Bank Gospodarstwa Krajowego już po raz siódmy przeprowadzi nabór wniosków o udzielenie preferencyjnych kredytów w programie społecznego budownictwa czynszowego (SBC).

Program został uruchomiony w listopadzie 2015 r. przez Ministerstwo Infrastruktury i  Budownictwa (obecnie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju) oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Umożliwia on preferencyjne finansowanie inwestycji mieszkaniowych realizowanych przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS-y), spółki gminne i spółdzielnie mieszkaniowe.

 

Cena promocyjna: 111 zł

|

Cena regularna: 111 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Dla kogo mieszkania?

Finansowane przez BGK mieszkania są przeznaczone dla osób, których nie stać na zakup mieszkania lub jego wynajęcie na warunkach komercyjnych, a których dochody są zbyt wysokie, aby mogły one skorzystać z zasobów komunalnych.

Czytaj w LEX: Specustawa mieszkaniowa - jak wpłynie na proces inwestycyjny i ład przestrzenny w Polsce? >

Bank Gospodarstwa Krajowego zapewni łącznie 4,5 mld preferencyjnie oprocentowanego finansowania. Rocznie Bank udostępnia 450 mln zł, podzielonych na dwie równe części w wiosennej i jesiennej edycji. Środki, które pozostaną w danej edycji, powiększają limit dostępnych środków w kolejnej edycji.

Jak składać wnioski?

Wnioski kredytowe można składać każdego roku od 1 do 31 marca (edycja wiosenna) i od 1 do 30 września (edycja jesienna). Wypełniony wniosek należy dostarczyć do Banku w formie papierowej oraz dodatkowo przesłać dokument drogą elektroniczną na adres wnioski.sbc@bgk.pl. Inwestorzy ubiegający się o finansowanie z programu mogą liczyć na preferencyjne oprocentowanie kredytu – WIBOR 3M bez marży oraz na maksymalnie 30-letni okres spłaty.

Czytaj w LEX: Krajowy Zasób Nieruchomości a planowanie przestrzenne i gospodarka finansowa gmin >

Środki przeznaczone na kredyty oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego w tym programie pochodzą częściowo z kredytów udzielonych przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Bank Rozwoju Rady Europy (BRRE), natomiast preferencję w oprocentowaniu zapewnia wsparcie budżetu państwa.

 

Czytaj też: Budowa mieszkań z planem i za zgodą gminy>>

 

Społeczne budownictwo czynszowe to jeden z sektorów publicznego mieszkalnictwa wyróżniający się tym, że:

  1.  dostęp do lokali mieszkalnych odbywa się na zasadach nierynkowych na podstawie kryteriów określonych przez władze publiczne,
  2.  na etapie budowy, przebudowy lub użytkowania budynków podmioty realizujące inwestycję korzystają ze wsparcia środkami publicznymi,
  3.  jest realizowane przez podmioty, których głównym celem działania nie jest osiąganie zysku.

 

Czytaj w LEX: Jak stosować przepisy o ustalaniu czynszu do mieszkań TBS? >

 

Z instrumentów finansowania społecznego budownictwa czynszowego mogą korzystać:

  • towarzystwa budownictwa społecznego (TBS),
  • spółdzielnie mieszkaniowe /wyłącznie w ramach programów rządowych/
  • spółki komunalne inne niż TBS /wyłącznie na zasadach wynikających z oferty w ramach działalności własnej Banku oraz nowego, projektowanego programu rządowego/.

 

 

Cena promocyjna: 111 zł

|

Cena regularna: 111 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


 

W ramach rządowego programu budownictwa społecznego od 1996 r. Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił ponad 1800 preferencyjnie oprocentowanych kredytów przeznaczonych na sfinansowanie ponad 98 tys. mieszkań, w tym ok. 81 tys. w zasobach TBS i ponad 17 tys. w spółdzielniach mieszkaniowych (głównie mieszkania użytkowane na zasadach lokatorskiego spółdzielczego prawa do lokalu).

Więcej informacji na stronie BGK

Sprawdź w LEX: