Peru-Polska. Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Peru w sprawie Programu "Zwiedzaj i Pracuj".Warszawie.2020.09.29.

POROZUMIENIE
podpisane w Warszawie dnia 29 września 2020 r.
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Peru w sprawie Programu "Zwiedzaj i Pracuj",

RZĄD RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ I RZĄD REPUBLIKI PERU dalej zwane "Stronami", dla ułatwienia pobytu w celach wypoczynkowych i edukacyjnych młodych obywateli tych państw przez stworzenie możliwości podjęcia płatnej pracy jako elementu dodatkowego w stosunku do głównego celu ich pobytu, zawarły następujące Porozumienie, dotyczące funkcjonowania Programu "Zwiedzaj i Pracuj", dalej zwanego "Programem".
Artykuł  1

CEL POROZUMIENIA

Celem Porozumienia jest umożliwienie młodym obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Peru połączenia pobytu wypoczynkowego, pogłębienia znajomości języka i kultury, oraz podjęcia pracy zarobkowej o charakterze dodatkowym w stosunku do głównego - turystycznego i kulturoznawczego celu pobytu.

Artykuł  2

WYDAWANIE WIZ W RAMACH PROGRAMU

1. 
Na mocy postanowień niniejszego Porozumienia, każda ze Stron (Strona przyjmująca), działając poprzez właściwe organy, będzie co roku wydawać, zgodnie z własnymi przepisami prawnymi i procedurami, wizy krajowe, uprawniające do wielokrotnego przekraczania granicy w okresie do jednego (1) roku od dnia, w którym rozpoczął się okres ważności wizy, obywatelom drugiej Strony (Strony wysyłającej), którzy spełniają następujące warunki:
(1)
za główny cel udziału w Programie uznają pobyt wypoczynkowy w państwie Strony przyjmującej w okresie do jednego (1) roku;
(2)
mają ukończone osiemnaście (18) lat, lecz w momencie składania wniosku o wizę nie ukończyli jeszcze trzydziestu jeden (31) lat;
(3)
nie towarzyszą im osoby, pozostające na ich utrzymaniu;
(4)
posiadają ważny paszport, wydany nie wcześniej niż dziesięć (10) lat przed złożeniem wniosku o wydanie wizy, posiadający co najmniej dwie (2) puste strony, który zachowa ważność przez okres nie krótszy niż trzy (3) miesiące po zakończeniu planowanego pobytu, gdy jest to wymagane przepisami prawnymi Strony przyjmującej;
(5)
posiadają bilet powrotny, lub wystarczające środki, by zakupić taki bilet;
(6)
posiadają wystarczające środki na własne utrzymanie w państwie Strony przyjmującej;
(7)
spełniają wymogi zdrowotne, określone w przepisach prawnych Strony przyjmującej oraz zakupiły ubezpieczenie zdrowotne, obejmujące opiekę szpitalną, zgodnie z przepisami prawnymi Strony przyjmującej, oraz
(8)
nie uczestniczyli wcześniej w Programie organizowanym przez Stronę przyjmującą.
2. 
Liczba wiz dla uczestników Programu w każdej rocznej edycji Programu będzie uzgadniana przez Strony, z odpowiednim wyprzedzeniem, w drodze wymiany not.
3. 
Wizy wydane w celu udziału w Programie będą uprawniać do wjazdu i pobytu na terytorium Strony przyjmującej w okresie jednego (1) roku od dnia, w którym rozpoczął się okres ważności wizy. Uczestnicy, którym wydano wizy, będą mogli podjąć płatne zatrudnienie, z uwzględnieniem głównego - wypoczynkowego celu pobytu.
4. 
Wnioskodawcy muszą uiścić wszelkie opłaty związane z wnioskiem o wizę.
5. 
Każda ze Stron może ograniczyć liczbę wiz wydawanych corocznie obywatelom drugiej Strony na mocy niniejszego Porozumienia. W przypadku nałożenia takiego ograniczenia Strona powiadomi o tym drugą Stronę na piśmie drogą dyplomatyczną.
6. 
Obywatele państwa jednej ze Stron, którzy złożyli wniosek o wydanie wizy na mocy niniejszego Porozumienia, zgodnie z przepisami prawnymi drugiej Strony mogą otrzymać odmowę wizy od drugiej Strony.
Artykuł  3

POŚREDNICTWO W ZATRUDNIENIU

Niniejsze Porozumienie stosuje się bez uszczerbku dla przepisów prawnych każdej ze Stron, ustanawiających warunki, regulujące funkcjonowanie prywatnych agencji zatrudnienia.

Artykuł  4

ZAWIESZENIE

Każda ze Stron może, z przyczyn dotyczących prowadzonej przez siebie polityki państwa, tymczasowo zawiesić w całości lub częściowo powyższe postanowienia dotyczące wjazdu na terytorium państwa lub pobytu uczestników Programu. O każdym przypadku zawieszenia druga Strona zostanie bezzwłocznie powiadomiona drogą dyplomatyczną.

W każdym tego rodzaju pisemnym powiadomieniu określony będzie termin upływu zawieszenia. Podczas okresu zawieszenia Strony nie będą realizować zadań wynikających z Porozumienia, dotyczących zawieszonego postanowienia.

Artykuł  5

ZMIANY

1. 
Zmiany w niniejszym Porozumieniu mogą być wprowadzone w dowolnym momencie na podstawie pisemnego ustalenia pomiędzy Stronami, drogą dyplomatyczną.
2. 
Zmiany, o których mowa w ustępie 1, wejdą w życie zgodnie z procedurą określoną w artykule 7 ustęp 1, chyba że Strony uzgodnią inaczej.
Artykuł  6

ROZWIĄZYWANIE SPORÓW

Spory pomiędzy Stronami, mogące wyniknąć w związku z interpretacją lub wdrożeniem niniejszego Porozumienia będą rozwiązywane w drodze konsultacji lub negocjacji pomiędzy Stronami. Takie konsultacje rozpoczną się w najszybszym dogodnym terminie, po otrzymaniu przez drugą Stronę wniosku w tej sprawie, o ile Strony nie uzgodnią innej formy w tym zakresie.

Artykuł  7

WEJŚCIE W ŻYCIE I CZAS TRWANIA POROZUMIENIA

1. 
Niniejsze Porozumienie wchodzi w życie w pierwszym dniu miesiąca następującego po miesiącu, w którym Strony powiadomią się wzajemnie, na piśmie, drogą dyplomatyczną o zakończeniu ich krajowych procedur, dotyczących wejścia w życie Porozumienia.
2. 
Porozumienie niniejsze zawarte jest na czas nieokreślony. Strona może rozwiązać niniejsze Porozumienie w drodze pisemnego wypowiedzenia, przesłanego drugiej Stronie drogą dyplomatyczną, w którym to przypadku datą zakończenia obowiązywania Porozumienia będzie data określona w nocie, lub upływ terminu dziewięćdziesięciu (90) dni od otrzymania przez drugą Stronę pisemnej noty, w zależności od tego, który z terminów przypada później.
3. 
Rozwiązanie lub zawieszenie niniejszego Porozumienia lub jakichkolwiek postanowień niniejszego Porozumienia nie wpływa na prawo osób posiadających (w dniu rozwiązania lub zawieszenia) wizę do wjazdu lub pobytu na terytorium państwa Strony przyjmującej, którym wizę przyznano zgodnie z warunkami przyznania takiej wizy, o ile wiza zachowuje ważność zgodnie z przepisami prawnymi tej Strony.

Sporządzono w Warszawie dnia 29 września 2020 roku, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim, hiszpańskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W razie rozbieżności interpretacyjnych tekst w języku angielskim będzie uważany za rozstrzygający.

grafika

Zmiany w prawie

Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2024.803

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Peru-Polska. Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Peru w sprawie Programu "Zwiedzaj i Pracuj".Warszawie.2020.09.29.
Data aktu: 29/09/2020
Data ogłoszenia: 04/09/2024
Data wejścia w życie: 01/07/2024