwanie jako instytucja i to jest nasza konstatacja, że ta ustawa to przetrwanie, niestety, stawia pod znakiem zapytania. Wyraził nadzieję, że z projektu ustawy zostanie wykreślony m.in. artykuł, który – jak to opisał - umożliwi ministrowi nauki „przenoszenie składników majątku PAN” - podkreślił.
USTAWA z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk - LEX >
Odnosząc się m.in. do słów tych obojga członków Zgromadzenia Ogólnego PAN, minister Dariusz Wieczorek powiedział: - Jeżeli byśmy się w czymś nie zgadzali, nie dogadali (…), czego się nie spodziewam, to też trzeba uczciwie to zakomunikować: w tym zakresie minister ma taką propozycję, a środowisko ma taką. Ale to jest następny etap, do dyskusji parlamentarnej.
Pokreślił, że ministerstwo nauki ma koncepcję reformy PAN i „filozofia jest taka, (…) żeby Polska Akademia Nauk była silnym podmiotem w całej strukturze ministerstwa nauki”, a z tym wiązałaby się również ściślejsza kontrola resortu nad PAN.
Zapewnił, że resort nie będzie wpływać „na żadne badania naukowe, na to, co instytuty będą robić, co PAN będzie robił”. - Nie będziemy zabierać nikomu majątku, bo nie mamy do tego prawa – przekonywał. Podsumowując wystąpienie ministra Wieczorka, prezes PAN prof. Marek Konarzewski zaznaczył, że szef resortu nauki „nie uspokoił” przedstawicieli PAN.- Absolutnie będziemy obstawać przy tych rozwiązaniach, które uczynią Akademię silniejszą. Oby te rozwiązania były takimi, co do których się wspólnie zgodzimy, bo na razie ten rozdźwięk jest, jak sądzę, aż nadto widoczny – podkreślił.
W przyjętym na zakończenie sesji stanowisku członkowie krajowi PAN wskazali, że nowelizacja „prowadzi do centralizacji władzy, ograniczenia autonomii PAN i funkcjonujących w jej ramach procesów demokratycznych”. Dezaprobatę Zgromadzenia Ogólnego PAN (ZO PAN) budzą też proponowane zmiany w strukturach decyzyjnych PAN oraz nadzorze nad tą instytucją i jej instytutami. Najwyższy organ Akademii ubolewa, że żadne rozwiązania zaproponowane w przygotowanym przez środowisko PAN projekcie jej reformy „nie trafiły do ustawy ministerialnej”. - Wierzymy, że głos naukowców zostanie uszanowany, a konstruktywna dyskusja przyniesie dobre rozwiązania. Jesteśmy otwarci na debatę i merytoryczną obronę naszych propozycji, aby wspólnie wypracowany akt prawny odzwierciedlał potencjał Akademii – napisali w konkluzji uczestnicy 152. ZO PAN. (msPAP)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.