Liczba osób starszych w społeczeństwie zwiększa się i będzie się zwiększała w perspektywie kilkudziesięciu najbliższych lat. To znacząca grupa odbiorców zamówień publicznych, stąd dostosowanie ich do potrzeb i możliwości seniorów jest niezbędne.

 

Potrzeba wykorzystania aspektów społecznych

Jak podkreśla RPO, dane z Urzędu Zamówień Publicznych wskazują, że zamawiający, w szczególności samorządy terytorialne, wciąż rzadko wykorzystują aspekty społeczne w udzielanych zamówieniach.

 

Jedną z przyczyn jest brak wiedzy w zakresie konkretnych rozwiązań pozwalających osiągać oczekiwane korzyści społeczne, dlatego Komisja Ekspertów ds. Osób Starszych wyszła z inicjatywą stworzenia rekomendacji zawierających propozycje konkretnych rozwiązań, które zamawiający mogą zastosować wszędzie tam, gdzie z efektów realizacji zamówienia będą korzystać seniorzy.

Rekomendacje mogą stosować nie tylko instytucje publiczne, ale także podmioty gospodarcze czy organizacje pozarządowe, które udzielają zamówień publicznych finansowanych lub współfinansowanych ze środków publicznych, w tym także funduszy unijnych. Bezpośrednim adresatem rekomendacji są zamawiający, realizatorem wykonawcy zamówień publicznych, a odbiorcą osoby starsze, czyli osoby, które ukończyły 60. rok życia.

Czytaj też: Wysoka kara za oszukiwanie seniorów na pokazach

Ławki do odpoczynku i duże monitory

Rzecznik pisze do wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów i marszałków, że należy stworzyć  warunki,  w  których  osoby  starsze  będą mogły  być  pełnoprawnymi  obywatelami,  w  tym  także  konsumentami  i  aby  były  w  stanie zaspokajać swoje potrzeby na poziomie dającym im komfort i satysfakcję. A to wymaga m.in. dostosowania  otoczenia  do  potrzeb  i  możliwości  osób starszych,  w  szczególności  dotyczy  to  przestrzeni,  budynków  i  usług  publicznych.

Rekomendacje z propozycjami rozwiązań przewidują np. ustawianie ławek w ciągach  pieszych  co najmniej co 200 metrów, konsultacje inwestycji z gminnymi radami seniorów, zamawianie komputerów z czytelnymi ekranami, klawiaturę z dużymi przyciskami czy łatwy, intuicyjny system operacyjny.

Rekomendacje dostępne są TUTAJ

Rekomendowane rozwiązania mają podstawę prawną w ustawie Prawo zamówień publicznych, można je stosować przy udzielaniu zamówień o wartości powyżej 30 tysięcy euro, a także, o ile taka będzie wola zamawiającego, przy udzielaniu zamówień o wartości do 30 tysięcy euro.

 

Józef Edmund Nowicki, Mikołaj Kołecki

Sprawdź