Rada Miejska w Busku-Zdroju podjęła uchwałę w sprawie w sprawie określenia zasad wynajmowania lokali mieszkalnych, socjalnych i pomieszczeń tymczasowych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Busko-Zdrój. Ustaliła, że pierwszeństwo w zasiedlaniu lokali będą miały osoby, które złożą oświadczenie o braku wobec nich interwencji policji. Wojewoda świętokrzyski w toku kontroli zgodności z prawem stwierdził, że uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem przepisu ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego.

 

Co ustala gmina?

 

Zgodnie z prawem, rada gminy uchwala: zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, w tym zasady i kryteria wynajmowania lokali, których najem jest związany ze stosunkiem pracy, jeżeli w mieszkaniowym zasobie gminy wydzielono lokale przeznaczone na ten cel.

Czytaj w LEX: Jak otrzymać mieszkanie komunalne? >

Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy powinny określać w szczególności:

  • wysokość dochodu gospodarstwa domowego uzasadniającą oddanie w najem lub podnajem lokalu na czas nieoznaczony i najem socjalny lokalu oraz wysokość dochodu gospodarstwa domowego uzasadniającą stosowanie obniżek czynszu;
  • warunki zamieszkiwania kwalifikujące wnioskodawcę do ich poprawy;
  • kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony i umowy najmu socjalnego lokalu

Czytaj też: Zaległy czynsz i eksmisja - Prokurator Generalny wnosi skargę nadzwyczajną

Gmina nie może wymagać oświadczenia o braku interwencji policji

Nie może natomiast ustalać pierwszeństwa w zasiedlaniu budynków dla osób, które złożą oświadczenie o braku interwencji policji względem nich, i które wyrażą zgodę na zwrócenie się do policji o udzielenie informacji w tym zakresie. Powinny też, zdaniem gminy, wyrazić zgodę na sporządzenie opinii środowiskowej w zakresie przestrzegania przez te osoby porządku i zasad współżycia w ostatnim miejscu zamieszkania i uzyskają ocenę pozytywną.

Czytaj w LEX: Krajowy Zasób Nieruchomości a planowanie przestrzenne i gospodarka finansowa gmin >

W ocenie organu przekracza to normatywne granice uchwałodawczej działalności Rady Miejskiej w Busku-Zdroju, bo podstawowymi warunkami jakie musi spełniać osoba ubiegająca się o lokal z zasobów mieszkaniowych gminy są niezaspokojone potrzeby oraz niski dochód. Prawnie niedopuszczalne jest więc wprowadzenie warunków odmiennych od tych przewidzianych w ustawie o ochronie praw lokatorów.

Sprawdź w LEX: Czy gmina działając na podstawie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, może żądać we wniosku o przydział lokalu socjalnego podania danych osobowych wszystkich osób, mających zamieszkać w lokalu? >

Wojewoda podkreśla, że ustawa nie wprowadza żadnych włączeń podmiotowych uniemożliwiających obywatelowi ubieganie się o mieszkanie z mieszkaniowego zasobu gminy. Zawężenie kręgu uprawnionych do otrzymania pomocy mieszkaniowej następuje jedynie w przypadku osób ubiegających się o lokal socjalny. Wprowadzenie w przedmiotowej uchwale dodatkowych wyłączeń, nie mieszczących się w kryteriach ustawowych zakwalifikować należy jako przekroczenie upoważnienia ustawowego.

Sprawdź w LEX:

 

Cena promocyjna: 89.5 zł

|

Cena regularna: 179 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł