Zmiana rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1 z dnia 22 sierpnia 2024 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej

Na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 146, 858 i 1222) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 357, z późn. zm. 2 ) w załączniku nr 2 do rozporządzenia w części I "Badania laboratoryjne" dodaje się lp. 918 i 919 w brzmieniu:
918 Brak kodu Badanie genetyczne metodą porównawczej hybrydyzacji genomowej do mikromacierzy (aCGH - Array Comparative Genomic Hybridization) Wymagania formalne:

Medyczne laboratorium diagnostyczne wpisane do ewidencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych z pracownią genetyczną, które posiada pozytywny wynik zewnętrznej kontroli jakości w zakresie badania metodą porównawczej hybrydyzacji genomowej do mikromacierzy (aCGH), przeprowadzonej przez Europejską Agencję Kontroli Jakości Badań Genetycznych (ang. European Molecular

Genetics Quality Network, EMQN) lub Agencję Oceny Genomu (ang. Genomic Quality Assessment, GenQA), lub inną organizację posiadającą certyfikat ISO 17043; wydany w okresie ostatnich 24 miesięcy.

Personel:

1) diagnosta laboratoryjny ze specjalizacją w dziedzinie laboratoryjnej genetyki medycznej z co najmniej 3-letnim doświadczeniem w wykonywaniu badania metodą aCGH lub

2) specjalista w dziedzinie medycznej genetyki molekularnej z co najmniej 3-letnim doświadczeniem w wykonywaniu badania metodą aCGH;

3) diagnosta laboratoryjny z co najmniej 3-letnim doświadczeniem w wykonywaniu badania metodą aCGH.

Wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną:

1) skaner do mikromacierzy wraz z oprogramowaniem;

2) urządzenie do pomiaru stężenia i jakości kwasów nukleinowych;

3) piec do hybrydyzacji;

4) termocykler;

5) wirówka laboratoryjna;

6) termoblok lub łaźnia wodna.

Urządzenia posiadają certyfikat CE-IVD lub udokumentowaną wewnątrzlaboratoryjną walidację zapewniającą właściwy standard badań.

Kryteria kwalifikacji osób wymagających udzielenia świadczenia:

1. W diagnostyce prenatalnej w przypadku spełnienia co najmniej jednego z poniższych kryteriów:

1) stwierdzenie w badaniu USG co najmniej jednej nieprawidłowości strukturalnej płodu lub

2) podejrzenie występowania aneuploidii u płodu, lub

3) wykrycie w klasycznym badaniu cytogenetycznym (analiza kariotypu) u płodu z wadami wrodzonymi pozornie zrównoważonych rearanżacji dziedzicznych lub de novo.

2. W diagnostyce postnatalnej w przypadku spełnienia co najmniej jednego z poniższych kryteriów:

1) podejrzenie aberracji chromosomowej innej niż aberracje liczbowe lub

2) niepełnosprawność intelektualna z cechami dysmorfii lub bez nich, lub

3) opóźnienie rozwoju psychoruchowego, lub 4) autyzm z towarzyszącą niepełnosprawnością intelektualną lub opóźnieniem rozwoju, lub cechami dysmorfii lub wadami rozwojowymi, lub

5) strukturalne wady wrodzone - dotyczące co najmniej jednego narządu lub układu, zespoły wad, duże wady izolowane jednego narządu, np.

serca, nerek, mózgu, kończyn, lub

6) padaczka o podejrzewanym podłożu genetycznym, lub

7) rozpoznanie lub podejrzenie zespołu genetycznego, w którym mogą występować zmiany typu zmiany liczby kopii (ang. Copy Number Variants, CNV) (mikrodelecje lub mikroduplikacje), lub

8) badanie rodziców w przypadku stwierdzenia u dziecka patogennej zmiany typu CNV, lub

9) niejednoznaczny wynik badania kariotypu metodami cytogenetyki klasycznej lub wykryta aberracja strukturalna chromosomów wymagająca dokładnego określenia zakresu aberracji.

919 Brak kodu Analiza ekspresji genu lub kilku genów (w tym genów fuzyjnych) przy użyciu metody Real-Time PCR - ilościowa reakcja łańcuchowa polimerazy w czasie rzeczywistym (qRT-PCR - Real-Time Quantitative Polymerase Chain Reaction) Pozostałe wymagania:

Skierowanie na badanie jest wystawiane przez lekarza specjalistę w dziedzinie genetyki klinicznej lub lekarza w trakcie specjalizacji w dziedzinie genetyki klinicznej, lub lekarza specjalistę w dziedzinie perinatologii, lub lekarza specjalistę w dziedzinie neonatologii.

Wymagania formalne:

Medyczne laboratorium diagnostyczne wpisane do ewidencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych z pracownią genetyczną, które posiada udokumentowane co najmniej 3-letnie doświadczenie w wykonywaniu mutacji somatycznych lub w wykonywaniu oznaczeń qRT-PCR.

Personel:

1) diagnosta laboratoryjny ze specjalizacją w dziedzinie laboratoryjnej genetyki medycznej z co najmniej 3-letnim doświadczeniem w diagnostyce genetycznej zmian somatycznych w hematologii dorosłych lub onkologii i hematologii dziecięcej lub z co najmniej

3-letnim doświadczeniem w wykonywaniu badań genetycznych metodą qRT-PCR lub

2) specjalista w dziedzinie medycznej genetyki molekularnej z co najmniej 3-letnim doświadczeniem w diagnostyce genetycznej zmian somatycznych w hematologii dorosłych lub onkologii i hematologii dziecięcej lub z co najmniej 3-letnim doświadczeniem w wykonywaniu badań genetycznych metodą qRT-PCR;

3) diagnosta laboratoryjny z co najmniej rocznym doświadczeniem w diagnostyce genetycznej zmian somatycznych lub w wykonywaniu badań genetycznych metodą qRT-PCR.

Wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną:

1) termocykler przeznaczony do Real-Time PCR wraz z oprogramowaniem;

2) wirówka preparacyjna;

3) pipeta automatyczna.

Urządzenia umożliwiają wykonywanie badań zgodnie ze

standardami EURO-MRD lub programami AML-BFM-2019 lub AIEOP-BFM ALL 2017, lub AIEOP-BFM-2020, lub AIEOP-BFM-2023, lub ML-DS-2018 dla dzieci z ostrymi białaczkami. Urządzenia umożliwiają wykonywanie badań zgodnie ze standardami EURO-MRD lub WHO, lub European LeukemiaNet dla dorosłych chorych na białaczki ostre i przewlekłe.

Kryteria kwalifikacji osób wymagających udzielenia świadczenia:

Do badania kwalifikują się pacjenci, u których jest wymagana diagnostyka w kierunku nowotworów układu mieloidalnego lub limfoidalnego lub monitorowanie odpowiedzi na leczenie, lub monitorowanie minimalnej choroby resztkowej (MRD - Minimal Residual Disease) w trakcie leczenia i po jego zakończeniu, w nowotworach układu

mieloidalnego i limfoidalnego określonych poniższymi kodami ICD-10:

1) C91.0 - Ostra białaczka limfoblastyczna;

2) C92.0 - Ostra białaczka szpikowa;

3) C92.1 - Przewlekła białaczka szpikowa;

4) C92.2 - Podostra białaczka szpikowa;

5) C92.3 - Mięsak szpikowy;

6) C92.4 - Ostra białaczka promielocytowa;

7) C92.5 - Ostra białaczka szpikowo-monocytowa;

8) C92.7 - Inna białaczka szpikowa;

9) C92.9 - Białaczka szpikowa, nieokreślona;

10) C93 - Białaczka monocytowa;

11) C94 - Inne białaczki określonego rodzaju;

12) C95 - Białaczka z komórek nieokreślonego rodzaju;

13) C96 - Inny i nieokreślony nowotwór złośliwy tkanki limfatycznej, układu krwiotwórczego i tkanek pokrewnych.

Zakres świadczenia:

1) diagnostyka w kierunku rozpoznawania nowotworów układu mieloidalnego lub limfoidalnego, w tym diagnostyka genów fuzyjnych:

a) BCR::ABL1 lub chromosomu Philadelphia (Ph) lub

b) PML::RARA, lub

c) RUNX1::RUNX1T1, lub

d) CBFB::MYH11, lub

e) mutacji NPM1 lub

2) monitorowanie odpowiedzi na zastosowaną terapię oraz ocena chimeryzmu poprzeszczepowego u pacjentów poddanych transplantacji allogenicznych krwiotwórczych komórek macierzystych, lub

3) monitorowanie minimalnej choroby resztkowej, które obejmuje:

a) identyfikację rearanżacji genów do monitorowania PCR MRD w ALL: ALL-MRD-PCR1;

b) oznaczenie MRD metodą PCR w ALL: ALL-MRD-PCR2;

c) diagnostykę molekularną AML i oznaczenie wyjściowego poziomu badanego transkryptu do monitorowania MRD;

d) oznaczenie MRD metodą qRT-PCR -

AML-MRD-PCR, geny fuzyjne w AML;

e) diagnostykę molekularną CML;

f) oznaczanie MRD metodą qRT-PCR - transkrypt BCR: ABL1 w CML.

Wskaźniki jakości:

1) badania molekularne w ALL przeprowadzane są według standardu europejskiego konsorcjum EURO-MRD u dzieci i dorosłych;

2) badania molekularne w AML przeprowadzane są zgodnie z wymaganiami protokołu AML-BFM-2019 lub AIEOP-BFM ALL 2017, lub AIEOP-BFM-2020, lub AIEOP-BFM-2023, lub ML-DS-2018 dla dzieci z ostrymi białaczkami;

3) badania molekularne w AML i CML u dorosłych przeprowadzane są zgodnie z rekomendacjami European LeukemiaNet lub PALG (Polish Acute Leukemia Group).

§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.
1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 2704).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2016 r. poz. 2164, z 2017 r. poz. 1244, 1766 i 2423, z 2018 r. poz. 657, z 2019 r. poz. 397, 1060 i 1864, z 2020 r. poz. 612, z 2021 r. poz. 543 i 727, z 2022 r. poz. 365, 482, 1542, 2641 i 2678, z 2023 r. poz. 1953 i 2294 oraz z 2024 r. poz. 224.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.1318

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Data aktu: 22/08/2024
Data ogłoszenia: 30/08/2024
Data wejścia w życie: 01/01/2025